Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Czy banki weryfikują facebooka?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Czy banki weryfikują facebooka?

Reklama


 

Banki weryfikują facebooka?

 

Portale społecznościowe to skarbnica wiedzy dla wszystkich. Zwłaszcza teraz, gdy z portali społecznościowych można korzystać na urządzeniach mobilnych. Żyjący wirtualnym światem, zamieszczają na swoim profilu wszystkie informacje dotyczące przebiegu dnia. Rano siłownia, później praca, obiad w restauracji, po dzieci do przedszkola, szkoły, spotkanie ze znajomymi itd. Dla instytucji finansowych to cenne informacje o nas: co lubimy, jak żyjemy, z jakich usług korzystamy? Jeśli bank zaoferuje zniżkę na wydatki związane ze sportem, a ty pomyślisz: cudownie, tego potrzebuje! To nie przypadek.

 

Oficjalnie banki zaprzeczają weryfikacji klienta przez portale społecznościowe

 

Jednak jak podkreślają doradcy finansowi profile społecznościowe to tak łatwo i szybko dostępna wiedza o kliencie, że aż żal byłoby nie skorzystać z tego źródła. Oficjalnie przedstawiciele banków twierdzą, iż procedura weryfikacji wniosku o pożyczkę na konto odbywa się na podstawie danych przedstawionych przez klienta oraz zawartych w Burze Informacji Kredytowej, a także oparta jest  na sprawdzeniu innych list dłużników.

 

Z czym można wpaść na facebooku?

 

Kilkanaście lat temu, kiedy obowiązywały jeszcze stare dowody, w postaci ciemnozielonych książeczek, nie dało się ukryć wielu informacji. Stan cywilny czy ilość posiadanych dzieci, pieczęcią wbite były w nasz dokument tożsamości. Idąc do banku po szybką pożyczkę, miał on podane wszystkie informacje o nas jak na tacy. Dziś nie jest już takie proste i oczywiste czy klient wnioskujący o kredyt bez zaświadczeń ma żonę/męża czy ma dzieci, a jeśli tak to jedno, dwoje, a może troje? Mówi prawdę, czy zataja pewne fakty, by podnieść swoją zdolność kredytową? Jak to sprawdzić? Najprostszym sposobem jest wejście na profil wnioskującego o pożyczkę bez formalności. Klient we wniosku podał, że nie posiada samochodu, dzieci i jest stanu wolnego. Wchodząc na jego profil wita nas piękna, młoda, uśmiechnięta żona. Na kolejnych zdjęciach troje dzieci czule ściskające klienta banku. Mało tego chwali się swoim nowym nabytkiem, jakim jest samochód, a przecież we wniosku podał informację, iż nie posiada auta. Klient mógł podać prawdziwe informacje we wniosku, a na profilu nie jest żona, tylko dziewczyna, dzieci nie są jego, a zdjęcie samochodu zrobione gdzieś na ulicy, dla zabawy. Bank nie musi o tym wiedzieć i odczyta tę informację zupełnie inaczej. Może być to powód odrzucenia wniosku o kredyt bez zaświadczeń.

 

Operacje gotówkowe na rachunku osobistym pod lupą

 

Istotnym źródłem informacji dla banku są również płatności dokonywane z konta. Przykład: klient twierdzi, iż nie posiada samochodu, a kilka razy w tygodniu jest na stacji benzynowej i dokonuje płatności kartą. Inny przykład: klient twierdzi, iż nie ma dzieci, a co miesiąc regularnie wysyła przelew z tytułem alimenty. Drobne informacje, które nam umykają dla banku są cenną informacją, potwierdzającą prawdziwość danych zawartych we wniosku bądź ujawniają fakty, które klient chciał zataić.

 

Z facebookiem łatwiej o pożyczkę na dowód bez zaświadczeń przez internet

 

Prywatni pożyczkodawcy nie ukrywają faktu, że portale społecznościowe stanowią dla nich źródło informacji o kliencie. A wręcz przeciwnie zachęcają do korzystania z prostszej formy rejestracji przez facebook. Podkreślają, że klient, który rejestruje się w taki sposób jest dla nich o wiele bardziej wiarygodny. Przykładem Vivus pożyczka na dowód. Pożyczkodawca umożliwił rejestrację przez facebooka, dane są importowane z profilu, dzięki czemu skrócony jest jeszcze bardziej proces wnioskowania. Klient jest bardziej wiarygodny i może liczyć na szybsze rozpatrzenie wniosku o chwilówkę na dowód bez zaświadczeń.

 

Co można wyczytać z profilu społecznościowego?

 

Gdzie pracujemy, jaką szkołę skończyliśmy, czy mamy jakieś dodatkowe źródła dochodu, jak żyjemy, co posiadamy. Często fotografujemy się w domu, przy domu, na wakacjach, to wszystko pozwala ocenić zasobność naszego portfela i podnieść albo obniżyć zdolność kredytową.

Wniosek jest taki, że nie warto pokazywać za dużo o sobie na portalach społecznościowych.

 

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Adrianna

0

Adrianna Data dodania: 30-12-2016 14:11 Skoro pracodawcy praktycznie zawsze sprawdzają facebooka, a profil na facebooku jest powszechnie dostępny i bardzo łatwo do niego sie dostać, co więcej słyszałam, że dane raz wprowadzone na fejsa juz nie znikaja, to dałabym sobie rękę uciąć, że banki weryfikują facebook...
Tremor Doktor

0

Tremor Doktor Data dodania: 17-10-2016 14:07 zgadzam sie, facebook to najwiekszy szpieg i plaga XXI wieku jak do tej pory, niestety musze mieć "fejsa"ze wzgledu na wykonywany zawód, ale gdybym tylko mógł to bym go skasował
Random

0

Random Data dodania: 20-05-2016 17:04 ponad pół roku temu skasowałem facebooka, to jest szpieg XXI wieku, sprawdzają facebooka pracodawcy to czemu nie miałyby robić tego banki? a niektórzy są naprawdę debilami i wrzucają tam całe swoje życie
Kenso

0

Kenso Data dodania: 12-04-2016 20:43 Trochę racji, ale samochód nie musi być Twój;)
Hertan Maros

0

Hertan Maros Data dodania: 12-04-2016 20:08 Nie wiem czy banki weryfikują facebooka ale na pewno prywatne firmy zaglądaja na Twój profil. Lepiej się nie chwalić drogim samochodem bo potem komornik lub windykator z prywatnej pożyczki pozabankowej może łatwo dowiedzieć się co może zabrać jak spóźniasz się ze spłatami chwilówek.
kill

0

kill Data dodania: 01-09-2015 06:09 'Facebook' powinno traktować się jak dobra zabawę kontakt ze znajomymi a nie chwalić się wszystkim i każdy wie wszystko o innych. Znajomi zaczynają śledzić się na wzajem a na zakończenie dnia leży z żona w łóżku i opowiada 'że krasnal o 12:46 stawiał kloca ' . Gdzie prywatność po co się afiszować ? dzieciakom tez odbija a potem co dzieje się w szkole ? ten ma lepszy dom , jego mama wali tatę po rogach itd. to jeszcze bank sprawdzą o której krasnal stawiał kloca a jego żona chwali się bogactwem wziętym na raty . NIE MUSICIE PISAĆ WSZYSTKIEGO NA PORTALACH ZOSTAWCIE SOBIE TROCHĘ PRYWATNOŚCI ZAMIAST WYPISYWAĆ TEGO ZATRZYMALI BO SOBIE BROWAR PIŁ NA RYBACH . CHWALCIE SIĘ DALEJ BOGACTWEM AŻ KTOŚ PO COŚ ZAPUKA .
Patrik

2

Patrik Data dodania: 25-06-2015 22:07 Jest to zgodne z prawem. Wnioskując o kredyt klient wyraża zgodę na zbieranie przez bank danych na jego temat.
Martin

0

Martin Data dodania: 25-06-2015 17:42 A słyszeliście o specjalnym systemie stosowanym przez Kreditech, który sprawdza klientów na facebooku. Ponoć jak się rejestrujesz przez facebooka, to masz rabat na pożyczkę, ale udostępnia się wszystkie dane o sobie i... znajomych. Ponoć system wyszukuje słowa klucze, a także sprawdza ortografię. Dużo błędów zmniejsza szansę na pożyczkę. Poza tym system sprawdza zachowania konsumenckie, skargi na przykład na opóźnienia w płatnościach itd.
bankeer

0

bankeer Data dodania: 25-06-2015 15:10 Wiarygodny klient nie ma się czego obawiać, a wręcz przeciwnie łatwiej o pożyczkę. Vivus wprowadził niedawno weryfikację przez facebooka.
Joaska

0

Joaska Data dodania: 25-06-2015 13:53 To mają prawo czy nie mają? Właśnie rozglądam się w ofertach kredytów gotówkowych i trafiłam na ten artykuł. Powiem szczerze, że aktywnie działam w sieci i sporo można na mój temat się dowiedzieć i teraz się zastanawiam czy nie usunąć konta na facebooku;o
bankeer

0

bankeer Data dodania: 25-06-2015 12:35 Ależ oczywiście, że banki mają prawo sprawdzać klienta na różne sposoby, w tym mogą korzystać z internetu. Powiedzmy sobie szczerze, że nie każdy klient jest uczciwy, a bank musi wyłapać na etapie weryfikacji tych, którzy zatajają pewne informacje. Jeśli ktoś nie ma nic do ukrycia, to sprawdzania, weryfikacji profili na portalach społecznościowych nie musi się obawiać!
Bzyk

0

Bzyk Data dodania: 24-06-2015 14:07 Pokolenie internetowe nie używa raczej umysłu;)
Snadra

0

Snadra Data dodania: 23-06-2015 16:44 Tak, ale to czasem jedyna opcja, by sprawdzić wiarygodność klienta. Nie widzę w tym nic złego.
Elvis

0

Elvis Data dodania: 23-06-2015 14:28 Ponoć nie mają prawa, by sprawdzać konta społecznościowe. Z drugiej jednak strony nikt, kto trochę logicznie myśli nie publikuje w sieci wszystkiego na swój temat!
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.