Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Bankowy tytuł egzekucyjny BTE- bank w roli sędziego, klient bez prawa do obrony?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Bankowy tytuł egzekucyjny BTE- bank w roli sędziego, klient bez prawa do obrony?

 

Bankowy tytuł egzekucyjny- bank w roli sędziego, klient bez prawa do obrony?

 

BTE, czyli bankowy tytuł egzekucyjny to najskuteczniejsze narzędzie egzekwowania długów w rękach banku. Stawia klienta z góry na przegranej pozycji. Tytuł egzekucyjny jest dokumentem wyjątkowym, którym posługiwać się mogą tylko banki. Niejednokrotnie pojawiały się głosy, że to rekin starego systemu. Wielokrotnie zajmował się tym zagadnieniem także Trybunał Konstytucyjny, który uznawał BTE za zgodny z konstytucją. To się jednak w ostatnim czasie zmieniło. W kwietniu tego roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że formuła bankowego tytułu egzekucyjnego jest niezgodna z prawem, godzi w jedną z najważniejszych zasad konstytucji, równość. Tym samym Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy Prawa Bankowego w tym obszarze. Wyrok zacznie obowiązywać od sierpnia 2016 roku.

 

Podpisz cyrograf, dostaniesz kredyt

 

Przeciętny człowiek, który potrzebuje gotówki, bez względu na to czy chodzi o szybką pożyczkę bez zaświadczeń czy kredyt na mieszkanie, przygląda się kosztom i oczekuje w napięciu na decyzję banku. Gdy jest pozytywna, podpisuje bezwiednie pik dokumentów i pożyczka na już trafia na konto. Przy zaciąganiu kredytu, klient podpisuje swego rodzaju cyrograf o nazwie: 'oświadczenie o poddaniu się egzekucji'. Bez tego podpisu nie otrzyma kredytu. Oświadczenie tego typu zawarte jest w umowie bądź też może stanowić osobny załącznik. Bez względu na to czy jest to dodatkowy dokument czy też punkt w umowie, ma dwie cechy charakterystyczne:

- termin, czyli moment do którego bank ma możliwość skierować do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności BTE,

  • kwotę, którą maksymalnie może żądać bank w procesie egzekucji, od osoby będącej dłużnikiem.

 

Krótka droga do egzekucji

 

Klient, który nie spłaca zaciągniętej szybkiej pożyczki, kredytu do 10 tys czy hipotecznego musi się liczyć z tym, że bank skorzysta z najpopularniejszego narzędzia do egzekwowania długów. By komornik mógł rozpocząć swoją pracę, dokument BTE musi posiadać klauzulę wykonalności. Bez tego nie ma możliwości ściągnięcia długu. By bankowy tytuł egzekucyjny został opatrzony klauzulą wykonalności, bank musi, zgodnie z przepisami prawa bankowego, spełnić określone wymogi formalne. Jeśli ich nie spełni, wówczas musi się liczyć z odrzuceniem wniosku bądź późniejszym uchyleniem postanowienia. W praktyce jednak wygląda to tak, że sądy rzadko kiedy zagłębiają się w dokumenty przedstawione przez bank, więc niedopełnienie formalności rzadko jest wychwytywane, a to skutkuje najczęściej opatrzeniem BTE klauzulą wykonalności. Zdarza się, że już wstępna analiza wniosku, powinna spowodować jego odrzucenie, a tak się nie dzieje. Zbadanie dokumentów złożonych przez bank do sądu, pod względem legalności, jest problematyczne dla prawników, a co tu dopiero mówić o przeciętnym człowieku. Stąd klient z góry jest na straconej pozycji.

 

Jednostronna egzekucja

 

W jaki sposób ma bronić się klient, który nawet nie ma świadomości, że bankowy tytuł egzekucyjny stał się faktem? Bank nie ma obowiązku powiadamiania zaciągającego szybką pożyczkę do domu o wystawieniu BTE. Wszystko odbywa się więc poza klientem. Czy to nie przypomina czasów sprzed 25 lat? I nie godzi w zasadę równości? Te pytania stawiane były wielokrotnie jednak dopiero w tym roku nastąpił przełom. Wiadomość o nadaniu BTE klauzuli wykonalności, osoba zadłużona otrzymuje od komornika. To oznacza już poważne problemy! Bank będzie żądał zwrotu szybkiej pożyczki czy kredytu hipotecznego na drodze przymusu państwowego.

 

Chaos przez najbliższy rok

 

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że bankowy tytuł egzekucyjny czyni z banku sędziego we własnej sprawie, a klient i bank powinny być równymi stronami. Ponadto stwierdził, że pozycja dłużnika jest bardzo słaba i ma ona małe możliwości do obrony swojego mienia. Trybunał Konstytucyjny w składzie pięcioosobowym uznał, że dwa artykuły (96,97) Prawa Bankowego BTE godzą w zasadę równości. Trybunał Konstytucyjny nie uchylił w całości bankowego tytułu egzekucyjnego i dał czas ustawodawcy na ustanowienie nowych przepisów do 1 sierpnia 2016 roku. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego eliminacja BTE nie oznacza dla banków katastrofy. Są inne, równie skuteczne narzędzia egzekwowania zadłużenia wynikającego z pożyczek na konto, za przykład podał weksle. Co przez najbliższy rok? Zdania są podzielone, prawnicy banków patrzą na to z różnych perspektyw. Jedni twierdzą, iż egzekucja długów z nieruchomości może być bardzo trudna. Sąd w każdym momencie będzie mógł bankowy tytuł egzekucyjny obalić oraz skierować do rozpoznawczego postępowania. Prawnicy innych banków prezentują odmienne stanowisko. W ich opinii banki będą mogły nie tylko egzekwować długi korzystając z BTE do 1 sierpnia 2016 roku, ale także egzekucję mogą prowadzić po tym terminie, pod warunkiem, że wniosek o nadanie klauzuli wykonalności został złożony przed 1 sierpnia. Wydaje się więc, że przez najbliższy rok będziemy mieli do czynienia z zamieszaniem w tym obszarze.

 

Bankowcy będą walczyć o BTE o do końca

 

Dla banków to jeden z najwygodniejszych sposobów na egzekucję długów i rzecz jasna najprostszy.   Dlatego tak łatwo nie będą chciały odpuścić i niektórzy żartują nawet, że będą walczyć do ostatniej kropli krwi. Zapobiegając jednak, jak im się wydaje katastrofie, banki wystosowały już list do ministra sprawiedliwości z prośbą, by w miarę możliwości szybko wprowadzić stawki maksymalne odnoszące się do taks notarialnych, które dotyczą oświadczeń o poddaniu się egzekucji w trybie art 777 kpc. Jeśli zostanie wyeliminowany bankowy tytuł egzekucyjny, to oświadczenie notarialne klienta oraz zgoda jego na zastosowanie tzw. trzech siódemek stanowić ma podstawę uproszczonej, szybkiej formy egzekucji niespłaconych pożyczek na już.

 

Najprostsza i najtańsza forma obrony

 

Nie spłaciłeś szybkiej pożyczki, kredytu konsolidacyjnego czy mieszkaniowego, a sprawa zaszła już daleko i obawiasz się bankowego tytułu egzekucyjnego? Możesz złożyć stosowne odwołanie od postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności. To najskuteczniejsza i najtańsza dla dłużnika forma obrony!

 

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Aśka

0

Aśka Data dodania: 30-12-2016 15:22 słyszałam, że BTE nie przerywa już biegu przedawnienia długu, czy to prawda?
Tomasz

0

Tomasz Data dodania: 17-10-2016 14:18 BTE to jest bezprawie i jednoznaczny dowód na to, że naszym światem rządzą korporacje i tylko ich dobro i interes się liczy!!
Zak

0

Zak Data dodania: 20-05-2016 17:17 wiadomo, że banki będą walczyć o bankowy tytuł egzekucyjny do końca wystarczy popatrzeć jakie jęki i larmo się podniosły gdy chcieli podatek bankowy ustanowić, ale spokojnie i tak sobie to banki odbiją innymi opłatami
Finas

0

Finas Data dodania: 06-07-2015 14:50 Nie jest tak źle zawsze można się odwołać, banki bardzo często popełniają błędy proceduralne!
Andrzej72

1

Andrzej72 Data dodania: 03-07-2015 20:49 Do końca lipca przyszłego roku banki jeszcze mogą stosować BTE, więc jest się czego bać;o
Finansis

0

Finansis Data dodania: 03-07-2015 17:16 To zależy od banku przeczytaj umowę!
Edika

0

Edika Data dodania: 03-07-2015 12:37 Mam opóźnienie w spłacie, ok 50 dni, jestem przerażona jak to teraz czytam! Kiedy zaczyna się egzekucja???
Rychu

0

Rychu Data dodania: 02-07-2015 21:02 Nikt Ci raczej nie pomoże, jedyna opcja to przygotować kasę dla komornika!
Załamany

0

Załamany Data dodania: 02-07-2015 17:21 Jestem własnie w takiej sytuacji i nie wiem co robić. Pomóżcie, bo wcześniej myślałem, że potrwa to jeszcze trochę, bo spłacam zaległość pomału. Zawsze dzwoniła babka z obsługi i mnie ponaglała. A teraz takie pismo... mogę stracić mieszkanie?
Leszko

0

Leszko Data dodania: 02-07-2015 14:01 Najbliższy rok będzie chaotyczny pod tym względem. Jak widać niektóre banki, mimo że BTE jest niezgodny z konstytucją nie zamierzają z niego rezygnować!
Rudzik

0

Rudzik Data dodania: 02-07-2015 12:18 Coś o tym słyszałem, że przy kartach kredytowych są bardzo wysokie limity, a bank może ściągnąć do podwójnej kwoty. Znajomy mi coś mówił, bo miał jakieś tam problemy.Za bardzo się na tym nie znam, ale ostrzegał, żeby czytać umowę, jak się bierze kredytową!
Elvis

0

Elvis Data dodania: 01-07-2015 19:51 U mnie wszystko zaczęło się niewinnie od karty kredytowej. Miałem problem ze spłatą i bank nie czekał za długo tylko od razu BTE. Nawet nie chce pisać do jakiej kwoty bank mógł ode mnie ściągnąć dług, ale mogłem stracić mieszkanie.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.