Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

Szybka Pożyczka
strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Co to jest gwarancja de minimis?

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 30-05-2016/18:49

Co to jest gwarancja de minimis?

Reklama


 

Co to jest gwarancja de minimis?

 

Z myślą o małych przedsiębiorstwach

W dzisiejszych czasach żywot małych i średnich firm nie jest lekki. Walka o klienta i pozostawanie na bieżąco z najnowszymi technologiami często wymaga nie tylko sprytu i „żyłki do interesów” ,ale również sporych nakładów finansowych. Nie jest tajemnicą, że aby dotrzymać tempa konkurencji i ciągle się rozwijać, nawet duże firmy zaciągają w tym celu kredyty bankowe.

 Co jednak począć w sytuacji, gdy firma działa od niedawna i nie jest w stanie przedstawić odpowiedniego zabezpieczenia? Specjalnie z myślą o takich przedsiębiorcach powstał rządowy program wspierania mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. W dzisiejszym artykule odświeżymy  pojęcia gwarancji, pomocy de minimis i wyjaśnimy co to jest gwarancja de minimis i jak się o nią ubiegać krok po kroku.

 Podstawowe pojęcia

Gwarancja w przypadku interesującego nas zagadnienia to nic innego jak zabezpieczenie kredytu na ewentualność, w której Kredytobiorca nie wywiązuje się z zobowiązań określonych w umowie kredytowej. Gwarancja daje bankowi udzielającemu kredytu pewność jego spłaty.

 W przypadku braku spłaty ze strony podmiotu biorącego finansowanie należność reguluje udzielający gwarancji – czyli gwarant. Pomoc de minimis to dopuszczona przez prawo unijne pomoc publiczna udzielana przez państwo bez konieczności uzyskiwania zgody Komisji Europejskiej. Pomoc de minimis jest udzielana przez różne instytucje w różnych formach i celach. Dopuszczalne maksymalne kwoty pomocy na okres trzech kolejnych lat podatkowych to 200 000 EUR i 100 000 EUR w przypadku sektora transportu drogowego.

 Gwarancja de minimis dla kredytów obrotowych i inwestycyjnych

Gwarancja de minimis to jedna z form wsparcia udzielanego w ramach dopuszczalnej pomocy publicznej polegająca na zabezpieczeniu spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Nie należy jej jednak mylić z dotacją pieniężną, gdyż nie jest to bezpośrednie przekazanie środków pieniężnych, a co za tym idzie nie powoduje żadnych skutków podatkowych. Przy każdej pomocy tego typu gwarantem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. W przypadku kredytów obrotowych maksymalny okres gwarancji wynosi 99 miesięcy czyli dokładnie 8 lat i 3 miesiące i zabezpiecza do 60% kwoty kredytu.

 Gwarancja zabezpieczona jest wekslem własnym in blanco przedsiębiorcy, nie obejmuje odsetek i kosztów związanych z kredytem. Prowizja za udzieloną gwarancję wynosi 0,5% kwoty gwarancji w stosunku rocznym. Jeśli chodzi o kredyt obrotowy gwarancja również zabezpiecza do 60% kwoty kredytu, prowizja i zasady ogólne nie ulegają zmianom z wyjątkiem okresu maksymalnego, który jest znacznie krótszy, ponieważ wynosi 27 miesięcy. Maksymalna kwota gwarancji w obu przypadkach nie może przekroczyć 3,5mln zł.

 Na co można przeznaczyć środki z kredytów objętych gwarancją de minimis

W przypadku środków z kredytu obrotowego mogą zostać one wykorzystane na bieżące finansowanie działalności gospodarczej takie jak zapłata faktur za usługi i towary, uregulowanie zobowiązań takich jak podatki czy składki ZUS, finansowanie celów rozwojowych przedsiębiorstwa.

 Kredyt obrotowy udzielany jest jako kredyt w rachunku bieżącym, linia kredytowa lub jako zwykły kredyt. Środki z kredytu inwestycyjnego możemy przeznaczyć na takie inwestycje jak budowa lub modernizacja obiektów związanych z przedsiębiorstwem oraz zakup urządzeń, maszyn i samochodów. Trzeba wiedzieć, że kredytów zabezpieczonych gwarancją de minimis nie można spożytkować na spłatę zadłużeń kredytobiorcy, refinansowanie wydatków poniesionych przed podjęciem kredytu, zakupów przedsiębiorstw, wierzytelności, instrumentów finansowych oraz inwestycji kapitałowych.

 Jakie warunki trzeba spełnić i gdzie można otrzymać kredyt objęty gwarancją

Aby otrzymać kredyt z rządowym wsparciem musimy spełnić szereg wymogów. Kredytobiorca musi być rezydentem Polski, posiadać zdolność kredytową. Przedsiębiorstwo nie może być wpisane w system Bankowego Rejestru, ani w innych bazach dłużników. Ponadto firma nie może mieć podjętej i jeszcze niespłaconej pomocy publicznej oraz musi się mieścić w definicji mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Kredyt z gwarancją de minimis można podjąć w bankach, które mają podpisaną umowę o współpracę z BGK. Do takich instytucji zaliczamy  :

 PKO Bank Polski, mBank, ING Bank Śląski, Banki Spółdzielcze i Bank BPS, Banki Spółdzielcze i SGB-Bank, Boś Bank, Raiffeisen Bank Polska, Getin Noble Bank, Idea Bank, Toyota Bank, Bank Zachodni WBK, Krakowski Bank Spółdzielczy, Alior Bank, Bank Pekao, Citibank Handlowy, Bank Millenium, Bank BGŻ BNP Paribas, Plus Bank, Biz Bank, Deutsche Bank Polska, Bank BPH i Credit Agricole Bank Polska. W celu wnioskowania o kredyt z gwarancją de minimis wystarczy wypełnić wniosek o udzielenie gwarancji spłaty kredytu wraz z wnioskiem o udzielenie kredytu bezpośrednio w banku kredytującym. Wszelkie procedury z tym związane oraz kontakt z BGK przeprowadza bank, w którym ubiegamy się o kredyt. Wartość udzielonych gwarancji de minimis szacuje się na 28,34 mld zł, wartość kredytów na 50,38 mld zł. Z rządowego programu skorzystało już ponad 106 tys. Przedsiębiorców.

  

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

finbo

Od 200 pln do 12 000 pln

Na 30 dni

Pierwsza pożyczka do 5000zł

2

solcredit

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

3

hapipozyczki

Od 1500 PLN do 7500 PLN

Dla osób w wieku od 20 do 75 lat

Na okres od 3 do 24 miesięcy

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

6

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

kuki

Od 200 pln do 15 000 pln

Od 1 do 30 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Piekar

0

Piekar Data dodania: 04-01-2017 12:32 Orientuje się ktoś czy gwarancja de minimis na rok 2017 również będzie możliwa? Bardzo chętnie bym skorzystała, jest to idealne rozwiązanie na moje obecne potrzeby
Lodu

0

Lodu Data dodania: 27-10-2016 11:34 Tuff nie rozumiem kompletnie, po co gwarancja de minimis dla osoby fizycznej? jak chce otworzyc interes to niech zalozy firme, a z tego co sie orientuje to dzialalnosc gospodarcza tez moze sie starac o przyznanie gwarancji de minimis jak spelni jakies tam warunki
Tuff

0

Tuff Data dodania: 12-09-2016 13:19 szkoda, że nie ma przewidzianej takiej opcji jak gwarancja de minimis dla osób fizycznych albo działalności gospodarczych, przydałaby się taka inicjatywa
Ela

0

Ela Data dodania: 12-07-2016 17:44 a czy ktoś ma namiary na doradce finansowego, który pomógłby mi otrzymać tą gwarancję de minimis? będę bardzo wdzięczna jak ktoś zostawi tutaj jakiś namiar na rzetelną uczciwą osobę
Aneta

0

Aneta Data dodania: 29-06-2016 11:50 Ela, jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnej pomocy to zgłoś się do jakiegoś dobrego doradcy finansowego
Ela

0

Ela Data dodania: 22-06-2016 18:08 jestem zainteresowana tą gwarancją de minimis, czy znalazłaby się osoba, która wytłumaczyłaby mi wszystkie formalności i pomogła w otrzymaniu tej gwarancji? oczywiście za odpowiednią gratyfikacją!
Alicja

0

Alicja Data dodania: 16-06-2016 15:42 prowadzę małą hurtownię odzieżową, jak brałam kredyt to właśnie skorzystałam z tej gwarancji de minimis dzieki czemu dostalam wyzsza kwote i lepsze warunki. Narazie dzięki Bogu nie musiałam z niej skorzystać, ale chociaż raz państwo zrobiło coś dobrego dla mnie...
Bonio

0

Bonio Data dodania: 10-06-2016 18:53 świetne rozwiązanie ta gwarancja de minimis, dobrze, że ktoś myśli o małych i średnich przedsiębiorstwach, bo to jest prawdziwy motor naszej gospodarki, a nie korporacje które i tak uciekają z podatkami z Polski i tylko wyzyskują ludzi.....
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.