Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

Szybka Pożyczka
strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Debet w koncie na podstawie wpływów

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 16-06-2017/14:47

Debet w koncie na podstawie wpływów

Reklama


 

 

Debet w koncie na podstawie wpływów

Wygodna i szybko dostępna gotówka na atrakcyjnych warunkach, tak w uproszczeniu można określić debet. Dodatkowe środki od banku, w postaci debetu, bardzo dużą popularnością cieszyły się w ubiegłej dekadzie. Dziś wiele banków nie ma nawet debetu w swojej ofercie. W zamian oferują limit w koncie, określany również kredytem odnawialnym czy kredytem w rachunku osobistym. Zdarza się błędne stosowanie pojęć debet i limit jako określenie tego samego produktu. A różnią się one pod wieloma względami. Jeśli zależy nam na koncie z debetem, to nim otworzymy rachunek w konkretnym banku, należy sprawdzić co oferuje bank, debet czy limit, a może jedno i drugie. Dziś o tym na jakich zasadach przyznawane są debety i które banki jeszcze je oferują.

Debet a linia kredytowa- różnice

Kredyt odnawialny popularność zyskał stosunkowo niedawno i mimo że zarówno limit jak i debet to środki odnawialne po wpływie, to zasady rozliczania i spłaty obu zobowiązań się różnią. Debet najczęściej opiewa na niewielką. Zaś limity to kwoty rzędu nawet 100 tys zł- oczywiście warunkiem posiadanie wpływów, a więc zdolności kredytowej. Debet to najczęściej kilka tysięcy złotych- im wyższe wpływy, tym z czasem większa kwota debetu. Aby otrzymać debet nie ma konieczności podpisywania nowej umowy, wszystkie zapisy zawarte są w umowie podpisywanej przy otwieraniu konta. Odmienna sytuacja ma miejsce przy limicie kredytowym. Konieczne jest podpisanie umowy kredytowej. Oba produkty bankowe różnią się również formalnościami. Debet to zazwyczaj prosta procedura, zaś kredyt odnawialny to już więcej formalności- ale musimy pamiętać, że przy kredycie odnawialnym dostajemy więcej pieniędzy od banku, stąd klient jest skrupulatniej sprawdzany.

Kiedy bank przyznaje debet?

Najprościej dla klientów jest złożenie wniosku o debet po kilku regularnych wpływach na konto. Wówczas banki nie wymagają zaświadczeń o zatrudnieniu czy potwierdzenia w postaci podpisanych umów o dzieło, zlecenie itd. Znacznie łatwiej mają osoby, których BIK nie jest pusty, a wypełniony pozytywną historią kredytową. Debet mogą otrzymać już przy otwieraniu rachunku. Klienci z pustym BIK w większości banków będą musieli poczekać na pierwsze wpływy. Zazwyczaj wystarczy już pierwsza pensja, by bank przyznał debet.

Jak wyliczana jest kwota debetu?

Debet to średnia wysokość zarobków. Jeśli składamy wniosek po pierwszej wypłacie, która wpłynęła na konto, to banki zazwyczaj oferują najniższą kwotę debetu. W większości nie dostaniemy więcej niż 1000 zł na początek- aczkolwiek to też zależne jest od wysokości dochodów i historii kredytowej. Debet ustalany jest indywidualnie. Aby jednak bank mógł zaproponować konkretną kwotę, adekwatną do zarobków, to musi upłynąć kilka miesięcy, stąd na początek zazwyczaj jest to kwota nie przekraczająca 1000 zł. Po kilku miesiącach wpływów na konto, bank wylicza średni dochód i taką kwotę debetu oferuje. Pod uwagę brane są również wydatki i zobowiązania klienta. Stali klienci, którzy korzystają z debetu przez kilkanaście miesięcy mogą wnioskować o podwyższenie kwoty debetu. Przy stałych wpływach bank może zwiększyć tą kwotę nawet kilkukrotnie. W wyjątkowych sytuacjach, jak mniejsze wpływy na konto czy ich brak (z powodu utraty pracy) bank może odmówić klientowi dalszej możliwości korzystania z debetu. Osoby, które mają stałe wpływy na konto nie muszą przedstawiać zaświadczeń od pracodawcy, by otrzymać debet. Wystarczy złożenie wniosku, aby został przyznany.

Jak działa debet?

Jedną z bardziej istotnych różnic pomiędzy debetem a limitem kredytowym jest stan konta. Przy debecie, po wykorzystaniu własnych środków, klient ma saldo ujemne. Przykładowo: ma na koncie 1500 zł i przyznany debet w kwocie 1000 zł, wydając 2000 zł, jego saldo będzie wynosiło – 500 zł, a do wykorzystania pozostanie jeszcze 500 zł z debetu. W przypadku limitu pieniądze z kredytu są na koncie, czyli przykładowo wypłata w wysokości 1500 zł plus 1000 zł kredytu odnawialnego, stan konta wynosi 2500 zł. Mając debet, na koncie widoczne są tylko wpływy, przy limicie również przyznane przez bank środki. Debet należy zawsze spłacić w ciągu 30 dni. Wpływy zmniejszają debet i na nowo można z niego korzystać. Niespłacony w terminie wraz z odsetkami wiąże się z dodatkowymi opłatami. W zasadzie regularnie spłacając i znów korzystając, ciągle można być pod kreską, co rodzi pewne niebezpieczeństwo, w przypadku utraty źródła dochodu z dnia na dzień czy też choroby, wypadku, innych nieprzewidzianych zdarzeń. Debet z reguły nie stanowi wysokiej kwoty i ma być wsparciem w trudniejszych finansowo sytuacjach, dlatego jeśli można się wstrzymać z jakimś zakupem, to lepiej tak zrobić.

Gdzie dostaniemy debet na podstawie wpływów?

Jak wspomniano debet nie jest produktem oferowanym przez każdy bank, a raczej odchodzi się od niego na rzecz limitów w koncie. Koszt kredytu odnawialnego często jest niższy niż debetu, stąd banki chętniej oferują to rozwiązanie jako zabezpieczenie na czarną godzinę czy dodatkowe środki na dowolne wydatki. Debet na bardzo dobrych warunkach oferuje m. in. PKO BP. Wnioskować o debet można w momencie otwierania rachunku osobistego i w każdym dowolnym momencie. Wystarczą systematyczne wpływy, minimum raz na trzy miesiące z tytułu wynagrodzenia, emerytury, renty, stypendium itd. Wymagania nie są duże, w związku z czym w PKO BP łatwo można  skorzystać z pieniędzy pomimo zera na koncie. Debet na koncie oferuje również ING Bank Śląski, obecnie uruchomienie nie kosztuje nic. Możliwość uzyskania debetu w wysokości sześciu wypłat wpływających na konto. Jest opcja wnioskowania o debet przez internet, a w oddziale banku wszystkie formalności załatwiane są podczas jednej wizyty.

Z pewnością do zalet debetu można zaliczyć łatwy dostęp do dodatkowej gotówki, bez ponoszenia kosztów, gdy nie korzysta się z niego. Na plus również niewielkie wymagania by debet został uruchomiony. Minusem konieczność otwarcia konta w bankach, które oferują debet, a niekoniecznie zawsze dobre warunki prowadzenia rachunku osobistego.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

finbo

Od 200 pln do 12 000 pln

Na 30 dni

Pierwsza pożyczka do 5000zł

2

solcredit

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

3

hapipozyczki

Od 1500 PLN do 7500 PLN

Dla osób w wieku od 20 do 75 lat

Na okres od 3 do 24 miesięcy

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

6

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

kuki

Od 200 pln do 15 000 pln

Od 1 do 30 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.