Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Inwestycje w gwarancje bankowe
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Inwestycje w gwarancje bankowe

 

 

Gwarancje bankowe w przypadku inwestycji

Banki oferują firmom z sektora MSP dodatkowe zabezpieczenie działalności, a zarazem zwiększenie wiarygodności, przez gwarancje bankowe. Są one zdefiniowane przez Prawo Bankowe. Obecnie większość banków zachęca przedsiębiorców do poprawy swojej pozycji na rynku w taki sposób. Korzyści czerpie każda ze stron. Bank zarabia na produkcie, przedsiębiorca jest postrzegany jako atrakcyjniejszy niż konkurencja, która nie posiada gwarancji, zaś kontrahenci mają pewność, że jeśli nie przedsiębiorca to bank gwarantuje wywiązanie się z podpisanej z firmom umowy. Wymienia się kilka głównych gwarancji bankowych, w zależności od banku, niektóre oferują więcej gwarancji, inne skupiają się na konkretnych. Czy inwestycja w gwarancje bankowe jest opłacalna dla firm? Kto ma szansę ją uzyskać?

Stabilny gwarant w niestabilnych czasach

Sektor MSP w Polsce, jak wynika z Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, opublikowanego przez PARP (2016 r.), rośnie w siłę. Przybywa szczególnie mikroprzedsiębiorstw. Badania wykazały, że przedsiębiorcy chcą inwestować w rozwój działalności, a tym samym być bardziej konkurencyjni. Z drugiej strony najwięcej firm upada w pierwszych latach działalności. Brak klientów, brak wiarygodności, brak środków na inwestycje. Większość woli wchodzić w relacje z przedsiębiorcami, którzy są na rynku od lat. Dla młodych stażem przedsiębiorców gwarancje bankowe są szansą na bycie dużą konkurencją dla tych z wieloletnim stażem na rynku. Firma, za którą stoi stabilny gwarant, jakim jest bank, jest zupełnie inaczej postrzegana, niż ta, która nie posiada takiego zabezpieczenia. W niestabilnych czasach, gdy wiele firm upada, gwarancje bankowe są tym czymś co przyciąga kontrahentów. To jeden z głównych powodów, dla którego opłaca się udać do banku i złożyć wniosek o gwarancje. Poza tym jest to jeden z szybszych i tańszych sposobów na podniesienie wiarygodności firmy.

Jak to działa?

Przedsiębiorca podpisuje umowę z bankiem. Staje się on gwarantem, zabezpieczeniem interesów osób, wchodzących w relacje z przedsiębiorcą. W sytuacji niewywiązywania się z zapisów umowy, beneficjent, czyli kontrahent przedsiębiorcy posiadającego gwarancję, otrzymuje określoną kwotę od banku. Innymi słowy bank ręczy za przedsiębiorcę, iż warunki umowy zawartej z kontrahentem zostaną spełnione. Jeśli nie wywiążę się z nich przedsiębiorca, zrobi to bank. Kontrahenci chętnie przyjmują takie poręczenie, bo jest to bezpieczne dla nich rozwiązanie. Gwarancja bankowa może zostać wykupiona przez dwie strony umowy, oczywiście pod warunkiem, że obaj partnerzy spełniają stawiane przez banki wymagania.

Rodzaje gwarancji

Ogólnie można wymienić sześć głównych rodzajów gwarancji bankowych. Natomiast banki oferują szeroki wachlarz zabezpieczeń i przedsiębiorca ma możliwość zabezpieczenia się praktycznie przed każdym ryzykiem handlowym. Wszystko rozgrywa się oczywiście wokół pieniędzy, czyli kosztów.

Gwarancja zapłaty za dostawy bądź usługi- jedna z popularniejszych gwarancji. Zabezpiecza zobowiązania przedsiębiorców w sytuacji gdy nie są oni w stanie zapłacić za dostarczony towar bądź świadczone usługi. Jeśli przedsiębiorca nie zapłaci, wówczas faktury ureguluje bank, do kwoty nie wyższej niż ta która widnieje na gwarancji.

Gwarancja dobrego wykonania umowy- jeśli przedsiębiorca nie wywiąże się z warunków kontraktu bądź też zrobi to nienależycie, wówczas bank wypłaci beneficjentowi określoną w gwarancji kwotę.

Gwarancja przetargowa bądź wadialna- przedsiębiorca, który wygrywa przetarg musi zapłacić wadium, jeśli z jakichś powodów nie jest w stanie tego zrobić, ta gwarancja pełni taką rolę.

Gwarancja zwrotu zaliczki- przedsiębiorca, który pobrał zaliczkę od klienta i nie jest w stanie jej zwrócić w terminie, posiadając tego typu gwarancję, zapewnia klientowi jej zwrot. Bank jako gwarant, po upływie określonego terminu, zwraca kwotę wpłaconej zaliczki.

Gwarancja zapłaty rat leasingowych- bank zapłaci za przedsiębiorcę raty leasingowe, gdy ten nie reguluje ich z różnych przyczyn.

Gwarancja zapłaty cła- mile widziana przez urzędy celne i bardzo przydatna przedsiębiorcom, którzy zajmują się importem. W przypadku, gdy nie są w stanie wpłacić należnych kwot do Skarbu Państwa, ureguluje je bank.

Inne gwarancje

Oprócz tych sześciu głównych, banki oferują również inne rodzaje zabezpieczeń transakcji handlowych. Przykładowe gwarancje: transportowa, zapłaty podatku, spłaty kredytu, zwrotu kwot zatrzymanych, najmu, rękojmi. Oferta banków jest dość szeroka i jak wspomniano można zabezpieczyć firmę na różne sytuacje, ale w grę wchodzą koszty.

Dodatkowe korzyści dla przedsiębiorców

Oprócz wspomnianej wiarygodności, którą dają gwarancje bankowe, przedsiębiorca zyskuje również w innych obszarach. Między innymi nie musi uruchamiać swoich środków, by zminimalizować ryzyko transakcji. To przekłada się na płynność finansową. Poza tym banki oferują również konsultacje dotyczące projektów czy umów, których ma dotyczyć gwarancja. Przedsiębiorca uzyskuje bezstronną i fachową ocenę projektu. Banki nie ograniczają się wyłącznie do sprzedaży gwarancji przedsiębiorcom, ale oferują przy tym szereg dodatkowych usług, udogodnień dla firm.

Jakie warunki stawiają banki?

Nic za darmo i nic dla firm w kiepskiej kondycji finansowej. Podstawowym warunkiem stawianym przez banki jest dobra sytuacja finansowa przedsiębiorstwa. Firmy, które mają problemy z płynnością finansową, niestety będą też miały trudności z uzyskaniem gwarancji bankowych. Oczywiście każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, ale jeśli bank ma być gwarantem, to ryzyko, że będzie płacił za przedsiębiorcę chce zminimalizować. Kondycja finansowa jest jednym z głównych czynników branych pod uwagę przez bank. Najłatwiej i najszybciej gwarancje można otrzymać od banku, w którym prowadzony jest rachunek firmowy. Bank widząc historię na koncie, z łatwością oceni w jakiej sytuacji finansowej znajduje się firma. I na koniec musimy pamiętać, że gwarancja kosztuje, ale za wiarygodność i zabezpieczenie swoich interesów warto zapłacić. 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.