Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

 • 1 000
 • 60 000
 • 120 000
 • 180 000
 • 240 000
 • 300 000

Na ile rat?

 • 10
 • 60
 • 120

Twoje Dane

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Jak wybrać konto walutowe?

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 04-01-2018/19:44

Jak wybrać konto walutowe?

Reklama


 

 

Jak wybrać konto walutowe?

Konto walutowe jest przydatne nie tylko, gdy ma się kredyt we frankach. Z pewnością będzie przydatne i tańsze niż konto w złotówkach, gdy często podróżujemy za granicę i płacimy kartą. Kolejny powód do jego otwarcia to praca za granicą, a także otrzymywanie zagranicznych świadczeń (przykładem renta czy emerytura bądź stypendium naukowe). O rachunku w obcej walucie powinni pomyśleć studenci wyjeżdżający na wymianę międzynarodową oraz osoby, które często wyjeżdżają służbowo za granicę. Ponadto, z konta walutowego korzystają również osoby, które zarabiają na rosnących, malejących kursach walut. A być może chcesz robić zakupy w zagranicznych sklepach albo kupować na zagranicznych aukcjach? Jak widać powodów, dla których zakładane są konta walutowe jest wiele. Ma je w ofercie każdy bank i jest z czego wybierać. Dziś o tym na co zwrócić uwagę wybierając konto walutowe.

Konto jak każde inne

Rachunek walutowy działa na takich samych zasadach jak konta w złotówkach. Można z niego wykonywać przelewy, płacić kartą debetową wydaną do rachunku, a i również oszczędzać na walutowym koncie oszczędnościowym. Poza tym wypłacać gotówkę z bankomatu w różnych częściach świata, a także płacić za zakupy w internecie. W zależności od banku oferowane są różne usługi dodatkowe.

Założenie konta online

Część banków umożliwia założenie konta walutowego przez internet, bez konieczności wizyty w oddziale. A także dostęp do rachunku online. Warto sprawdzić nim zdecydujemy się na konkretną ofertę, czy konieczna jest wizyta w oddziale czy wszystkie formalności da się załatwić bez wychodzenia z domu.

W jakich walutach rachunki obsługuje bank?

Banki przede wszystkim skupiają się wokół najpopularniejszych walut, czyli euro, funtów, dolarów,  franków. Osoby, które chcą otworzyć konto w tej walucie mają bardzo duży wybór. Znacznie zaczyna się on zawężać, gdy poszukujemy banku, który prowadzi rachunki walutowe w rublach, koronach norweskich, szwedzkich czy jenach japońskich.

Do czego będzie służył rachunek?

Kluczowe przy wyborze jest przeznaczenie rachunku. Czy będzie na niego wpływała comiesięczna pensja? Świadczenie zagraniczne? Czy też będziemy korzystać z niego raz na kilka miesięcy podczas zagranicznych podróży? Albo raz na jakiś czas podczas służbowych wyjazdów? Czy też będzie służył do płatności za zakupy w zagranicznych sklepach przez internet.

Zwróć uwagę na:

 • czy bank wymaga stałych minimalnych wpływów na konto
 • czy konieczne jest otwarcie również konta w złotówkach
 • ile kosztuje prowadzenie konta
 • ile kosztuje wydanie karty do konta i korzystanie z niej (czy jest konieczność przykładowo wykonania transakcji na określoną kwotę, by była darmowa)
 • ile kosztują przelewy wychodzące
 • ile kosztują zagraniczne przelewy przychodzące (i za nie bank może pobierać prowizję i to nie małą!)
 • jaki jest koszt za wypłatę gotówki z bankomatu za granicą
 • jaki jest spread w banku
 • czy są jakieś dodatkowe koszty związane z rachunkiem

Gdzie darmowe konta walutowe?

W ofercie kilku banków są darmowe konta walutowe. Otwarcie rachunku walutowego w większości banków jest za 0 zł. Prowadzenie konta za darmo oferuje obecnie m.in. Alior Bank, ING Bank Śląski, Credit Agricole, nest Bank. W PKO konto walutowe będzie darmowe, jeśli weźmiemy do niego również kartę debetową, ale bank ten wymaga minimalnych wpływów na konto (czyli nie jest to opcja dla osób, które korzystają z konta raz na jakiś czas).

Opłaty za kartę debetową

Większość wydaje kartę do konta walutowego za 0 zł. Ale część banków niestety wymaga opłaty za jej wydanie, dlatego warto to sprawdzić nim złożony zostanie wniosek. Przykładem nest Bank. Karta będzie za darmo jeśli nie została wydana karta do rachunku w zł. Podobnie z miesięczną opłatą. Posiadacze karty debetowej do rachunku w złotówkach, za kartę do konta walutowego będą musieli miesięcznie ponosić koszt jej utrzymania.

Banki naliczają opłaty za kartę albo miesięczne albo roczne, w niektórych bankach korzystanie z karty jest darmowe i nieobwarowane żadnymi wymaganiami, przykładem Alior Bank, T-mobile Usługi Bankowe.  W mBanku korzystanie z karty jest darmowe tylko w pierwszym roku. Niestety większość banków pobiera opłatę za kartę płatniczą, dlatego jest to jedna z ważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze konta.

Dodatkowe usługi związane z kontem

Jeśli na rachunek walutowy będzie wpływać pensja bądź zagraniczne świadczenie to warto pomyśleć o rachunku połączonym z kontem oszczędnościowym bądź lokatą. Dzięki temu pieniądze pracują na siebie. Konta nie są wysoko oprocentowane, ale zawsze jest to jakiś zysk. Niektóre banki, przykładem ING Bank Śląski, Bank Zachodni WBK, Millenium, mają w ofercie zarówno rachunek oszczędnościowy do konta walutowego jak i lokaty. Inne banki oferują jedno bądź drugie, a są i takie, które nie oferują żadnej z tych usług do konta walutowego.

Wybór konta walutowego nie jest łatwy, dlatego warto korzystać z aktualnych rankingów i przede wszystkim przeczytać umowę, regulamin i zapoznać się dokładnie z cennikiem usług.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

2

credistar

Od 100 pln do 3 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

3

filarum

Od 100 pln do 3 000 pln

Na 1 lub 30 dni

opłata rejestracyjna 1 grosz

4

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

5

extraportfel

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka GRATIS

6

viasms

Od 100 pln do 2 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

lendon

Od 100 pln do 5 000 pln

Od 5 do 45 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.