Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Jak zbadać swoją historię kredytową za darmo?
Facebook

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 14-09-2016/10:38

Jak zbadać swoją historię kredytową za darmo?

Reklama


 

 

Jak zbadać swoją historię kredytową za darmo?

 Wielu ludzi nie docenia wagi historii kredytowej i jej wpływu na praktycznie każdy ruch w dziedzinie finansów. To właśnie historia kredytowa warunkuje możliwość skorzystania z takich usług pozabankowych jak abonament telefoniczny, internetowy, czy szybka pożyczka online. Informacje dotyczące długów Polaków obecnie możemy znaleźć w sześciu bazach danych. Najbardziej popularną ewidencją w Polsce jest ta prowadzona przez Biuro Informacji Kredytowej. Co więcej od pewnego czasu w BIKu znajdziemy nie tylko informacje dotyczące osób zadłużonych w bankach i SKOKach. Z BIKiem zaczęły współpracować również niektóre pozabankowe firmy pożyczkowe, takie jak na przykład Wonga.com.

 Warto wiedzieć, że przedsiębiorstwa prowadzące swoją działalność w sektorze pozabankowym weryfikują dane w bazach Biur Informacji Gospodarczej, do której należą Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowy Rejestr Długów BIG, BIG InfoMonitor oraz Rejestr Dłużników ERIF. Istotne dane dotyczące nierzetelnych dłużników gromadzi również Centrum Prawa Bankowego i Informacji przy Związku Banków Polskich w ramach systemu Bankowy Rejestr Klientów Niesolidnych. Każda z osób, która posiada jakieś zobowiązania ma prawo do bezpłatnego dostępu do informacji zgromadzonych we wszystkich wspomnianych bazach danych. Prawo do darmowego sprawdzenia informacji na swój temat we wszystkich wspomnianych rejestrach dają nam zapisy ustawy o ochronie danych osobowych.

 Według artykułu 32 tej ustawy raz na sześć miesięcy mamy prawo do sprawdzenia oraz skorygowania informacji na nasz temat zawartych w bazach dłużników. Instytucje, które zajmują się badaniem terminowości spłat zobowiązań i pożyczek także muszą stosować się do regulacji zawartych w tej ustawie. Każda pełnoletnia osoba może skorzystać z tego prawa. Instytucja ma obowiązek przekazać odpowiednie informacje w przeciągu 30 dni od momentu złożenia adekwatnego wniosku, o czym wspomina 33 artykuł ustawy o ochronie danych osobowych. Warto wspomnieć, że biura informacji gospodarczej niechętnie dzielą się za darmo posiadanymi informacjami. W zakresie wymuszonych przez ustawę obowiązków zostaną nam udostępnione tylko najbardziej istotne dane, na które składają się informacje o konsumencie oraz wyciąg z rejestru zapytań. Za szczegółowe informacje oraz sprawdzenie bazy częściej niż raz na pół roku przyjdzie nam zapłacić.

 Tak samo wygląda sytuacja w Biurze Informacji Kredytowej. Jedynie Bankowy Rejestr ze względu na swój niekomercyjny charakter nie pobiera dodatkowych opłat za udostępnienie informacji. Jednak jeśli chcielibyśmy się zdecydować na dodatkowy raport od Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz Związku Banków Polskich musimy przygotować się na dodatkowe koszty. Osoba, która zleca taką analizę częściej niż co pół roku będzie musiała każdorazowo zapłacić 10zł lub 18zł jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej. Wyjątek stanowi Krajowy Rejestr Dłużników, który w przeciągu pierwszego roku od zarejestrowania bezpłatnego konta oferuje nieograniczone sprawdzanie informacji.

 Koszty pobrania informacji o dłużniku

Za pobranie raportu z Biura Informacji Kredytowej nie zapłacimy nic w przypadku jednego raportu w ramach próbnego konta na 60 dni. Jest to konto przewidziane dla nowych klientów. Każdy kolejny raport w ramach konta podstawowego będzie nas kosztował 36zł. Z kolei za 80zł możemy wykupić konto premium w ramach którego będzie przysługiwać nam 12 raportów, a każdy kolejny będzie kosztował 5zł. W BIG InfoMonitor każda informacja o sobie lub wyciąg z rejestru zapytań pobrana częściej niż raz na sześć miesięcy kosztuje 6,50zł. W przypadku Rejestru Dłużników ERIF BIG jest to koszt w wysokości 3zł. Jeśli chcemy pobrać raport na nasz temat z Bankowego Rejestru lub Krajowego Biura Informacji Gospodarczej nie ponosimy kosztu z tytułu przygotowania raportu, a co ciekawe zapłacimy za wysyłkę.

 W przypadku raportu z Bankowego Rejestru odbiór osobisty kosztuje 10zł, a wysłanie raportu listem poleconym, aż 18zł. W KBIG za informację o sobie lub wyciąg z rejestru zapytań przyjdzie nam zapłacić 7,50zł za odbiór osobisty, 18,50zł za wysyłkę listem na terenie kraju, a 32zł za wysyłkę listem zagranicznym. Za otrzymanie tak zwanej informacji ustawowej również będziemy musieli zapłacić, 11zł w przypadku listu krajowego i 25zł za list zagraniczny. Wątpliwe etycznie wydają się być zasady stosowane przez Biuro Informacji Kredytowej. Co prawda w ramach wymogu ustawowego są udostępnione informacje o zapytaniu kredytowym i zobowiązaniach dłużnika natomiast nie jest podawana punktowa ocena wiarygodności kredytowej, czyli tak zwany popularny scoring.

 Ocena punktowa jest najważniejsza dla tych, którzy planują starać się o następny kredyt. W takich przypadkach warto się zastanowić nad wykupieniem konta premium, gdyż może to się przydać na przyszłość. Można zbadać swoją historię kredytową za darmo, jednak jeśli chcemy mieć pełen ogląd sytuacji i być na bieżąco ze swoją historią i zdolnością kredytową musimy przygotować się na wydatek finansowy.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

twisto

Od 100 pln do 10 000 pln

Do 3 miesiecy za 0 złotych!

Bezpłatny miesięczny limit wydatków. Korzystaj z niego, płacąc kartą Twisto w sklepach internetowych.

2

feniko

Od 300 pln do 3 000 pln

Od 7 dni do 6 miesięcy okres spłaty.

Pierwsza pożyczka 0% na okres od 7 do 30 dni.

3

vialet

Od 400 pln do 13 600 pln

Do 10 miesięcy

Błyskawiczna decyzja po rejestracji

4

creditron

Od 300 pln do 15 000 pln

Od 2 do 24 miesięcy

Dla klientów z dowolną historią kredytową

5

axicard

Od 500 pln do 6 000 pln

Od 0% prowizji za 30 dni

Bez wpłat potwierdzających konto bankowe

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Henryk

0

Henryk Data dodania: 04-01-2017 15:01 wiem że to fajnie brzmi zbadaj swoja historie kredytową za darmo, ale niestety jak chcemy mieć pełne spektrum wiadomości o nas to musimy sie liczyć z wydatkiem, drobnym bo drobnym ale zawsze
warto

0

warto Data dodania: 28-10-2016 13:14 mozna raz na pół roku i ten raport darmowy mimo wszystko podaje wazne informacje, ale warto nawet te kilka groszy zainwestowac by zbadac swoja historie kredytowa i zdolnosc
Nima

0

Nima Data dodania: 19-09-2016 19:14 niestety taka smutna prawda, ze jak chcemy taki fest raport na temat naszej historii i zdolnosci kredytowej to poniesiemy jakies koszty, te darmowe raporty nie sa tak szczegolowe jak w niektorych sytuacjach byc powinny
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.