Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Kalkulator kredytu hipotecznego- od czego zależy wysokość raty ?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Kalkulator kredytu hipotecznego- od czego zależy wysokość raty ?

 

Kalkulator kredytu hipotecznego- od czego zależy wysokość raty

 

Od kilku miesięcy można usłyszeć, że kredyty hipoteczne w Polsce są rekordowo tanie, a to dzięki bardzo niskim stop procentowym, które mają pozostać na dłużej na tym poziomie. Bankowcy  przekonują, że to najlepszy czas na własne mieszkanie i pora wykorzystać kalkulator kredytu hipotecznego do porównania ofert. Dane Eurostatu nie są już takie zachwycające. W Polsce zakup mieszkania pociąga za sobą duże koszty w porównaniu z innymi krajami UE. U nas stopy procentowe są na o wiele wyższym poziomie niż w strefie euro oraz w krajach skandynawskich. Bardzo nisko oprocentowane są kredyty mieszkaniowe w Finlandii, niecałe 2% w skali roku. Taniej niż w Polsce mieszkanie kupi się w Danii, Szwecji czy Niemczech. Najdrożej na Węgrzech i w Rumunii. Polska jest niestety w drugiej części tabeli tuż przy krajach, gdzie kredyty nadal nie należą do najtańszych.

 

Kredyt hipoteczny wcale nie musi ciążyć

 

W Polsce pokutuje przekonanie, iż kredyt to zło konieczne. W starych krajach Unii obciążenie nieruchomości hipoteką jest kilkukrotnie wyższe niż w nowych krajach. Polska jest na 26 miejscu, biorąc pod uwagę liczbę zaciąganych kredytów hipotecznych. Rynek kredytów hipotecznych jest stosunkowo młody, ale coraz więcej osób klika w wyszukiwarkę kalkulator kredytu hipotecznego, w celu porównania kosztów. Myślenie, iż kredyt to więzienie na kilkanaście następnych lat jest błędne. Mieszkanie w trakcie spłaty można sprzedać czy wynająć. Kredyt wcale nie musi ciążyć na domowym budżecie, jeśli będziemy wiedzieć jak go wybrać, które raty są bardziej opłacalne i od czego zależy jego koszt. Obawy, strach najczęściej wynikają z niewiedzy. Obawiamy się utraty pracy, śmierci, wypadku. A przecież kredyt jest ubezpieczony na taką ewentualność. Przykładowo w razie utraty pracy, ubezpieczyciel spłaci za nas kilka rat, to czas na znalezienie nowego zatrudnienia.

 

Każda rata składa się z dwóch części: kapitałowej i odsetkowej

 

Wykorzystując kalkulator kredytu hipotecznego, otrzymujemy gotową wysokość raty. Warto wiedzieć, co wchodzi w jej skład. Każda rata składa się z części kapitałowej. Pożyczamy od banku konkretną kwotę, w każdej racie spłacamy jej część, to jest właśnie rata kapitałowa. Z każdym miesiącem dług się zmniejsza, a co za tym idzie naliczane odsetki również. Drugą częścią raty jest odsetkowa. Jest to zysk bankowy za udzielenie kredytu. O wysokości raty decyduje wybór rat czy są to malejące czy równe, o czym w dalszej części. Kalkulator kredytu hipotecznego obliczy raty równe i malejące. Obecnie zdecydowanie częściej wybierane są te pierwsze, choć bardziej opłacalne są drugie.

 

Jak liczone są odsetki?

 

Odsetki to główny koszt, który ponosimy przy zaciąganiu kredytu hipotecznego i nie tylko. Oprocentowanie składa się z marży kredytowej, która najczęściej jest wartością stałą przez cały okres spłaty zobowiązania. Drugi element oprocentowania to wybrana stopa rynkowa. Przy kredytach hipotecznych zaciąganych w złotówkach, najczęściej to WIBOR. Jest to koszt, przy którym banki mogą pożyczać sobie pieniądze. Jego wysokość zależy przede wszystkim od poziomu na jakim kształtują się stopy procentowe (ustalane przez NBP). Gdy ich wysokość jest obniżana, kredyt jest tańszy. W przypadku kredytów w euro pod uwagę będzie brany EURIBOR, a franków szwajcarskich LIBOR. Przy kredytach hipotecznych w obcej walucie może dojść jeszcze jeden koszt kredytu, a mianowicie spread. Przy udzielaniu kredytu bank bierze pod uwagę kurs kupna waluty, czyli niższy, a przy spłacie wyższy, czyli sprzedaży. By uniknąć tego kosztu, kredyt warto spłacać w walucie zaciągniętej. Kalkulator kredytu hipotecznego umożliwia porównanie kredytów w złotówkach i innej walucie.

 

Prowizja, gdy wliczona jest w kredyt

 

Zazwyczaj prowizja za udzielenie stanowi opłatę, która nie jest wliczana w kredyt. Banki umożliwiają również jej skredytowanie. Wówczas stanowi kolejny, dodatkowy koszt kredytu, lepszym rozwiązaniem jest niekredytowanie jej. Coraz więcej banków oferuje kredyty hipoteczne z prowizją 0%. Czy kalkulator kredytu hipotecznego ujmuje ją w racie. To zależy od oferty banku i wyszczególnione są składowe raty.

 

Dodatkowe koszty

 

Biorąc kredyt hipoteczny, musimy mieć na uwadze, iż ważnym elementem kosztów jest ubezpieczenie. Przy kredycie hipotecznym konieczne. Można wybrać je na własną rękę bądź skorzystać z pośrednictwa banku. Kalkulator kredytu hipotecznego, przeliczając ratę, zawiera zazwyczaj ubezpieczenie. Poza wymaganym ubezpieczeniem, można się również zdecydować na ubezpieczenie dodatkowe, dobrowolne. Ponadto istotne są koszty podwyższonego ryzyka banku.

 

Raty malejące a równe

 

Praktycznie każdy kalkulator kredytu hipotecznego umożliwia przeliczenie na raty malejące i równe. W przypadku rat malejących kwota kredytu jest dzielona prze liczbę rat. Miesięcznie dochodzą do niej odsetki naliczone od pozostałego do spłaty kapitału. Z każdym miesiącem są więc niższe, bo maleje kapitał. W odróżnieniu do rat malejących, raty stałe trudniej obliczyć, bo część kapitałowa i odsetkowa przez cały okres spłaty utrzymują się na podobnym poziomie. W pierwszych latach spłacamy głównie odsetki. Z czasem sytuacja się odwraca i większą część stanowi spłata pożyczonej kwoty. Raty malejące są bardziej opłacalne, na co wskazuje również kalkulator kredytu hipotecznego. Jednak należy pamiętać, że w początkowym okresie mocno obciążą budżet, bo są na wysokim poziomie. Dlatego wiele osób decyduje się na raty równe. Poza tym warto wiedzieć, że przy ratach malejących bank wymaga większej zdolności kredytowej. Najlepiej jest porównać wysokość rat w obu przypadkach i sprawdzić na ile nasz budżet może sobie pozwolić na raty malejące. Kalkulator kredytu hipotecznego zazwyczaj nie tylko przeliczy wysokość raty, ale również prezentuje wybrane oferty banków. Dzięki temu można się zapoznać z różnymi ofertami, kosztami, możliwościami.

 

Jeśli wybierzesz dobrą ofertę, dostosowaną do swoich możliwości finansowych, to nie będziesz mieć problemów ze spłatą. To jednak wymaga czasu, a czasem konsultacji z doradcą.

 

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Kot

0

Kot Data dodania: 02-01-2017 21:01 Kredyt hipoteczny to na tyle poważna sprawa, że warto udać się do kompetentnego doradcy finansowego, a nie pozostawiać tej sprawy w rękach jakichś kalkulatorów kredytów hipotecznych
Pewniak

0

Pewniak Data dodania: 18-10-2016 12:22 wysokość raty zależy od wielu czynników, od kwoty, od oprocentowania, od tego czy jest prowizja, czy są inne pozaodsetkowe opłaty, czy jest ubezpieczenie, jaki rodzaj raty wybraliśmy no i nie zapominajmy o marży czy ryzyku kredytowym, żeby to wszystko ogarnąć polecam udać się do jakiegoś dobrego doradcy finansowego
Zonka

0

Zonka Data dodania: 23-05-2016 10:08 z im większej ilości kalkulatorów kredytu hipotecznego skorzystamy tym będziemy mieli lepszy i szerszy pogląd sytuacji, warto też udać się do jakiegoś dobrego doradcy, który pomoże nam ogarnąć sytuację, czasami ciężko się w tym wszystkim połapać
RezonansKrdytowy

0

RezonansKrdytowy Data dodania: 06-04-2016 15:23 kredyty u nas są bardzo drogie - szczególnie te hipoteczne na mieszkanie czy zakup domu lub działki. wystarczy przeliczyć na kalkulatorze lub porównywarce kredytowej ile wyniesie nas rata kredytu dla mieszkania wartego 300 tysięcy złotych. przykłaowo niech to będzie 1600 a teraz porównajmy to z naszą pensją... żałosne to i smutne
Słoneczko

0

Słoneczko Data dodania: 30-09-2015 18:44 Ja też, najlepiej jak jest więcej opcji, im precyzyjniej określisz poszczególne aspekty, zarobki, wkład itd, tym rata jest bliższa temu co oferują banki.
Aleksy

0

Aleksy Data dodania: 29-09-2015 15:03 Ja korzystałem z różnych, wtedy najlepiej porównasz oferty.
Młody

0

Młody Data dodania: 28-09-2015 19:54 Jaki kalkulator kredytu hipotecznego wykorzystywaliście do obliczania?
Maro

0

Maro Data dodania: 28-09-2015 19:27 Według mnie nie.
Ursyn

0

Ursyn Data dodania: 27-09-2015 20:01 Zamierzam wziąć kredyt z początkiem przyszłego roku, mam nadzieję, że oferty nie zmienią się na gorsze;(
Aleksy

0

Aleksy Data dodania: 27-09-2015 19:29 Ja też zaczynałem od porównywania ofert, kalkulator kredytu hipotecznego był pomocny, niejeden.A na decyzję czekałem około półtorej tygodnia.
Hal

0

Hal Data dodania: 26-09-2015 20:06 Ja na decyzje czekałem około 3 tygodni, a kredyt brałem dwa lata temu.
Lir

0

Lir Data dodania: 26-09-2015 14:26 A ile już czekasz?
Malo

0

Malo Data dodania: 25-09-2015 19:31 Ja jestem właśnie na etapie czekania na decyzję i to mnie najbardziej irytuje! Czekać, czekać, czekać, czekać!
Lir

0

Lir Data dodania: 25-09-2015 19:03 Wiesz to trudno przewidzieć, niby mówią, że stopy procentowe mają być na takim samym poziomie. Musisz obserwować sytuację. Wejdź raz na tydzień/ dwa na kalkulator kredytu hipotecznego i analizuj, będziesz widział zmiany. Ja bym zaczekał.
Hans

0

Hans Data dodania: 24-09-2015 19:27 Warto poczekać z hipotecznym, może jeszcze obniżą stopy procentowe? Nie potrzebuję mieszkania na gwałt, więc rozważam różne opcje.
Czarownica75

0

Czarownica75 Data dodania: 24-09-2015 18:22 Czyli ogólnie zaś jak we wszystkim innym jesteśmy za Europą;/ Kredyty mimo że są tanie, wcale nie są takie tanie, porównując z innymi krajami. A to absurd, bo ich byłoby stać na płacenie wysokich rat, a nas nie bardzo! Gdzie tu sprawiedliwość?
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.