Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Karta kredytowa zamiast pożyczki
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Karta kredytowa zamiast pożyczki

 

Karta kredytowa zamiast pożyczki

 

Mały kawałek plastiku ratuje, gdy portfel świeci pustką, ale potrafi też wpędzić w niezłe tarapaty, jeśli nieumiejętnie posługujesz się kartą kredytową. Ze statystyk wynika, że Polacy dysponują ponad 6 mln kart kredytowych, karty posiada około 5 mln Polaków, a co z tego wynika, niektórzy mają więcej niż jedną. Nie wszyscy korzystają z plastikowej dyskietki kredytowej, niektórzy nie wiedzą w jaki sposób, inni dostali ją przy okazji zakładania rachunku w banku i wrzucili do szuflady. Karty kredytowe wciąż są mało popularnym sposobem kredytowania codziennych wydatków. Racjonalne ich użytkowanie jest znacznie bardziej opłacalne niż kredyt gotówkowy czy szybkie pożyczki bez zaświadczeń. Zanim zaczniemy używać karty kredytowej, lepiej zapoznać się z tym, kiedy opłaca się po nią sięgnąć i jak ją spłacać, by uniknąć odsetek.

 

Gdzie dostanę kartę kredytową?

 

Oferta banków w obszarze kart kredytowych jest bardzo szeroka i nim zdecydujemy się na konkretny wybór, warto porównać różne oferty. Karty bardzo często są oferowane przy zakupach ratalnych. Czasem ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że dostają plastikowy kredyt w prezencie. O kartę można również wnioskować w banku, podobnie jak w przypadku szybkiej pożyczki na konto. Karta kredytowa umożliwia wydawanie pieniędzy banku, a co za tym idzie, by ją dostać, należy wypełnić odpowiedni wniosek, skompletować dokumenty i złożyć w banku. Czy wymagana jest umowa o pracę? Niekoniecznie. Musimy mieć źródło dochodu, bo jak w przypadku każdej pożyczki na konto, bank nie udzieli kredytu, bez posiadania dochodu. Limit kredytowy przyznawany przez bank jest proporcjonalny do zarobków i możliwości spłaty. Jeśli zadłużenia na karcie są spłacane regularnie, a dochód pozwala na zwiększenie limitu, to można liczyć na tego typu ofertę od banku.

 

Ile kosztuje karta kredytowa?

 

Najczęściej jest ona za darmo, ale głównie na początku, bo bank musi na swoich produktach zarabiać. W pierwszym roku banki zazwyczaj nie obciążają klienta opłatą za kartę kredytową, ale w kolejnych latach licz się z tym, że taką opłatę trzeba będzie zrobić. Niektóre banki stawiają limity płatności, czyli jeśli wykonasz płatność kartą kredytową ileś razy w ciągu roku na określoną kwotę, to wówczas możesz uniknąć rocznej opłaty za kartę bądź też ją zmniejszyć.

 

Okres bezodsetkowy

 

Karta kredytowa jest tańszym rozwiązaniem niż pożyczka na dowód bez zaświadczeń, pod warunkiem, że spłacimy ją w okresie bezodsetkowym. Co to oznacza? Jest to tzw. grace period, zazwyczaj 52- 55 dni, ale może być dłuższy. Podpisując umowę, bank ustala okres rozliczeniowy (miesiąc) oraz okres prolongaty (bezodsetkowy). Jeśli zrobimy zakupy w trzecim dniu okresu rozliczeniowego, to na spłatę bez odsetek mamy jeszcze 52 dni. Po upływie okresu rozliczeniowego, bank podlicza wydatki i przesyła wyciąg. Zadłużenie najlepiej jest spłacić w okresie bezodsetkowym w całości, wówczas nie ponosi się żadnych kosztów. Inną, mniej opłacalną opcją, jest ratalna spłata zadłużenia. Na wyciągu z karty kredytowej podana jest minimalna kwota spłaty, najczęściej jest to 5% zadłużenia i tę kwotę musimy uregulować. Jeśli nie, to należy liczyć się ze słoną opłatą karną. Od pozostałej kwoty naliczane są odsetki. Czyli jest to mniej atrakcyjna forma kredytowania zakupów niż kredyt gotówkowy czy szybka pożyczka na dowód bez zaświadczeń.

 

Bankomat z odsetkami

 

Kompletnie nieopłacalne jest korzystanie z karty kredytowej, jeśli potrzebujesz gotówki. Wybierając pieniądze z bankomatu, korzystając z limitu karty kredytowej, zapłacisz prowizję, często niemałą. Prowizja najczęściej stanowi procent od pobieranej kwoty, a więc opłata może być duża. Po drugie środki pobierane w taki sposób, nie są objęte okresem bezodsetkowym, a więc naliczane są odsetki od momentu, gdy wybierasz gotówkę.

 

Płać wygodnie kartą

 

Kartą zapłacisz już praktycznie wszędzie, w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych w kinie itd. Nie korzystaj z opcji pobierania gotówki. Karty kredytowe są bardzo wygodne i stanowią dobrą alternatywę dla szybkich pożyczek bez zaświadczeń oraz kredytów bankowych. Jedynym warunkiem jest korzystanie z nich z głową.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Salik

0

Salik Data dodania: 28-12-2016 13:19 Karta kredytowa jest o tyle dobra, że jak już ją mamy to mamy zawsze mozliwosc podjecia gotówi bez problemów żadnych.
Orat

0

Orat Data dodania: 25-11-2016 10:55 Karta kredytowa ma swoje dobre strony ktorych nie ma chwilowka online, tak jak chwilowka jest lepsza od karty kredytowej w niektorych przypadkach, to zalezy kto czego potrzebuje i w jakiej jest sytuacji
MUN

0

MUN Data dodania: 14-10-2016 15:36 warto miec jednak karte kredytowa na wszelki wypadek, lepiej z niej nie korzystać, ale czasem to najlepsze wyjście takie na szybko
Olga

0

Olga Data dodania: 28-07-2016 17:39 zamiast karty kredytowej jak sie nie chce pożyczki brać to już lepiej wykorzystać linię debetową, a jak już koniecznie karta kredytowa to trzeba pamiętać, żeby oddać w okresie bezodsetkowym, bo inaczej to liczą jak za zboże
darwin

0

darwin Data dodania: 20-05-2016 12:45 karta kredytowa to najgorsze co czlowiek mogl zrobic dla czlowieka! przez ten szajs mam 20tys dlugu, jak sie przekroczy okres bezodsetkowy to jest kaplica... nie popelnijcie mojego bledu
reksio

0

reksio Data dodania: 04-04-2016 18:21 szukałem jakiejś karty kredytowej bez pokazywania zaświadczenia o zatrudnieniu i trafiłem na firmę banknot i według mojej opini to bardzo dobra firma gdyż banknot dała mi linie odnawialną kredytową 1500 bez sprawdzania zatrudnienia i od razu miałem dostęp do kaski - na karte kredytową to treba stosy zaświadczeń składać i wniosek może zostać odrzucony i duuuupaaa
Weja

0

Weja Data dodania: 08-04-2015 20:59 Karta Kredytowa to najlepsze, co człowiek mógł zrobić dla człowieka:)
Anett

0

Anett Data dodania: 07-04-2015 20:12 Niestety, ale ze wszystkiego trzeba umieć korzystać! Mam w swoim otoczeniu ludzi, którzy jak już mają trochę więcej gotówki, nieważne swojej czy z banku, a już biegną i opróżniają sklepy. A później jest problem!
Elca

1

Elca Data dodania: 07-04-2015 16:10 Przez karty kredytowe wpadłam w takie zadłużenie, że teraz muszę ciężko robić w Niemcach żeby spłacić cały dług z odsetkami. Bank mi poszedł na rękę, rozłożył na dość dogodne raty, ale jest tego kilkanaście tysięcy. Nigdy więcej żadnych kart! Przynajmniej nie jest to dla mnie!
Miecik

0

Miecik Data dodania: 04-04-2015 10:33 Ja karty kredytowej używam od lat, teraz mam dwie i w życiu bym z nich nie zrezygnował! Opłaty mam 5 zł mc, chyba że wyrobię limity. Zawsze spłacam w okresie bezodsetkowym, więc to najtańsza pożyczka!
Luna

0

Luna Data dodania: 03-04-2015 19:08 Ja to już w ogóle, spaliłam kredytową w piecu;) nie zauważyłam, że się kończy. Bank przysłał mi jakąś kartę, wrzuciłam na kupkę dokumenty do spalenia (najbezpieczniejsza forma utylizacji) i do pieca. Po dwóch miesiącach potrzebuje gotówki, a karta nie działa;o dzwonię do banku, a oni, że kartę mi wysłali:) Ja myślałam, że to kolejna, więc by nie kusić losu, do pieca z nią;)
Luna

0

Luna Data dodania: 03-04-2015 19:08 Ja to już w ogóle, spaliłam kredytową w piecu;) nie zauważyłam, że się kończy. Bank przysłał mi jakąś kartę, wrzuciłam na kupkę dokumenty do spalenia (najbezpieczniejsza forma utylizacji) i do pieca. Po dwóch miesiącach potrzebuje gotówki, a karta nie działa;o dzwonię do banku, a oni, że kartę mi wysłali:) Ja myślałam, że to kolejna, więc by nie kusić losu, do pieca z nią;)
Anett

0

Anett Data dodania: 03-04-2015 16:07 Też tak miałam w zeszłym roku, raz próbuję płacić i babka przy kasie mi mówi nie czyta karty, drugi raz to samo i okazało się, że ten pasek był uszkodzony.
Dynamo

0

Dynamo Data dodania: 03-04-2015 13:36 Jasne, że coś się może z nią stać, nic nie jest wieczne, a w i kartach trafiają się buble. Tu Ci raczej nikt nie pomoże, telefon w dłoń i dzwoń na infolinię:)
Matyon

0

Matyon Data dodania: 02-04-2015 14:21 Czy karta kredytowa może ulec uszkodzeniu. Datę ważności ma do 2017, a nie działa?
Anett

0

Anett Data dodania: 01-04-2015 10:22 Oczywiście, że może Pan mieć kartę kredytową bez konta internetowego. Konto internetowe po prostu pozwala szybciej i łatwiej realizować przelewy, sprawdzać stan środków itd. Nie jest jednak konieczne, aby mieć kartę kredytową.
Pan Jan

0

Pan Jan Data dodania: 31-03-2015 12:47 A ja w ogóle nie wiem co to jest i z czym to się je. Dla ludzi 60+ takie rzeczy to już czarna magia. A można mieć kartę kredytową bez konta przez internet? Nie chce tego zakładać, bo nie umiem się tym obsługiwać!
Edi

0

Edi Data dodania: 31-03-2015 10:11 A kto zarabia dziś więcej?!
Anett

0

Anett Data dodania: 30-03-2015 11:21 Wszystko zależy od tego jaki masz dochód. Jak zarabiasz mniej niż dwa tysiące, to wiadomo, że jedna karta jest już problemem jak chcesz hipoteczny.
Edi

0

Edi Data dodania: 29-03-2015 10:22 Anett nie zgodzę się z Tobą. Ja miałem jedną kartę, korzystałem, regularnie spłacałem i miałem problem, żeby dostać hipoteczny. Zrezygnowałem z karty i moja zdolność skoczyła do góry!
Anett

0

Anett Data dodania: 28-03-2015 20:30 Jedna za bardzo nie wpływa na zdolność, chyba że masz zadłużenie, ale to już inna bajka. Jak masz kilka kart to z pewnością obniża zdolność kredytową!
Edi

0

Edi Data dodania: 28-03-2015 18:57 Karty kredytowe utrudniają wzięcie hipotecznego.
Dynamo

0

Dynamo Data dodania: 28-03-2015 15:57 Karta kredytowa musi przynosić zysk:) oczywiście nie klientowi;) ale nikt dziś nie daje nic za darmo! Trzeba tylko wybrać kartę, która jest najtańsza i wtedy się opłaca i spłacać w okresie bezodsetkowym.
Anett

0

Anett Data dodania: 27-03-2015 19:17 Wszystko jest dla ludzi, ale trzeba korzystać z tego z umiarem!
Dorotka

0

Dorotka Data dodania: 26-03-2015 19:02 A ja tam uważam, że karta to lepsze niż chwilówki. Nie płacę nic, bo zawsze spłacam w terminie, a dzięki temu, że wyrabiam limity, nie ponoszę rocznych kosztów utrzymania karty. Korzystam z niej raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu, tylko jak potrzebuję i nie miałam nigdy problemów z kartą:)
Gostek

0

Gostek Data dodania: 26-03-2015 13:31 Ja słono płaciłem za kartę z tego co pamiętam, to wyszło mi na rok jakieś 70 zł;o
Sebastian

0

Sebastian Data dodania: 26-03-2015 11:24 A ja mam kredytową za darmo, mam limity, które wyrabiam w ciągu roku i nie ponoszę za nią żadnych opłat! Pozdrawiam!
Doniek

0

Doniek Data dodania: 25-03-2015 19:24 To jeszcze całkiem całkiem, ja mam 6 zł za miesiąc, czyli 72 zł na rok;o
Wojtek

0

Wojtek Data dodania: 25-03-2015 16:03 A ile płacicie za kartę, ja mam za rok 25 zł. Trochę dużo?
Matisza

0

Matisza Data dodania: 24-03-2015 15:35 Ja tam jestem zadowolona z karty. Jak mi braknie kasy, to spokojnie płacę kredytową, a pierwszego spłacam, nie stresuję się przez to skąd wziąć pieniądze jak braknie na benzynę czy obiad:)
Majka

0

Majka Data dodania: 24-03-2015 12:27 A ja posiadam kartę kredytową, ale korzystam z niej tylko i wyłącznie kiedy naprawdę potrzebuję i polecam to każdemu, a nie będzie problemów z zadłużeniem!:)
Gostek

0

Gostek Data dodania: 23-03-2015 17:27 Ja już nigdy nie chcę żadnej karty kredytowej!!! Wszystko pięknie i ładnie, niby 50 parę dni na spłatę, aleee no właśnie jest jedno ale, jak zrobisz zakupy i zapłacisz kartą w 45 dniu okresu rozliczeniowego to masz de facto tydzień na zwrot! A oprocentowanie lichwiarskie! A monity kosztują nawet ponad 20 zł!!! Porażka i zdzierstwo!! Już wolę chwilówkę, oddaje i mam spokój i nie po kilku dniach, a mam 30 dni!!! A najlepiej to oszczędzać uzbierać i dopiero robić zakupy!
RyszekZ

0

RyszekZ Data dodania: 23-03-2015 15:07 Mam kartę kredytową od 4 lat i nie wyobrażam sobie jak można bez niej funkcjonować. Zawsze spłacam w okresie bezodsetkowym, więc nic mnie nie kosztuje. Karty kredytowe są dla ludzi rozsądnych, którzy nie wydają tyle ile mają na koncie, a tyle ile muszą! W innym przypadku nigdy takiej karty nie bierz!
Malwina

0

Malwina Data dodania: 23-03-2015 13:46 Zalety: - jak się wyrobisz w okresie bezodsetkowym, to masz darmową pożyczkę - wygodnie się z nich korzysta - ratują przy problemach finansowych Wady: - łatwo się znaleźć w BIK jak Ci się noga poślizgnie - dużo kart to problem z dostaniem kredytu hipotecznego Wg mnie tak to wygląda;)
Michajlow

0

Michajlow Data dodania: 23-03-2015 12:45 Karty kredytowe są dla tych, co mają silną wolę i potrafią kontrolować budżet. To jest bardzo dobre rozwiązanie, uważam, że lepsze niż chwilówka, ale trzeba umieć z niego korzystać!
Kate

0

Kate Data dodania: 23-03-2015 11:44 Powiem szczerze w pewnym okresie miałam do dyspozycji dwie karty kredytowe. Bardzo szybko się zadłużyłam, wpadłam w zakupowy szał, bo apetyt rośnie w miarę jedzenia. Nie kontrolowałam wydatków i terminów spłat. Karta kredytowa nie jest da mnie, a jakie Wy macie doświadczenia?
THebees

0

THebees Data dodania: 22-03-2015 20:16 Podstawowym minusem kart jest to, że fajnie się nią płaci, ale pieniążki trzeba oddać;)
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.