Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Komornik a umowy śmieciowe - ile może zabrać?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Komornik a umowy śmieciowe - ile może zabrać?

 

 

Umowy śmieciowe nadal bez ochrony przed komornikiem- co jeszcze się zmieni w 2017?

Od pierwszego stycznia zmianie uległa nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale również zmieniły się kwoty wolne od potrąceń. To, co zainteresuje dłużników to z pewnością kwota wolna od zajęcia komorniczego, w tym ile komornik może zająć na rachunku bankowym. Kwoty wolne od zajęcia chronią dłużników przed tym, by nie pozostali oni bez środków do życia. Niestety nie w każdej sytuacji, bo jeśli pracujemy na umowę o dzieło bądź zlecenie możemy zostać bez środków do życia. Dziś o tym ile wynosi kwota wolna od zajęcia zatrudnionych na podstawie umów o pracę, zlecenie o dzieło, a także ile komornik może zabrać z emerytury i renty.

Stawka za pracę na umowę zlecenie w górę, ale…

Rząd podniósł wynagrodzenie zarabiających w oparciu o umowę zlecenie, ale niestety dłużnicy z komornikami są w mało komfortowej sytuacji. Od początku roku każdy kto pracuje na umowę zlecenie ma zagwarantowane 13 zł brutto za każdą przepracowaną godzinę. Oznacza to, że w przypadku pracy w pełnym wymiarze czasu, pracownik zarobi około 1635 zł netto. Jeśli ma komornika, wówczas pensji nie dostanie wcale, bo zajęcie wyniesie 1635 zł. Umowa zlecenie nie jest chroniona przed zajęcie komorniczym. Komornik ma prawo zająć całe wynagrodzenie. Pozostaje pytanie za co żyć w sytuacji, gdy uowa zlecenie jest jedynym źródłem utrzymania? Z jednej strony rząd dał zatrudnionym na umowę zlecenie szansę na godziwą pensję, ale co z tego, że dłużnik zarobi więcej, skoro będzie musiał oddać całość komornikowi?

Umowa o dzieło też bez ochrony

W Polsce na podstawie umów śmieciowych zatrudnionych jest tysiące osób, w tym również na podstawie umowy o dzieło. Ten rodzaj umowy ma kolejne minusy. Komornik, podobnie jak w przypadku umowy zlecenie, może zająć sto procent wynagrodzenia, a tym samym pozostawiając dłużnika bez środków do życia. Umowa o dzieło nie jest chroniona przed zajęciem komorniczym, nie ma kwoty wolnej od zajęcia, a więc jeśli mamy komornika musimy przygotować się na to, że zajmie całą pensję.

Umowa o pracę prawie bez zmian

Zmiany wynikają z podniesienia minimalnej pensji. Wzrost minimalnego wynagrodzenia oznacza, że komornik będzie musiał pozostawić dłużnikowi wyższą kwotę. Na rękę zatrudniony na pełen etat otrzyma minimum ok 1460 zł. Jest kwota wolna od zajęć komorniczych w przypadku zajęcia z tytułu niespłaconych pożyczek i kredytów. Przykładowo jeśli zarabiany 1500 zł, komornik będzie mógł ściągać tylko 40 zł, jeśli zarabiamy 2 tysiące zł do komornika trafi już 540 zł. Osoby zarabiające najniższą krajową nie muszą obawiać się zajęcia, gdyż kwota ta jest wolna od niego. Komornik może zająć nawet 50% wynagrodzenia z tytułu uowy o pracę. Sytuacja taka będzie miała miejsce przy zarobkach  powyżej 2900 zł. Każdy, kto tyle zarabia i ma komornika, musi liczyć się z tym, że komornik zajmie niemałą kwotę. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zajęć z tytułu niepłaconych alimentów. Dłużnicy, którzy nie regulują zobowiązań wobec dzieci, nie mogą liczyć na ochronę. Komornik ma prawo zająć 60% ich pensji bez względu na to czy zarabiają najniższą krajową czy średnią krajową. Oznacza to, że z 1460 zł pozostanie niewielka kwota na przeżycie. W przypadku długów alimentacyjnych zarobki dłużnika nie są chronione.

Ile komornik musi zostawić na rachunku bankowym?

Zajęcie rachunku to jedna z najczęściej wykorzystywanych form odzyskiwania długów przez komorników. W tym roku komornik musi pozostawić dłużnikowi 1500 zł wolnych środków. Wszystko co jest powyżej tej kwoty zostanie zajęte na poczet spłaty wierzycieli. Kwota ta obliczana jest w prosty sposób. Komornik musi pozostawić dłużnikowi miesięcznie 75% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie wynosi ono  2000 zł brutto, 75% z tej kwoty to 1500 zł. Również dłużnicy alimentacyjni nie muszą się obawiać. Na ich koncie musi pozostać miesięcznie kwota 1500 zł.

Ile może zająć komornik z renty?

Emeryci i renciści muszą się mieć na baczności, gdy wkracza komornik. Niestety również z ich świadczeń, które często stanowią niewielkie dochody, można ściągać długi. Dla emerytów oraz rencistów, z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy kwota wolna od zajęcia wynosi 441 zł. Tak samo, gdy długi wynikają z niepłaconych alimentów. Dla rencistów posiadających częściowa niezdolność do pracy kwota ta wynosi 338 zł, podobnie przy długach alimentacyjnych.

500 plus a komornik?

W ubiegłym roku dochodziło do sytuacji, w których komornik zajmował środki pochodzące z programu 500 plus. Są to pieniądze całkowicie wolne od zajęć komorniczych, podobnie jak w przypadku niektórych zasiłków. Pieniądze z programu przeznaczone są dla dzieci i komornik nie ma prawa ich zająć. Niestety ze względu na to, że nie ma on wglądu do tego skąd pochodzą pieniądze, może się zdarzyć, że je zajmie. Wówczas konieczne będzie przedstawienie komornikowi odpowiednich dokumentów poświadczających, iż są to pieniądze z programu 500 plus. Również w przypadku dłużników alimentacyjnych pieniądze z programu są w stu procentach wolne od zajęcia.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Adrian

0

Adrian Data dodania: 06-02-2017 18:57 Jak ma sie komornika to juz lepiej sie z pracodawca dogada?, ?eby pracowa? na czarno. Niestety jak ma sie dlugi to trzeba sobie jakos radzic!
Finansista

0

Finansista Data dodania: 19-01-2017 11:18 Z tego co wiem z umowy zlecenie komornik może zająć całe wynagrodzenie chyba że dłużnik udowodni że ta umowa o dzieło lub umowa zlecenie jest jego jedynym źródłem dochodu i utrzymania. Jeśli umowa śmieciowa jest jedynym źródłem utrzymania dłużnika to komornik może zająć taką część wynagrodzenia jak przy normalnej umowie o prace.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.