Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Za co można trafić na listę dłużników i jak z niej zniknąć?
Facebook

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 16-06-2015/12:59

Za co można trafić na listę dłużników i jak z niej zniknąć?

Reklama


 

Za co można trafić na listę dłużników i jak z niej zniknąć?

 

200 zł to kwota zadłużenia, za którą można trafić na niechlubną czarną listę. Sam wpis nie ma wpływu na nasze życie, do momentu, gdy chcemy skorzystać z oferty firmy, która sprawdza klientów w BIG. Biuro Informacji Gospodarczej jest uzupełnieniem informacji zawartych w Biurze Informacji Kredytowej. Z BIK korzystają wyłącznie banki i SKOK-i oraz Wonga, która oferuje pożyczki na dowód przez internet. BIG jest bardziej popularny wśród przedsiębiorców. W ramach BIG funkcjonują trzy bazy dłużników. Jest to Krajowy Rejestr Długów BIG, BIG InfoMonitor, Rejestr Dłużników ERIF BIG. Działają one w oparciu o ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Widniejąc w BIG, możemy mieć problem z podpisaniem umowy na dostarczanie usług telekomunikacyjnych czy nawet, by dostać pożyczkę na dowód bez zaświadczeń.

 

Zapłać albo trafisz na listę

 

W BIG zawarte są informacje o dłużnikach indywidualnych i prowadzących działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy, którzy chcą wpisać na listę dłużników klientów zalegających ze spłatą, muszą 30 dni przed dokonaniem wpisu, poinformować o tym zamiarze dłużnika. Odbywa się to zazwyczaj za pomocą listu poleconego. W przypadku osób prywatnych na czarną listę można trafić już za 200 zł. Przedsiębiorcy muszą zalegać z płatnością powyżej 500 zł. Groźba wpisania na listę dłużników, to skuteczne narzędzie do egzekwowania należności. Wiele osób, obawiając się konsekwencji (i słusznie) reguluje dług. By nie trafić na niechlubną listę, lepiej zaciągnąć pożyczkę bez prowizji i spłacić zaległość. Warunkiem wpisu na czarną listę jest posiadanie umowy, zawartej pomiędzy klientem a przedsiębiorcą. Długi potwierdzone przez sąd, opatrzone klauzulą wykonalności, mogą zostać wpisane do BIG bez względu na to jaki czas minął od płatności oraz jaka jest kwota zobowiązań. Konieczne jest również pisemne poinformowanie dłużnika o tym, iż zostanie umieszczony w bazie Biura Informacji Gospodarczej. Z tym, że jest to krótszy okres, bo 14 dni przed tym, jak dane zostaną przekazane do BIG.

 

Czy mogę wpisać kolegę zalegającego ze spłatą długu?

 

Kolega zaciągnął szybką pożyczkę, nie spłaca, nie odbiera telefonu, okazuje się, że pożyczył od kilku osób. Jako osoba prywatna również masz możliwość wpisania dłużnika na czarną listę. Konieczne jest jednak udowodnienie, iż taką pożyczkę na już otrzymał. Konieczne będzie skorzystanie z drogi sądowej. Udowadniając przed sądem, że kolega wziął od nas szybką pożyczkę, możemy wpisać go na czarną listę. Rzecz jasna, gdy sąd potwierdza dług, mamy obowiązek pisemnie poinformować dłużnika o tym, iż zostanie wpisany do bazy BIG. Jest to również sposób na odzyskanie naszej gotówki, bo tak jak we wcześniejszym przypadku groźba wpisania do rejestru, działa mobilizująco i może skutkować zwrotem szybkiej pożyczki. Pożyczki na dowód są obecnie bardzo popularne, a najlepszym zabezpieczeniem dla osoby prywatnej jest umowa. To ona będzie stanowiła przed sądem potwierdzenie długu.

 

Sprawdź siebie, sprawdź innych

 

Raz na pół roku każdy ma możliwość sprawdzenia informacji na swój temat w BIG, bez ponoszenia żadnych kosztów. Warto to robić, bo do bazy można trafić nawet za niezapłacony mandat- o którym się zapomniało. Bezpłatnie można sprawdzać przedsiębiorców, nie ma przy tym żadnych ograniczeń. Przedsiębiorcy bez ponoszenia kosztów może sprawdzać bez ograniczeń innych przedsiębiorców oraz siebie, zaś konsumenta, mając jego zgodę.

 

Jak zniknąć z niechlubnej listy?

 

Nie możesz wziąć pożyczki na dowód bez zarobków bo widniejesz w BIG? Aby nazwisko zniknęło z niechlubnej listy, musisz spłacić dług. To jedyna droga. Po spłacie całości zadłużenia, wierzyciel ma 14 dni na usunięcie danych z rejestru. W sytuacji, gdy tego nie zrobi, czeka go wysoka kara pieniężna. Jeśli dane na Twój temat zawarte w BIG są nieprawdziwe, to należy wnioskować do wierzyciela o ich zmianę. Zamieszczanie nieprawdziwych informacji jest również srogo karane (30 tys zł). Jeśli nie masz na spłatę długu, a potrzebujesz gotówki, rozwiązaniem są pożyczki bez big, chwilówki bez zaświadczeń.

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

cashbro

Od 400 pln do 13 600 pln

Do 10 miesięcy

Błyskawiczna decyzja po rejestracji

2

Od 100 zł do 2 500

Dla osób od 18 do 65 lat

Koszt rejestracji to tylko 0,01 zł

3

twisto

Od 100 pln do 10 000 pln

Do 3 miesiecy za 0 złotych!

Bezpłatny miesięczny limit wydatków. Korzystaj z niego, płacąc kartą Twisto w sklepach internetowych.

4

feniko

Od 300 pln do 3 000 pln

Od 7 dni do 6 miesięcy okres spłaty.

Pierwsza pożyczka 0% na okres od 7 do 30 dni.

5

creditron

Od 300 pln do 15 000 pln

Od 2 do 24 miesięcy

Dla klientów z dowolną historią kredytową

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Tymon

0

Tymon Data dodania: 30-12-2016 14:08 czytajac te komentarze i sam artykuł dochodzę do wniosku, że najlepiej to w ogóle nie dać się wpisać na listę dłużników, bo zanim człowieka z niej wypiszą nawet jak sie spłaci to minie baaaaardzo dużo czasu.
KASPIAN

0

KASPIAN Data dodania: 17-10-2016 13:58 Na listę dłużnika można trafić za każdy niespłacony dług powyżej 200zł, więc obiektywnie patrzeć nawet za głupotę, a z takiego BIKu znikamy dopiero po 5 latach od momentu SPŁACENIA długu. Także lepiej uważać i tam nie trafiać!
gapowicz

0

gapowicz Data dodania: 20-05-2016 17:00 swego czasu dużo imprezowałem i z tych szalonych studenckich czasów zostało mi na pamiątkę sporo niezapłaconych mandatów PKP, jak wielkie było moje zdziwienie gdy na moją pensje pewnego dnia wszedł komornik
Kenny

0

Kenny Data dodania: 25-06-2015 22:15 Nie, na szczęście nie;)
Mietek

0

Mietek Data dodania: 25-06-2015 17:30 Wpisali Cię do BIG?
Kenny

0

Kenny Data dodania: 25-06-2015 15:16 Za mną się ciągnął mandat za jazdę bez biletu. A najlepsze jest to, że zwyczajnie zapomniałam go zapłacić, a później koszty poszły, urosły do ok 500 zł;o
Mietek

0

Mietek Data dodania: 25-06-2015 13:48 Może zapomniałaś zapłacić mandat?
Aleksa

0

Aleksa Data dodania: 25-06-2015 12:23 A gdzie można sprawdzić czy jest się w BIG i za co? Mam problem z podpisaniem umowy na internet. Mimo że mam stałą pracę i dobre dochody, żadnych opóźnień w płatnościach, odmówiono mi podpisania umowy na internet. Ponoć widnieję w BIG. Za co, nie mam pojęcia. Z tego co czytam to za byle pierdołę można tam trafić, więc być może rzeczywiście coś przeoczyłam.
Lesia

0

Lesia Data dodania: 24-06-2015 14:09 Za książkę;o A to dobre;o Kurcze ja sama nie wiem czy oddałam wszystkie książki do biblioteki jak studiowałam. Nieźle jeszcze się okaże, że gdzieś wiszę;o
Wonski

0

Wonski Data dodania: 23-06-2015 16:47 Gdzieś czytałem ostatnio na ten temat i aż strach się bać;)
Mietek

0

Mietek Data dodania: 23-06-2015 14:59 Rachunek za telefon to jest nic, ja trafiłem za książki pożyczone z biblioteki, których zwyczajnie zapomniałem oddać. Wrzuciłem je gdzieś głęboko do szafki i zapomniałem. Później zmieniłem wynajmowane M na własne, a upomnienia przychodziły na stare i tak uzbierała się kwota 784 zł.
Arn

0

Arn Data dodania: 23-06-2015 14:33 Za niezapłacony rachunek telefoniczny. Pracuję za granicą. Ojciec miał zapłacić za telefon, wysłałem mu kasę, oczywiście nie zapłacił, a ja teraz nie mogę wziąć nic na raty!
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.