Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Nowa ustawa o kredycie hipotecznym korzystna dla przyszłych kredytobiorców.
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Nowa ustawa o kredycie hipotecznym korzystna dla przyszłych kredytobiorców.

 

Nowa ustawa o kredycie hipotecznym korzystna dla przyszłych kredytobiorców.

 Już niedługo zostanie przyjęta nowa ustawa o kredycie hipotecznym. Wraz ze wspomnianym projektem zostaną wprowadzone liczne zmiany w funkcjonowaniu tego rodzaju kredytu co będzie korzystne dla kredytobiorców. Dotychczas nasze polskie prawo nie regulowało dokładnie kwestii kredytów hipotecznych. Była im poświęcona uwaga w poszczególnych zapisach ustawy o kredycie konsumenckim, jednak w sposób wybiórczy i niekompletny. Od roku 2007 obowiązek regulacji rynku kredytów hipotecznych spoczywa przede wszystkim na Komisji Nadzoru Finansowego.

 Warto jednak zaznaczyć fakt, że wydawane przez KNF „Rekomendacje S” nie miały rangi ustawy lub innego aktu prawnego. Powodem, dla których banki stosowały się do tych zaleceń były możliwe sankcje nadzoru finansowego w razie niedostosowania się do dyspozycji KNF. Akt prawny, który już niebawem ma zostać wprowadzony uprawomocnia zasady ustalone już wcześniej przez Komisję Nadzoru Finansowego, a także wprowadza kilka nowych rozwiązań, z czego najbardziej powinni być zadowoleni konsumenci. Wprowadzenie ustawy, która będzie dotyczyć wyłącznie kredytów hipotecznych zostało na Polsce wymuszone przez Unię Europejską.

 Polska jako członek wspólnoty ma obowiązek wdrożenia do swojego prawa rozwiązań ustalonych w ramach Dyrektywy 2014/17/UE z dnia 4 lutego 2014 roku. Dyrektywa ta dotyczy konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi. Kolejnym argumentem za wprowadzeniem odrębnego aktu prawnego regulującego te kwestie jest fakt, że obecnie zasady odnośnie „hipotek” rozproszone są po różnych aktach prawnych. Jednym z zadań projektowanej ustawy jest poprawa pozycji konsumenta, który decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie zmiany, które wejdą w życie wraz z nową ustawą będą dotyczyć jedynie konsumentów, czyli tylko tych kredytobiorców, którzy zaciągają kredyt hipoteczny w celach prywatnych niezwiązanych ze swoją działalnością zawodową lub gospodarczą. To oznacza, że regulacje zawarte w tym projekcie nie obejmą między innymi przedsiębiorców, którzy poprzez kredyt pozyskują środki na zakup lokalu użytkowego. W myśl zasady, że prawo nie działa wstecz na nowych przepisach nie skorzystają również osoby, które zawarły umowę kredytową przed zmianą przepisów.

 Jakie zmiany w kredycie hipotecznym?

Przewidywane zmiany są kompleksowe. Będą dotyczyć nie tylko takich kwestii jak zasady oferowania oraz udzielania kredytów hipotecznych, zmianom ulegnie również kwestia pośrednictwa finansowego. Wymienimy teraz kilka, naszym zdaniem, najciekawszych proponowanych zmian, które będą korzystne dla przyszłych klientów. Pierwszą dobrą wiadomością jest informacja, że nadchodzący projekt przewiduje zakaz pobierania opłat za wcześniejszą spłatę zobowiązania ze zmienną stopą kredytową po upływie trzech lat od momentu zawarcia umowy.

 Sama prowizja za wcześniejszą spłatę zostanie ograniczona do wysokości kosztów jakie poniósł kredytodawca w związku z wcześniejszą spłatą kredytu. Ograniczenie to ma obowiązywać niezależnie od  rodzaju stopy procentowej, którą objęty jest kredyt. Ponad to ma zostać wprowadzony specjalny wzór mateczny, według którego będzie obliczana maksymalna wartość prowizji za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Wzór ten będzie stosowany dla wszystkich kredytów niezależnie od rodzaju stopy procentowej. Uprawomocnienie zalecenia KNF, aby kredyt w obcej walucie mógł zaciągnąć jedynie Polak, który nie ponosi ryzyka kursowego. Oznacza to tyle, że możemy podjąć kredyt jedynie w takiej walucie w jakiej uzyskujemy dochód. Po wejściu w życie nowych przepisów kredytobiorcy będą mieli możliwość  odstąpienia od umowy kredytu hipotecznego bez konieczności podania przyczyny w ciągu pierwszych 14 dni  od momentu jej zawarcia. Jedyny koszt jaki poniesiemy z tytułu odstąpienia to odsetki za okres obowiązywania umowy. Oświadczenie o odstąpieniu ma być złożone przez kredytobiorcę na formularzu dostarczonym mu po zawarciu umowy.

 Kolejną nowością wprowadzaną, aby uregulować sytuację na polskim rynku kredytów hipotecznym jest konieczność uzyskania zezwolenia KNF przez osoby, które trudnią się pośrednictwem przy kredytach hipotecznych. Rozwiązanie to ma na celu podniesienie jakości usług świadczonym konsumentom. Pośrednik, aby otrzymać zgodę KNF na swoją działalność będzie musiał spełnić określone wymogi takie jak odpowiednie wykształcenie czy niekaralność. Komisja Nadzoru Finansowego ma uruchomić i prowadzić specjalny ogólnodostępny rejestr pośredników kredytowych. Następnym ograniczeniem wobec banków jakie wprowadzi nowa ustawa jest zakazanie sprzedaży innych produktów bankowych w pakiecie z kredytem hipotecznym. Wyjątkiem od tej reguły ma być jedynie darmowy rachunek bankowy służący do obsługi kredytu.

 To co może budzić największe kontrowersje wśród przedstawicieli sektora bankowego to zakaz cross-sellingu czyli tak zwanej sprzedaży wiązanej. Tajemnicą poliszynela bowiem jest to, że  same kredyty hipoteczne – odsetki, opłaty i prowizje – stanowią stosunkowo niewielki zysk, a opłacalność ich udzielania uzależniona jest w durzej mierze od dołączanych polis. Istnieje uzasadniona obawa, że zakaz cross-sellingu może spowodować ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych, w szczególności tym najmniej zamożnym kredytobiorcom. Jeśli chodzi o sposób finansowania nieruchomości, w tej materii nie należy się spodziewać znacznych zmian. Podczas rozmów na temat zmian w kredytach hipotecznych często padającą propozycją jest ograniczenie egzekucji wyłącznie do kredytowanej nieruchomości na wzór tak zwanego amerykańskiego modelu.

 Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla kredytobiorców, którzy nie muszą się obawiać, że komornik poza domem lub mieszkaniem zajmie pozostałe składniki majątku oraz część uzyskiwanego wynagrodzenia. Zwolennikom takiego rozwiązania przypominamy, że wprowadzenie amerykańskiego modelu egzekucji majątkowej niosłoby za sobą również kilka negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim tego typu zmiana i tak miałaby zastosowanie jedynie w przypadku nowych kredytobiorców. Co więcej po wprowadzeniu takiego rozwiązania limity finansowania nieruchomości zostałyby znacznie ograniczone (np. jedynie do 60% wartości zakupu). Taka zmiana poskutkowałaby jeszcze wyższym wymaganym wkładem własnym, a co za tym idzie mniejszą dostępnością nowych kredytów.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Demore

0

Demore Data dodania: 20-02-2017 18:08 nie wierze! w końcu jakaś ustawa, która będzie korzystna dla zwykłch szarych obywateli? pożyjemy zobaczymy, ale to naprawde wygląda obiecująco!
Marta

0

Marta Data dodania: 09-01-2017 10:39 Zmiany, zmiany zmiany. Nie wszystkie będą dla konsumentów dobre. W obecnym projekcie ustawy KNF przemycił zakaz wypłacania prowizji przez banki doradcom kredytowym To całkowite przemodelowanie obecnego rynku. http://blogkredytowy.pl/2017/01/koniec-doradcow-kredytowych/
Seweryn

0

Seweryn Data dodania: 04-01-2017 17:21 Nie moge sie już doczekać tej nowej ustawy, zwłaszcza że razem z narzeczoną chcemy w tym roku lub w przyszłym 2018 wziąć kredyt hipoteczny i kupić mieszkanie.
Mezos

0

Mezos Data dodania: 21-12-2016 00:35 Na papierze te wszystkie zmiany w kredytach hipotecznych wyglądają w porządku, ale zobaczymy jak to będzie jak nowa ustawa o kredycie hipotecznym wejdzie w życie.
Tort

0

Tort Data dodania: 29-11-2016 13:40 Zastanawiam się jak będzie wyglądać kwestia przyznawalności kredytów hipotecznych, a także ogólna ilość wziętych kredytów w roku 2017 jak juz zostanie wprowazony ten koncowy stopien wkładu własnego.
zimna

0

zimna Data dodania: 22-11-2016 08:23 niby super informacja, ale jestem sceptyczna co do wykonania i kiedy to wejdzie w życie, no nic, pożyjemy zobaczymy, nie ma co prorokować
Moji

0

Moji Data dodania: 17-11-2016 15:53 Bardzo sie ucieszyłam, może w końcu uda sie kupić to własne wymarzone mieszkanie, byłoby fajnie!
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.