Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Odroczenie i umorzenie podatku oraz ZUSu
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Odroczenie i umorzenie podatku oraz ZUSu

 

Odroczenie i umorzenie podatku – wszystko co musisz wiedzieć

 Podatki są rzeczą, która nieuchronnie dotyczy każdego z obywateli danego kraju, również Polski. Podatki płacimy codziennie, często nawet o tym nie myśląc. Mowa oczywiście o podatku VAT oraz tak zwanej akcyzie. Każdego dnia zasilamy budżet państwa kupując produkty spożywcze, towary pierwszej potrzeby, a także tankując paliwo. Rodzajów podatków jest jednak znacznie więcej, a ich unikanie lub nawet nieświadome niezapłacenie może skończyć się poważnymi konsekwencjami. Ze względu na to, że kwestia podatków jest niezwykle istotną sprawą, warto być zorientowanym chociażby w zakresie naszych podstawowych praw i obowiązków z dziedziny podatków.

 Mało kto zdaje sobie sprawę, że są takie sytuacje, w których możemy liczyć na umorzenie lub odroczenie podatku. Niestety ta druga możliwość jest zazwyczaj płatna. Zapewne większość z nas przekonała się już na własnej skórze, że fiskus skutecznie i sprawnie dochodzi swych roszczeń od obywateli. Pomocną może okazać się wiedza, że przy pewnych sytuacjach mamy możliwość rozłożenia długu podatkowego na raty, przesunięcia terminu spłaty podatku lub nawet obniżenia lub kompletnego umorzenia „wiszącego” nad nami podatku. Aby skorzystać z tego typu ulg  należy wpierw złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Skarbowego. W niektórych przypadkach, określonych przez odpowiednie regulacje prawne, zajdzie konieczność uiszczenia tak zwanej opłaty prolongacyjnej.

 Co istotne, możliwość umorzenia lub odroczenia zobowiązania dotyczy również składek ZUSowskich. Zasady umarzania oraz odraczania podatków są zawarte w ustawie ordynacji podatkowej. Ten akt prawny zawiera wszystkie informacje dotyczące reguł płatności oraz naliczania takich podatków jak podatki dochodowe od osób fizycznych i prawnych (PIT i CIT), podatek od usług i towarów (PTU, VAT), a także podatków od darowizn oraz spadków. Co więcej, regulacje ordynacji podatkowej opisują również kwestię danin naliczanych przez samorządy (między innymi podatek od nieruchomości).

 Preferencyjna spłata podatku – co należy wiedzieć

Wszystkie informacje na temat preferencyjnej spłaty podatku są zamieszczone w artykule 67a ordynacji podatkowej. Zgodnie z zawartymi tam regulacjami na wniosek podatnika organ podatkowy ma prawo do przesunięcia terminu spłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę lub bez, rozłożenia go na raty, a nawet umorzenia całości lub części zobowiązań podatkowych. Trzeba wiedzieć, że przychylenie się Urzędu Skarbowego do naszego wniosku ma charakter czysto uznaniowy. Według przepisów, wyjątkowe zasady płatności mogą zostać zastosowane w przypadku ważnego interesu podatnika (na przykład, gdy grozi mu upadłość) lub jeśli leży to w interesie publicznym. Aby ubiegać się o każde z wymienionych wcześniej rozwiązań należy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek.

 Aby rozłożyć podatek na raty trzeba sięgnąć po wniosek RAT-Z. TER-Z to wniosek, który będzie nam potrzebny jeśli chcemy odroczyć podatek, natomiast UZ-M powinni wypełnić wszyscy, którzy chcą ubiegać się o umorzenie podatku. Warto zauważyć, że wyłącznie umorzenie zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej może zostać zastosowane z urzędu. Umorzenie z urzędu zazwyczaj następuje, gdy zostanie spełniony minimum jeden z wymienionych poniżej warunków. Podstawą do umorzenia z urzędu jest sytuacja, w której koszty wyegzekwowania podatku będą przekraczać uzyskaną kwotę. Taką podstawę stanowi również sytuacja, gdzie kwota, którą zalegamy nie przekracza pięciokrotności kosztów upomnienia przy postępowaniu egzekucyjnym (limit na wrzesień bieżącego roku wynosił 11,6zł x 5 = 58zł). Umorzenie nastąpi również w sytuacjach, gdzie postępowanie likwidacyjne lub upadłościowe zostało umorzone albo zakończone, a mimo to kwota podatkowej zaległości w dalszym ciągu nie została wyegzekwowana.

 W przypadku, gdy sąd oddali wniosek podatnika o ogłoszenie upadłości, a kwota podatku nie została do tego czasu wyegzekwowana, również następuje umorzenie z urzędu. Odrzucenie spadku stanowi dla rodziny dłużnika podatkowego sposób na uniknięcie odpowiedzialności za jego długi podatkowe. Dzieje się tak za sprawą tego, że jeśli podatnik zmarł nie pozostawiając po sobie majątku lub pozostawiając majątek nieprzekraczający 5000zł, a zaległego podatku nie można wyegzekwować od spadkobierców, taki podatek zostaje umorzony z urzędu.

 Koszty wydłużenia spłaty podatku. Odroczenie lub umorzenie składek ZUS

W przypadku zgody na inny rodzaj ulgi niż umorzenie, podatnik mający być obiektem ulgi ma obowiązek wniesienia specjalnej opłaty prolongacyjnej, która stanowi swego rodzaju wynagrodzenie dla urzędu skarbowego. Co ucieszy zainteresowanych tego typu ulgami, opłata prolongacyjna nie jest wygórowana. Obecnie stanowi ona połowę odsetek za zwłokę, czyli 50% x 8,00% rocznie. Opłaty prolongacyjnej nie pobiera się w przypadku podatków lokalnych. Wyjątkiem może być sytuacja kiedy samorząd wprowadza opłatę prolongacyjną poprzez własną ustawę. Osoby, które ucierpiały z powodu zdarzenia losowego (np. ciężkiej choroby) lub klęski żywiołowej, mogą liczyć na zwolnienie z tej opłaty. Osoby posiadające status płatnika ZUS powinny być świadome, że istnieje możliwość odroczenia, rozłożenia na raty, a nawet umorzenia zaległych składek należnych Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Tego typu przypadki najczęściej następują w sytuacjach, gdzie zaległe kwoty są całkowicie nieściągalne.

 Przedsiębiorcy, którzy regulują składki wyłącznie za siebie mogą się również ubiegać o umorzenie zaległych zobowiązań w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji rodzinnej lub finansowej. Do takich sytuacji kwalifikuje się na przykład przewlekła choroba członka rodziny lub samego przedsiębiorcy, która uniemożliwia normalne prowadzenie firmy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż nie wszystkie rodzaje ZUSowskich składek podlegają umorzeniu. Składki emerytalne, rentowe, chorobowe oraz zdrowotne finansowane przez pracowników w żadnych stopniu nie podlegają umorzeniu. Zasada ta ma na celu zapobieganie sytuacjom, w których składki pobrane z pensji pracownika ostatecznie nie trafiają do ZUSu.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Szczur

0

Szczur Data dodania: 04-01-2017 15:25 Wbrew pozorom odroczenie i umorzenie podatku oraz ZUSu nie jest tak nierealne, oj żeby tylko tak było z umorzeniem i przedawnieniem długów jak z podatkiem i ZUS to by moje życie było znacznie prostsze.
Kielon

0

Kielon Data dodania: 31-10-2016 11:18 jak jest możliwość żeby coś umorzyli czy odroczyli to warto spróbować, w koncu nic nas próba nie kosztuje, prawda?
Barciszek

0

Barciszek Data dodania: 24-10-2016 12:35 wiadomo ze ludzie narzekaja, bo nikt nie lubi oddawac swoich ciezko zarobionych pieniedzy, ale jednak te podatki po cos sa... nie mozna demonizować tez w druga strone chociaż sam uważam, że możnaby je lepiej spożytkować
Piotr

0

Piotr Data dodania: 11-10-2016 11:55 wiadomo, że urząd skarbowy zasłużył na swoja czarną renomę, ale bez przesady, zależy na kogo się trafi, tam też pracują ludzie
Ewa

0

Ewa Data dodania: 10-10-2016 16:44 Foka mylisz się, mi umorzyli podatek, fakt faktem że nie była to jakaś zawrotna suma, ale jednak zawsze nie musiałam płacić
Foka

0

Foka Data dodania: 10-10-2016 10:31 nie wierze w odroczenie i umorzenie podatku tym bardziej ZUSu jeszcze bardziej niż w przedawnienie długu, to są tak rzadkie sytuacje, że można je wsadzić między mity i legendy niestety
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.