Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Refinansowanie kredytu hipotecznego
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Refinansowanie kredytu hipotecznego

 

Refinansowanie kredytu hipotecznego- komu się teraz opłaca?

 

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli hipoteczny kilka lat temu z żalem patrzą na obecne oferty kredytów z niską marżą. Do tego prowizja 0%. Wysoka rata kredytu ciąży na domowym budżecie, hamując uzyskanie stabilizacji finansowej. To dla klientów, którzy nie są zadowoleni z warunków kredytu hipotecznego zaciągniętego przed laty, jest oferta refinansowania kredytu. Nie zawsze jednak się to opłaca, gdyż spłata obecnego zobowiązania wiąże się z kosztami i zaciągniecie nowego kredytu pociąga za sobą kolejne. Kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie i na czym dokładnie polega refinansowanie kredytu, temu dziś bliżej się przyjrzę.

 

Na czy polega refinansowanie?

 

To zamiana starego kredytu na nowy- na bardziej atrakcyjnych warunkach. W Polsce ze względu na niską wiedzę w temacie refinansowania pożyczki na konto hipotecznej, zainteresowanie jest na niskim poziomie. Chętniej stare i drogie kredyty na tanie zamieniają mieszkańcy Europy Zachodniej. Biorąc hipoteczny wcale nie jesteśmy nim związani przez najbliższe 30 lat, bo gdy trafi się lepsza oferta można z niej skorzystać!

 

 

Indywidualna analiza każdego kredytu

 

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy refinansowanie obecnie się opłaca czy też nie, dlatego że każdy kredytobiorca w innym okresie i na innych warunkach zaciągał pożyczkę na już. Każdy przypadek musi być przeanalizowany indywidualnie. Jeśli nasza wiedza na temat kredytów bez zaświadczeń i pożyczek hipotecznych nie jest wystarczająca, to o wykonanie analizy można poprosić doradcę finansowego.

 

Czemu służy refinansowanie?

 

Dzięki nowemu kredytowi możemy obniżyć nie tylko miesięczną ratę, ale i całkowity koszt kredytu, gdy racjonalnie wybierzemy ofertę i przeliczymy wszystkie koszty! Gdy decymujemy się na nowy kredyt, nie warto wydłużać czasu spłaty pożyczki na konto, gdyż to równa się wzrost kosztów- czyli w efekcie mało opłacalne. Zamiana starego kredytu na nową pożyczkę na już, służy obniżeniu raty, a tym samym więcej zostaje w kieszeni kredytobiorcy.

 

Kiedy opłaca się refinansować i komu?

 

Refinansowaniem pożyczki mieszkaniowej powinny się zainteresować osoby, które zaciągały kredyt kilka lat temu z wysoką marżą. Jeśli marża szybkiej pożyczki hipotecznej wynosiła 3%, a obecnie mamy ofertę kredytu z marżą na poziomie 1-1,5%, to oszczędności jakie osiągniemy są opłacalne by przejść przez całą procedurę. Szacuje się, że różnica w marży, by refinansowanie było opłacalne, powinna być na poziomie 1%, wówczas wyraźnie widać różnicę w kwocie, która pozostaje w domowym budżecie. Jeśli ta różnica jest do 0,5% to lepiej darować sobie refinansowanie szybkiej pożyczki hipotecznej.

 

Na te koszty musisz się przygotować

 

Refinansowanie pociąga za sobą koszty. Po pierwsze sprawdź czy bank, w którym masz kredyt nie pobierze prowizji za wcześniejszą spłatę pożyczki na konto. Wiele banków zastrzega okres, w którym taką prowizje trzeba będzie uiścić, zazwyczaj jest to od 3 do 5 lat. Wówczas warto się wstrzymać kilka czy kilkanaście miesięcy z decyzją, by nie ponosić tych kosztów, które zazwyczaj nie są małe. Po kolejne, sprawdź prowizję za udzielenie nowego kredytu. Koszty, które na pewno trzeba będzie ponieść, to nowy wpis do hipoteki, a także konieczne może się okazać wykupienie ubezpieczenia pomostowego (obejmuje okres do czasu wpisu nowego banku do księgi wieczystej). Czy poniesione koszty będą opłacalne? Konieczna jest szczegółowa symulacja kosztów nowej pożyczki na konto plus kosztów poniesionych w związku ze zmianą kredytodawcy. Szczegółowa analiza umożliwi realne porównanie zysków, dzięki czemu będziemy widzieć czy refinansowanie się opłaca.

 

Refinansowanie, gdy bank nie chce negocjować

 

Konkurencja na rynku kredytów to dobry czas by negocjować z bankiem pożyczkę hipoteczną, którą zaciągnęliśmy wiele lat temu. Klient zawsze ma możliwość renegocjacji kredytu hipotecznego czy szybkiej pożyczki gotówkowej, zaciągniętej na dłużysz okres. Negocjować można marżę czy starać się o wydłużenie okresu spłaty kredytu. Negocjacje nic kosztują, a można tylko zyskać. Bank będzie walczył o klienta, więc można liczyć na nieco lepsze warunki. Jeśli bank nie chce negocjować, to refinansowanie jest jedną z rozsądniejszych opcji, gdy kredyt mocno ciąży, konkurencja z chęcią Cię przyjmie!

 

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Daniel

0

Daniel Data dodania: 02-01-2017 11:47 Refinansował ktoś już kredyt? Może mi ktoś wytłumaczyć na czym konkretnie to polega w praktyce i jak najlepiej uzyskać refinansowanie?
Paweł

0

Paweł Data dodania: 18-10-2016 10:41 ja nawet nie próbowałem refinansować kredytu hipotecznego, trochę z motyką na słońce się porwałem z tym kredytem, eh...
FATAL F

0

FATAL F Data dodania: 20-05-2016 18:11 Frank musisz próbować do skutku, ew pojdz do doradcy jakiejs firmy zajmujacej sie negocjacjądla dłużników, może z ich pomocą ugrasz coś wiecej
Ekonomsita Frank

0

Ekonomsita Frank Data dodania: 07-04-2016 18:44 Jak przekonać bank do refinansowania kredytu hipotecznego bo już 2 razy mi odmówili a powoli nie daję rady spłacać tego kredytu we frankach i chciałbym obniżyć ratę o co najmniej 600zł. Może znajdzie się jakiś przedstawiciel banku co mi pomoze ewentualnie przenieść kredyt do innego banku i wdrożyc refinansowania czy restrukturyzacje zadłużenia na kredycie hipotecznym. Proszę pomóżcie jakoś bo boję się że bank może wypowiedzieć kredyt jak przestanę płacić regularnie raty.
Werka29

0

Werka29 Data dodania: 12-08-2015 19:36 Paru groszy? Od kilku do kilkunastu tysięcy...
Klaud

0

Klaud Data dodania: 11-08-2015 20:17 Wg mnie refinansowanie się nie opłaca, zaś przechodzić przez ta procedurę dla paru groszy..
Daxx

0

Daxx Data dodania: 10-08-2015 18:51 To prawda!!! Wziąłem kredyt 12 lat temu! Płacę wysoką ratę co miesiąc, ale kogo to obchodzi?! Najważniejsi Ci co we frankach wzięli, bo wybory idą!
Kola

0

Kola Data dodania: 09-08-2015 18:17 Wszyscy się teraz nad frankowiczami rozczulają, a mam nie tańszy kredyt w złotówkach..
Alek

0

Alek Data dodania: 08-08-2015 13:56 Z tego co wiem to tak, ale teraz jest to mało opłacalne jak masz we frankach!
Frank

0

Frank Data dodania: 07-08-2015 20:24 A co z kredytami w obcej walucie? Można je refinansować?
Andrzej P

0

Andrzej P Data dodania: 07-08-2015 19:06 Około trzech miesięcy, ale to dużo zależy od banku, bo znajomemu poszło szybciej.
Ania35

0

Ania35 Data dodania: 06-08-2015 20:01 Właśnie się nad tym zastanawiam czy cała procedura ma sens. Znów to chodzenie po bankach... Ile to trwało u Ciebie?
Andrzej P

0

Andrzej P Data dodania: 06-08-2015 19:19 W zeszłym roku zdecydowałem się na ten krok. Oszczędności będzie kilka tysięcy, choć bank na początku tak zachwalał ofertę że miało być kilkanaście. Koszty mnożą koszty, jeszcze to to i tamto. Procedura się ciągnie. Kilka tysięcy zostanie w kieszeni, koniec końców myślę, że się opłacało, zawsze to zostanie u mnie!
Eryk

0

Eryk Data dodania: 05-08-2015 19:35 Polecasz jakiś bank?
Finas

0

Finas Data dodania: 04-08-2015 21:02 Jest taka opcja, ale musisz to dokładnie przeliczyć czy ci się będzie opłacało!
Eryk

0

Eryk Data dodania: 04-08-2015 20:27 A co z kredytami na budowę domu czy można refinansować w trakcie stawiania z dobraniem środków?
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.