Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Rezygnacja z ubezpieczenia w trakcie spłaty kredytu
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Rezygnacja z ubezpieczenia w trakcie spłaty kredytu

 

Rezygnacja z ubezpieczenia w trakcie spłaty kredytu

Ubezpieczenie to jeden z większych kosztów, które wpływają na ostateczną wartość zobowiązania, które ciąży na kredytobiorcy. Zaciągając szybką pożyczkę czy kredyt, powinniśmy nie tylko przyjrzeć się prowizji, marży, oprocentowaniu ale również wziąć pod lupę ubezpieczenie. Zdarza się, że klient bezwiednie podpisuje umowę kredytową z pakietem ubezpieczeniowym, nie zdając sobie z tego sprawy, a koszty pakietów ubezpieczeniowych nie są małe. Co zrobić, gdy dochodzimy do wniosku, że ubezpieczenie jest niepotrzebne bądź zorientowaliśmy się, że stanowi ono lwią część kosztów? Można zrezygnować z niego w trakcie spłaty. Dziś o tym jak to zrobić, z czym trzeba się liczyć i co zyskamy, a co możemy stracić?

Ubezpieczenie obowiązkowe

Czy w ogóle można mówić o obowiązkowym ubezpieczeniu kredytu bądź szybkiej pożyczki na dowód? Nie ma czegoś takiego jak obowiązkowe ubezpieczenie kredytu, wynikające z obowiązującego prawa. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nie nakłada na kredytobiorcę konieczności zabezpieczenia kredytu ubezpieczeniem. W art 3.1 tejże ustawy czytamy, iż ubezpieczeniem obowiązkowym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej  podmiotu bądź mienia. Inną kwestią jest to, że jeśli zainteresowany pożyczką odmówi ubezpieczenia zobowiązania, to bank odrzuci wniosek o kredyt. Zawarcie umowy ubezpieczeniowej   to wymóg stawiany przez bank nie zaś ustawowy obowiązek konsumenta. Doradca przedstawiając ofertę kredytową, może użyć stwierdzenia ubezpieczenie obowiązkowe i dobrowolne. W innym banku możemy dostać ten kredyt bez konieczności wykupienia ubezpieczenia, ale w tym będzie ono konieczne.

Ile wynosi ubezpieczenie kredytu?

Niestety nie są to małe kwoty. Mogą sięgać 20-30% wartości pożyczki. Dlatego tak ważne jest, by przy podpisywaniu umowy czy to o szybką pożyczkę na dowód czy kredyt opiewający na wyższą kwotę czytać szczegółowo warunki i zapoznać się z poszczególnymi kosztami. 

Pakiety ubezpieczeniowe

Banki oferują szeroki wachlarz ubezpieczeń przy zaciąganiu kredytu. Zostaniemy poinformowani nie tylko o możliwości wykupienia polisy na życie czy od utraty pracy, ale też choroby bądź całego pakietu. Ubezpieczenie dobrowolne może zawierać oprócz ochrony na wypadek śmierci, opiekę medyczną itd. A to wszystko podnosi koszt pożyczki, którą przyjdzie nam spłacić.

Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia?

W każdym momencie kredytobiorca może zrezygnować z ubezpieczenia. Pociąga to za sobą pewne konsekwencje i może wpłynąć na zmianę warunków kredytowych.

Rezygnacja, gdy bank wypowiedział umowę pożyczki

W skrajnych przypadkach bank może wypowiedzieć kredytobiorcy umowę. Co oznacza, że w krótkim czasie jest on zobowiązany do spłaty zadłużenia. Czy w takiej sytuacji jest opcja odzyskania pieniędzy z ubezpieczenia? W każdej chwili można odstąpić od umowy ubezpieczeniowej, również gdy bank wypowiedział umowę. Ponadto, jeśli mamy problem ze spłatą kredytu, opóźnienia itd., to również można zrezygnować z polisy. O odzyskanie pieniędzy warto się starać także, gdy nie spłacamy kredytu, a bank sprzedał dług firmie windykacyjnej. W tej sytuacji trzeba wiedzieć, że zwrot uzyskamy, gdy zgłosimy się po niego przed końcem ochrony ubezpieczeniowej.

Jak zrezygnować z ubezpieczenia?

Wystarczy napisać wniosek. Powinien on zawierać podstawowe dane ubezpieczonego, czyli: imię i nazwisko, PESEL, data urodzenia. Poza tym należy podać dane umowy pożyczkowej, której wniosek dotyczy. We wniosku należy jasno napisać, iż rezygnujemy z polisy zawartej wraz z umową kredytową. Pismo wymaga własnoręcznego podpisu i można je złożyć w dowolnym oddziale banku. Warto wiedzieć, że bez względu na to czy brana była przez nas pożyczka online czy  kredyt w placówce, koniecznie trzeba będzie podejść do oddziału. Banki internetowe również stawiają takie wymagania, nie da się zrezygnować online. Oprócz wizyty w oddziale pismo można wysłać pocztą. Tu najlepiej zabezpieczyć się, wysyłając list polecony z potwierdzeniem odbioru. Ubezpieczenie zapłacone z góry będzie zwrócone proporcjonalnie do okresu, o który skrócono okres ochrony.

Dlaczego banki nalegają na ubezpieczenia?

To że na tym zarabiają, to swoją drogą. Polisa zmniejsza ryzyko, nawet klient wykazujący dobrą zdolność kredytową, z pozytywną historią w BIK, może ulec wypadkowi, stracić pracę, zachorować. W takiej sytuacji kredyt spłaci ubezpieczyciel. Kredyt z ubezpieczeniem może mieć wpływ na zdolność kredytową. Doradca zaproponuje tego typu rozwiązanie, gdy zainteresowanemu pożyczką zaoferowano niższą kwotę, a wykupienie ubezpieczenia może ją podnieść.

Kredyt z polisą na lepszych warunkach?

Banki oferują kredyty z niższym oprocentowaniem, prowizją 0 zł czy niższą marżą klientom, którzy wykupią dodatkowe ubezpieczenie. Im więcej produktów nabędziemy przy podpisaniu umowy pożyczkowej, tym warunki kredytowe będą atrakcyjniejsze, ale za to zapłacimy za dodatki.

Rezygnacja z polisy a warunki kredytu

Musimy pamiętać, że wycofując się z ubezpieczenia, bank może zmienić warunki na jakich kredyt został przyznany. Jeśli skorzystaliśmy przykładowo z niższej marży czy oprocentowania, to po rezygnacji z polisy bank może podnieść te koszty. Dlatego zanim zdecydujemy się na ten krok, koniecznie trzeba zapoznać się z zapisami umowy. Bo może się okazać, że rezygnacja z polisy jest nieopłacalna. Jeśli różnica jest niewielka, to lepszym rozwiązaniem jest pozostanie przy ubezpieczeniu, bo życie jest nieprzewidywalne i nie wiemy czy jutro ubezpieczenie się nie przyda. Musimy również pamiętać, że gdy rezygnujemy z ubezpieczenia, bank może zażądać innego zabezpieczenia zobowiązania, przykładem nieruchomości, ruchomości.

Zanim podpiszemy umowę

Rekomendacja U wydana przez KNF ma chronić kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami. Doradca powinien udzielić dokładnych informacji dotyczących ubezpieczenia kredytu, jego zakresu oraz co najważniejsze kosztów, a także możliwości rezygnacji i konsekwencji takiego działania. 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Lemek

0

Lemek Data dodania: 04-01-2017 15:35 Rozumiem, że jeżeli jest cesja ubezpieczenia na rzecz banku to nie mamy możliwości rezygnacji z ubezpieczenia w trakcie spłaty kredytu? A jeżeli nie ma to bank dużo problemów robi czy nie?
Magda

1

Magda Data dodania: 22-11-2016 08:55 nie zawse można zrezygnować z ubezpieczenia w trakcie spłaty kredytu, np jak jest cesja umowy na bank jako zabezpieczenie to wtedy nie można, zresztą moim zdaniem, a troche sie znam, nie warto rezygnować
Oferka

1

Oferka Data dodania: 18-11-2016 12:50 ja bym nie rezygnowała z ubezpieczenia, pomyślcie co będziecie czuli jak zrezygnujecie z ubezpieczenia i stanie sie jakies nieszczescie
pracownik

1

pracownik Data dodania: 31-10-2016 12:20 niby mozemy zrezygnowac z ubezpieczenia w trakcie splaty kredytu, ale jest to źle widziane przez banki i niektóre mogą sprawiać problemy w tej kwestii
Chorwat

0

Chorwat Data dodania: 24-10-2016 13:30 tutaj zdania są podzielone, ale naprawde niektore te ubezpieczenia to sa tak skonstruowane zeby tylko wyciagac pieniadze od kredytobiorcow, a żadnych realnych korzyści
Luśka

1

Luśka Data dodania: 11-10-2016 12:34 można zrezygnować z ubezpieczenia, owszem, to zawsze dodatkowy grosz, który zostanie w kieszeni, ale czy naprawde za te kilkadziesią czy nawet kilkaset złotych warto sobie potem pluć w brode jak coś złego się stanie?
Paweł

0

Paweł Data dodania: 10-10-2016 17:17 taka rezygnacja z ubezpieczenia w trakcie splaty kredytu moze obnizyc rate nawet o kilkaset złotych, wiec sprawa warta przemyslenia
Krzysztof

3

Krzysztof Data dodania: 10-10-2016 10:55 Nie rozumiem jaki sens jest branie ubezpieczenia jak pozniej z niego rezygnujemy. O takich rzeczach to wczesniej trzeba myslec!
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.