Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Zniosą dziedziczenie mieszkań komunalnych?- Pozostanie kredyt albo wynajem?!
Facebook

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 30-11-2016/10:36

Zniosą dziedziczenie mieszkań komunalnych?- Pozostanie kredyt albo wynajem?!

Reklama


 

 

Zniosą dziedziczenie mieszkań komunalnych?- Pozostanie kredyt albo wynajem?!

Kilka lat temu podobne zmiany w ustawie o ochronie lokatorów próbowała wprowadzić Platforma Obywatelska. Wówczas nie udało się przeforsować tego projektu. Czy tym razem będzie inaczej? Może się tak zdarzyć. Rynek lokalów komunalnych jest niewielki i cały czas się kurczy. Osób czekających na mieszkanie od gminy są tysiące, a czas oczekiwania to od kilku do kilkunastu lat. Zmiany w prawie mają to przyspieszyć. Projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych i spotkał się z falą krytyki. Co czeka Polaka mieszkającego w lokalu komunalnym, gdy jego zarobki są za wysokie by korzystać z takiego 'luksusu'? Już dziś chyba trzeba zacząć zbierać na wkład własny!

3 ml Polaków w mieszkaniach komunalnych

Wg szacunków około 3 mln Polaków mieszka w lokalach komunalnych. A ok 160 tys rodzin czeka na przydział. Ustawa ma na celu skrócenie okresu oczekiwania na M. Jeśli kogoś stać na zakup bądź wynajem, to mieszkanie wraca na rynek. Otrzymuje je rodzina 'potrzebująca'.

Bez możliwości dziedziczenia mieszkania

Obecnie mieszkanie komunalne może odziedziczyć członek rodziny najemcy, a też osoba niespokrewniona. W praktyce wygląda to tak, że po śmierci najemcy, mieszkanie dziedziczy współmałżonek, dzieci, a także osoba która pozostawała z najemcą w związku nieformalnych, czyli konkubent. Projekt nowej ustawy praktycznie całkowicie eliminuje możliwość dziedziczenia.

Mieszkanie po babci wraca do 'obiegu'

Dużym ułatwieniem dla młodych były mieszkania komunalne, w których mieszkali dziadkowie. Wnuki często wprowadzają się do dziadków, również z własną rodziną. Są pomocą dla dziadków i zyskują mieszkanie na przyszłość. Nie muszą brać kredytu na kilkanaście lat i martwić się o zdolność kredytową. Mieszkanie komunalne po dziadkach to w obecnych czasach duża pomoc na start dla młodego człowieka, wkraczającego w dorosłość, gdzie niskie zarobki często wystarczają jedynie by zaciągnąć szybką chwilówkę czy kredyt gotówkowy w niewielkiej kwocie. Nowa ustawa zamknie możliwość dziedziczenia mieszkania, a więc młodzi już muszą pomyśleć o własnym M. Obecnie wystarczy być zameldowanym w mieszkaniu, by je odziedziczyć. Dlatego babcia melduje wnuka, a ten z automatu dziedziczy mieszkanie.

Pokaż nam ile zarabiasz

Jeśli projekt w obecnym stanie wejdzie w życie, to otrzymanie mieszkania po bliskiej osobie nie będzie łatwe. Najpierw gmina sprawdzi czy nie stać lokatora na zakup mieszkania bądź też wynajem po cenach rynkowych. Jeśli tak, to niestety przyjdzie takiemu lokatorowi pożegnać się z lokum, w którym często mieszkał lata. Osoby, które będą wnioskować o przyznanie lokalu komunalnego, pod rygorem odpowiedzialności karnej, będą musiały złożyć oświadczenie majątkowe.

Umowa tylko na czas określony

Istotną zmianą, którą zakłada projekt, jest podpisywanie umowy z najemcą na czas określony. Umowa ma być podpisywana na okres od roku do pięciu lat. Po tym czasie może być przedłużona, ale pod warunkiem, że najemcy nadal nie stać na kredyt hipoteczny bądź najem. Czyli nie opłaca się zarabiać więcej, bo stracimy mieszkanie.

Życie na nie swoim

Do tej pory mieszkanie komunalne, mimo że gminy, większość traktuje jako własne. Wkładamy w nie pieniądze, remontujemy, nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy żyć gdzie indziej. Jeśli nowa ustawa wejdzie w życie w obecnym kształcie, lokatorzy mocno odczują, że nie żyją na swoim. Pojawi się poczucie braku pewności, bo co będzie za rok, dwa, pięć? Nowa ustawa daje większą swobodę w działaniu gminom, ale zdecydowanie tę swobodę ogranicza lokatorom. Bo czy opłaca się wkładać pieniądze w mieszkanie, które pójdzie w obce ręce?

Pieniądze do skarpetki na wkład własny

Jeśli ustawa wejdzie w życie, to musimy pomyśleć co dalej. Wynajem to raczej rozwiązanie dla młodych i na krótki okres. Rozsądniej jest pomyśleć o zakupie własnego M. Musimy jednak pamiętać, że od przyszłego roku wkład własny będzie jeszcze wyższy. Dlatego już dziś warto zacząć odkładać pieniądze, byśmy nie zostali na lodzie, gdy okaże się, że zarabiamy za dużo, by mieszkać w lokalu komunalnym.

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

twisto

Od 100 pln do 10 000 pln

Do 3 miesiecy za 0 złotych!

Bezpłatny miesięczny limit wydatków. Korzystaj z niego, płacąc kartą Twisto w sklepach internetowych.

2

feniko

Od 300 pln do 3 000 pln

Od 7 dni do 6 miesięcy okres spłaty.

Pierwsza pożyczka 0% na okres od 7 do 30 dni.

3

vialet

Od 400 pln do 13 600 pln

Do 10 miesięcy

Błyskawiczna decyzja po rejestracji

4

creditron

Od 300 pln do 15 000 pln

Od 2 do 24 miesięcy

Dla klientów z dowolną historią kredytową

5

axicard

Od 500 pln do 6 000 pln

Od 0% prowizji za 30 dni

Bez wpłat potwierdzających konto bankowe

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Piotruś

0

Piotruś Data dodania: 15-02-2017 19:31 A ja z kolei uważam, że to niedobrze, że zniosą dziedziczenie mieszkań komunalnych, bo to że sytuacja finansowa takiej rodziny odrobine sie polepszyła to tak naprawde nic nie znaczy.
Abal

0

Abal Data dodania: 04-01-2017 18:05 Też uważam, że zniesienie dziedziczenia mieszkań komunalnych to dobre posunięcie, przecież to ma być pomoc doraźna a nie dożywotnia??
Dawid

0

Dawid Data dodania: 21-12-2016 12:51 Dobre posunięcie, tyle rodzin dziedziczy mieszkanie komunalne na wałku, a wcale nie potrzebuja tego mieszkania bo sobie swietnie daja rade bez tego!
Joanna

0

Joanna Data dodania: 20-12-2016 15:42 nie jestem w stanie pojąć dlaczego chcą to zrobić, jakie są argumenty za i przeciw zniesieniu dziedziczenia mieszkań komunalnych?
Katar

0

Katar Data dodania: 16-12-2016 12:59 co sie dziwicie ludziska heh to bylo do przewidzenia, moim zdaniem to rozbój w biały dzień że zniosą dziedziczenie mieszkań komunalnych!
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.