Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Tagi > Banki komercyjne
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Banki komercyjne

Reklama


Banki komercyjne najprościej można nazwać instytucjami pośrednictwa finansowego. Ich głównym zadaniem jest gromadzenie depozytów od Klientów indywidualnych i przedsiębiorstw oraz pożyczanie nabytych w ten sposób środków innym Klientom indywidualnym oraz przedsiębiorstwom. Można więc wnioskować, że podstawowym celem banków komercyjnych jest przyjmowanie depozytów oraz udzielanie kredytów.

Banki komercyjne w Polsce

Najpopularniejszymi, a zarazem największymi polskimi bankami komercyjnymi, które zajmują wysokie pozycje na obecnym rynku polskim są bank PKO BP, Bank Pekao, BRE Bank, ING Bank Śląski, BZ WBK oraz Bank Millenium.

Po co powstały banki komercyjne?

Banki komercyjne stawiają sobie za zadanie głównie minimalizowanie kosztów związanych z pozyskiwaniem funduszy. Dzięki temu firma czy też osoba prywatna ma dużo bardziej ułatwiony dostęp do funduszy, pozyskiwanych z banku, niż w przypadku, gdy miałoby to się odbywać od osoby prywatnej. Dzieje się tak, ponieważ bank rozkłada koszty poszukiwań na wielu swoich Pożyczkobiorców. Banki minimalizują też koszty oceny sytuacji finansowej Pożyczkobiorców; chodzi tutaj o sprawdzenie zdolności finansowych co do spłaty zadłużenia. Polega ona głównie na tym, że kontrolowani są w jednym czasie różni Klienci.

Polska jest krajem, w którym banki komercyjne są w stanie udzielić prawie 94% kredytów oraz depozytów różnym Klientom. Oprócz tego, banki komercyjne stają się niezwykle ważnymi placówkami w chwili, gdy dokonywane są przeróżne rozliczenia pieniężne w obrocie krajowym oraz zagranicznym. Banki komercyjne są bardzo podobne do przedsiębiorstw, ponieważ mają one na celu jedynie uzyskanie sporych dochodów. Zyski te dzielą się na te bezpośrednie, związane ze świadczeniem usług, oraz pośrednie, które wynikają ze wzrostu wartości akcji banku.

Czym banki komercyjne różnią się od innych typów banków? Otóż tym, co czyni je wyjątkowymi jest: struktura własności oraz forma prawna. Banki komercyjne to spółki akcyjne, stąd też podlegają one regułom, obowiązującym przedsiębiorstwa prywatne.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Leo

0

Leo Data dodania: 23-12-2016 12:43 Zwykłym szaraczkom zjadaczom chleba to banki komercyjne tylko świadczą usługi, a banki centralne i inne to wysoka liga i to są banki dla banków tak jakby
Klajster

0

Klajster Data dodania: 23-11-2016 16:06 korzystam z PKO BANKU i jestem zadowolony, jestem ich klientem od 8 lat, moje pierwsze konto jako 18 latek u nich zalozylem i nigdy nie narzekałem nie miałem problemów polecam!!!
Opos

0

Opos Data dodania: 13-10-2016 16:38 Tenn, jeszcze z tego co mi wiadomo to Alior Bank jest polski, przynajmniej w połowie, ale chyba w calości nawet
Tenn

0

Tenn Data dodania: 22-07-2016 16:05 szkoda tylko, że zdecydowana większość o ile nie wszystkie banki komercyjne w Polsce mają zagraniczny kapitał... z tego co się orientuję to tylko PKO BP jest Polskim bankiem...
filozof

0

filozof Data dodania: 01-06-2016 15:31 ciekawe jak by sie potoczyły dzieje ludzkości gdyby nie banki, wielu ludzi zwlaszcza zwolennicy teori spiskowych doszukuje sie w bankach wiekszosci zla na swiecie, faktem jest ze banki to absolutny fundament wspolczesnego systemu
Jarek

0

Jarek Data dodania: 20-05-2016 10:43 nie wyobrażam sobie dzisiejszych czasów bez banków komercyjnych, jest to niestety nieodłączny element naszej rzeczywistości, czy są jakieś dorosłe osoby, które nie korzystają z ich usług?
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.