Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21
Każdy obiekt budowlany, który powstał dzięki zaciągnięciu kredytu, musi być ubezpieczony. Bank wymaga polisy aż do momentu, w którym zobowiązanie pożyczkowe nie zostanie w pełni uregulowane. Często jednak tak duża inwestycja wymaga od nas dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów.
Czas, kiedy należy okazać polisę, która chroni majątek, nie jest ściśle ustalony i zależy on od danej placówki bankowej. Zdarza się, że jest to moment, kiedy ukończono budowę i dany obiekt został oddany do użytku, a niekiedy polisa będzie konieczna jeszcze w trakcie budowy. Kwota ubezpieczenia również jest wartości indywidualną, a wymagania co do niej – odmienne. Jest to szczególnie ważne dla potencjalnego Kredytobiorcy ze względu na zwiększenie się raty zaciągniętego kredytu hipotecznego.
Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, warto porównać oferty kredytów chociażby z uwzględnieniem wytycznych, jakie stawia się osobie decydującej się na tego rodzaju przedsięwzięcie. Zbyt duże obciążenie finansowe w trakcie pierwszego, jakże ważnego etapu budowy domu, z pewnością negatywnie wpłynie na atrakcyjność produktu, oferowanego przez bank.
Jeżeli już decydujemy się na kupno mieszkania, trzeba pamiętać o ubezpieczeniu, które jest w tym przypadku obowiązkowe. Zazwyczaj temat ten się w momencie, kiedy stajemy się właścicielami nowej nieruchomości. W tym przypadku nie istnieją żadne odstępstwa od normy. Budowa domu zazwyczaj trwa kilka lat, przez co pojawiają się pewne komplikacje, związane z ubezpieczeniem. Do obowiązkowych należy ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Zwykle tego rodzaju ubezpieczenia różnią się od siebie momentem wprowadzenia ich w życie oraz wysokością całkowitej kwoty pieniężnej.
Informacja o tym, że ubezpieczenie nieruchomości stanowi element kosztów wynikających z podjęcia kredytu hipotecznego, zazwyczaj pojawia się w większości banków i nie stanowi ona tajemnicy. Większy problem dla Klienta sprawia zdobycie informacji na temat poboru, ceny ubezpieczenia na stronach www, czy też w rozmowie z konsultantem.
Nie ma co ukrywać, że prawie wszystkie placówki bankowe wymagają ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych już w momencie wykorzystania środków kredytu hipotecznego. Banki oferują różnego typu ubezpieczenia w chwili podpisywania umowy kredytowej. Ubezpieczenia można także szukać u agenta, po czym w trybie natychmiastowym należy przedłożyć polisę w banku. Jest to konieczne do wypłacenia środków na budowę. Zasady te obowiązują m.in. w Banku BGŻ, Citi Handlowym, Eurobanku, Banku Pocztowym i Raiffeisen Bank.
Polisa nie zawsze wymagana jest już w pierwszym etapie budowy. Czasem zdarza się tak, że bank pozwoli nam wypłacić środki bez okazania polisy, ale będzie to trzeba zrobić, kiedy budowla osiągnie odpowiedni etap, o którym wspomniano w umowie.
Jak w każdym kredycie, całkowity koszt ubezpieczenia będzie uzależniony od kwoty, na jaką ubezpieczymy nieruchomość. Banki pod tym względem są również zróżnicowane. Część z nich, czyli Citi Handlowy, Eurobank, mBank i MultiBank twierdzi, że suma ubezpieczenia będzie w pełni odpowiadać docelowej wartości nieruchomości. Czasem dotyczy to wartości rynkowej, a niekiedy wartości odtworzeniowej.
Część instytucji bankowych uważa, że wysokość sumy ubezpieczenia ściśle zależy od faktycznej wartości majątku. Takie rozwiązanie ukazuje bank w niezbyt pozytywnym świetle, ponieważ w tej sytuacji instytucji zależy jedynie na zabezpieczeniu regulacji długu. Trudności mogą pojawić się w chwili, gdy nowo powstała inwestycja jest dużo więcej warta, niż kwota kredytu. Jeżeli dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń losowych, odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie rzeczywistych strat. Kwotą tą będziemy mogli jedynie uregulować zobowiązanie w banku.
Po osiągnięciu docelowego stanu przez daną inwestycję, konieczne będzie jej ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych. Marcowy Cennik ubezpieczeń Bankier.pl zawiera zestawienie cen polis dla 160-metrowego domu, znajdującego się na wsi, nieopodal Warszawy. Jak wiadomo kwota ta zależy od wybranej firmy i zakresu ochrony, ale ocenia się, że przy jednorazowej płatności właściciel będzie musiał uregulować około 300 zł.
Do wyników zestawienia ze sobą różnego rodzaju polis należy podejść z dużym dystansem. Jak powszechnie wiadomo, najtaniej wcale nie oznacza najkorzystniej. Obraz kosztów ubezpieczenia, które obciążyły kredyt hipoteczny, będzie widoczny po zsumowaniu kosztów pojawiających się w trakcie budowy, a także tych po jej zakończeniu.
1
Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN
Promocyjne niskie RRSO 11,45%
Dla osób w wieku od 18 do 70 lat
Na okres od 12 do 120 rat
2
Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN
Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo
Dla osób w wieku od 18 do 70 lat
Na okres od 15 do 61 dni
3
Od 150 pln do 4 000 pln
W 15 minut na Twoim koncie
Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo
Opłata rejestracyjna 1 zł
4
Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN
Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo
Dla osób w wieku od 20 do 72 lat
Na okres 1 lub 31 dni
5
Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN
Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo
Dla osób w wieku od 18 do 70 lat
Na okres od 30 do 61 dni
Kategorie
Popularne rankingi
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte. |
Dodane komentarze
0
2
Kazimierz Data dodania: 23-12-2016 12:29 Ubezpieczenia człowiek docenia dopiero wtedy gdy sie stanie jakieś złe wydarzenie lub coś sie przytrafi, wiem z własnego doświadczenia, nie ma co oszczedzac na takich rzeczach0
2
1600 Data dodania: 23-11-2016 15:56 Nie wyobrażam sobie nie ubezpieczyć domu od nieszczesliwych wypadkow, kradziezy itd. itd. I nieważne czy to za wlasne pieniadze czy kredyt hipoteczny na budowe domu. Ubezpieczenie musi być!0
2
Klems Data dodania: 13-10-2016 16:37 a dla mnie ubezpieczenie to często narzędzie banków, żeby wyłudzić jak najwięcej pieniędzy, a szkoda0
2
Klasik Data dodania: 22-07-2016 16:00 zgadzam się z pozostałymi komentarzami, nie ma co żałować pieniędzy na ubezpieczenie, bo nigdy niewiadomo co sie stanie, ale też sprawdzajcie cene ubezpieczenia i umowę bo potrafią naciągać!0
2
Serwus Data dodania: 01-06-2016 15:22 mojej przyjaciółce spłonął dom i gdyby nie ubezpieczenie to zostałaby z niczym, opłaca sie przecierpieć te dodatkowe składki do raty kredytu, jestesmy zabezpieczeni w przypadku nieszczescia1
2
Maniek Data dodania: 20-05-2016 10:35 zabezpieczenie dla banku, ale w razie jakiegos nieszczescia my tez nie zostajemy na lodzie. dodatkowe składki do raty kredytu, ale zło konieczne, ktore docenimy w chwili jakiegos nieszczescia