Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Co o faktoringu wiedzą polskie firmy?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Co o faktoringu wiedzą polskie firmy?

 

Co o faktoringu wiedzą polskie firmy?

 Każda osoba, która kiedykolwiek miała styczność ze światem biznesu lub ogólnie pojętą przedsiębiorczością zdaje sobie sprawę, że wiedza i bycie na bieżąco z najnowszymi aktualnościami to jeden z kluczowych elementów. Warto mieć wiedzę na temat dostępnych rozwiązań i możliwości, ponieważ nigdy nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć w jakiej sytuacji się znajdziemy. Jeśli prowadzimy własną działalność lub firmę warto zainteresować się czym jest faktoring.

 Według najnowszych przeprowadzonych badań, jedynie 1/4 polskich przedsiębiorców przyznało się do braku wiedzy na temat faktoringu. Pomimo faktu, że większość respondentów deklarowało posiadanie jakiejkolwiek wiedzy na ten temat jedynie 30% przedsiębiorstw z sektora średnich i małych firm było w stanie poprawnie odpowiedzieć na pytanie czym jest faktoring. Najnowsze analizy przeprowadzone przez Keralla Research na zlecenie Narodowego Funduszu Gwarancyjnego (dostępnego pod adresem efaktoring.pl) pokazują, że niemal 3/4 respondentów (aż 74,5%) wskazywało znajomość tego zagadnienia. Warto wskazać, że połowa tej grupy ocenia swój poziom wiedzy o factoringu jako średni. Zadeklarowani eksperci i laicy stanowią pozostałe 1/4 . Według Kerella Research średnie firmy wykazują największą znajomość factoringu.

 Zgodnie z badaniami, aż 99% przedsiębiorców, którzy zatrudniają od 50 do 249 osób było w stanie poprawnie odpowiedzieć na podstawowe pytania związane z factoringiem. Co ciekawe, odsetek ten zauważalnie spada w przypadku firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników (75% respondentów), a w przypadku mikroprzedsiębiorstw odsetek znajomości zagadnień związanych z factoringiem wynosi jedynie 60%. Jak wyjaśnia Michał Pawlik, prezes Zarządu NFG, faktoring jest produktem, który cieszy się bardzo dużą popularnością za granicą, zwłaszcza na zachodzie. W Polsce również z roku na roku wzrasta liczba przedsiębiorstw korzystających z faktoringu.

 W naszym kraju najczęściej to większe firmy dostrzegają zalety factoringu, jest to spowodowane tym, że do niedawna oferta factoringu była skierowana właśnie do większych przedsiębiorstw. Obecnie ta forma finansowania działalności dostępna jest również dla mikroprzedsiębiorstw, których roczne przychody oscylują w granicach kilkuset tysięcy złotych.  To co rzuca się w oczy po zapoznaniu się z rezultatami badania Keralla Research to duża rozbieżność pomiędzy znajomością zagadnienia deklarowaną przez ankietowanych, a faktycznym stanem wiedzy. Gdy ponad 3/4 ankietowanych twierdziło, że wie czym jest faktoring, na pytania ankietującego poprawne odpowiedzi znało jedynie niecałe 29% odpytywanych przedsiębiorców.

 Podawane przez ankietowanych definicje faktoringu w znacznym stopniu różniły się od siebie i rzeczywistej definicji. Przedsiębiorcy twierdzili, że jest to windykacja należności (niecałe 8% zapytanych), rodzaj kredytu bankowego (6%) lub pożyczka z firmy do firmy (również niespełna 6%). Ponad 30% zapytanych przedsiębiorców nie było w stanie podać jakiejkolwiek odpowiedzi, a niecałe 10% odmówiło odpowiedzi na pytanie. Jak zatem widać, rozbieżność między wiedzą zadeklarowaną, a faktycznie posiadaną jest wielka. Nasuwa się pytanie, dlaczego niektórzy respondenci deklarowali znajomość zagadnienia mimo faktycznego braku wiedzy?

 Otóż okazuje się, że wśród wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że brak wiedzy to wstyd i oznaka słabości. Dlatego, aby nie przyznawać się do niewiedzy postanawiają delikatnie podkolorować rzeczywistość. Często zdarza się, że pomniejsi przedsiębiorcy słyszeli o faktoringu, ale nigdy z niego nie korzystali. Zgodnie z zebranymi danymi z faktoringu korzysta jedynie niespełna 3% firm z sektora MSP. W przypadku sektora MSP jedynie 22% przedsiębiorstw posiadało faktyczną wiedzę na temat faktoringu. Nie lepiej ma się sytuacja odnośnie małych i średnich firm, gdzie jedynie 30% i 32% firm wykazuje wiedzę na ten temat. W Polsce najbardziej popularnym sposobem zewnętrznego finansowania dla biznesu jest kredyt, co chyba dla nikogo nie stanowi większej niespodzianki. Jednak zastanawiające jest to, że pomimo iż ponad 70% przedsiębiorstw z sektora MSP uskarża się na nieterminowe płatności dokonywane przez swoich kontrahentów tak mało firm decyduje się na faktoring. Obecnie z zewnętrznego finansowania bieżącej działalności korzysta niemal połowa polskich firm w sektorze MSP. Najczęstszym sposobem takiego finansowania jest kredyt obrotowy (niemal 28%) oraz limit na koncie (18%). Co dziesiąty przedsiębiorca z sektora MSP przyznał, że w razie potrzeby korzysta z pożyczki od znajomych, rodziny lub innej zaprzyjaźnionej firmy.

 Tylko 2,8% badanych firm korzysta z faktoringu. Jednak ze względu na swoją atrakcyjność popularność tego sposobu finansowania stale rośnie. Według informacji Polskiego Związku Faktorów wartość obrotu jego członków w roku ubiegłym wyniosła aż 134 miliardy złotych i suma ta była większa o 17% niż w roku 2014. Pozostaje nam oczekiwać na podsumowanie danych z roku bieżącego, które zapewne nastąpi już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jedną rzecz jednak możemy stwierdzić już teraz bez cienia wątpliwości. Faktoring to efektywne narzędzie finansowe, które świetnie się sprawdza w obecnie panujących warunkach ekonomicznych, dlatego należy oczekiwać rosnącego zainteresowania tym rozwiązaniem.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

blekops

0

blekops Data dodania: 20-02-2017 17:46 jestem takiego zdania, że takich rzeczy jak co to jest faktoring to powinni uczyć na podstawach przedsiębiorczości w szkole średniej
Dulmach

0

Dulmach Data dodania: 04-01-2017 17:23 Kęs możesz mieć racje pod warunkiem, że te polskie firmy dowiedzą się o faktoringu bo jak widać z tych badań to narazie bardzo cienko z tym u nas!
Kęs

0

Kęs Data dodania: 21-12-2016 00:43 Myślę, że tendencja będzie wzrostowa w następujących latach i coraz więcej firm skusi się na faktoring.
AbibA

0

AbibA Data dodania: 29-11-2016 13:36 szczerze mowiac to ja tez dowiedzialam sie o faktoringu dopiero z tego artykulu, a prowadze male przedsiebiorstwo gospodarcze, powinnam sie wstydzic, czy nie bardzo?
JK

0

JK Data dodania: 22-11-2016 08:25 Jak wynika z tych badań i tego artykułu polskie firmy o faktoringu wiedzą zdecydowanie za mało. Z mojego doświadczenia jako doradca finansowy dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm mogę to potwierdzić. Pozdrawiam!
Krzysztof

0

Krzysztof Data dodania: 17-11-2016 15:58 taka prawda, żę jak przedsiębiorca jest niedoinformowany, lub nie posiada wiedzy na jtemat jakichs istotnych dla niego kwestii to sam jest sobie winien i tyle
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.