Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Co to jest giełda wierzytelności?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Co to jest giełda wierzytelności?

 

Co to jest giełda wierzytelności?

Sprzedaż długów dzięki wirtualnej sieci stała się powszechnym narzędziem odzyskiwania należności. Oferty sprzedaży wierzytelności mają swoje plusy zarówno dla wystawiających dług na sprzedaż jak i kupujących. Poza tym są cenną wskazówką dla każdego, kto prowadzi działalność i zamierza wejść we współpracę z nowym przedsiębiorcą.

 Korzystając z giełdy wierzytelności, wiele dowie się na temat swojego przyszłego partnera biznesowego, jeśli nie reguluje on należności wobec innych podmiotów gospodarczych terminowo. Giełdy długów budzą skrajne emocje, z jednej strony jak na tacy podają dane dłużników (powstaje pytanie czy to zgodne z prawem?) z drugiej chronią potencjalnych przyszłych, zainteresowanych współpracą z dłużnikiem przedsiębiorców.

Podstawa prawna

Giełdy wierzytelności działają w oparciu o art. 4 ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych Dz.U. z 2010 roku, Nr 81, poz. 530 z późniejszymi zmianami, a także podstawą ich działania jest art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o ochronie danych osobowych Dz.U. z 2002 roku, Nr 101, poz. 926 z późniejszymi zmianami. Zaś proces sprzedaży reguluje art. 509 i następne KC. Zgodnie z prawem wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią, cesjonariusza. Pod warunkiem, że wierzytelność nie powstała w wyniku stosunku prawnego, który wymaga zgody dłużnika. Wątpliwości często budzi podawanie danych osobowych dłużników w ofertach sprzedaży. Zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych dopuszczalne jest przetwarzanie danych w przypadkach, gdy służy to do prawnie usprawiedliwionych celów administratorów danych.

 Prawnie usprawiedliwionym celem jest dochodzenie roszczeń przez wierzyciela. W ofercie udostępniane są podstawowe dane osobowe. W przypadku osób fizycznych: imię i nazwisko, miejscowość, ulica (bez numeru), może być rok urodzenia. Przy firmie: imię i nazwisko/ nazwa firmy, miejscowość, ulica (bez numeru), NIP. Przy każdej ofercie wartość wierzytelności.

Sprzedam dług- na jednej giełdzie czy kilku?

W Polsce nie działa jedna giełda wierzytelności. W sieci znaleźć można przynajmniej kilka dużych podmiotów, które zajmują się pośrednictwem w sprzedaży długów. Wierzyciel decyduje gdzie wystawia dług. Może umieścić ofertę sprzedaży długu na kilku giełdach. Niestety, ale w większości za rejestrację oraz z osobna za wystawienie wierzytelności na sprzedaż trzeba będzie zapłacić. Giełda wierzytelności działa na podobnych zasadach jak inne portale, które pośredniczą w sprzedaży. Podobnie jak w przypadku serwisów ogłoszeniowych, za możliwość zamieszczenia ogłoszenia będziemy musieli zapłacić.

 Giełdy długów oferują możliwość wykupienia abonamentu, miesiąc, rok itd., i dodatkowo przy wystawieniu oferty sprzedaży długu znów musimy zapłacić. Można znaleźć również bezpłatne giełdy, na których sprzedawane są wierzytelności. Portale pośredniczące w sprzedaży długów konkurują ze sobą, jednym z obszarów jest współpraca z popularnymi serwisami internetowymi czy programami księgowymi online. Celem dotarcie do jak najszerszej grupy Polaków, przedsiębiorców. A to można szybko uczynić m. in. dzięki programom księgowym.

Zamiast do sądu, lepiej na giełdę?

Powiedzmy sobie szczerze, że wierzyciel w pojedynkę ma marne szanse na odzyskanie długu. Ma dwie drogi. Pierwszą oddanie sprawy firmie windykacyjnej. Drugą walka w sądzie. W przypadku pierwszej musimy liczyć się z tym, że to poniesie za sobą kolejne koszty, często niemałe i po drugie czas, czas i jeszcze raz czas, czyli możemy czekać miesiącami. Idąc do sądu, również musimy przygotować się na koszty, do tego też trwać to może kilka miesięcy. Samodzielna walka z dłużnikiem przypomina walkę z wiatrakami.

 Wierzyciel wysyła upomnienia, wezwania w formie listów, sms- ów, maili, wykonuje telefony. Prawda jest taka, że po kilku odebranych telefonach zazwyczaj dłużnik nie przyciska już zielonej słuchawki. W ostatnich latach jedną z popularniejszych dróg odzyskania należności jest właśnie giełda wierzytelności.

Co zyskujesz, co tracisz sprzedając dług na giełdzie?

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Dla osób, którym zależy na czasie, sprzedaż długów to najlepsze rozwiązanie. Rejestracja na portalu i wystawienie oferty na sprzedaż to dosłownie kilka minut. Podając nr telefonu zainteresowany zakupem kontaktuje się bezpośrednio z wierzycielem. Po ustaleniu warunków sprzedaży, pieniądze trafiają do wierzyciela. Wierzyciel oszczędza czas i nerwy. Co traci? Traci niestety część długu. Wierzytelność sprzedawana jest po niższej cenie. Im bardziej atrakcyjna, tym szybciej znajdzie się firma windykacyjna, która chętniej odkupi dług. Wierzyciel może podać kwotę, którą jest zainteresowany, ale nie musi, pozostawiając tę kwestię otwartą. Zdarza się, że wierzyciel odzyska całą należność. I w takiej sytuacji nie tylko oszczędził czas, pieniądze, ale odzyskał całą kwotę.

 Prowizja dla pośrednika może być zależna od wartości wierzytelności oraz od terminu jej zapadalności. Niektórzy z pośredników pobierają opłatę dopiero po transakcji sprzedaży długu. Warto przeczytać regulamin, bo za wycofanie wierzytelności również może czekać opłata. Przedsiębiorcy, którzy często korzystają z tego typu rozwiązania mogą stać się partnerami giełdy wierzytelności, co niesie za sobą wiele korzyści, między innymi jest taniej.

Jakie długi można wystawić na sprzedaż?- Konieczna dokumentacja

Sprzedać można praktycznie każdy dług. Niezbędne jest udokumentowanie wierzytelności. Najczęściej dowodem jest niezapłacona faktura, ale na sprzedaż można wystawić dług pochodzący przykładowo z niezapłaconej pracy na umowę o dzieło czy zlecenie. Wówczas dowodem będzie umowa zawarta z dłużnikiem. Dokumentem potwierdzającym dług może być wyrok sądu, umowa najmu, sprzedaży, weksel, umowa pożyczki, zasądzone alimenty, potwierdzenie wpłacenia zaliczki. Dowodem długu będzie każdy dokument, który potwierdza, iż osoba fizyczna bądź przedsiębiorca są nam winni określoną kwotę.

Faktury przeterminowane na giełdach

Portale pośredniczące w sprzedaży długów, umożliwiają wystawianie ofert przeterminowanych długów. Jeśli przed sądem nie mamy już szans, to zawsze jest opcja wystawienia długu na sprzedaż jeszcze na giełdzie. W tej sytuacji nie ma co liczyć na pełny zwrot długu, ale część można odzyskać. Wiele firm windykacyjnych skupuje przedawnione długi.

Plusy z giełdy długów

Korzyści z działania portali, które pośredniczą w sprzedaży długów nie tylko są dla wystawiających dług na sprzedaż. Służą one wszystkim przedsiębiorcom. Za darmo, szybko i bez większego wysiłku można sprawdzić potencjalnych kontrahentów. Giełdy wierzytelności współpracują z wyszukiwarkami i po wpisaniu nazwy firmy czy imienia i nazwiska osoby, gdy jej długi wystawione są na sprzedaż, wyświetlają się w wynikach. Dzięki temu przedsiębiorca sprawdzi przyszłego partnera biznesowego. Jeśli ma długi, może sprawdzić w jakiej wysokości. To cenna wskazówka czy warto wchodzić z taką osobą we współpracę.

Giełda wierzytelności jak straszak?

Umieszczenie oferty sprzedaży długów działa w wielu przypadkach motywująco. I dłużnik decyduje się na uregulowanie należności.

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Piłeczka

0

Piłeczka Data dodania: 04-01-2017 15:27 Dobre rozwiązanie dla osób i podmiotów, które pilnie potrzebują gotówki a mają kapitał zamrożony w kłopotliwych wierzytelnościach
Oner

0

Oner Data dodania: 31-10-2016 11:21 zgadza sie, a jak delikwentowi wszzystko jedno to jego dług zostanie sprzedany i tyle, ciekaw jestem swoja droga ile mozna zarobic na takiej giełdzie, ktoś się w to bawil może?
Aleksandra

0

Aleksandra Data dodania: 24-10-2016 12:42 bardzo dobry zabieg psychologiczny, w życiu bym nie chciała znaleć się na takiej giełdzie wiec zrobilabym wszystko, aby tam nie trafic, co pewnie tez bylo jednym z celow tworcow poza zarobkiem oczywiscie
Memke

0

Memke Data dodania: 11-10-2016 12:01 jestem ciekawa tylko czy jak taki dług zostanie sprzedany na giełdzie wierzytelności to jak to się ma do kwoty długu czy ona wzrasta i co z umową wtedy, przecież wiadomo, że ten kto kupuje dług chce na tym zarobić jak najwięcej
Andrzej

0

Andrzej Data dodania: 10-10-2016 16:47 to prawda, dostałem powiadomienie, że moj dlug zostal umieszczony w ofercie sprzedazy na gieldzie wierzytelnosci to od razu powazniej sprawe potraktowalem i jakos udalo mi sie tego uniknac,
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.