Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Co to jest misselling?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Co to jest misselling?

 

Co to jest misselling?

 Coraz częściej czytając prasę, oglądając telewizję lub śledząc najnowsze informacje na portalach internetowych możemy natrafić na nowy termin jakim jest misselling. Większość z nas w przypadku pierwszego kontaktu z tym wyrażeniem nie będzie wiedzieć co ono oznacza. Co to jest misselling? W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego znaczy to chybioną sprzedaż, co też dobrze oddaje całokształt zjawiska, które to słowo opisuje. Misselling to nic innego jak sprzedanie usługi bądź produktu, która nie odpowiada potrzebom klienta. To zjawisko ostatnimi czasy staje się coraz bardziej nagminne i jest szczególnie widoczne w branży ubezpieczeniowej oraz finansowej.

 Za typowy przykład missellingu może posłużyć sytuacja, gdzie  zaciągającemu pożyczkę pozabankową emerytowi sprzedawane jest ubezpieczenie od utraty pracy. Sprzedający ma pełną świadomość tego, że oferowany produkt jest klientowi zbędny, jednak przedstawia go w taki sposób, aby niczego nieświadoma osoba zdecydowała się na jego wykupienie.

 Skoro wiemy już co to jest misseling należy teraz zadać pytanie skąd się bierze. Jak nie trudno się domyśleć, najczęstszym źródłem misselingu jest chciwość sprzedających. Dlatego najbardziej jesteśmy narażeni na to zjawisko tam, gdzie pracownicy dostają prowizje od sprzedanych produktów. Za przykład może posłużyć ubezpieczenie do pożyczki online czy kredytu w banku.

 Niektóre firmy, najczęściej ubezpieczeniowe i finansowe, praktykują narzucanie na swoim pracownikom określonych norm ilości sprzedanych produktów, które muszą oni spełnić. Będący pod presją pracownicy oferują swoim klientom rozwiązania, które są niedostosowane do ich potrzeb. Często też sprzedawcy odbywają specjalne szkolenia obejmujące takie zagadnienia jak skuteczna sprzedaż, czy wręcz metody manipulacji mające na celu nakłonić klienta do zgodzenia się na niekorzystną ofertę. Na domiar złego, konsumenci zazwyczaj ułatwiają zadanie nieuczciwym sprzedawcom.

 Okazuje się, że na ogół nie czytamy umów biorąc za pewnik to co powie nam osoba oferująca nam dany produkt lub usługę. Ofiarami misselingu stajemy się również dlatego, że nie orientujemy się w swoich prawach. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przysługuje nam prawo do odstąpienia od danej umowy oraz, że możemy złożyć reklamację w przypadku niezadowolenia z usługi bądź produktu lub naruszenia warunków umowy. Niestety na porządku dziennym są sytuacje gdzie sprzedawcy wykorzystując niewiedzę celowo wprowadzają klientów w błąd czerpiąc z tego korzyści.

 Jak uchronić się przed missellingiem?

Logicznym jest, że nie znajdzie się ani jedna osoba, która dobrowolnie zapłaci za usługę, która nie jest jej potrzebna. Jak uchronić się przed missellingiem w dobie ciągłego natłoku reklam, ofert i nieustannie zmieniających się przepisów?  Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, ale wymaga od nas cierpliwości, skrupulatności i przede wszystkim podejmowania świadomych decyzji.

 Najczęściej umowy produktów ubezpieczeniowych i finansowych są skomplikowane. Składają się z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu stron spisanych żargonem prawniczym, którego forma jest całkowicie nieprzystępna dla większości zwykłych konsumentów. Rozwiązaniem, które pomoże nam się ustrzec przed missellingiem jest szukanie informacji na specjalistycznych portalach lub forach gdzie są opisywane dane zagadnienia. W przypadku poważnych decyzji takich jak kredyt hipoteczny warto skorzystać z pomocy kompetentnego doradcy finansowego lub radcy prawnego.

 Wraz z wejściem w życie 17 kwietnia nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów został wprowadzony całkowity zakaz praktykowania missellingu. Ten obowiązujący od kwietnia zakaz ma na celu zapewnienie konsumentom bezpieczeństwa zmuszając sprzedawców do kierowania się dobrem klienta podczas doboru oferty produktów lub usług. Kolejnym narzędziem do walki z praktyką missellingu jest nadanie Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów prawa do kontroli w jaki sposób są zawierane umowy, a także przekazywania konsumentom odpowiednich informacji na temat sprzedawanych im produktów. Zapisy nowelizacji w celu wykonywania tego typu kontroli nadają możliwość wykorzystywania instytucji tajemniczego klienta.

 Jest to nic innego jak wysłanie pracownika UOKIK do kontrolowanej firmy w roli zwykłego klienta, który chce wykupić dany produkt lub usługę. Także od 2016 roku odpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego spoczywa na Rzeczniku Finansowym. Jest to świeżo utworzona instytucja, powstała po przekształceniu Rzecznika Ubezpieczonych poszerzając zakres jego kompetencji o klientów wszystkich instytucji finansowych. Pomimo faktu, że misselling jest już nielegalną praktyką to wciąż można się z nim spotkać, a najczęściej niczego nieświadomi klienci nawet nie zdają sobie sprawy, że padają ofiarą nielegalnej praktyki.

Nie trzeba wiedzieć co to jest misselling, aby się przed nim uchronić. Wystarczy nie podejmować decyzji pod wpływem chwili lub pod presją. Niezależnie od natury wykupowanych usług lub produktów mamy prawo, aby spokojnie zapoznać się z umową. Decydując się na ubezpieczenie, kredyt lub pozabankową pożyczkę na raty lub szybką chwilówkę online dobrze jest najpierw zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami danej dziedziny, otrzymaną ofertę przekalkulować na zimno i podjąć przemyślaną decyzję. To najlepszy sposób, aby uniknąć zbędnych produktów i nie paść ofiarą missellingu.

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Andrzej

1

Andrzej Data dodania: 16-11-2019 15:25 Nie do kończ zgadzam się z wnioskami płynącymi z artykułu. W internecie jest dużo ogłoszeń np polecających usługi firmy windykacyjnej "Ultimatum" choć wiadomo, że to firma - oszust, działająca na tzw. "słupa" w Anglii. Mimo to firma nadal ma stronę i prowadzi oszukańczy proceder.
Tutu

1

Tutu Data dodania: 22-06-2018 19:16 Albo wziąć tą pożyczkę i siedzieć poza granicami kraju......
Kara

1

Kara Data dodania: 04-01-2017 14:12 mówiąc potocznie misselling to ładnie nazwane zjawisko wciskania ciemnoty naiwniakom aby napełnić kieszeń sobie, albo swojemu pracodawcy, surowo bym karał taki proceder
Ala

1

Ala Data dodania: 30-08-2016 14:34 z drugiej strony dużym i rzetelnym firmom zależy na dobrej marce i dobrym imieniu i coraz mniej przedsiębiorstw na całe szczęście decyduje sie na takie haniebne praktyki, ale to prawda, że nigdy w 100% nie wyeliminujemy takich nieczystych zagrywek
Pitek

1

Pitek Data dodania: 24-08-2016 15:56 zawsze byli naciągacze i oszuści, byli są i niestety nie znikną, tylko takie mamy czasy, że na wszystko się znajduje fajne zagranicznie brzmiące słówka i udaje sie że to nowe zjawisko
Fifa

1

Fifa Data dodania: 16-08-2016 13:47 Enenka, firma ma za dobrych prawników ;) wiadomo że najlepiej udupić pracownika, który i tak zdaniem pracodawcy powinien się cieszyć, że ma prace!
Enenka

1

Enenka Data dodania: 11-08-2016 15:03 a ja bym karał nie pracownika (albo nie tylko) ale firmę, bo tak jak było napisane w artykule, to przeważnie firmy wywołują presje na pracownikach i wręcz wymuszają na nich praktykowanie missellingu...
Jenny

1

Jenny Data dodania: 09-08-2016 16:08 dokładnie, musiałyby być drakońskie kary, żeby całkowicie zlikwidować ten obrzydliwy proceder, a i tak wątpię żeby to się udało
Taton

1

Taton Data dodania: 01-08-2016 14:26 wątpię, żeby zakaz missellingu, cokolwiek zmienił i zlikwidował istnienie tego zjawiska, sam pracowałam na callcenter i wiem jaka jest presja na takich pracownikach, żeby wyrabiać normy
Tywian

1

Tywian Data dodania: 28-07-2016 16:50 czyli mówiąc prostym ludzkim językiem missellig można nazwać wciskaniem ciemnoty tym ludziom, którzy są na tyle naiwni że tą ciemnotę dają sobie wcisnąć
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.