Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Co to jest Profil Zaufany i jakie przynosi korzyści?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Co to jest Profil Zaufany i jakie przynosi korzyści?

 

 

Co to jest Profil Zaufany i jakie przynosi korzyści?

Załatwianie spraw w urzędach raczej nie należy do przyjemności. Kolejki, wiele okienek, pokoików, pytań i wątpliwości. Najpierw chodzenie i poszukiwanie właściwego urzędnika, później swoje trzeba odstać, a na końcu okazuje się, że wniosek jest niekompletny, nie mamy przy sobie dokumentu tożsamości bądź wychodzi jeszcze inny problem. I wszystko zaczyna się od nowa. To prawdziwa lekcja cierpliwości. Ale czy warto wystawiać się na taką próbę? W końcu ten czas można poświęcić bardziej przyjemnym aspektom życia. I właśnie w omijaniu urzędów, a załatwianiu spraw drogą elektroniczną, pomaga profil zaufany. Jego założenie wcale nie jest trudne, a korzyści jest wiele. Są też zagrożenia, na które zwraca uwagę sam autor tego rozwiązania. O tym czym jest profil zaufany, jak go założyć oraz co dzięki niemu zyskasz, dowiesz się poniżej.

Wciąż wolimy stać w kolejkach?

W dobie internetu, kolejki w urzędach w ogóle nie powinny mieć miejsca. Zdecydowanie wygodniejsze jest załatwianie spraw urzędowych z pozycji własnego, wygodnego fotela niż bieganie po urzędach. Niestety póki co, kolejki nadal są i przy niektórych okienkach trzeba swoje odstać. Bo choć profil zaufany może mieć ponad 20 mln Polaków, to na razie większość wybiera tradycyjną drogę. W lipcu ubiegłego roku pękła magiczna granica, milion Polaków zarejestrowało profil zaufany. To wciąż niewiele, w porównaniu do liczby uprawnionych. Przyczyną może być brak wiedzy, w jaki sposób założyć profil zaufany, jakie korzyści ze sobą niesie. A być może przyczyną jest nasza mentalność, przyzwyczailiśmy się do kolejek. Z drugiej jednak strony, jeśli spojrzymy na coroczne rozliczenia pit, to z roku na rok systematycznie wzrasta liczba dokumentów złożonych online. Zatem być może zbyt mało mówi się o profilu zaufanym i możliwościach, które daje.

eGo w skrócie, czyli czym jest profil zaufany?

Profil zaufany, inaczej określany eGo powstał z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji. Podstawą prawną powołania go do życia jest Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. eGo ma ułatwiać życie wszystkim obywatelom, posiadającym pesel. Szczególnie przydaje się małym i średnim przedsiębiorcom, bo to oni najczęściej muszą załatwiać sprawy w urzędach. Ale też przydaje się osobom fizycznym. Co jakiś czas pojawia się problem, który wymaga kontaktu z urzędem, złożenia wniosku, pobrania zaświadczenia itd. Zatem nawet korzystanie z eGo raz na jakiś czas ma swoje korzyści.

Elektroniczna tożsamość

Zakładając profil zaufany, zyskujesz elektroniczną tożsamość. I to jego największa zaleta. Od tej pory możesz się nim posługiwać w celu kontaktowania z urzędami. Dzięki elektronicznej tożsamości, znacznie szybciej załatwisz sprawy urzędowe różnego typu. Zatem zyskujesz czas i nie tracisz nerwów, stojąc w kolejkach.

Ile trwa założenie profilu zaufanego?

To, ile czasu musisz poświęcić na rejestrację, zależy od wyboru sposobu założenia profilu zaufanego. Najszybciej i najprościej założysz go przez konto bankowe bądź też certyfikat kwalifikowany. Decydując się na którąś z tych opcji, profil zarejestrujesz od razu. Jeśli natomiast nie możesz skorzystać z żadnej z tych dróg, konieczna będzie wizyta w punkcie potwierdzającym, co nieco wydłuża czas rejestracji. Po złożeniu wniosku online, masz 14 dni na potwierdzenie tożsamości w jednym z urzędów, banków. Co ciekawe instytucje, w których możesz potwierdzić tożsamość, znajdują się nie tylko na terenie Polski. Osoby pracujące za granicą również bez problemu mogą założyć profil zaufany w ten sposób.

Założenie eGo na trzy sposoby

Są trzy drogi, by potwierdzić swoją tożsamość przed urzędem i przez trzy lata załatwiać sprawy drogą elektroniczną. Po trzech latach można przedłużyć jego ważność na kolejne trzy lata.

Skorzystanie z certyfikatu kwalifikowanego do założenia profilu zaufanego

Rzec można szczęśliwi posiadacze podpisu kwalifikowanego, bo założenie profilu zaufanego nie będzie wymagało wstawania z fotela. Wystarczy mieć obok siebie telefon, oczywiście komputer z dostępem do internetu i otwartą pocztę mail. Nie musisz udawać się do urzędu w celu potwierdzenia tożsamości, gdyż została ona już zweryfikowana. Pierwszym krokiem do założenia profilu w ten sposób jest wejście na stronę profilu zaufanego. Wybierając sposób logowania, klikamy w ikonkę profil zaufany. W prawym górnym roku klikamy w zarejestruj się. Następnie, również po prawej stronie, należy kliknąć w odnośnik Chcę logować się certyfikatem kwalifikowanym. W kolejnym kroku wypełniasz formularz i klikasz zarejestruj. Pojawi się komunikat o wpisaniu kodu autoryzacyjnego, który wysyłany jest sms-em. Na koniec czeka na Ciebie wypełnienie jeszcze trzech kroków. Potwierdzając ich wykonanie, założysz profil zaufany, korzystając z podpisu kwalifikowanego.

Przy każdym logowaniu musisz wybierać opcję za pomocą certyfikatu kwalifikowanego.

Konto w banku pomocne w założeniu profilu zaufanego

Kolejny sposób na założenie profilu zaufanego, to skorzystanie z konta w banku. Podobnie jak w przypadku certyfikatu kwalifikowanego, tożsamość została już potwierdzona przy zakładaniu rachunku bankowego, a zatem nie jest konieczna wizyta w urzędzie. Profil zaufany założysz również przez internet, bez wychodzenia z domu. Korzystając z tej opcji, profil zarejestrujesz o dowolnej porze dnia i nocy, w weekendy i święta.  Jest tylko jeden minus, a mianowicie nie każdy bank umożliwia założenie profilu zaufanego. Aby pójść tą drogą, musisz mieć konto w jednym z tych banków:

  • PKO Bank Polski SA,
  • Bank Zachodni WBK,
  • Bank Pekao,
  • mBank,
  • ING Bank Śląski,
  • Millennium Bank.

Lista ta z pewnością będzie się w przyszłości powiększać, dlatego warto sprawdzać co jakiś czas, czy nasz bank nie udostępnił opcji zarejestrowania profilu zaufanego. Ponadto, w ten sposób profil zaufany utworzą również osoby, które posiadają konto na platformie Envelo.

Aby założyć profil zaufany, należy zalogować się na swoje konto bankowe. Następnie trzeba poszperać w formularzach i znaleźć ten właściwy, czyli o założenie profilu zaufanego. Formularz wypełniamy, wysyłamy i profil zaufany jest już założony.

Wniosek online, potwierdzenie w jednym z punktów

Jeśli Twoja tożsamość do tej pory nie została zweryfikowana przez bank ani przez urząd, pozostaje trzecia droga, czyli osobiste stawienie się w jednym wyznaczonych punktów potwierdzających. Profil zaufany założysz na dwa sposoby. Po pierwsze wniosek wypełnisz przez internet, a do punktu udasz się jedynie w celu potwierdzenia tożsamości. A po drugie, możesz wszystko załatwić na miejscu w urzędzie. Oczywiście krótszą drogą jest wypełnienie wniosku przez internet, a potwierdzenie tożsamości na miejscu. Zawsze to o jedną czynność mniej. Lista punktów, w których można potwierdzić tożsamość, dostępna jest na stronie profil zaufany. Najczęściej są to urzędy miasta, skarbowe, ZUS-y, a także placówki pocztowe. Nawet w mniejszych miastach nie ma problemu, by w okolicy znaleźć punkt potwierdzający. Aby dowiedzieć się, gdzie można potwierdzić tożsamość, należy wejść na stronę profilu zaufanego. Po wpisaniu województwa i miasta, dowiesz się, w jakich punktach w okolicy potwierdzisz tożsamość.

Ile to kosztuje?

Profil zaufany to usługa darmowa. Zarówno rejestracja jak i późniejsze załatwianie spraw urzędowych nie pociąga za sobą żadnych kosztów. Dzięki temu każdy, bez względu na status materialny, może założyć profil zaufany.

Co zyskujesz z profilem zaufanym?

Korzyści są duże, bo przede wszystkim jest to wspomniany wcześniej czas, który poświęcisz na przyjemniejsze rzeczy niż bieganie po urzędach. Szczególnie profil zaufany przydaje się przedsiębiorcom oraz osobom, które często załatwiają różnego rodzaju sprawy w urzędach. Oszczędzasz też na paliwie bądź biletach komunikacyjnych. A poniżej kilka przykładów spraw, które załatwisz bez wychodzenia z domu.

ePUAP- bezpłatna platforma do kontaktu z różnymi urzędami

ePUAP to Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Coraz więcej urzędów współpracuje z ePUAP, a dzięki temu bez ruszania się z domu można załatwić różne sprawy. Są to między innymi:

  • Urzędy stanu Cywilnego- zgłosisz urodzenie dziecka, uzyskasz odpis aktu zgonu, małżeństwa, urodzenia;
  • Narodowy Fundusz Zdrowia- odbierzesz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ);
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych- sprawdzisz składki, zwolnienia lekarskie, czy pracodawca Cię ubezpieczył, jaką otrzymasz emeryturę;
  • Krajowy Rejestr Karny- pobierzesz zaświadczenie o niekaralności;
  • Urzędy Skarbowe- sprawdzisz rozliczenia podatkowe, zgłosisz spadek bądź darowiznę;
  • Urzędy pracy- zgłosisz się jako osoba bezrobotna, będziesz mógł skorzystać ze szkoleń.

Mając profil zaufany, bez wychodzenia z domu założysz działalność gospodarczą. Na początku jest niemało formalności, a załatwienie ich online, zdecydowanie ułatwia start.

PUE ZUS- nie tylko wyślesz wniosek

PUE ZUS to Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na platformie zarejestrowanych jest ponad 2,5 mln profili. Nie każdy ma możliwość załatwienia spraw w godzinach pracy ZUS-u. Praca na etacie, dziecko, czy też duża odległość od ZUS-u, rodzą problemy natury technicznej, czyli jak załatwić sprawę. Musisz wziąć dzień wolny w pracy, zwolnić się, poszukać opiekunki dla dziecka bądź środka transportu. A możesz znacznie wygodniej, bo z pozycji swojego fotela, online. Aby korzystać z PUE ZUS trzeba mieć certyfikat kwalifikowany albo profil zaufany, albo zalogować się przez bankowość elektroniczną. Korzystając z tej platformy, załatwisz wiele spraw, bez wychodzenia z domu:

  • sprawdzisz, czy pracodawca nie zapomniał Cię zgłosić do ubezpieczeń,
  • umówisz się na wizytę w ZUS,
  • złożysz wnioski,
  • sprawdzisz swoje L4,
  • uzyskasz informacje dotyczące składek, płatności.

I oprócz tego zyskujesz jeszcze jedną ważną rzecz. Składając wnioski przez internet, masz pewność, że Twoje dane na formularzu są prawidłowe. Literówki, pomyłki w kodach pocztowych itd., zdarzają się często, a to wydłuża czas załatwienia sprawy, bo wiąże się z koniecznością kolejnej wizyty w placówce ZUS.

Możliwość sprawdzenia tych wszystkich informacji, bez konieczności stania w kolejkach, to duże ułatwienie, bez względu na to czy prowadzisz działalność czy jesteś osobą fizyczną.

CEIDG- firmę założysz online

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej, to portal informacyjny, który ułatwia życie przedsiębiorcom. Jeszcze kilka lat temu osoba zainteresowana otwarciem działalności gospodarczej, musiała biegać po kilku urzędach. A w każdym z nich dokumenty, wnioski, formularze do wypełnienia i opłaty. Dziś zapominamy już o tym, bo wszystko załatwisz przez internet, mając profil zaufany.

CEIDG jest skierowany do:

  • osób, które prowadzą działalność,
  • tych, którzy chcą otworzyć firmę,
  • osób, które poszukują informacji o firmach.

Na stronie CEID znajdziesz:

  • wniosek o wpis do CEIDG,
  • wyszukiwarkę firm i osób prowadzących działalność,
  • informacje o licencjach, koncesjach, zezwoleniach, wpisach do rejestru działalności,
  • instrukcję jak krok po kroku wypełniony powinien być wniosek o wpis do CEIDG.

Korzystając z CEIDG, nie tylko założysz działalność gospodarczą, ale także zawiesisz, wznowisz bądź zamkniesz, a także zmienisz dane we wpisie. Nie musisz biegać do urzędu z każdą sprawą. Prowadzenie firmy jest znacznie prostsze i przyjemniejsze, gdy zarejestrujesz profil zaufany. Zyskujesz czas, który możesz poświęcić na rozwój biznesu, a formalności załatwiać o dowolnej porze. A co najważniejsze, korzystanie z platformy nie pociąga za sobą żadnych kosztów.

Szybko sprawdzisz punkty karne

Kolejną zaletą, tym razem dla kierowców, profilu zaufanego, jest opcja sprawdzenia punktów karnych. Zainteresowani będą tym z pewnością zawodowi kierowcy i osoby, które każdego dnia przemierzają dziesiątki kilometrów. Jeśli założysz profil zaufany, bez problemu sprawdzisz, ile masz punktów karnych. Dzięki temu możesz zadziałać stosunkowo wcześnie. Kierowcy, którzy nazbierali już sporą liczbę punktów karnych, co wcale nie jest trudne, jak jeździ się często i dużo, mają możliwość odkupienia swoich win. Sposobem na punkty karne są kursy. A przynajmniej kilka z nich zniknie po szkoleniu. Należy jednak pamiętać, że szkolenia są wyłącznie dla kierowców, którzy mają prawo jazdy przynajmniej od roku i liczba punktów karnych nie przekracza 24. Dlatego warto sprawdzać co jakiś czas stan punktów karnych, jeśli zdarzają Ci się mandaty. Bo po przekroczeniu 24 punktów, na szkolenie będzie już za późno.

Profil zaufany a bezpieczeństwo

Profil zaufany to nasz elektroniczny podpis, dzięki któremu załatwiamy sprawy w różnych urzędach. Pojawia się pytanie czy posługiwanie się nim jest bezpieczne? Autor tego rozwiązania, Michał Tabor, na łamach Computer Word, wskazał jego mankamenty. Wiążą się one przede wszystkim z tym, że pieczę nad projektem sprawuje zewnętrzna firma. A sam projekt stanowi tylko fragment początkowej koncepcji. Z drugiej strony, póki profil zaufany służy jedynie do załatwiania prostych spraw, sprawdzania informacji czy wysyłania wniosków, ryzyko nie jest duże. Zatem śmiało możemy z niego korzystać, by ułatwić sobie codzienne życie.

Profil zaufany, choć nie jest pozbawiony wad, to zdecydowanie ułatwia życie. Korzyści jest wiele, a   przez internet zakłada się go szybko i bez większego problemu. Opłaca się poświęcić parę minut na formalności, bo zyskasz znacznie więcej wolnego czasu.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.