Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

  • 1 000
  • 60 000
  • 120 000
  • 180 000
  • 240 000
  • 300 000

Na ile rat?

  • 10
  • 60
  • 120

Twoje Dane

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Co to jest promesa zatrudnienia do kredytu?

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 22-02-2016/13:08

Co to jest promesa zatrudnienia do kredytu?

Reklama


 

Co to jest promesa zatrudnienia do kredytu?

 

Polacy mają dwie główne przeszkody w staraniach o kredyt. Pierwszą są niskie zarobki, drugą umowy na czas określony. Z szacunków wynika, że blisko 30% wykonuje pracę na umowę terminową. Polscy pracownicy nie tylko drżą o swoją posadę, ale mają problemy z uzyskaniem kredytu. O ile zarobki jesteśmy w stanie podreperować podejmując prace dodatkowe, o tyle o zmianę umowy trudno. Zawsze można negocjować z szefem warunki kolejnej umowy czy szukać nowej pracy, jeśli nie ma perspektyw na lepszą umowę, ale to pociąga za sobą miesiące czekania. Dziś o tym co to jest promesa zatrudnienia do kredytu, z czym się wiąże, w jakich sytuacjach warto się o nią postarać. Oprócz tego co powinna zawierać, by bank ją akceptował i nie obniżała zdolności kredytowej.

 

Kredyt tylko na czas trwania umowy

 

O ile zainteresowani jesteśmy niewielkim zastrzykiem gotówki, zakupami na raty czy chwilówką bądź prywatną pożyczką ratalną, co to jest promesa zatrudnienia do kredytu raczej nas nie zainteresuje. Jednak gdy w grę wchodzi kredyt na kilka lat, a umowa kończy się za kilka miesięcy, najprawdopodobniej bank odeśle nas z kwitkiem. Nie pomogą dobre zarobki, gdy bank nie będzie miał pewności, co do tego, że za parę miesięcy nadal będziemy mieć pracę i stałe źródło utrzymania, które pozwoli na spłatę zaciągniętego zobowiązania. Tu pojawia się problem szczególnie odczuwalny przez osoby, które chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny bądź samochodowy. Kredyt zazwyczaj przyznawany jest na okres trwania umowy. To mniejsze ryzyko dla banku, ale też ochrona kredytobiorcy. Brak dochodu to niespłacanie rat, odsetki, koszty upomnień, powiększający się dług. Co to jest promesa zatrudnienia do kredytu bardzo szybko dowiemy się, gdy chcemy wziąć hipoteczny z umową o pracę na czas określony.

 

Promesa, czyli co?

 

Pracodawca na piśmie składa oświadczenie, że zamierza zatrudniać pracownika po zakończeniu umowy terminowej. Odpowiadając na pytanie co to jest promesa zatrudnienia do kredytu, to dokument dla banku,   który stanowi potwierdzenie, iż pracodawca przedłuży współpracę. Dzięki temu bank ma pewność, że pracownik będzie miał w dalszym ciągu źródło dochodu.

 

Jak pracodawcy podchodzą do promesy zatrudnienia?

 

Promesa zatrudnienia nie zawsze jest dobrze odbierana przez pracodawcę. Mimo że doskonale przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego co to jest promesa zatrudnienia do kredytu i jak jest ważna, niezbyt chętnie do niej podchodzą. Jakby nie było jest to zobowiązanie do przedłużenia współpracy za kilka tygodni czy miesięcy. A co jak sytuacja ulegnie zmianie? A może pracownik przestanie się starać? Wiadomo, że pracując na umowie czasowej, robimy wszystko by została przedłużona, czy promesa zatrudnienia to nie będzie nieco rozleniwiający dokument? Po kolejne przedsiębiorca też nie do końca jest w stanie przewidzieć zmian na rynku, które wpłyną na kondycję firmy. Oprócz tego co to jest promesa zatrudnienia do kredytu, ważna jest jej poprawna forma. Przedstawiając pracodawcy właściwe argumenty, zazwyczaj podpisują ją bez problemu.

 

Co powinna zawierać promesa zatrudnienia?

 

Jest to oświadczenie pracodawcy o dalszym zatrudnieniu pracownika. Jednak pracodawca nie może wszystkiego przewidzieć, a więc najlepszym określeniem w tego typu dokumencie jest stwierdzenie, że na dzień dzisiejszy zamierza przedłużyć umowę. W przypadku nieprzewidzianych okoliczności sytuacja może się zmienić. Prosząc o podpis na promesie warto użyć tego argumentu, gdyby pracodawca wykręcał się tym, że nie wie co będzie za kilka miesięcy.

Przewidujemy przedłużenie umowy na dzień dzisiejszy, a to nie jest równoznaczne z tym, że będzie tak, gdy sytuacja się zmieni. Można również podkreślić, że osoby które mają kredyty szczególnie mieszkaniowe bardziej dbają o pracę. Zdają sobie sprawę z tego, że utrata dochodu nawet na krótki okres może skutkować szybkim popadnięciem w długi. Ponadto, co to jest promesa zatrudnienia do kredytu i co powinna zawierać, szczegółowo można dowiedzieć się w banku, w którym składamy wniosek kredytowy. Standardowo powinna zawierać dane pracodawcy, pracownika, na jaki okres przedłużona będzie kolejna umowa i czy praca będzie świadczona na tym samym stanowisku co do tej pory.

 

Jakie zarobki w przyszłości?

 

Bardzo ważnym elementem oświadczenia o chęci przedłużenia zatrudnienia jest określenie wysokości zarobków pracownika. Jeśli pracodawca tego nie zrobi, wówczas bank może stwierdzić, iż będziemy zarabiać mniej. A to przekłada się na niższą zdolność kredytową. W promesie zatrudnienia warto zawrzeć zdanie, iż zarobki pozostaną na tym samym poziomie bądź będą wyższe, należy określić kwotę. Takie oświadczenie nie tylko wpływa pozytywnie na zdolność wnioskującego o kredyt, ale i zwiększa jego szansę na pozytywną odpowiedź.

 

Kiedy jeszcze zadbać o promesę?

 

Oprócz oświadczenia o chęci przedłużenia umowy potrzebnego do banku, promesa sprawdza się przy zmianie pracy. Wówczas podpisuje ją przyszły pracodawca i pracownik. Co gdy odchodzisz z pracy, a nowy pracodawca informuje, że się rozmyślił? Promesa w tego typu sytuacjach umożliwia otrzymanie zadośćuczynienia za okres pozostawania bez dochodu.

Reklama

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

0

Torman Data dodania: 03-01-2017 13:05 Fakt, promesa nie jest gwarancją przedłużenia zatrudnienia, ale stanowi kolejny atut i dodatkowy argument w negocjacjach z bankiem, jest to zwlaszcza pomocne w przypadkach gdy mamy umowe zlecenie albo umowe o prace na czas okreslony.

1

Mazgaj Data dodania: 25-10-2016 11:03 zgadam sie z tym co napisał Pan Damian, ale mimo wszystko warto sie o taka promese zatrudnienia postarać jeśli tylko mamy taką możliwość

0

Damain Data dodania: 25-08-2016 13:22 Moi drodzy promesa nie jest dokumentem wiążącym dla żadnej ze stron. Promesa zatrudnienia nie jest regulowana kodeksem pracy , lecz prawem cywilnym( a podstawę do rozwiązania umowy przedwstępnej z pracodawcą dał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 1972 roku ( III PZP 13/72, OSNC 1972/11/2014. Oznacza to tyle że promesę wystawia się na obecną chwilę a nie na przyszłość. To czy pracodawca przedłuży umowę czy nie zależy tylko od niego i żadna promesa nam w tym nie pomoże. Jednak jest to dodatkowy argument aby taka promesę otrzymać od pracodawcy.

2

Szczawiu Data dodania: 18-08-2016 16:23 promesa zatrudnienia jest dobra nie tylko do kredytu, ale to też takie zabezpieczenie dla nas żebyśmy wiedzieli na czym stoimy dlatego jak jest taka możliwość to warto mieć gdzieś pod ręką taki dokument wydany przez pracodawcę

0

Piwo Data dodania: 24-06-2016 17:18 dzieki promesie zatrudnienia dostałem kredyt na umowe zlecenie, czesto konsultanci sami o tym nie mówią dlatego warto ich dopytać

0

Kisne Data dodania: 24-05-2016 14:34 poprosiłam szefa o promese zatrudnienia i się nie zgodził, no cóż... przynajmniej się dowiedziałam, że nie ma zamiaru przedłużać mi umowy, która mi się kończy za pół roku :(

0

Tarot Data dodania: 17-05-2016 15:55 Promesa zatrudnienia do kredytu jest świetnym rozwiązaniem, w moim przypadku zdecydowało to o pozytywnej decyzji banku przy kredycie na samochód

0

Pr Data dodania: 25-02-2016 19:45 A ja tam w tym nie widzę problemu. Jeśli zamierzam przedłużyć umowę pracownikowi to w czym problem?!

2

Xooo Data dodania: 24-02-2016 17:07 Mój pracodawca miał problem z tym, żeby coś takiego podpisać. Powiedział mi, że no w zasadzie to on nie wie co będzie za trzy miesiące. Powiedziałem mu, że ja też chcę mieć jakąś pewność, co mam szukać nowej pracy? Czy jak? Z łaską, zgodził się. Co z tego jak następna umowa była na czas określony, kredyt dostałem, a pracę straciłem po pół roku!

1

Kasia Data dodania: 23-02-2016 22:02 A mi promesa nie pomogła za bardzo, ale od doradcy się dowiedziałam, że brakowało własnie zdania o zarobkach...

0

Jano Data dodania: 22-02-2016 19:28 Wydaje mi się, że wówczas dostaniesz kredyt tylko na tyle lat na ile jest wystawiona promesa.

0

Rambo Data dodania: 22-02-2016 17:35 A co jak kolejna umowa też jest czasowa?
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.