Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Co to jest rolowanie długu i na ile się to opłaca?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Co to jest rolowanie długu i na ile się to opłaca?

 

Co to jest rolowanie długu i na ile się to opłaca?

 

Termin rolowanie ma wiele znaczeń. W ekonomii rolowanie to spłata jednego długu kolejnym i tak cały czas. Pojęcie rzadko jest używane w rozmowie z klientem, bo rolowanie zazwyczaj opłacalne jest tylko dla jednej strony, banku bądź prywatnej firmy pożyczkowej. O tym co to jest rolowanie długu i czy nam się to opłaca dziś kilka słów.

 

Jak działa rolowanie?

 

Co to jest rolowanie długu można wyjaśnić na prostym przykładzie. Wziąłeś pożyczkę w banku, przykładowo na 10 tys zł. Za jakiś czas bank dzwoni z propozycją, że chętnie dołoży jeszcze 5 bądź kolejne 10 tys zł, wystarczy aneks do umowy. Do tego weźmiesz jeszcze kolejne ubezpieczenie. Gdy pojawią się znów nieprzewidziane wydatki i będzie problem z uregulowaniem raty, oferta kolejnego kredytu. To najprostsza i najszybsza droga do spirali długów. Banki i firmy pożyczkowe zarabiają na rolowaniu, klient niekoniecznie zyskuje. Są inne rozwiązania, gdy mamy już kilka kredytów na koncie i problem ze spłatą.

 

Ciągłe życie pod kreską

 

W początkowym etapie zadłużenia, kolejny kredyt czy szybka pożyczka na konto mogą wydawać się najlepszym rozwiązaniem przejściowych problemów finansowych. Nie zawsze mamy świadomość co to jest rolowanie długu i brniemy prostą ścieżką do życia na kredyt. I nie ma się tu na myśli sytuacji, w której mamy dom, samochód na kredyt, ale taką, w której bez kredytu czy pożyczki prywatnej na konto, debetu, karty kredytowej nie przeżyjemy kolejnego miesiąca. W spiralę długów bardzo łatwo jest wpaść, ale trudno się z niej wychodzi.

 

Każdy kredyt to koszty

 

Wiemy już co to jest rolowanie długu, ale wciąż nie zawsze zdajemy sobie sprawę o ile zwiększamy swoje zadłużenie, biorąc kolejną pożyczkę na spłatę posiadanych długów. Zaciągnięcie kolejnego kredytu to kolejne koszty i nowe zobowiązanie, które trzeba będzie regulować miesięcznie. W tym miesiącu zapłacimy raty posiadanych kredytów, ale w przyszłym dojdzie kolejna. Dlatego warto wiedzieć co to jest rolowanie długu i działa ten mechanizm.

 

Rolowanie pożyczki prywatnej

 

Podobnie jak w przypadku kredytu bankowego jest to spłata jednej pożyczki kolejną, ponadto przedłużanie okresu spłaty chwilówki bez zaświadczeń w nieskończoność. O ile, gdy rzeczywiście mamy miesiąc czy dwa przejściowe problemy ze spłatą, o tyle można skorzystać z opcji przedłużenia, to w przypadku gdy robimy to przez kilka miesięcy, jest to kompletnie nieopłacalne dla klienta. Firma pożyczkowa ma comiesięczny zysk, a oprócz tego i tak musimy oddać pożyczkę na konto plus koszty. Niechętnie mówi się o tym co to jest rolowanie długu, bo głównie jest to zysk dla banku bądź firmy pozabankowej.

 

Kiedy wziąć kredyt na spłatę innego kredytu?

 

Jeśli zastanawiamy się nad kolejnym kredytem, który ma pokryć raty posiadanych zobowiązań, to oznacza, że nasza sytuacja finansowa nie jest dobra. Kolejny kredyt, to kolejne obciążenie. W pierwszej kolejności powinno się poszukać oszczędności, możliwości zarobienia dodatkowej gotówki. W sytuacji przejściowych problemów, gdy zarobki są różne i w kolejnych miesiącach przewidujemy większy zastrzyk gotówki, rozwiązaniem może być kredyt na niewielką kwotę bądź szybka pożyczka pozabankowa, np. pożyczka 0%, przy której nie poniesiemy żadnych kosztów. Kredyt na spłatę innych długów jest dobrym rozwiązaniem przejściowych problemów finansowych. 

 

O czym pamiętać biorąc kredyt na spłatę długów

 

Mając świadomość co to jest rolowanie długu i jak ustrzec się przed spiralą zadłużenia, łatwiej jest znaleźć rozwiązanie sytuacji, w której się znaleźliśmy. Jeśli podejmujemy decyzję o zaciągnięciu kredytu na spłatę innego kredytu, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Nie pożyczamy więcej niż potrzebujemy na uregulowanie długów. W banku z pewnością pracownik będzie kusił dodatkową gotówką i łatwo można ulec magii szybkiego przypływu pieniędzy. Im wyższy kredyt, tym więcej do spłacenia. A chcemy wyjść z długów? Dokładnie trzeba przeanalizować koszty oraz dostosować wysokość raty do możliwości finansowych.

Podsumowując, co to jest rolowanie długu i czy się opłaca? Lepiej unikać spłaty jednego kredytu następnym.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Pet

1

Pet Data dodania: 03-01-2017 11:51 nie wzieliscie pod uwagę sytuacji, w której ktoś roluje dług, bo wie że za jakiś określony czas będzie miał zastrzyk gotówki, który pozwoli splacic wszystkie długi
Aurora

0

Aurora Data dodania: 24-10-2016 14:38 dokładnie, trzeba być naprawdę krótkowzroczną osobą, aby rolować dług, rolowanie długu to skręcanie bicza na samego siebie, taka prawda!
Karol

0

Karol Data dodania: 17-08-2016 16:27 rolowanie długu to na dobrą sprawę spisywanie samego siebie na jeszcze większą spiralę zadłużenia, to tak jakby samemu zakładać sobie na szyję pętlę zadłużenia
Jaskra

0

Jaskra Data dodania: 24-06-2016 13:07 dokładnie lepiej nie rolować długu bo to jest rozwiązanie na krótką metę, napisałabym że dobre rozwiązanie, ale to nigdy dobrze sie nie konczy niestety sama cos o tym wiem :-( :-(
Lajkra

0

Lajkra Data dodania: 24-05-2016 12:57 spłacanie długów długami nigdy nie kończhy siędobrze i nie prowadzi do niczego dobrego, ale jak sie raz wpadnie w pętle to bardzo trudno z niej wyjść, błędne koło
Pismak

0

Pismak Data dodania: 18-05-2016 12:53 dla mnie rolowanie długu to tylko podwyższanie skali swojego upadku, lepiej szukać innych rozwiązań
Sierota

0

Sierota Data dodania: 27-01-2016 18:51 33:)
emeryk

0

emeryk Data dodania: 26-01-2016 19:02 Sieroto drogi w końcu życie na kredyt się skończy;) A co jak Ci się podwinie noga? Wypadek, choroba, nie jesteś ze stali, kto spłaci kredyty. Ile masz lat?
Sierota

0

Sierota Data dodania: 25-01-2016 17:07 Nie przesadzajmy, jak napisałem żyję tak od lat i nic mi się nie dzieje.
Szynek

0

Szynek Data dodania: 24-01-2016 20:53 Nie jest to do końca złe rozwiązanie, póki człowiek trzyma rękę na pulsie.
Werka

0

Werka Data dodania: 23-01-2016 18:30 Juzek nie szłabym w jego ślady, niestety rolowanie nie jest najlepszym wyborem. W końcu każdy kredyt trzeba spłacić, a więc dziękuję bardzo!
Juzek

0

Juzek Data dodania: 22-01-2016 19:13 Mam znajomego, który już jakiś czas temu mówił mi o rolowaniu długu. Nie wiedziałem z czym to się je;) Też żyje tak od lat. Wydaje mi się, że całe życie tak się nie da, w końcu zjedzą go kredyty.
Werka

0

Werka Data dodania: 21-01-2016 21:16 To nic tylko pogratulować.
Sierota

0

Sierota Data dodania: 21-01-2016 20:57 Ja tak żyje od kilku lat i da się:)
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.