Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Co to jest umowa rezerwacyjna- pewność zakupu lokalu czy zabezpieczenie interesów developera?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Co to jest umowa rezerwacyjna- pewność zakupu lokalu czy zabezpieczenie interesów developera?

 

Co to jest umowa rezerwacyjna- pewność zakupu lokalu czy zabezpieczenie interesów developera?

 

Ustawa developerska nie ujmuje umowy rezerwacyjnej, a jest ona powszechnie oferowana przez developerów. Natomiast jak każda z zawieranych umów stanowi dla klienta ochronę. Jednak czy zawsze jest na korzyść klienta, czy nie stanowi wyłącznie zabezpieczenia dla developera, że sprzeda wszystkie lokale? O tym co to jest umowa rezerwacyjna z pewnością dowiemy się szybko, gdy zainteresuje nas zakup mieszkania, które powstaje na nowo budowanym osiedlu. Oprócz umów tego typu developerzy oferują również inne sposoby rezerwacji mieszkań. Dziś kilka informacji o tym co to jest umowa rezerwacyjna i kiedy najczęściej jest zawierana.

 

Umowa warunkowa nie ostateczna

 

Umowa rezerwacyjna jest umową warunkową, co oznacza, że jest przedwstępną decyzją o zamiarze nabycia lokalu. Zawierana pomiędzy nabywcą a developerem. Po niej dopiero podpisuje się umowę developerską, a następnie umowę przenoszącą własność nieruchomości. Odpowiadając na pytanie co to jest umowa rezerwacyjna, jest to nic innego jak rezerwacja lokalu na określony czas przez nabywcę. W tym czasie developer zobowiązuje się, że nie sprzeda lokalu innemu nabywcy, ale to też zależy od zapisów w umowie.

Jeśli bardzo zależy nam na danej lokalizacji i konkretnym mieszkaniu, warto taką umowę rezerwacyjną zawrzeć przed notariuszem. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale mamy większą pewność, że developer nie sprzeda lokalu. Umowa rezerwacyjna nie jest umową ostateczną, a warunkową, dlatego przejście do kolejnych umów wiąże się z pewnymi warunkami. Logiczna sytuacja, gdy bank nie przyzna kredytu, warunek nie został wypełniony, a więc mieszkanie wraca na rynek. Jej podpisanie nie wiążę się z tym, że nabywca musi kupić mieszkanie. Należy jednak wiedzieć co to jest umowa rezerwacyjna i że zobowiązuje nas w pewnym stopniu. Jeżeli warunki od których uzależniony był zakup mieszkania zostały spełnione, to zarówno nabywca jak i developer mogą zażądać zawarcia umowy developerskiej bądź odszkodowania. Wszystko zależy od zapisów w umowie.

 

Kiedy podpisuje się umowę rezerwacyjną?

 

Może ona być podpisana zarówno z inicjatywy nabywcy jak i developera. Co to jest umowa rezerwacyjna i kiedy warto ją zawrzeć? Z opinii developerów wynika, iż to częściej nabywcy naciskają na podpisanie umowy przedwstępnej. Dobra lokalizacja, mieszkanie idealnie położne szybko znika z rynku. Większości nie stać, by kupić je za gotówkę, a co za tym idzie starania o kredyt hipoteczny. Nie ma pewności co do tego, że bank udzieli kredytu, dlatego rezerwuje się mieszkanie na kilka miesięcy. To czas, by dopełnić formalności w banku i otrzymać decyzję kredytową.

Bank również może wymagać podpisania umowy rezerwacyjnej, co stanowi potwierdzenie chęci zakupu mieszkania. Innym powodem, dla którego podpisywana jest umowa jest zwyczajnie chęć zarezerwowania lokalu na jakiś czas. Wiedząc co to jest umowa rezerwacyjna nie musimy się obawiać, że trzeba kupić to mieszkanie, bo można się wycofać, gdy trafi się lepsza oferta (można stracić wpłaconą kwotę). Developerzy natomiast podpisują umowy rezerwacyjne, by sprawdzić jaki jest popyt na inwestycje.

 

Inne, podobne rozwiązania

 

Oprócz tego co to jest umowa rezerwacyjna, można spotkać się z pytaniami o inne formy rezerwacji lokalu. Nie wszyscy developerzy stosują kilkumiesięczną rezerwację lokalu. Niektóre dają klientom możliwość bezpłatnej rezerwacji mieszkania na kilka dni, podpisując list intencyjny. Dokument tego typu jest w pełni wiążący dla banku, a klienta nic nie kosztuje.

 

Ile kosztuje rezerwacja M?

 

Zazwyczaj jest to procent wartości nieruchomości. Niektóre firmy developerskie w taki sposób szacują koszt umowy rezerwacyjnej, a inne ustalają określoną kwotę przykładowo 5 tys. Dlatego rozmawiając wstępnie z developerem oprócz tego co to jest umowa rezerwacyjna i na jakich warunkach jest zawierana przez firmę, koniecznie trzeba spytać o jej koszt. Co z tymi pieniędzmi dzieje się dalej? W sytuacji zakupu kwota ta odliczana jest od wartości mieszkania. W przypadku rezygnacji, gdy warunki uniemożliwiają podpisanie umowy developerskiej bądź developer nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań jest zwracana zainteresowanemu. Jednak jeśli nabywca wycofuje się z transakcji, może nie otrzymać zwrotu gotówki. Trzeba się z tym liczyć i dokładnie zapoznać z zapisami umowy rezerwacyjnej.

 

Jakie zapisy powinna zawierać umowa rezerwacyjna?

 

Umowę można zawrzeć w bardzo prostej formie, nie określając dokładnie poszczególnych warunków. Tego typu rozwiązanie nie jest jednak na korzyść nabywcy. Musimy wiedzieć co to jest umowa rezerwacyjna i co powinno być w niej zawarte, by w przyszłości na tym nie stracić. Przede wszystkim dokładny opis mieszkania, czyli metraż, lokalizacja, wstępna cena, harmonogram realizacji, przewidywany termin podpisania kolejnych umów, czas trwania rezerwacji.

 Bardzo ważne są zapisy dotyczące okoliczności rezygnacji przez nabywcę z podpisania kolejnych umów. Poza tym, jak wspomniano wcześniej, ważna jest kwestia opłaty, aby została zaliczona do kwoty mieszkania bądź też w przypadku wycofania się zwrócona w całości albo chociaż w części. Im bardziej szczegółowa umowa rezerwacyjna mieszkania, tym bardziej zabezpieczone są interesy nabywcy. Jeśli developer przekonuje nas, że wystarczy prosta forma, warto domagać się konkretnych zapisów. Poza tym, gdy mamy opcję konsultacji tego typu umowy z radcą prawnym, warto to zrobić. Jak pokazują różne przypadki developerzy zamieszczają w umowach niekorzystne z punktu widzenia nabywcy zapisy.

 

Ile poczeka mieszkanie?

 

Co to jest umowa rezerwacyjna już wiemy, a na ile jest zawierana? Maksymalnie jest  to najczęściej kilka miesięcy. Nie wszyscy jednak developerzy są skłonni do tak długich rezerwacji i jak pisano wcześniej, niektórzy zawierają kilkudniowe umowy z zainteresowanymi. Wszystko zależy od developera. Musimy pamiętać, że jemu zależy na sprzedaży nieruchomości, a w przypadku odmowy kredytu, mieszkanie wraca na rynek.

Umowa rezerwacyjna to dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że jest korzystna dla obu stron.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Stelmach

0

Stelmach Data dodania: 03-01-2017 15:04 umowa rezerwacyjna zdaje egzamin nie tylko przy zakupie nowej nieruchomości, ale także przy kupowaniu mieszkania czy domu na rynku wtórnym
Boniek

0

Boniek Data dodania: 25-10-2016 14:11 Umowa rezerwacyjna to wspaniała sprawa dla obu stron umowy. Dobre zabezpieczenie, ktore mozna w latwy i szybki sposob wyegzekwować.
Pitroll

0

Pitroll Data dodania: 08-09-2016 13:45 sprzedawałem kiedyś mieszkanie i podpisałem z babką umowę przedstępną i wpłaciła zaliczkę 15000zł z adnotacją, że jak sie wycofa to zaliczka zostaje u mnie i się wycofała, dzięki czemu byłem piętnastaka do przodu hehe
Piotr

0

Piotr Data dodania: 20-06-2016 16:42 też korzystaliśmy z umowy rezerwacyjnej, jeśli człowiek jest w stu procentach zdecydowany na zakup to umowa rezerwacyjna jest dobrym rozwiązaniem i warto z niej skorzystać, nawet jak trzeba zapłacić te 0,5 czy 1%
Ivy

0

Ivy Data dodania: 24-05-2016 16:38 ja przy zakupie mieszkania skorzystałam z umowy rezerwacyjnej i nie narzekałam, akurat była promocja developera, że umowa rezerwacyjna była za darmo, co też zaważyło na tym, że wybrałam akurat tą oferte, każdy był zadowolony :)
Igor

0

Igor Data dodania: 16-05-2016 15:42 dokładnie tak, warto przejrzeć uważnie umowę i dopytać się konsultanta
Kamil

0

Kamil Data dodania: 11-05-2016 16:35 czyli to zależy od zapisów umowy rezerwacyjnej czy w przypadku rezygnacji zaliczka przepada czy zostaje zwrócona?
Elsia

0

Elsia Data dodania: 06-04-2016 20:30 Ja zrezygnowałam z umowy i przepadła mi zaliczka.
Mała

0

Mała Data dodania: 05-04-2016 19:45 Jest to jakieś wyjście.
Krycha

0

Krycha Data dodania: 04-04-2016 20:04 Ja rezerwowałam i wszystko było ok. 1% warto nieruchomości trzeba było wpłacić. Nie było to mało, ale jakbyśmy nie dostali kredytu, to by oddali!
Fuksja

0

Fuksja Data dodania: 03-04-2016 20:05 Najlepiej skonsultować.
All

0

All Data dodania: 02-04-2016 16:21 Mi proponują rezerwację na pół roku, ale nie wiem waham się...
Muciek

0

Muciek Data dodania: 01-04-2016 19:26 Nie wiem jak jest teraz, ale dwa lata temu podpisywałem umowę i zadatek był właśnie 5 tys. Nie w tym rzecz jednak. Umowa była na dwa tygodnie, a potem developerska. Także szło bardzo szybko.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.