Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Co zrobi komornik jak dłużnik nie ma pracy ani majątku?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Co zrobi komornik jak dłużnik nie ma pracy ani majątku?

 

 

Co zrobi komornik jak dłużnik nie ma pracy ani majątku?

Wierzyciel czeka na pieniądze, komornik chce ściągnąć dług, problem w tym, że dłużnik nie  pracuje i nie ma żadnego majątku. Dużą grupę dłużników, o czym niedawno pisaliśmy, stanowią ludzie młodzi, którzy nie mają majątku, a utrata pracy spowodowała problemy ze spłatą kredytu. Mieszkają z rodzicami, żyją na ich koszt. Kolejną grupą dłużników są osoby, które nie mają oszczędności, mieszkanie jest spółdzielcze, a utrzymują się z zasiłków, alimentów- czego komornik zająć nie może. A nawet jeśli zajmie, to należy przedstawić odpowiednie dokumenty. Przybywa też dłużników, którzy nie mają pracy ani majątku, ale mieszkają w wielkim domu, mają luksusowy samochód i widać, że niczego im nie brak- ale nic do nich nie należy. Dziś o tym jak wygląda egzekucja komornicza, gdy dłużnik nie ma pracy, ani majątku.

Skuteczność komorników

Z danych podanych przez Gazetę Wyborczą w 2014 roku wynika że skuteczność komorników pod koniec lat 90. ubiegłego wieku wynosiło 30 proc. Jak podaje gazeta w w roku 2007 skuteczność wynosiła nawet 36 proc. Krajowa Rada Komornicza prowadzi pomiary skuteczności działalności komorników od 2009 roku. Najlepszy rok, to ubiegły rok. Skuteczność egzekucji sądowej była w ubiegłym roku na poziomie ok 16 proc. W roku 2010 wynosiła ok 10,5 proc. W 2014 i 2015 utrzymywała się na podobnym poziomie ok 12 proc. Rok ubiegły to wzrost skuteczności pracy komorników. Czy tendencja będzie zwyżkowa, przekonamy się za kilka miesięcy.

Dłużnik bez majątku z pensją do ręki

Przybywa osób, które mają długi i nic poza tym. A mimo to stać ich na wygodne życie. Dom zapisany na żonę, małżeństwo z rozdzielczością majątkową, samochody na dzieci, firma na żonę albo pensja do ręki na czarno. Dłużnik formalnie nie ma nic i komornik nie może zrobić nic.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Jeśli komornik stwierdzi, że egzekucja jest w tym momencie bezskuteczna, umarza postępowanie. Dłużnik nie ma prawa do żadnych nieruchomości, ruchomości, nie ma oszczędności, konto w banku jest puste, nie wpływają dochody, nie ma pracy, żadnego stałego źródła utrzymania, ani żadnych wartościowych rzeczy- to komornik nie ma możliwości ściągnięcia długu. W takiej sytuacji informuje na piśmie wierzyciela, że egzekucja jest bezskuteczna, podając przy tym powody. Wierzyciel ma siedem dni na złożenie wniosku dotyczącego innych sposobów prowadzenia egzekucji. Jeśli wniosek w tym czasie nie wpłynie, egzekucja zostanie umorzona. Komornik poinformuje o tym fakcie wierzyciela i złoży w sądzie wniosek o wpisanie dłużnika do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. RDN ma służyć głównie ograniczeniu ryzyka wejścia we współpracę z osobą, która jest niewypłacalna. Sprawdzenie kontrahenta w RDN nie jest trudne, a znacznie ogranicza ryzyko. Obecność w rejestrze to jedna z konsekwencji, gdy dłużnik jest niewypłacalny, nie posiada majątku, nie ma pracy, a tym samym stałego źródła dochodu.

Co dalej po umorzeniu egzekucji?

Umorzenie egzekucji komorniczej nie oznacza, że długu nie ma. W chwili obecnej wierzyciel ma 10 lat na odzyskanie pieniędzy. Wniosek o kolejną może złożyć po kilku dniach, tygodniach, miesiącach czy latach. Ponowna próba odzyskania gotówki niedługo po umorzeniu egzekucji raczej mija się z celem, bo w krótkim czasie dłużnik się nie wzbogaci zbytnio, chyba że wygrał pieniądze na loterii bądź odziedziczył pokaźny spadek, a wierzyciel wszedł w posiadanie takich informacji. W takich sytuacjach dłużnicy najczęściej przepisują otrzymane dobra i znów nie posiadają niczego.

Sprawy ciągną się latami

Im dłuższy okres, tym mniejsza szansa na odzyskanie pieniędzy. Najwięcej długów ściąganych jest w pierwszych latach. Dłużnik po umorzeniu egzekucji musi być przygotowany, że w każdej chwili wierzyciel może wystąpić z kolejnym wnioskiem i cała procedura zacznie się od nowa. Inna droga, coraz popularniejsza w ostatnich latach, to sprzedaż długu na giełdach wierzytelności bądź konkretnej firmie windykacyjnej. Sprzedaż długu pozwala odzyskać chociaż część pieniędzy, a oszczędza nerwów.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Tomasz

3

Tomasz Data dodania: 05-11-2018 18:20 Jutro znowu mam spotkanie z Komornikiem, widać że na siłę chce mnie zastraszyc swoimi przepisami. Ja nie pracuje od 2 lat plus trochę, utrzymuje się z zasiłku z opieki społecznej, chodzę na grupy dzienne z terapeuta, nie posiadam nic co by miało jakąś wartosc. Czy komornik mógłby w jakiś sposób wejść mi do mieszkania i sprawdzić czy ja faktycznie nic cennego nie mam?
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.