Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Co zrobić gdy otrzymam pismo z e-sądu lub od komornika?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Co zrobić gdy otrzymam pismo z e-sądu lub od komornika?

 

 

Co zrobić gdy otrzymam pismo z e-sądu lub od komornika?

Elektroniczne postępowanie upominawcze, czyli e-sąd działa od kilku lat, z łatwością wierzyciel uzyskuje nakaz zapłaty. Niestety wiąże się z tym wiele nadużyć. Dlatego siedząc przy porannej kawie może nas zaskoczyć pismo z nakazem zapłaty z e-sądu. Być może zapomnieliśmy uregulować jakieś należności, przykładowo za kablówkę czy telefon kilka lat wcześniej. Dług może być już przedawniony. Podobnie z pismem od komornika i wszczętą egzekucją. Co w takiej sytuacji zrobić? Dziś o tym jakie mamy możliwości działania, gdy dostaniemy pismo z e-sądu bądź od komornika.

Bez paniki

Najważniejsze to nie wpadać w panikę. Dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z komornikiem czy długami, pismo z e-sądu czy od komornika jest źródłem stresu. Nie ma jednak sensu panikować, nikt od razu nie przyjdzie do domu, by zająć majątek. W obu przypadkach możemy, a nawet powinniśmy się odwołać, w przypadku komornika wnieść zażalenie na nadanie klauzuli wykonalności.

E-sąd trzy drogi działania

Po otrzymaniu pisma z e-sądu, każdy ma do wyboru trzy drogi. Pierwszą z dróg jest wniesienie sprzeciwu do e-sądu. Można to zrobić tradycyjną drogą pocztową. Po złożeniu sprzeciwu nakaz zapłaty traci swoją moc, a sprawa zostaje skierowana do rozpatrzenia do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego i będzie rozpatrywana w odrębnym postępowaniu. Złożenie sprzeciwu nie wymaga załączania żadnych dowodów, które stanowiłyby przykładowo potwierdzenie spłaty długu, nie ma również obowiązku uzasadniania wnoszonego sprzeciwu. Stąd nie ma konieczności, by korzystać z pomocy prawnika. Jest to proste pismo, którego napisanie nie wymaga znajomości prawa. W sprzeciwie konieczne jest przedstawienie zarzutów, które pod rygorem ich utraty trzeba zgłosić zanim dojdzie do sporu przed sądem. Wzory pism do e-sądu można znaleźć w sieci. Oprócz tradycyjnej drogi, pismo można złożyć przez internet. Wówczas e-sąd również będzie kontaktował się przez internet. Czas na złożenie sprzeciwu to 14 dni. Kolejna droga to zapłacenie wskazanej w nakazie zapłaty kwoty i po sprawie. Jeśli za jakiś czas powód po raz kolejny wystąpiłby z nakazem zapłaty, wówczas należy powołać się na fakt, iż kwota została uiszczona. Jeszcze jedna droga to niepodejmowanie żadnych działań. Ma to swoje konsekwencje. Po dwóch tygodniach sąd nadaje z urzędu nakazowi zapłaty klauzulę wykonalności. Jest duże prawdopodobieństwo, że za chwilę powód skieruje sprawę do komornika o wszczęcie egzekucji.

Odwołanie najlepszą opcją?

E-sądy z racji dużej ilości spraw i działania w ramach uproszczonych zasad, szybko wydają nakazy. Najlepszą opcją jest wniesienie sprzeciwu, to przede wszystkim daje więcej czasu na przygotowanie się do spotkania w sądzie z powodem. A w sytuacjach, gdy dług jest przedawniony sprawa jest prosta. Z pewnością nie warto pozostawiać sprawy samej sobie, bo do drzwi może zapukać komornik.

Co z pismem od komornika?

Gdy przychodzi pismo od komornika, pojawia się pytanie czy było postępowanie przed sądem? Kiedy? Dlaczego nic o tym nie wiedzieliśmy? Przyczyny mogą być różne, zmiana miejsca zamieszkania, listonosz nie zastał nikogo w domu, a list nie został odebrany, dłuższy wyjazd itd. W każdym razie trzymamy już pismo od komornika w dłoni i zastanawiamy się co dalej. Po pierwszym liście od komornika jest siedem dni na złożenie zażalenia na opatrzenie nakazu zapłaty bądź wyroku zaocznego klauzulą wykonalności. Zażalenie można złożyć pod warunkiem, że nigdy nie dostało się pisma z sądu, przykładem zmiana miejsca zamieszkania. Należy złożyć w sądzie wniosek o dostarczenie nakazu na obecny adres zamieszkania, a następnie złożyć sprzeciw (do 14 dni od otrzymania nakazu). W sytuacji, gdy miejsce zamieszkania nie zostało zmienione, ale z jakiegoś powodu list nie został odebrany, należy złożyć wniosek o przywrócenie terminu, w którym możliwe jest wniesienie sprzeciwu. Wniosek taki składa się razem ze sprzeciwem.

Nakaz zapłaty z e-sądu czy pismo od komornika nie oznacza, że trzeba będzie coś zapłacić. Warto pamiętać, że duża część długów jest przedawniona, czyli sprawa wygrana, wystarczy tylko złożyć odpowiednie wnioski. 

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Windykator

2

Windykator Data dodania: 20-09-2017 14:09 Ja wiem co zrobic gdy jest pismo z e-sądu lub windykacji. Natychmiast trzeba zapłacić bo dochodzą tylko nowe koszty a spłaty i tak się nie uniknie. Mogą także odwiedzić dłużnika tzw. smutni panowie... a wtedy to już gorzej będzie bo przykro tak się tłumaczyć dlaczego nie ma spłaty zaciągnietej pożyczki na dowód
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.