Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Crowdfunding- jak pozyskać pieniądze na realizację planów bez kredytu?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Crowdfunding- jak pozyskać pieniądze na realizację planów bez kredytu?

 

 

Crowdfunding- jak pozyskać pieniądze na realizację planów bez kredytu?

Masz świetny pomysł na biznes, chcesz wydać książkę, nagrać płytę, zdobyć Mont Everest, spotkać  się z ludźmi z najdalszych zakątków świata, zrobić coś dla swojego miasta bądź społeczności? Jest tylko jeden malutki problem, brak środków finansowych na realizację planu? Możesz iść do banku po kredyt, możesz wziąć pożyczkę od firmy pozabankowej, możesz poszukać wsparcia u rodziny i bliskich. Jest jeszcze jedna droga, pozyskanie środków od internautów przez którąś z platform internetowych zajmujących się finansowaniem społecznościowym. Na świecie crowdfunding to potężne narzędzie do zbierania pieniędzy dla ludzi z inicjatywą. A jak jest na naszym rodzimym podwórku?

A wszystko zaczęło się od muzyki

Pierwsze zbiórki pieniędzy organizowane były przez fanów zespołów muzycznych, które nie miały środków na trasę koncertową czy wydanie płyty. Fani zrzucali się w niewielkich kwotach, tworząc dużą pulę, która umożliwiała koncertowanie, nagranie teledysku czy wydanie płyty. Później zaczęło się to przenosić również na inne branże, technologię, modę, edukację, fotografię, sport itd. Obecnie  w zasadzie na każdy projekt można zbierać środki w internecie.

Wydaje się być proste?

Zasady działania portali zajmujących się zbiórką pieniędzy dla pomysłodawców są proste. Zainteresowany wystawia swój pomysł. Internauci wpłacają środki, gdy uzbierana zostanie zaplanowana kwota, może realizować swoje plany.

Lekko jednak nie jest

Aby zdobyć określoną gotówkę, trzeba aktywnie działać. Nie wystarczy w kilku słowach opisać swoje plany. Aby człowiek otworzył swój portfel, projekt musi być dla niego atrakcyjny, a i korzyści jakie będzie z tego miał, muszą być kuszące. Autor pomysłu, by zdobyć potrzebną kwotę na realizację planów, musi poświęcić dużo czasu na stworzenie kampanii nagłaśniającej jego pomysł. Konieczne jest zachęcenie już samym opisem projektu, a więc należy to zrobić w sposób przemyślany. Po kolejne przydatne będzie szerokie grono znajomych na portalach społecznościowych. Poinformowanie o akcji rodziny, znajomych. A także prośba o udostępnianie na swoich profilach zbiórki. Pierwsze wpłaty najczęściej pojawiają się właśnie od ludzi ze swojego otoczenia i to one są zachętą dla internautów, którzy nie znają autora projektu. Zdobywanie pieniędzy w taki sposób wcale nie jest łatwe, bo mało kto jest skłonny oddawać ot tak ciężko zarobione pieniądze.

Atrakcyjne podziękowanie

Nie ma nic za darmo i autor projektu musi na samym początku określić w jaki sposób wynagrodzi ‘inwestorom’ realizację swoich planów. Im bardziej atrakcyjna forma podziękowań, tym większa szansa na zebranie całej kwoty. Nagrodą może być płyta, gdy autor zbiera na jej nagranie, książka, gdy zbiera na jej publikację. Podziękowania mogą być również w formie biletów wstępu np. na koncert, fotorelacji z wyprawy, a w przypadku gier, wynalazków, zakup jeszcze przed premierą po niższej cenie. Poza tym, podziękowaniami mogą być również udziały np. w biznesie.

Co jeśli nie zostanie uzbierana pełna kwota?

W przypadku każdego projektu określony jest czas zbiórki oraz minimalna kwota. Wspierający mogą przeglądać projekty i obserwować w ilu procentach zebrano już gotówkę na konkretne cele. Jeśli termin dobiegł końca, a nie została uzbierana pełna kwota, to pieniądze wracają na konta wspierających a autor projektu musi poszukać innego sposobu na sfinansowanie swoich planów. Czyli wspierający albo dostają pieniądze z powrotem albo obiecaną nagrodę.

Opłaty i prowizje dla portalu

Nie cała zebrana kwota wpłynie na konto autora pomysłu. Portale żyją z prowizji i opłat za usługi dodatkowe. Wysokość prowizji i innych opłat zależy od portalu. Dlatego nim zdecydujesz się na konkretną platformę, sprawdź, ile procent trzeba będzie zapłacić. Prowizję należy wziąć pod uwagę już na samym początku planowania minimalnego budżetu. Usługi dodatkowe to najczęściej wsparcie merytoryczne dla zbierającego, cenne, aczkolwiek kosztują.

Polskie platformy crowdfundingowe

Raczej nie ma na nich tłoku. Wchodząc na najpopularniejsze, wiele kategorii jest pustych, mało tego w innych po jednym czy maksymalnie kilka projektów. W porównaniu z zagranicznymi portalami jesteśmy na początkowym etapie. Wśród polskich projektów najwięcej dotyczy muzyki, gier, sportu, wypraw, książek (publikacji). I w tych kategoriach ludzie również najchętniej pomagają. Dużym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy osób znanych w lokalnym środowisku, które chcą stworzyć coś nowego, mają dobry pomysł na biznes czy potrzebują wsparcia w jego rozwoju. Jednak liczba projektów na największych polskich platformach crowdfundingowych nie jest powalająca. Stąd część Polaków zbiera środki na zagranicznych portalach.

Czy pomysł może być oszustwem?

Każdy może zostać autorem pomysłu i zbierać pieniądze w internecie praktycznie na dowolny cel. I w tym obszarze działają naciągacze, ludzie którzy chcą wyłącznie dostać pieniądze i tyle. Ryzyko wpłaty na pomysł oszusta można zminimalizować poznając bliżej człowieka i jego pomysł. Sprawdzając czy faktycznie ma on rację bytu, przeglądając profile społecznościowe autora i szukając informacji na jego temat w sieci.

Crowdfunding od strony prawnej

Zbiórki pieniędzy przez portale crowdfundingowe są w pełni legalne. Na własną rękę byłoby to znacznie trudniejsze. Portale działają wg określonego schematu, zgodnie z prawem, chronią interesy obu stron, zarówno autora jak i wspierających. Dlatego jeśli zastanawiamy się nad tym sposobem pozyskania pieniędzy, to najlepiej wybrać jeden z tego typu portali.

Zanim wstawisz swój projekt

Sprawdź podobne projekty na różnych portalach zajmujących się finansowaniem społecznościowym. Czy odniosły sukces? Jak opisywane były projekty? Jak autor zachęcał do wsparcia przedsięwzięcia? Czy takich projektów jest dużo? Jakie mamy realnie szanse na powodzenie? Odpowiadając na te pytania, unikniemy rozczarowania, bo może się okazać, że tego typu pomysłów jest wiele, a Polacy nie są skłonni do ich finansowania. Samo wstawienie projektu jest proste, ale już promocja wymaga czasu i dużego zaangażowania.    

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.