Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

  • 1 000
  • 60 000
  • 120 000
  • 180 000
  • 240 000
  • 300 000

Na ile rat?

  • 10
  • 60
  • 120

Twoje Dane

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Czy bank może sprawdzić BIK bez Twojej zgody?- Gdzie kończą się uprawnienia banku, a zaczyna działanie na naszą niekorzyść?

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 17-02-2016/12:42

Czy bank może sprawdzić BIK bez Twojej zgody?- Gdzie kończą się uprawnienia banku, a zaczyna działanie na naszą niekorzyść?

Reklama


 

Czy bank może sprawdzić BIK bez Twojej zgody?- Gdzie kończą się uprawnienia banku, a zaczyna działanie na naszą niekorzyść?

 

Już sama instytucja Biura Informacji Kredytowej przywołuje negatywne skojarzenia, a co dopiero jak się okazuje, że nasz BIK nie wygląda za dobrze. Mało tego bank sprawdza za naszymi plecami naszą historię. Pojawia się pytanie czy bank może sprawdzić BIK bez Twojej zgody, a jeśli tak to w jakich sytuacjach, jakie to ma konsekwencje dla Ciebie oraz czy w przyszłości może mieć to wpływ na możliwość otrzymania kredytu. Biuro Informacji Kredytowej udostępnia darmowe raporty, z czego warto korzystać raz na jakiś czas, by mieć świadomość czy bank nie zagląda do naszej historii kredytowej.

 

Zapytanie w BIK bez zgody

 

Jak się okazuje bank ma możliwość złożenia zapytania do Biura Informacji Kredytowej o klienta bez jego zgody. Szczegółowo określa to prawo bankowe, art 105 ust 4. Banki mogą pobierać informacje na temat swoich klientów, jeśli jest to niezbędne do wykonania czynności bankowych. Przykładem może być reklamacja złożona przez klienta, dotycząca nieprawidłowości podanych przez bank do BIK. A więc czy bank może sprawdzić BIK bez Twojej zgody? Może, ale pod pewnymi warunkami.

 

Sprawdzanie bez wiedzy klienta

 

Już kilka lat temu klienci nagłaśniali sprawę sprawdzania BIK przez banki, bez ich zgody. W jednym przypadku klient otrzymał zadośćuczynienie, bo pracownik banku popełnił błąd. Jeśli nie składaliśmy wniosku o kredyt, a bank bez naszej zgody pobrał raport BIK, powinniśmy żądać wyjaśnień. Odpowiadając na pytanie czy bank może sprawdzić BIK bez Twojej zgody, tylko w określonych sytuacjach.

 

Zapytanie monitorujące

 

W kwestii rozpatrzenia reklamacji czy wykonywania innych czynności bankowych, gdzie niezbędne jest pobranie raportu BIK, bank może wystąpić z zapytaniem monitorującym. Tego typu raporty umożliwiają zdobycie informacji o swoim kliencie, kontrolę zobowiązań posiadanych w innych bankach. Pobierając raport BIK dowiesz się czy bank może sprawdzić BIK bez Twojej zgody. Na raporcie wyszczególnione są zapytania kredytowe oraz zapytania monitorujące. Z łatwością sprawdzisz jak często bank monitorował Twoją osobę w BIK.

 

Zapytania kredytowe

 

W przypadku zapytania o kredyt, bank musi mieć Twoją zgodę by sprawdzić BIK. Zazwyczaj na wstępnym etapie starania o kredyt pracownik poprosi o podpisanie zgody na pobranie raportu z BIK. Czy bank może sprawdzić BIK bez Twojej zgody w przypadku zapytania kredytowego? Absolutnie nie! Jeśli na raporcie widnieje informacja, iż bank składał zapytanie kredytowe, a ty nie wnioskowałeś o pożyczkę, należy jak najszybciej wyjaśnić sprawę. Kilka lat temu głośna była sprawa jednego z klientów, który złożył reklamację, a pracownik banku zamiast złożyć zapytanie monitorujące, złożył kredytowe. W kwocie kredytu wpisał 1 zł. Od złotówki narosły odsetki, a klient widniał w BIK jako nierzetelny kredytobiorca. Żaden bank nie chciał udzielić mu kredytu. Dopiero, gdy zaczął wyjaśniać sprawę po pobraniu raportu BIK, odkryto pomyłkę do jakiej doszło. Tak więc czy bank może sprawdzić BIK bez Twojej zgody w przypadku wnioskowania o kredyt? Nie, zawsze potrzebuje Twojej zgody!

 

Nie składałem wniosku, a zapytanie kredytowe odnotowano w BIK

 

Inna historia, znów tłumaczona pomyłką pracownika banku. Klient tylko zapytał o możliwość zaciągnięcia kredytu, a pracownik bez jego zgody sprawdził historię kredytową. Tego typu działanie jest niezgodne z prawem. To kolejny powód, dla którego warto na bieżąco monitorować swój BIK.

 

Im więcej wniosków, tym niższa zdolność

 

Gdy już wiadomo czy bank może sprawdzić BIK bez Twojej zgody i w jakich sytuacjach, trzeba pamiętać, że każdy złożony wniosek to niższa zdolność kredytowa. Na ocenę scoringową wystawianą przez BIK wpływa szeregu czynników, jednym z nich jest liczba składnych wniosków kredytowych. Im jest ich więcej, tym gorzej dla nas bo ocena idzie w dół. Jeśli nie składałeś wniosków o kredyt, a widnieją w raporcie BIK, należy to jak najszybciej wyjaśnić. Posiadanie wiedzy w kwestii czy bank może sprawdzić BIK bez Twojej zgody przekłada się na realny pieniądz, bo im niższą ocenę wystawi nam BIK, tym szansa na kredyt w wysokiej kwocie jest mniejsza.

 

Jak często można pobierać raport z BIK?

 

Zgodnie z prawem bezpłatną informację dotyczącą historii kredytowej można pobrać raz na sześć miesięcy. Dobrym pomysłem jest  raport płatny, ale też obszerniejszy i pozwalający na bieżąco śledzić zmiany w BIK. Można również skorzystać z opcji sms, gdy pojawi się zapytanie w BIK o nas, automatycznie zostaniemy poinformowani.

 

Słowem podsumowania

 

Czy bank może sprawdzić BIK bez Twojej zgody? Niestety może, ale tylko pod warunkiem, że będzie to zapytanie monitorujące. Dobra informacja jest taka, że przy wniosku kredytowym zawsze musi mieć naszą zgodę. Z drugiej jednak strony w bankach pracują tylko ludzie i jak widać popełniają błędy, a konsekwencje ponosi klient, nie zdając sobie z tego sprawy, jeśli nie sprawdza BIK. Wniosek jest taki, że warto sprawdzać kto zagląda do naszej historii w BIK, nawet jeśli nie zamierzamy brać kredytu w najbliższym czasie.

 

 

Reklama

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

0

Tomasz Data dodania: 15-03-2019 14:15 Witam czy w czasie spłacania pożyczki którą spłacam parabank może sprawdzić jeszcze raz w Biku? I czy ma prawo do wglądu gdzie pracuje?

0

HALKO Data dodania: 03-01-2017 12:49 bank nie ma prawa sprawdzić BIK bez naszej zgody , inna sprawa ze oni czesto lubia interpretowac wyrazenie zgody tam gdzie jej naprawde nie ma lub ja kamuflowac, ze robiac cos tam automatycznie wyrazasz zgode na cos tam, a czlowiek zalatany nie zwraca uwagi na takie rzeczy a potem zdziwienie

0

wojtek Data dodania: 26-10-2016 14:01 jaka jest podstawa prawna mówiąca o tym kiedy może a kiedy nie może składać zapytań w BIK? przestudiowałem sobie właśnie art 105 i 105a prawa bankowego i wprost mówiącej o tym podstawy prawnej nie znalazłem a jest mi potrzebna w sporze z bankiem

0

Iza Data dodania: 25-10-2016 10:44 nie maja prawa sprawdzać BIKu bez naszej zgody, inna sprawa, że banki czesto robia cos na zasadzie domniemanej zgody, ze niby przez cos tam zgadzasz sie na cos o czym nawet nie miales pojecia. szczwane lisy tam pracuja i tyle

0

Maniusia Data dodania: 18-08-2016 16:04 trzeba robic tak samo jak Walizy, trzeba jasno stwierdzac w kontaktach z pracownikami banku że nie wyrażamy zgody na sprawdzanie nas w BIKu, jesli rozmawiamy telefonicznie to nasza rozmowa jest nagrywana wiec w razie czego mamy dowod ze nie wyrazilismy zgody

0

Arek Data dodania: 24-06-2016 17:11 trzeba uważać co sie podpisuje, mnie tak nacieli, nie wyrażałem zgody na sprawdzenie BIK, ale taka zgoda była w papierach które podpisałem, od tej pory dokladnie czytam co podpisuje

0

Taito Kaiju Data dodania: 24-05-2016 14:27 bank nie ma prawa sprawdzać biku bez naszej zgody, ale trzeba powtarzac glosno ze sobie tego nie zyczymy bo czasem taka zgoda jest domniemana np rozmawia sie z bankiem i jest taki kruczek ze rozmawiajac na cos sie godzimy, banki kombinuja jak moga wiec lepiej dmuchac na zimne

1

Walizy Data dodania: 17-05-2016 15:48 ja w kontaktach z firmami pozabankowymi i bankami twardo zawsze zaznaczam, że nie wyrażam zgody na sprawdzanie mnie w BIK i innych bazach, a najlepiej to nawet numeru PESEL nie podawać

0

Kokol Data dodania: 06-04-2016 18:14 Gdy składam wniosek kredytowy w banku to muszę sam podpisać i wyrazić zgodę na sprawdzenie mojej sytuacji w biku. Nie może być tak że doradca jakis palant z banku lub co najgorsze pośrednik kredytowy wyśle 10 zapytań do różnych banków a kazdy z tych banków zapyta o mnie w biurze informacji kredytowej. Jeśli tak się stanie to już na pewno przez 2 lub 3 miesiące mogę zapomnieć o jakimkolwiek kredycie bankowym. A jak kasa jest szybko potrzebna ? to juz tylko pozostają pożyczki pozabankowe co nie sprawdzają w bik ale za to są dużo droższe.

0

MateuszK Data dodania: 21-02-2016 18:33 Przyznam szczerze, nie myślałem, że może zajrzeć bez zgody do BIK. Wniosek jest taki, że trzeba się temu bliżej przyjrzeć. Czy w zwykłym raporcie jest o tym wzmianka? Wie ktoś?

0

Miszek Data dodania: 20-02-2016 17:09 Wynika z tego, że może.

0

UO Data dodania: 19-02-2016 19:53 Czy bank może sprawdzić BIK bez Twojej zgody, jeśli nigdy nie brało się kredytu, a jedynie mam jedną kartę kredytową?

0

DJJ Data dodania: 19-02-2016 18:50 Najwyraźniej może...!

0

Samo Data dodania: 18-02-2016 12:27 Czyli sprawdza, gdzie mam jeszcze kredyty i karty itd? Dobrze rozumiem, czy tylko jak ja chcę coś wyjaśnić? Bo nie wiem teraz? Czy tak bez powodu może sprawdzać?

0

lisa Data dodania: 17-02-2016 22:04 Nie wiedziałam, że może! Wynika z tego jeden wniosek. Wszystko trzeba kontrolować!
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.