Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Czy komornik może zająć świadczenia rodzinne?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Czy komornik może zająć świadczenia rodzinne?

 

 

Czy komornik może zająć świadczenia rodzinne?

W teorii nie, jednak w praktyce takie przypadki się zdarzają dość często. W ostatnich miesiącach dość głośno było o zajętych pieniądzach z programu 500+. Rodzice wychowujący pięcioro czy sześcioro dzieci, mają z tego tytułu miesięczny wpływ 2500 czy 3000 zł. Gdy konto zasilane jest większą gotówką, a zajęte jest przez komornika, to bank pieniądze automatycznie przelewał na jego konto. Część rodziców spisała te pieniądze na straty, a o innych historiach zrobiło się głośno w mediach. Dziś o tym czy komornik ma prawo zająć świadczenia rodzinne? A jeśli już do tego dojdzie, to co robić w takiej sytuacji?

Świadczenia rodzinne wolne od zajęć komorniczych

Ustawa jasno definiuje dochody, które wolne są od zajęć komorniczych. Świadczenia rodzinne nie mogą być zajęte przez komornika, w tym pieniądze pochodzące z programu 500+. Są to pieniądze na dzieci i nie mogą iść na spłatę długów dorosłych. Osoby otrzymujące świadczenia rodzinne mają niskie dochody bądź też są w trudnej sytuacji (mowa tu oczywiście o świadczeniach innych niż 500+), dlatego takie pieniądze są wolne od zajęć komorniczych. 500+ jest nieco innym świadczeniem, bo należy się każdemu bez względu na dochód na drugie i kolejne dzieci, na pierwsze przy dochodzie niższym niż 800 zł na osobę. Świadczenia rodzinne powinny być wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli na potrzeby dzieci, a nie spłatę długów.

Pozostałe dochody wolne od zajęć komorniczych

Oprócz świadczeń rodzinnych wolne od zajęć komorniczych są również inne pieniądze wpływające na konto. Komornik nie może zająć świadczeń alimentacyjnych, ani pieniędzy wypłacanych z funduszu alimentacyjnego, gdy nie udaje się ściągnąć alimentów. Komornik nie może zabrać świadczeń integracyjnych, wypłacanych przez pomoc społeczną, a także wolne od zajęć są zasiłki dla opiekunów. Ponadto, komornik nie ma prawa wziąć pieniędzy pochodzących z dodatków rodzinnych, porodowych, pielęgnacyjnych oraz dla dzieci, których rodzice nie żyją. Tyle w teorii, komornik nie może, a jednak bierze.

Trudne do zidentyfikowania pieniądze

Komornik pomimo że zajmuje rachunek bankowy, to nie ma wglądu w jego historię. Jeśli jest wpływ, bank również  nie sprawdzając skąd jest przelew, przekazuje go komornikowi. Takim sposobem pieniądze ze świadczeń rodzinnych zamiast na potrzeby rodziny, trafiają na konto komornika. W ostatnich miesiącach pojawił się pomysł odnośnie programu 500+, by ograniczyć liczbę przypadków zajęcia tych pieniędzy przez komornika. Przelew ma być oznaczony specjalnym tytułem, tak by bank który działa na zlecenie komornika od razu zorientował się, iż świadczenie jest wolne od zajęć komorniczych, a tym samym uniknąć całego procesu odzyskania pieniędzy.

Pieniądze do ręki

Dobrą opcją jest pobieranie świadczeń do ręki. Zadłużeni rodzice muszą pamiętać, że mimo udoskonalania działania banków i komorników, w celu zabezpieczenia przed zajęciem świadczeń rodzinnych, wciąż może dochodzić do takich sytuacji. Najlepszym rozwiązaniem jest pobieranie pieniędzy do ręki. Dzięki temu mamy pewność, że komornik nie zajmie świadczenia, a my nie zostaniemy bez pieniędzy potrzebnych na zaspokojenie potrzeb dzieci.

Co zrobić, gdy komornik zajmie świadczenia rodzinne?

Bez względu na to czy jest to 500+ czy są to inne świadczenia rodzinne należy działać. Pieniądze wrócą na konto dłużnika, pod warunkiem że złoży odpowiednie pismo u komornika. Niektórzy rodzice rezygnują i przeznaczają już pieniądze na spłatę długu. Niepotrzebnie, bo łatwo i szybko można je odzyskać. Najlepiej osobiście udać się do komornika z dokumentami poświadczającymi źródło przelewu. Wystarczy wydruk z rachunku bankowego potwierdzający wpływ w tym konkretnym dniu środków ze świadczeń rodzinnych i decyzja o przyznaniu świadczenia. Jeśli nie możemy osobiście pójść do komornika, pismo najlepiej jest wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Wówczas mamy pewność, że komornik pismo wraz kopią dokumentów otrzymał. Po zapoznaniu się ze sprawą, pieniądze wracają na konto dłużnika. Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości warto wziąć pod uwagę opcję wypłaty świadczeń w gotówce.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.