Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Czy możliwe jest uzyskać kredyt mając umowę na czas określony?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Czy możliwe jest uzyskać kredyt mając umowę na czas określony?

Reklama


 

Czy możliwe jest uzyskać kredyt mając umowę na czas określony?

 

Umowa o pracę dla większości Polaków stanowi pożądaną formę zatrudnienia. Kodeks Pracy, wyróżnia kilka rodzajów umów o pracę, a tylko jedna, na czas nieokreślony ma zdecydowaną przewagę nad pozostałymi, gdy staramy się o kredyt w banku. Oczekujemy, iż po jednej, maksymalnie dwóch umowach na czas określony otrzymamy umowę bezterminową, która otworzy drzwi do kredytu mieszkaniowego czy na budowę domu. Pracodawcy stosują różne metody, by ominąć umowę o pracę podpisaną bezterminowo. Dlatego bardzo często pada pytanie czy możliwe jest uzyskać kredyt mając umowę na czas określony?

 

Bezterminowa umowa równa się trudniejsze zwolnienie pracownika

 

Dla zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony liczy się możliwość nie tylko zaciągnięcia kredytu, ale również większa pewność jutra. Pracodawca nie zwolni nas z dnia na dzień. Przy umowa bezterminowych okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. W tym czasie, po godzinach jesteśmy w stanie znaleźć nowe zatrudnienie. W przypadku umów na czas określony, czas wypowiedzenia to dwa tygodnie bądź miesiąc. Bez pracy można zostać z dnia na dzień. Dłuższy okres wypowiedzenie to większy kłopot dla pracodawcy, stąd chętnie przedłużane są umowy na czas określony.

 

Od lutego zmiany

 

Niebawem czekają nas zmiany na lepsze, pracownik po 33 miesiącach, łącznie z umową o pracę na okres próbny po 36 miesiącach, powinien otrzymać umowę o pracę na czas nieokreślony. W okresie 33 miesięcy pracodawca będzie mógł podpisać z pracownikiem nie więcej niż trzy umowy terminowe. Kolejna musi być na czas nieokreślony. Pod pewnymi warunkami kolejna umowa również może być terminowa, ale pracodawca jest zobowiązany określić przyczyny takiego stanu rzeczy w umowie. W opinii związków zawodowych ustawa niewiele zmieni, bo przepis będzie nagminnie wykorzystywany przez pracodawców.

 

Warto zawalczyć o umowę na czas nieokreślony?

 

Pracodawcy cenią dobrych pracowników, specjalistów w swojej branży. Rozmowa z szefem o możliwościach zatrudnienia na czas nieokreślony, gdy zbliża się koniec umowy jest jak najbardziej na miejscu. Jest to rozwiązanie dobre dla obydwu stron. Pracownik ma pewność zatrudnienia, a pracodawca solidnego pracownika. Jeśli jest możliwość otrzymania umowy na czas nieokreślony to nie ma co pytać czy możliwe jest uzyskać kredyt mając umowę na czas określony, tylko zaczekać parę tygodni bądź miesięcy.

 

Przy umowie na czas nieokreślony wyższa zdolność kredytowa

 

Różnica w ocenie zdolności kredytowej klientów z umową na czas określony i nieokreślony jest znaczna. Pomimo zarobków tej samej wysokości, zarabiający na umowach terminowych mają znacznie niższą zdolność. Przykład: pracownik zarabia 3 tys netto, z umową na czas nieokreślony bank wyceni jego zdolność na 300 tys zł, z umową terminową już tylko na 230 tys zł. Kwota robi różnicę, gdy zależy nam na budowie domu czy też większym mieszkaniu, w lepszej okolicy itd. Najbardziej wiarygodnym klientem dla banku jest osoba zatrudniona na umowie bezterminowej. Spada ryzyko utraty zatrudnienia z dnia na dzień, a co za tym idzie niespłacania rat.

 

Po jakim okresie zatrudnienia można starać się o kredyt?

 

Odpowiadając na pytanie czy możliwe jest uzyskać kredyt mając umowę na czas określony, oczywiście szanse są, ale banki stawiają różne warunki. Pierwszym z nich jest okres, który musimy przepracować. Bardzo małą szansę na kredyt mamy w ciągu pierwszych trzech miesięcy, szczególnie jeśli jest to umowa o pracę na okres próbny. Jednym z podstawowych wymagań wobec klientów, którzy pytają czy możliwe jest uzyskać kredyt mając umowę na czas określony, jest przepracowanie kilku miesięcy. Najczęściej banki stawiają granicę trzech miesięcy pracy, po których można wnioskować o kredyt, ale są też bardziej restrykcyjne wymagające półrocznego stażu pracy. Bank może również wymagać udokumentowania stażu pracy zarówno u obecnego pracodawcy, jeśli jest to kolejna umowa na czas określony bądź też u poprzedniego. Wszystko to ma wpływ na ocenę zdolności kredytowej klienta. Czyli do banku najlepiej udać się po trzech przepracowanych miesiącach.

 

Na jak długo podpisana jest umowa?

 

Rzeczą oczywistą jest, że bank nie udzieli kredytu, gdy umowa kończy się za tydzień czy dwa. Czy możliwe jest uzyskać kredyt mając umowę na czas określony, gdy pozostało do końca kilka miesięcy? Jak najbardziej tak. Przy kredycie gotówkowym nie powinno być żadnego problemu. Bank zaproponuje rozłożenie na tyle rat, ile miesięcy pozostało do końca umowy bądź też by spłata kredytu zakończyła się miesiąc przed upływem terminu. Inaczej sytuacja wygląda przy kredycie hipotecznym. Długość trwania umowy ma kluczowe znaczenie, bank może wymagać przedstawienia zaświadczenia od pracodawcy o chęci przedłużenia umowy, jest tzw. promesa zatrudnienia. Dokument ten ma istotne znaczenie przy kredytach na dłuższy okres, gdy nie mamy umowy o pracę na czas nieokreślony.

Potwierdzenie chęci podpisania kolejnej umowy na czas określony bądź nieokreślony, taktowane jest przez bank jako przedłużenie umowy i brana jest pod uwagę data zawarta w promesie. Gdy pracodawca określi, że zamierza zatrudniać pracownika przez kolejne dwa lata bądź zawrzeć z nim umowę na czas nieokreślony, jego szanse na kredyt znacznie idą w górę.

 

Dochód również ma znaczenie

Przy każdym kredycie, bez względu na to czy możliwe jest uzyskać kredyt mając umowę na czas określony czy nie, duże znaczenie ma dochód. Dobre zarobki, to szansa na kredyt na dogodnych warunkach. Im wyższe, tym wyższa zdolność kredytowa, a to ma znaczenie przy kredytach mieszkaniowych.

 

Zanim złożysz wniosek

 

Słowem podsumowania, gdy pytasz czy możliwe jest uzyskać kredyt mając umowę na czas określony, należy pamiętać o kilku rzeczach. By dostać kredyt w banku, liczy się łączny staż pracy (im dłuższy, tym lepiej), do kiedy podpisana jest umowa, czy pracodawca wystawi promesę zatrudnienia oraz wysokość dochodów. Nie wspominając, że przyda się pozytywna historia kredytowa.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Wyjec

1

Wyjec Data dodania: 03-01-2017 11:47 Tak, można dostać kredyt na umowe na czas określony, wszystko zależy od tego jaka praca, ile czasu zostało na umowie, czy pracodawca przedłuży umowe, ile tam pracujemy no i ile zarabiamy i na jaka kwote i termin jest kredyt.
Derek

2

Derek Data dodania: 24-10-2016 14:34 pewnie, że możliwe jest uzyskać kredyt mając umowę na czas określony. mozna miec trudnosci z uzyskaniem kredytu hipotecznego, ale przy dobrej historii kredytowej i rozsadnej tej umowie to nie ma problemu z mniejszymi kwotami
Bożena

2

Bożena Data dodania: 17-08-2016 16:16 również udało mi się dostać kredyt, na 15 tys, mam umowę zlecenie sukcesywnie przedłużaną od półtora roku, więc to totalna bzdura że kredyt można dostać mając tylko umowę o pracę na czas nieokreślony, No chyba że w przypadku kredytu hipotecznego, wtedy to niestety prawda.
Panden

2

Panden Data dodania: 24-06-2016 12:52 mam od dwóch lat umowe zlecenie i dostałam kredyt, 10 tysiecy :)
Bandon

2

Bandon Data dodania: 24-05-2016 12:56 w przypadku zwykłych kredytów gotówkowych nie jest to wyzwaniem zeby uzyskac kredyt przy umowie na czas określony, jak ma sie dobra historie kredytowa, a umowa jest na dlugi okres to w ogole bez problemu
Wiwat

3

Wiwat Data dodania: 18-05-2016 12:51 dobrym rozwiązaniem przy umowie na czas określony jest promesa do umowy, zabezpieczenie dla każdej ze strony
Welfort

1

Welfort Data dodania: 06-04-2016 22:11 Mam umowe w dużej firmie do końca 2016 roku, oczywiście następna także będzie podpisana na rok kolejny. Złożyłem wniosek o 50 tysięcy kredytu w banku BGZ i mi odmówiono chociaż moje wynagrodzenie wpływa na konto. Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczzego tak się stało? czy warto wnioskować gdzie indziej o ten kredyt gotówkowy? może jakis doradca lub finansista by mi poradził.
Dakar

3

Dakar Data dodania: 05-04-2016 14:05 Pracuje na umowe na czs określony już od 3 lat. Mając umowe na czas określony można otrzymać kredyt bez problemu - ważne aby nie była to nasza pierwsza umowa tylko co najmniej druga lub któraś kolejna i jeśli jest na co najmniej 3 miesiące to śmiało można iść do banku i dostać kredyt pracując na czas określony.
Ox

4

Ox Data dodania: 25-01-2016 21:13 Możliwe żeby dostać taki kredyt:) Jestem przykładem:)
Ibisa

3

Ibisa Data dodania: 24-01-2016 19:09 Milusia ja czekałam prawie miesiąc i wszystko skończyło się pozytywnie!:)
Milusia

1

Milusia Data dodania: 23-01-2016 17:59 Czekam już ponad dwa tygodnie na odpowiedź i to trochę mnie martwi.Gdyby miało być dobrze, to chyba szybko daliby odpowiedź. Nie wiem. Zobaczymy;/
Jonek

2

Jonek Data dodania: 22-01-2016 17:10 Też myślę, że dostaniesz!
Ała

2

Ała Data dodania: 21-01-2016 19:11 Wiele przemawia na TAK:)
Milusia

1

Milusia Data dodania: 20-01-2016 19:31 Trochę się teraz obawiam, co z wnioskiem moim. Złożyłam dwa tygodnie temu, sprawa wygląda tak: 3500 zł netto umowa druga na czas określony, na dwa lata. Żadnych innych kredytów. Mam szanse, kredyt na 85 tys zł?
Sonia

1

Sonia Data dodania: 20-01-2016 18:53 Możliwe, ale przy hipotecznym niełatwe!
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.