Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Czy zadłużenie szybciej się przedawni?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Czy zadłużenie szybciej się przedawni?

 

 

Projekt nowej ustawy MS skraca czas przedawnienia- dłużnicy szybciej pozbędą się balastu?

Wygląda na to, że nadchodzi koniec ery wieloletnich batalii między dłużnikami a wierzycielami. Przedstawiony kilka dni temu projekt ustawy dotyczący czasu przedawnienia wzbudza wiele emocji. Nie wszystkim przypadł do gustu, a szczególnie firmy windykacyjne nie wypowiadają się o nim pozytywnie, zgłaszając wiele zastrzeżeń i konsekwencji nowego prawa. Rozwiązanie ma swoje plusy i dla dłużników, i dla wierzycieli. Przedawnienie zwalania dłużnika z konieczności regulowania długu, pod względem prawnym oczywiście. Co innego, gdy chodzi o moralność, bo swoje długi zawsze powinniśmy regulować. Są sytuacje, w których człowiek, ze względów niezależnych od siebie popada w problemy, natomiast po odzyskaniu płynności finansowej w pierwszej kolejności powinno się myśleć o spłacie zadłużenia. Po drugiej stronie stoi człowiek, któremu też potrzebne są pieniądze. Dziś o ty jakie zmiany zamierza wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości odnośnie przedawnienia.

10 lat czekania na przedawnienie

Obserwując jak obecnie wygląda proces ściągania długów, ma się wrażenie, że często jest to niekończąca historia. Jak już dłużnik wyswobodził się od komornika, bo nie ma już co oddać, złapał oddech i myśli co dalej, puka firma windykacyjna. Dług został sprzedany Drogi Dłużniku i teraz z nami musisz się dogadać. Wszystko zaczyna się od nowa. Pisma, sms-y, telefony, nachodzenie w domu, pracy… W końcu nawet, gdy dług się przedawnia dłużnik często nie ma takiej świadomości i spotyka się na drodze wojennej z kolejną firmą. Trafia do sądu, gdzie zamiast zgłosić wniosek przedawnienia, pokornie pochyla głowę i godzi się z wyrokiem. Obecnie podstawowy okres przedawnienia wynosi 10 lat. I jakby mało było tego, z każdym krokiem wierzyciela ten czas zaczyna biec od nowa. Co z tego, że minie pięć lat jak wierzyciel pójdzie do sądu czy podpiszemy nieświadomi przerwania biegu przedawnienia ugodę, 10 lat zaczyna biec od nowa.

Pełna mobilizacja dla wierzycieli

Okres przedawniania, w założenia projektu, ma być skrócony do 6 lat. To pozytywna zmiana, która w opinii ekspertów ma zmobilizować wierzycieli do szybszego i skuteczniejszego działania. Z drugiej strony to szansa dla dłużników na szybsze pozbycie się kuli u nogi, jaką są długi. Skrócenie podstawowego okresu, to niejedyna zmiana. Po spotkaniu z wierzycielem w sądzie, który potwierdzi, że dług istnieje, termin przedawnienia ma wynosić jedynie 3 lata. W porównaniu z 10 latami, które są obecnie, jest to duża zmiana. Nowe prawo ma dokładnie wyznaczać początek oraz koniec okresu przedawnienia. Obecnie te granice dla dłużników są często niejasne. A to pociąga za sobą konsekwencje w postaci ciągnących się latami sporów pomiędzy dłużnikami i wierzycielami. Dłużnik nie wie kiedy kończy się przedawnienie i nie korzysta z przysługującego u prawa.

Koniec handlu przedawnionymi długami?

Nowe prawo ma uderzyć między innymi w firmy windykacyjne handlujące przedawnionymi długami. Skrócenie okresu przedawnienia ma na celu wsparcie wierzycieli w procesie odzyskiwania długów, ale i zadłużonych. Dzięki temu, że okres przedawnienia będzie krótszy, a handel długami przedawnionymi ograniczony, dłużnicy łatwiej i szybciej odzyskają płynność finansową.

Przedawnienie będzie badał sąd?

Jednym z założeń projektu jest nałożenie na sąd obowiązku badania czy dług nie jest przedawniony.  Czyli powrócimy do korzeni, bo takie prawo obowiązywało w Polsce przed 1990 rokiem. Obecnie jest to możliwe tylko po podniesieniu zarzutu przedawnienia przez pozwanego. Sądy, z racji skrócenia okresu przedawnienia, będą miały więcej pracy, bo wierzyciele muszą się spieszyć. Jak do tego dojdzie jeszcze konieczność sprawdzenia okresu przedawnienia, sądy mogą być zatłoczone.

Szybsze i sprawniejsze rozstrzygnie sporów, odzyskiwanie długów bądź ich przepadanie ma na celu wprowadzenie ładu w tym obszarze. Obowiązujące przepisy prawne nie do końca się sprawdzają, powodują, że wierzyciele biernie czekają na spłatę, a dłużnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z przedawnienia. 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Keston

0

Keston Data dodania: 13-03-2017 18:48 Poki nie zmieni sie to, że przedawniony dług dalej widnieje w BIK i KRD to żadna łaska tak naprawdę panowie
Artur

1

Artur Data dodania: 06-02-2017 18:01 Sześć lat to i tak bardzo długi okres czasu, wiec nie wiem o co tyle krzyku robia firmy windykacyjne, zreszta od przedstawiania projektu do uchwalenia ustawy to jest naprawde bardzo dluga droga, wiec nie jest takie pewne czy zadluzenie szybciej sie przedawni, pozdrawiam!
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.