Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Czy zasiłek dla bezrobotnych wlicza się do dochodu?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Czy zasiłek dla bezrobotnych wlicza się do dochodu?

 

Czy zasiłek dla bezrobotnych wlicza się do dochodu?

 W życiu człowieka przychodzą różne, lepsze i gorsze okresy. Niekiedy zdarza się tak, że zostajemy bezrobotni. Czy to w wyniku redukcji etatów, czy z innych często ciężkich do przewidzenia przyczyn, niemal każdemu człowiekowi zdarzyło się być bez pracy. Państwo, przynajmniej w teorii, nie pozostawia bezrobotnego samemu sobie. Dla bezrobotnych przewidziano pakiet świadczeń socjalnych, takich jak ubezpieczenie zdrowotne, pomoc doradcy zawodowego i zasiłek. Wielu świeżo upieczonych bezrobotnych nie jest zorientowana w prawnych aspektach swojej sytuacji i nie wiedzą co im przysługuje. Nic dziwnego, w końcu wcześniej nie mieli takiej potrzeby. Na czym polega zasiłek, jak go otrzymać? Czy zasiłek dla bezrobotnych wlicza się do dochodu? To tylko nieliczne z pytań, na które warto znać odpowiedź będąc bezrobotnym.

 Co trzeba wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych

Liczne grono osób zderza się z rzeczywistością już w Urzędzie Pracy. Wielu bezrobotnych jest przekonanych, że otrzymają zasiłek zaraz po zarejestrowaniu, co wcale nie musi nastąpić tak szybko. Zapisy ustawy o promocji zatrudnienia jasno stwierdzają, że sposób w jaki został rozwiązany stosunek pracy przez nas lub pracodawcę determinuje od kiedy zaczyna przysługiwać zasiłek dla bezrobotnych. Po tygodniu od zarejestrowania prawo do zasiłku mają ci, którym umowa została wypowiedziana przez pracodawcę lub rozwiązana za porozumieniem stron.

 Ale tylko w takich przypadkach, gdzie przyczyną była upadłość lub likwidacja pracodawcy, zmniejszenie zatrudnienia jak i również zmiana miejsca zamieszkania pracownika. Zasiłek po 7 dniach od zarejestrowania przysługuje też tym zatrudnionym, którzy rozwiązali umowę bez wypowiedzenia z powodu ciężkich naruszeń obowiązków pracodawcy wobec pracownika. Po 90 dniach zasiłek otrzymają ci co wypowiedzieli umowę, lub rozwiązali ją za porozumieniem stron, ale nie z powodu wyżej wymienionych przyczyn. Natomiast po 180 dniach zasiłek przysługuje w wypadku jeśli pracodawca rozwiązał umowę bez wypowiedzenia. Zasiłek przysługuje tylko tym osobom, które w okresie 18 miesięcy przed zarejestrowaniem były zatrudnione przez 365 dni.

 Okres pobierania zasiłku wynosi 180 lub 360 dni. Długość okresu jest uzależniona od kilku czynników. Dłuższy okres przysługuje na obszarze powiatów gdzie stopa bezrobocia wynosi 150% przeciętnej stopy bezrobocia kraju. Roczny okres pobierania zasiłku przysługuje również osobom powyżej 50 roku życia z przynajmniej 20 letnim okresem pracy i samotnie wychowującym co najmniej jedno dziecko w wieku do lat 15. Wysokość zasiłku uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. Osobom, które przepracowały do 5 lat przysługuje 80% zasiłku podstawowego (460zł), pomiędzy 5 a 20 lat 100%  podstawy (575zł) natomiast osobom ze stażem pracy powyżej 20 lat przysługuje 120% zasiłku podstawowego (690zł). Zasiłki są wypłacane w okresach miesięcznych z dołu co oznacza, że za niepełny miesiąc kwotę ustala się dzieląc ją przez 30 i następnie mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych, w których zasiłek nam przysługuje. Roszczenia do należnych, a niepobranych zasiłków ulegają przedawnieniu po 6 miesiącu od dnia ustanowienia możliwości ich pobierania. Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do stażu emerytalnego.

 Zasiłek dla bezrobotnych a rozliczenia podatkowe

Kolejnym ważnym aspektem, którym powinien zainteresować się każdy bezrobotny jest kwestia podatków. Istotnym i w pełni zasadnym wydaje się być pytanie czy zasiłek dla bezrobotnych wlicza się do dochodu, bowiem nie wszystkie dochody są uwzględniane w PIT. Niestety, osoba otrzymująca zasiłek dla bezrobotnych zobowiązana jest do wypełnienia zeznania rocznego i wykazania w nim wszystkich kwot otrzymanych świadczeń. Obowiązek ten zachodzi również w przypadku kiedy kwota otrzymanego zasiłku nie przekracza kwoty wolnej od podatku - 3091zł w skali roku.. Kłopot może sprawić samo wypełnianie zeznania podatkowego.

 Niejeden bezrobotny zadawał sobie pytanie gdzie wpisać zasiłek dla bezrobotnych w PIT37.  Nie istnieje rubryka, w której by ten zasiłek został wymieniony wprost. Powinniśmy do tego wykorzystać część C – dochody i straty ze źródeł przychodów. Zsumowaną kwotę zasiłków, które otrzymaliśmy z Urzędu Pracy wpisujemy w rubryce inne źródła niewymienione w wierszach od 1 do 4. W kolumnie b wpisywana jest wielkość przychodu, w kolumnie d dochód, a w kolumnie f pobraną zaliczkę. W przypadku zasiłku dla bezrobotnych nie ponosimy żadnych kosztów uzyskania przychodów więc omijamy kolumnę c. O wysokości kwoty wypłaconych zasiłków zostaniemy poinformowani przez Urząd Pracy w PIT11, który to ma obowiązek nam przesłać.

 Zasiłek dla bezrobotnych, a zdolność kredytowa

Niestety złą wiadomością dla bezrobotnych będzie fakt, iż żaden bank nie akceptuje zasiłku dla bezrobotnych jako dochodu. O ile nie posiadamy innego źródła dochodu lub dobrego zabezpieczenia nie otrzymamy kredytu w banku. Inaczej sprawa wygląda w przypadku pożyczek pozabankowych. Na rynku istnieje wiele firm, które akceptują zasiłek jako dochód i udzielą nam pożyczki. Osoba bezrobotna nie powinna mieć problemu z wzięciem chwilówki, a nawet pożyczki ratalnej. Firmy takie jak Profi Credit, Provident czy Bocian oferują pożyczki ratalne dla bezrobotnych. Wiele zależy od naszej sytuacji finansowej, czy braliśmy już wcześniej w danej firmie pożyczkę i od naszych umiejętności negocjacji.

  

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Flaming

0

Flaming Data dodania: 18-01-2017 14:20 ELA to zależy ile tego zasiłku? najlepiej dowiedz się w urzędzie albo zzadzwoń na infolinie i spytaj. 500 plus chyba dłużej będziesz dostawac niż zasiłek?
El

1

El Data dodania: 18-01-2017 12:17 Ale mam jedno dziecko i nie wiem czy warto isc na chwile na zasilek czy pozostać przy tym 500 plus
Flaming

0

Flaming Data dodania: 18-01-2017 11:08 ELA bez względu na zasiłki czy dochody na drugie i każde kolejne dziecko możesz otrzymać 500 plus
Ela

5

Ela Data dodania: 18-01-2017 09:21 Czy otrzymam 500 plus jak zarejestruje sie i otrzymam najnizszy zadilek 460 zl. Jak moj maz ma w umowie 2200 zl.czy ten zasilek sie wlicza???
Pyzel

3

Pyzel Data dodania: 04-01-2017 12:50 Szkoda bardzo, żeby jeszcze może bezrobotni musieli za zasiłek się rozliczać z PITu?!?!
Maverick

1

Maverick Data dodania: 27-10-2016 11:50 zasiłek dla bezrobotnych niby wlicza sie do dochodu, ale tak jak juz wczesniej bylo napisane to jest nic nieznaczacy niuans, bo tak naprawde nic to nie zmienia
Boski

1

Boski Data dodania: 14-09-2016 11:06 jesli chodzi o kredyt czy pozyczke to na zasłek niczego nie dostaniemy, jesli chodzi o komornika to i tak nam nie zabierze bo zasilek nie przekracza pensji minimalnej, wiec czy zasilek dla bezrobotnych wlicza sie do dochodu czy nie to i tak nic to nie zmienia
Kazimierz

3

Kazimierz Data dodania: 11-07-2016 15:12 inna sprawa, że ludzie często są w rejestrze jako bezrobotni a tak naprawdę pracują na czarno, pół biedy jeśli po prostu są zapisani, gorzej jak jeszcze do tego zasiłek biorą!
Felek

3

Felek Data dodania: 08-07-2016 11:57 tyle tego zasiłku dają, że faktycznie jest różnica czy zasiłek dla bezrobotnych wlicza sie do dochodu czy nie...
Bartłomiej

1

Bartłomiej Data dodania: 29-06-2016 12:43 Tonny, dziwisz sie? A Ty byś udzielił pożyczki osobie, która nie ma żadnego dochodu poza zasiłkiem, ani żadnego zabezpieczenia? Ja napewno nie.
Tonny

0

Tonny Data dodania: 22-06-2016 18:27 szkoda tylko, że na zasiłek dla bezrobotnych nikt mi nie chce udzielić żadnej pożyczki
Bibendum

0

Bibendum Data dodania: 16-06-2016 15:57 A co ci szkodzi wypelnic? Ludzie jestescie tak leniwi ze az czasem brak mi slow.....
Paula

0

Paula Data dodania: 10-06-2016 19:06 to jest chore, według mnie nie powinno sie w ogole rozliczac z zasiłku dla bezrobotnych, albo powinien to zglaszac urząd pracy, te darmozjady urzędasy i tak nic tam nie robią tylko kawe żłopią
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.