Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Dlaczego warto odkładać pieniądze na przyszłość dziecka?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Dlaczego warto odkładać pieniądze na przyszłość dziecka?

 

 

Dlaczego warto odkładać pieniądze na przyszłość dziecka?

Wychowanie i utrzymanie dziecka do ukończenia przez nie studiów to wg różnych statystyk koszt od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. W przypadku dwójki dzieci dochodzi kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sytuację biedniejszych polskich rodzin z dwójką dzieci i więcej poprawił program 500+. Jaka będzie jego przyszłość, tego nie wie nikt, dlatego warto każdego miesiąca odkładać nawet nie wielką kwotę, dzięki której dzieci będą miały łatwiejszy start. Dziś o tym dlaczego powinniśmy odkładać pieniądze na przyszłość dziecka?

Odkładać, nie odkładać...

Wśród rodziców można zaobserwować różne stanowiska wobec odkładania pieniędzy na przyszłość dziecka. Część uważa, że dziecko powinno być samodzielne i własną pracą zarobić na studia, mieszkanie, samochód, przyjemności. Nie zabraniają dzieciom pracy w wakacje czy weekendy bądź po lekcjach (oczywiście jak są już w odpowiednim wieku). Powodem takiego podejścia do życia są często własne doświadczenia. Ja pracowałem ciężko na wszystko, nikt mi nic nie dał i szanuję pieniądze. Praca od młodych lat uczy roztropnego wydawania pieniędzy. Nie przychodzą lekko, więc wydawane są w sposób przemyślany.

Dla innych rzeczą normalną w chwili urodzenia dziecka jest otwarcie konta oszczędnościowego dla niego, lokaty czy inwestycja w obligacje skarbowe. Nie wyobrażają sobie by nie zabezpieczyć przyszłości swojego dziecka i nie stworzyć optymalnych warunków rozwoju i nie ułatwić startu w dorosłość.

W najgorszym położeniu są dzieci, których rodzice nie odkładają, nie zamierzają pomagać i też nie myślą o swojej przyszłości. Dorosłe dziecko nie tylko nie będzie miało finansowego wsparcia, ale też może na nie spaść ciężar związany z pomocą finansową dla rodziców. Niestety wciąż duża część Polaków nie oszczędza, pracuje na czarno, nie myśli co będzie za kilkanaście lat. A to dla ich dzieci  w przyszłości może być przeszkodą do poukładania własnego życia.

5 powodów dla których warto odkładać pieniądze dla dzieci

Od tego jakie warunki do nauki, rozwoju stworzymy dzieciom, zależy ich przyszłość. Nie da się ukryć, że to w dużej mierze zależy od możliwości finansowych. Regularne odkładanie pieniędzy dla dzieci stwarza możliwości i jest zabezpieczeniem. 5 powodów, dla których warto odkładać pieniądze dla dzieci:

  • Studia za granicą na prestiżowej uczelni- odkładając każdego miesiąca przykładowo 500 zł, za 18 lat uzbierasz kwotę, dzięki której Twoje dziecko będzie mogło studiować za granicą. Mając w kieszeni dyplom prestiżowej uczelni, bez problemu znajdzie dobrze płatną pracę, nie tylko w Polsce. Dziecko będzie znało dobrze języki obce, pozna inny kraj, inną kulturę, nawiąże liczne znajomości, które w przyszłości będą procentować.
  • Kursy- dzięki odłożonej gotówce dziecko może realizować swoje plany, poszerzać wiedzę i umiejętności. Skupia się na nauce, stawia sobie cele, realizuje je i wyznacza kolejne.
  • Rozwój własnej firmy- to czego najbardziej brakuje młodym przedsiębiorcom w Polsce to brak środków na rozkręcenie biznesu. Nawet jak jest bardzo dobry pomysł, to jego realizacja rozciąga się w czasie. Znalezienie inwestorów, samodzielne zarobienie pieniędzy, staranie o kredyt czy środki unijne trwa. A w tym czasie młody człowiek zaczyna tracić chęci, zatrudnia się na etacie poniżej kwalifikacji i tak już zostaje.
  • Założenie rodziny- największą bolączką młodych ludzi jest brak własnego lokum. I raczej w przyszłości nie wiele się zmieni. Dlatego jeśli chcemy ułatwić start swoim dzieciom to należy zadbać o mieszkanie dla nich. Dzięki temu plany dotyczące założenia rodziny nie będą odkładane na przyszłość.
  • Zabezpieczenie na wypadek gdyby nas zabrakło- nie wiemy co będzie jutro. Odkładając regularnie pieniądze, w sytuacji gdyby nas zabrakło, dziecko będzie zabezpieczone. Będzie mogło kontynuować naukę, będzie miało za co się utrzymać i przede wszystkim będzie miało czas na poukładanie wszystkich spraw i na to, by nauczyć się samodzielności. Jeśli nie będzie miało pieniędzy, musi iść do pracy, przerywa bądź zawiesza edukację i w wielu przypadkach już jej nie dokończy.

Odłożone pieniądze = lepszy start

Pieniądze zawsze się przydają, gdy ma się dzieci. A im są starsze, tym ich potrzeby są większe. Niestety tak ten świat jest skonstruowany, że mając pieniądze można zrobić i osiągnąć więcej. Dziecko, któremu rodzice finansowo pomagają ma lepszy start, łatwiej wchodzi w dorosłość. Odczuwa mniejszy stres, czuje się pewniej. Przy naszej pomocy za kilkanaście lat dziecko może mieć dobrą pracę i wspaniałe życie.

Kiedy zacząć odkładać?

Najlepiej jak tylko dziecko się urodzi. Ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Aby zacząć odkładać dla dzieci, najpierw trzeba mieć poukładaną sytuację finansową, regularnie spłacać kredyty i posiadać oszczędności na czarną godzinę. Wówczas można myśleć o tym jaką kwotę miesięcznie jesteśmy w stanie odkładać dla dziecka oraz gdzie. Od czasu wejścia w życie programu 500+ banki zwiększyły ofertę produktów, które mają na celu oszczędzanie pieniędzy dla dzieci. Jest z czego wybierać

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.