Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

 • 1 000
 • 60 000
 • 120 000
 • 180 000
 • 240 000
 • 300 000

Na ile rat?

 • 10
 • 60
 • 120

Twoje Dane

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Dłużnik zmienił mieszkanie- jak ustalić adres jego pobytu?

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 21-02-2018/11:01

Dłużnik zmienił mieszkanie- jak ustalić adres jego pobytu?

Reklama


 

 

Dłużnik zmienił mieszkanie- jak ustalić adres jego pobytu?

Im dłużej wierzyciel poszukuje dłużnika, tym lepiej dla tego drugiego. Zawsze jest szansa na przedawnienie długu bądź zaniechanie działań ze strony wierzyciela. Szczególnie przy pożyczkach bez umowy w gronie dalszych i bliższych znajomych. Odszukanie miejsca zamieszkania dłużnika jest kluczowe do złożenia pozwu w sądzie. Co zrobić w takiej sytuacji? A szczególnie, gdy dług za chwilę ulegnie przedawnieniu? W jaki sposób ustalić adres pobytu dłużnika prowadzącego działalność i osoby prywatnej? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Niespłacona pożyczka bez umowy

Kolega kolegi potrzebował szybko gotówki, obiecywał zwrot z dużą nawiązką. Masz oszczędności, które leżą na koncie, a tak mogą na siebie zarobić. Nie podpisaliście umowy, nie masz adresu dłużnika bądź pod wskazanym adresem już nie mieszka. Co możesz zrobić? Przede wszystkim, by ustalić adres, musisz mieć dokument potwierdzający pożyczenie określonej kwoty. Jeśli pieniądze były dane do ręki to sprawa nie wygląda najlepiej. Bez świadków trudno będzie udowodnić, że pożyczka miała miejsce. Dlatego najlepiej jest podpisać umowę oraz wysłać pieniądze przelewem zatytułowanym ‘pożyczka, zwrot do...’. Dzięki temu masz potwierdzenie pożyczenia gotówki określonej osobie. Wysyłając przelew, również posiadasz adres dłużnika. A jeśli go zmienił, masz przynajmniej dokument potwierdzający zobowiązanie.

Trzy drogi ustalenia adresu osoby prywatnej

Kolega kolegi, któremu pożyczyłeś gotówkę, znika bez słowa. U drzwi mieszkania, gdzie niedawno przebywał, słyszysz, że się wyprowadził. Twój kolega, który Was poznał, nie ma pojęcia, gdzie on jest. Dłużnik z pewnością liczy, że w końcu się poddasz i przestaniesz szukać. A bardzo łatwo możesz ustalić jego miejsce zamieszkania. Masz trzy opcje.

 • Złożenie wniosku w Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wniosek należy złożyć na odpowiedni formularzu, który można znaleźć na stronie Centru Personalizacji Dokumentów MSW. Konieczne jest dołączenie do wniosku kopii dokumentów potwierdzających dług, czyli przykładowo:

- wezwanie do zapłaty,

- nieopłacone faktury,

- umowy,

- wyroki sądowe,

- wezwanie sądowe,

- wezwanie komornicze.

Zazwyczaj wystarczająca jest kopia wezwania do zapłaty i przykładowo umowa bądź faktura. Najważniejszą z rubryk we wniosku jest uzasadnienie żądania wskazania adresu dłużnika, a potwierdzeniem są kopie dokumentów. Oprócz tego na wskazane konto bankowe należy przesłać opłatę za tę czynność, a potwierdzenie jej dokonania dołączyć  do wniosku. Koszt to kilkadziesiąt złotych. Procedura trwa zazwyczaj około miesiąca. W trakcie warto zadzwonić i zapytać na jakim etapie jest sprawa.

 • Złożenie wniosku w Wydziale Spraw Obywatelskich w konkretnej gminie, jeśli mamy pewność, że dłużnik mieszka na jej terenie. Wówczas również, podobnie jak powyżej, należy złożyć właściwy wniosek oraz uzasadnić swoje żądanie, dołączając potwierdzające dług dokumenty.
 • Wystąpienie do sądu o ustanowienie kuratora. To ostatnia z opcji, jeśli dwie powyższe nie przyczyniły się do ustalenia miejsca zamieszkania dłużnika. Aby jednak złożyć taki wniosek, trzeba potwierdzić, iż ustalenie pobytu dłużnika jest niemożliwe. Poza tym konieczne jest wpłacenie zaliczki na rzecz jego wynagrodzenia, co nie stanowi małej kwoty. Stąd przy niższych kwotach długu rozwiązanie to jest niekoniecznie opłacalne.

Bez adresu sprawa rozciąga się w czasie

A im dłużej wierzyciel nie jest w stanie ściągnąć zadłużenia, tym bardziej maleją szanse na odzyskanie długu. Największe szanse na odzyskanie pieniędzy jest w pierwszych miesiącach od jego powstania. Brak wiedzy co do pobytu dłużnika, niestety zdecydowanie utrudnia wyegzekwowanie należności, zwłaszcza że adres podany w pozwie ma być adresem zamieszkania, który nie zawsze pokrywa się z adresem zameldowania.

Czy firmę łatwiej znaleźć?

Zależy czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza czy może spółka. W każdym razie faktycznie łatwiej jest ustalić adres firmy niż osoby prywatnej. Dwie podstawowe bazy, które ułatwiają sprawę to KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy, i CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.

Kogo znajdziesz w KRS?

Krajowy Rejestr Sądowy to spis przedsiębiorców, którzy posiadają osobowość prawną. Są to przykładowo przedsiębiorstwa będące spółkami jawnymi, spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, a także stowarzyszenia czy fundacje.

Kiedy szukać firmy w CEIDG?

Dzięki tej bazie ustalisz adres osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W rejestrze widnieją nie tylko firmy, które działają na rynku, ale też te, które zakończyły działalność. Więc nawet jeśli dłużnik zamknął firmę, możesz dojść do jego adresu dzięki CEIDG.

Ukrywanie się dłużnika skutecznie blokuje wierzyciela. Dłużnik może zmieniać miejsce zamieszkania za każdym razem jak odnajdzie go wierzyciel, a wysłane pisma będą wracać z adnotacją ‘nie zastano; albo ‘adresat zmienił miejsce zamieszkania’. A to oznacza od nowa poszukiwanie dłużnika. O ile mieszka nadal w Polsce, o tyle nadal jest szansa na znalezienie go. Zdecydowanie trudniej, gdy ucieka za granicę. 

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

2

credistar

Od 100 pln do 3 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

3

filarum

Od 100 pln do 3 000 pln

Na 1 lub 30 dni

opłata rejestracyjna 1 grosz

4

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

5

extraportfel

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka GRATIS

6

viasms

Od 100 pln do 2 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

lendon

Od 100 pln do 5 000 pln

Od 5 do 45 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.