Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

Szybka Pożyczka
strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Do kiedy należy uregulować niedopłatę z PIT do urzędu skarbowego?

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 14-04-2017/13:57

Do kiedy należy uregulować niedopłatę z PIT do urzędu skarbowego?

Reklama


 

 

Do kiedy należy uregulować niedopłatę z PIT do urzędu skarbowego?

Zapominamy o różnych rzeczach, ale o złożeniu rocznego zeznania się nie da. Co roku Polacy, zazwyczaj, pod sam koniec terminu, ustawiają się w długich kolejkach. Choć są one już nieco krótsze niż jeszcze kilka lat temu. Obecnie bez problemu składa się zeznanie przez portal podatkowy, weryfikując tożsamość przez podanie przychodu z zeznania za rok 2015. Takie ułatwienie ma nie tylko wyeliminować kolejki na koniec kwietnia, ale przede wszystkim ułatwić życie podatnikom. Nie zawsze w rozliczeniu wyjdzie 0 zł, może się okazać, że trzeba będzie zwrócić fiskusowi co jego. Zapłacenie należnego podatku jest obowiązkiem, a niewywiązanie się z niego niesie ze sobą karę. Jak to zrobić i kiedy jest ostateczny termin? Dziś o tym słów kilka a także skąd bierze się niedopłata?

W tym roku rozliczenie do 2 maja

Z racji tego, że 30 kwietnia wypada w niedzielę, zeznania przyjmowane będą do 2 maja, online zeznanie można wysłać do północy we wtorek. Taki sam termin obowiązuje przy wpłacie podatku należnego do urzędu skarbowego. Niestety podatnik nie ma tyle czasu co fiskus na wypłacenie nadpłaty, jego czas kończy się wraz ze składaniem zeznań rocznych. I o tym należy pamiętać, bo po przekroczeniu kwoty trzykrotnej wartości listu poleconego naliczane są odsetki, jest to ok 8,70. Do 2 maja należy wpłacić należny podatek do US.

Jak dokonać płatności?

Podatek należny można zapłacić na kilka sposobów, tradycyjnie i online. Składając roczne zeznanie w urzędzie, podatek można zapłacić w kasie. W większości potrzebna będzie gotówka, choć niektóre z urzędów umożliwiają opcję płatności kartą. Inna opcja to przelew tradycyjny, na poczcie,  banku czy w SKOK-u. Potrzebny będzie właściwy druczek, który jest dedykowany podatkom. Do wypełnienia potrzebne będą takie informacje jak: nazwa urzędu skarbowego, nr rachunku bankowego, dane podatnika (w tym PESEL), kwota podatku, okres, który obejmuje wpłata (są to dwie ostatnie cyfry roku i R, przykładem 16R- za zeszły rok), należy wpisać również symbol formularza, przykładem PIT 37. Można samodzielnie wykonać przelew online- najszybciej.

Jaka data liczy się przy wpłacie?

Jeśli zdecydujemy się na przelew online, to musimy pamiętać, że liczy się data księgowania, aby więc zdążyć do 2 maja, przelew należy wykonać wcześniej. Najlepiej pomyśleć o tym przed długim weekendem. Osoby, które zapomniały o wpłacie, mogą uregulować podatek tradycyjnie gotówką w banku czy na poczcie 2 maja, bo wówczas liczy się data stempla wpłaty gotówki w kasie. Osoby, które mają do zapłaty podatek niższy niż 1000 zł, mogą poprosić o przelew inną osobę, pieniądze nie muszą iść z konta podatnika poniżej tej kwoty.

Na jaki rachunek wpłacić podatek?

Informacji należy szukać na stronie urzędu skarbowego do którego przynależy podatnik. Również Obwieszczenie Ministra Finansów z 7 grudnia 2015r. w sprawie wykazu numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych podpowie na jakie konto wysłać należny podatek.

Małe kwoty, duże problemy?

O zapłacie podatku nie warto zapominać, bo fiskus rzadko umarza nawet niewielkie kwoty. US może umorzyć mały dług, maksymalnie pięciokrotność wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, niecałe 60 zł, ale w praktyce rzadko się tak zdarza. Urząd przez długi czas nie będzie się upominał o podatek, ale gdy sobie o nas przypomni, wówczas konsekwencje będą dotkliwe. Przede wszystkim oprócz niedopłaty podatku, trzeba będzie zapłacić odsetki. Mało tego podatnik może być obciążony sankcjami karnymi. Nie warto dla kwoty kilkunastu złotych, stwarzać sobie problemy na przyszłość. Każdą nawet najmniejszą kwotę należy wpłacić do urzędu skarbowego, bo za parę miesięcy czy lat może się okazać, że do zapłaty mamy już nie kilka złotych, ale znacznie więcej.

Skąd się bierze niedopłata podatku?

Przyczyny niedopłaty są różne. Najczęściej sytuacja ta ma miejsce, gdy pracodawca bądź my płaciliśmy podatki w wysokości 18%, ale w ciągu roku przekroczony został próg dochodowy, 85 528 zł, a tym samym obowiązuje nas wyższa stawka podatkowa. W takim przypadku urząd skarbowy będzie domagał się zwrotu  należnego podatku. Inna również często spotykana sytuacja, podobna do tej wcześniej, to uzyskiwanie dochodu z różnych źródeł. Podatnik odprowadzał podatek w wysokości 18%, ale łączny dochód z kilku źródeł przekroczył próg, w związku z czym również trzeba będzie wpłacić do urzędu różnicę, wykazaną na PIT.

A kiedy zwrot podatku?

Osoby, które mają nadpłatę, otrzymają pieniądze na konto, przekazem pocztowym bądź mogą je odebrać w kasie US do trzech miesięcy od złożenia zeznania. Przy czym jeśli konieczna będzie korekta, czas ten zaczyna biec od nowa. W przypadku niewielkich błędów, urzędnicy nanoszą korektę, bez konieczności odwiedzania urzędu. Jeśli musimy stawić się i złożyć korektę, wówczas trzy miesiące zaczyna biec od nowa. Najszybciej pieniądze wypłacane są osobom, które mają zwrot na dzieci, czyli korzystają z ulgi prorodzinnej. Zanim jednak nadpłata wyjdzie z konta fiskusa, podatnik jest sprawdzany pod względem zaległości, jeśli takie są, wówczas nadpłata może nie dotrzeć na nasze konto.  

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

finbo

Od 200 pln do 12 000 pln

Na 30 dni

Pierwsza pożyczka do 5000zł

2

solcredit

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

3

hapipozyczki

Od 1500 PLN do 7500 PLN

Dla osób w wieku od 20 do 75 lat

Na okres od 3 do 24 miesięcy

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

6

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

kuki

Od 200 pln do 15 000 pln

Od 1 do 30 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Denyt

0

Denyt Data dodania: 23-04-2017 16:57 najlepiej to jak najszybciej zapłacić i mieć święty spokój bo te mendy zafajdane to potrafią biednego człowieka o dwa złote męczyć także nie ma co sie zastanawiać do kiedy należy uregulować niedopłatę z PIT do urzędu skarbowego
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.