Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

Szybka Pożyczka
strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Dokumenty wymagane przy kredycie na zakup mieszkania na rynku wtórnym

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 17-05-2017/13:29

Dokumenty wymagane przy kredycie na zakup mieszkania na rynku wtórnym

Reklama


 

 

Dokumenty wymagane przy kredycie na zakup mieszkania na rynku wtórnym

Zanim dojdzie do podpisania umowy o kredyt hipoteczny, czeka długa droga. Zebranie wszystkich dokumentów zabiera sporo czasu, stąd należy się uzbroić w cierpliwość. W zależności od banku zestaw wymaganych dokumentów może się nieco różnić. Natomiast większa część podanych dokumentów wymagana jest przy każdym kredycie hipotecznym. Dokumenty dzieli się na cztery grupy: potwierdzające tożsamość, dotyczące zarobków, odnoszące się do posiadanych zobowiązań kredytowych, dotyczące kupowanej nieruchomości. Dziś zajmiemy się dokumentami, które są niezbędne przy staraniu się o kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego.

Dokumenty z danymi osobowymi

Każda z osób przystępujących do kredytu musi przygotować dowód osobisty oraz drugi dokument ze zdjęciem, może być to prawo jazdy czy paszport. Osoby, które są w związku małżeńskim i mają rozdzielczość  majątkową, muszą dostarczyć poświadczoną notarialnie treść tej umowy. W przypadku pozostających w separacji bądź osób po rozwodzie, konieczne jest dostarczenie orzeczenia sądu.

Potwierdzenie dochodów

W zależności od rodzaju zatrudnienia, czy jest to etat na umowie o pracę, własna działalność, umowa zlecenie, o dzieło, emerytura, renta konieczne jest przedstawienie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej dochód. Pracownicy etatowi muszą dostarczyć zaświadczenie o zarobkach na druku bankowym. Druk jest dostępny na stronach banków bądź też wyda go pracownik banku w placówce. Zaświadczenie wypełnia pracodawca i jest ono ważne najczęściej nie dłużej niż 30 dni. Wymagany jest również wyciąg z rachunku bankowego. W zależności od banku za okres 3, 6 bądź 12 miesięcy. Możemy się również spotkać z koniecznością dostarczenia deklaracji PIT-37 wraz z potwierdzeniem przyjęcia przez US, świadectwa pracy, jeśli niedawno zmieniany był pracodawca, a także umowy o pracę, gdy jest na czas określony. W przypadku działalności gospodarczej wymagane dokumenty zależą między innymi od formy opodatkowania. Ogólnie wymagane dokumenty to: decyzja o nadaniu NIP, REGON, wpis do ewidencji gospodarczej, PIT-36 (36L) za ostatni rok bądź też dwa lata, oryginały zaświadczeń o niezaleganiu wobec ZUS i US. Zatrudnieni na umowę o dzieło bądź zlecenie muszą dostarczyć rachunki i umowy za okres roku bądź dwóch lat, a także deklarację PIT oraz wyciąg z konta. Emeryci oraz renciści muszą dostarczyć dokument potwierdzający przyznanie świadczenia, oraz dowód wypłaty, w postaci odcinka z emerytury bądź wyciąg z rachunku.

Posiadane zobowiązania finansowe

Istotnym elementem zdolności kredytowej są posiadane kredyty, pożyczki, karty kredytowe, limity w koncie, debet itd. Bank może wymagać dokumentów odnoszących się do posiadanych zobowiązań bądź też niedawno spłaconych, które przykładowo nie zostały jeszcze zaktualizowane w BIK. Klient może być proszony również o dostarczenie zaświadczenia o obsłudze kredytu.

Dokumenty dotyczące nieruchomości

Osoby, które zamierzają kupić mieszkanie na rynku wtórnym muszą dostarczyć odpis z księgi wieczystej nieruchomości (nie starszy niż 30 dni). Ułatwieniem jest to, że większość banków akceptuje elektroniczny wydruk. Należy dostarczyć przedwstępną umowę podpisaną ze zbywcą, dokumenty potwierdzające prawo do własności zbywcy, czyli przykładowo spadek, darowizna czy akt kupna- sprzedaży. Umowa przedwstępna zawarta w formie aktu notarialnego zabezpiecza kupującego w sytuacji, gdyby sprzedający nie chciał się z niej wywiązać. Dodatkowo bank może wymagać zaświadczenia od spółdzielni, wspólnoty o niezaleganiu z opłatami czynszowymi. W przypadku lokalów spółdzielczych, które nie posiadają księgi wieczystej bank będzie wymagał zaświadczenia od spółdzielni mieszkaniowej o tym, że nie ma przeciwwskazań co do założenia księgi wieczystej dla nieruchomości.

Na koniec nie można zapomnieć o najważniejszym, czyli o wniosku kredytowym, jego ważność to najczęściej 30  dni. Warto kilka razy sprawdzić poprawność wpisanych danych, bo błahe pomyłki mogą być przyczyną rozciągnięcia się w czasie formalności.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

finbo

Od 200 pln do 12 000 pln

Na 30 dni

Pierwsza pożyczka do 5000zł

2

solcredit

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

3

hapipozyczki

Od 1500 PLN do 7500 PLN

Dla osób w wieku od 20 do 75 lat

Na okres od 3 do 24 miesięcy

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

6

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

kuki

Od 200 pln do 15 000 pln

Od 1 do 30 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

żaneta

0

żaneta Data dodania: 23-05-2017 17:15 To prawda banki wymagają wielu "papierków" do kredytu hipotecznego. W końcu chodzi o sporą sumkę. Załatwianie formalności to nie lada gratka, a jak komuś marzy się jeszcze dopłata z MdM to dochodzą kolejne formalności. Ja już kredyt mam wzięty. Nie było lekko, ale cóż. Dużo latania, załatwiania. Na szczęście dopłatę też zgarnęłam. W jej szybkim załatwieniu pomogły mi wskazówki z https://mdmprogram.com/aktualnosci/jak-uzyskac-doplate-mdm-procedura-w-pigulce/. Polecam, bo można naprawdę sporo zaoszczędzić. Mimo całej tej biurokracji jestem zadowolona bo mieszkam już od ponad roku we własnym domku :)
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.