Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Droższa budowa domu od przyszłego roku- wyższy kredyt
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Droższa budowa domu od przyszłego roku- wyższy kredyt

 

Droższa budowa domu od przyszłego roku- wyższy kredyt

Od przyszłego roku budowa domu będzie bardziej kosztowna. A prawdziwe schody zaczną się w 2021 roku. Jeśli planujemy budowę domu na najbliższe lata i w planach mamy kredyt, to musimy dołożyć do przewidzianej kwoty, bo domy po 2021 roku mają być ekologiczne. Wykorzystywane przy ich budowie techniki kosztują niemało. Dziś o tym o ile więcej zapłacimy za nowy dom i jak się to przełoży na kredyty.

Musimy się dostosować

Jako państwo członkowskie Unii Europejskiej musimy dostosować się do wymagań związanych z emisją dwutlenku węgla. Zmiany rozpoczęły się już kilka lat temu, ale teraz od stycznia indywidualnych inwestorów najbardziej uderzą po kieszeni. Szczególnie odczują to zainteresowani wybudowaniem małego domku. W dużym uproszczeniu ujmując nowe zapisy, dom ma być energooszczędny, a powietrze wokół ma być czystsze, czyli chodzi o mniejszą emisję dwutlenku węgla.

Eko kosztuje.. ale kredyt sfinansuje?

Domy ekologiczne wymagają zastosowania odpowiednich technologii i przede wszystkim wysokiej jakości materiałów budowlanych. Do tej pory sami byliśmy sobie panami, w większości, decydując o tym czy dom ma być eko, trochę eko, czy może taki jak stawiali nasi dziadkowie. Od przyszłego roku każdy nowo powstały budynek w Polsce będzie musiał spełniać określone wymagania. Jeśli budowa domu będzie droższa, to tym samym od banku będziemy musieli pożyczyć więcej. Wyższa kwota kredytu, to większy wkład własny, wyższe koszty itd. Od przeszłego roku musimy wykazać się lepszą zdolnością kredytową, by dostać pożyczkę na dom w wyższej kwocie.

O ile będzie droższy nowy dom?

Jednoznacznie nie da się tego stwierdzić. Rozbieżność w cenach materiałów budowlanych, rozwiązań ogrzewania domów itd. jest tak duża, że ostateczny koszt zależy od tego na co zdecyduje się inwestor. Szacuje się, że nowy budynek będzie musiał zużywać mniej energii o 20%. Może się okazać, że konieczna będzie inwestycja w kolektory słoneczne bądź popy ciepła. Szacuje się, że średnio koszt wybudowania domu wzrośnie od 5 do 10%. A od 2021 roku musimy być przygotowani na kolejne zmiany i kolejny wzrost kosztów. Wg szacunków trzeba będzie dołożyć kolejne 10% wartości. Na przykładzie. Jeśli zamierzamy wybudować dom o wartości 400 tys zł, to od przyszłego roku trzeba będzie dołożyć od 20 do 40 tys zł. Czyli całkiem pokaźną kwotę. W Polsce buduje się obecnie dużo małych domów. Dołożenie kolejnych kilkunastu tysięcy złotych może być problematyczne, szczególnie gdy dom powstaje z kredytu. Bo musimy doliczyć kolejne koszty kredytu.

Inwestycja zwróci się w przyszłości?

Eksperci przekonują, że inwestycja się zwróci w przyszłości. W zależności od tego ile zainwestujemy w ekologiczne rozwiązania, tym bardziej możemy obniżyć późniejsze koszty utrzymania nieruchomości. Faktycznie na początek będziemy musieli dołożyć do budowy domu od stycznia, ale w dłuższej perspektywie jest to bardziej opłacalne rozwiązanie. Inwestycja ta z pewnością się zwróci, gdy zainwestujemy we wspomniane pompy ciepła bądź kolektory słoneczne.

Trudniejsza droga po kredyt?

Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego jakim wkładem własnym dysponujemy i jaką mamy zdolność kredytową. Nie bez znaczenia jest BIK. Pozytywna historia kredytowa to duży plus przy negocjacjach z bankiem. Z pewnością dłużej będziemy musieli zbierać na wkład własny. Już teraz niektóre banki wymagają wkładu własnego na poziomie 20% kosztów budowy domu. Są oferty z niższym wkładem i od stycznia też takie znajdziemy, ale to wiąże się z kolejnymi kosztami. Przy budowie domu w tym obszarze można poszukać oszczędności. Korzystniejszym rozwiązaniem będzie posiadanie oszczędności na poziomie 20%. Wkładem własnym nie muszą być tylko pieniądze na koncie. Wkładem własnym może być działka, na której ma stanąć nowy dom. Warunkiem jest posiadanie prawa własności działki. Ponadto, przy budowie domu wkładem mogą być również środki, które pochodzą z książeczki mieszkaniowej, a także wartość mieszkania deklarowanego do sprzedaży zanim skończy się budowa.

Eksperci wskazują też na minusy nowych przepisów, m. in. na tanie rozwiązania, które raczej nie odbiją się dobrze na środowisku.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Iwona

0

Iwona Data dodania: 15-02-2017 19:08 Wszystko drożeje wiec to normalne, że również jest droższa budowa domu, a co za tym idzie wyższy kredyt. Ubolewam jedynie nad faktem, że nasze wynagrodzenia pozostają na niezmiennie żenującym poziomie...
Iwona

0

Iwona Data dodania: 15-02-2017 19:08 Wszystko drożeje wiec to normalne, że również jest droższa budowa domu, a co za tym idzie wyższy kredyt. Ubolewam jedynie nad faktem, że nasze wynagrodzenia pozostają na niezmiennie żenującym poziomie...
Jerzy

0

Jerzy Data dodania: 04-01-2017 18:12 Pats ma racje, a ten kto ma zdolnosc kredytowa to i tak kredyt dostanie, wiec nie ma co wywoływać paniki, jak komus zalezy to znajdzie sposób
Pats

0

Pats Data dodania: 21-12-2016 13:24 Tego kogo stać na budowę domu to i tak nie powstrzyma od budowy, najwyzej troche poczeka, albo kredyt wezmie czy wiekszy czy w ogole wezmie. Ciekawa jest inna kwestia, czy jezeli od przyszłego roku bedzie droższa budowa domu to czy cena domów już zbudowanych też pójdzie w górę?
Danuta

0

Danuta Data dodania: 20-12-2016 16:01 budowa domu to od zawsze był ogromny wydatek, więc nie powinno to nikogo dziwić. i tak bardziej sie oplaca zbudowac dom niz mieszkanie kupic, a moze to tylko moja mentalnosc?
Mikry

0

Mikry Data dodania: 16-12-2016 13:19 jeśli to miało być trwałe i dobre dla planety naszej to czemu nie? czasami warto troche wiecej gotówki wyłożyć
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.