Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Tagi > Firmy finansowe
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Firmy finansowe

Doradztwo finansowe jest branżą dosyć popularną w Polsce, która cały czas się rozwija. Obecnie nie jest już modna akwizycja i sprzedaż produktów. Na czym jednak polega tego typu doradztwo? Jaka jest cena takiej usługi? Czy doradztwo niesie ze sobą jedynie korzyści, czy też możemy w ten sposób ściągnąć na siebie jakieś zagrożenia?

W Polsce możemy natrafić na kilkadziesiąt firm, które świadczą usługi doradztwa finansowego, z czego tylko kilkanaście z nich działa na terenie kraju. Nie wszystkie jednak spełniają określone wymogi i normy etyczne. Z czego to wynika? Jak znaleźć odpowiednią firmę?

Aktywna praca z Klientem, w postaci doradztwa finansowego.

Amerykańska wersja pisma „Forbes” zaznacza, że zwrot „doradca finansowy” oznacza tyle, co „finance planner”. Wyrażenia te oznaczają kogoś, kto nie specjalizuje się w sprzedaży produktów finansowych. Jego zadaniem jest tylko i wyłącznie planowanie finansów osobistych. Taką osobę możemy ze spokojem nazwać doradcą finansowym i zarazem odpowiedzieć sobie na pytanie: „Na czym polega doradztwo?”. Rynek doradztwa finansowego w Polsce śledzą czasopisma takie, jak Raport Bankier.pl i Wprost Bankier.pl. Pisma te od ponad 10 lat specjalizują się w analizowaniu funkcjonowania polskiego rynku usług finansowych oraz w recenzowaniu jego uczestników. Oto wyniki badań, dotyczące opinii na temat polskich firm doradztwa finansowego, przeprowadzone przez tygodnik „Wprost”.

Należy zaznaczyć, że standardy amerykańskie, czy nawet zachodnioeuropejskie nie są tym samym, co polskie. Porównywanie ich w dziedzinie doradztwa finansowego jest konieczne. Polska jest krajem, w którym mylnie odbierane jest pojęcie doradztwa finansowego. Przeciętnemu obywatelowi kojarzy się ono raczej z pośrednictwem w sprzedaży usług i produktów finansowych. Dla wielu Klientów doradca finansowy nie ma nic wspólnego z planowaniem.

Z czego to wynika? Powodem mylnego rozumienia zwrotu „doradca finansowy” jest fakt, że branża ta początkowo zajmowała się akwizycją. Głównym zadaniem akwizytorów była sprzedażą ubezpieczeń na życie i tzw. polis z funduszami. Każdy z nas na pewno spotkał się kiedyś z usługami prowadzonymi przez agenta Commercial Union (teraz Aviva), czy Amplico. Taka polisa miała być gwarancją zgromadzenia środków na przyszłą emeryturę. Jak się później okazywało, rzeczywistość była nieco bardziej brutalna. Czas polis z funduszami to już przeszłość. Został on zażegnany przez kryzys finansowy.

Aby więc znaleźć prostą i zrozumiałą definicję doradztwa finansowego, można bez problemu skorzystać z istniejącego już zwrotu „finance planning”, który oznacza tyle, co planowanie finansów osobistych.

Doradztwo wiąże się głównie z pracą z ludźmi. Jak powszechnie wiadomo, zadowolenie Klientów to przede wszystkim powód do sukcesu. Powodzenie w tej branży zapewnia solidne wykonywanie swoich obowiązków oraz podwyższanie kompetencji ludzi, którzy ją reprezentują. Doradcą finansowym nie może zostać osoba, która kompletnie się na tym nie zna. W tej branży liczy się głównie wykształcenie, znajomość podstaw działu finansowego, rynku a ponadto empatia i inteligencja emocjonalna.

Każdy przedstawiciel branży finansowej musi umieć wzbudzić zaufanie Klienta. Jego budowa w dzisiejszych czasach jest niezwykle trudna, dlatego konieczne jest posiadanie wszelkich kompetencji i umiejętności, o których wspomniano powyżej. Żaden Klient nie będzie chciał pracować z osobą, która nie wydaje mu się być sympatyczna. Planowanie finansów osobistych jest rzeczą, dotyczącą nas bezpośrednio; bez wahania można uznać tę kwestię jako niezwykle osobistą.

Jak wygląda rynek finansowy, jeżeli chodzi o rzetelnych pracowników? Otóż firmy obecnie dbają w szczególny sposób o wykształcenie swoich podwładnych, w celu zwiększenia ich kompetencji. Jeszcze kilka lat temu, nie przywiązywano do tego szczególnej wagi. Wyniki firm zrzeszonych w Związku Firm Doradztwa Finansowego pokazują jednak, że branża, mimo trudnych czasów, ma się całkiem nieźle.

Owa dziedzina rynku finansowego na dzień dzisiejszy nie jest przez nikogo regulowana. Tak naprawdę nie istnieje żaden schemat, którym miałyby się kierować firmy, obciążając Klientów kosztami. W trakcie, gdy Klient korzysta z usług firmy, może zostać obciążony dwoma rodzajami kosztów. Zazwyczaj taka osoba jest zobowiązana do opłaty, którą ponosi się za przeprowadzenie analizy finansowej oraz do kosztów prowizji, jakie trzeba zapłacić w trakcie podpisywania umowy na zakup konkretnego rozwiązania (kredyt, ubezpieczenie, fundusze).

Tak naprawdę rzadko można spotkać się z wcześniejszą propozycją. Dzięki niej można zyskać od stu, do nawet kilkuset złotych. Często stosowany jest element zachęcenia Klientów do współpracy w postaci propozycji wykonania analizy finansowej beż żadnych dodatkowych opłat. W rzeczywistości jest to jedynie sztuczka, która ma na celu przyciągnięcie Klientów. Prowizja i tak zostanie odzyskana, nawet kilkukrotnie. Jej wysokość zależy oczywiście od danego oddziału.

Prężnie działająca firma doradztwa finansowego na pewno ma spore przywileje finansowe, w tym też na warunki, które może zaproponować swoim Klientom; może to być niższa marża w trakcie zaciągania kredytu. Wszystkie te czynności działają na korzyść Klientów.

Warto jednak zastanowić się nad tym, czy bezpłatna analiza finansowa to dobre rozwiązanie. Ma być ona przecież zachętą dla Klienta. Niezaprzeczalnie hasło: „bezpłatna” jest dobrym wabikiem na potencjalnego Klienta. Wiele osób daje się nabrać na tego rodzaju sztuczkę. Czy daje to jednak gwarancję rzetelnej analizy, która będzie pomocna w zdefiniowaniu problemów Klienta?

Kompetentny doradca będzie brał pod uwagę czynnik ludzki. Dla takiej osoby nie będzie ważne uzyskanie dochodów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak przeprowadzona analiza będzie wykonana rzetelnie. Wówczas kwestie finansowe nie będą miały większego znaczenia.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Igor

0

Igor Data dodania: 23-12-2016 14:10 Korzystał ktoś z Expandera? Znajoma mnie namawiała na skorzystanie z ich usług bo mam troche grosza do zainwestowania, ale sam nie wiem i sie zastanawiam...
Omega

0

Omega Data dodania: 23-11-2016 16:38 Jedne firmy finansowe tylko nabijaja prowizje i praktykuja misselling inne naprawde chca czlowiekowi pomoc i znaja sie na rzeczy, trzeba rozsadnie wybrac po prostu!
Kawa

0

Kawa Data dodania: 13-10-2016 17:02 dobry doradca finansowy może sporo pomóc i dzięki niemu uzyskamy lepszą ofertę, czy pomoże nam dobrze ulokować nasze finanse, ale jak trafimy na kiepskiego to tylko nam zaszkodzi
Tesla

0

Tesla Data dodania: 25-07-2016 10:52 mi doradca finansowy pomógł dostać kredyt hipoteczny na odrobinę lepszych warunkach niż było mnie stać, jednak czasem warto skorzystać z pomocy osoby która długo działa w branży i jest zorientowana w różnego rodzaju kruczkach
Oksik

0

Oksik Data dodania: 01-06-2016 16:20 ignacy popytaj wsrod znajomych, dostałam kontakt od kolegi z pracy do doradcy i do dzisiaj korzystam z jego usług,
Ignacy

0

Ignacy Data dodania: 20-05-2016 10:58 tylko jak takiego znaleźć? jest mnóstwo samozwańczych doraców, którzy tak naprawde nic nie wiedza, albo zalezy im tylko na niemałych zapłatach za usługi. jak ktos zna dobrego sprawdzonego doradce to prosze o kontakt
Laura

1

Laura Data dodania: 11-02-2015 18:26 Trzeba trafić na dobrego doradcę to wtedy jest szansa na duże korzyści.
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.