Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Fundusz powierniczy dewelopera a kupno mieszkania
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Fundusz powierniczy dewelopera a kupno mieszkania

 

 

Różnice pomiędzy otwartym a zamkniętym rachunkiem powierniczym

Kupując dziurę w ziemi bądź też same mury, nabywca nieruchomości ponosi spore ryzyko. Deweloperzy nie zawsze kończą rozpoczęte prace. Brak środków na dokończenie skutkuje stratami nabywców. Kilka lat temu, w 2012 roku, weszła w życie ustawa, która zwiększyła ochronę nabywców nieruchomości, m. in. nakładając na deweloperów obowiązek posiadania rachunku powierniczego. Zdecydowanie bezpieczniejszy jest rachunek zamknięty, ale dla dewelopera lepszym rozwiązaniem otwarty, stąd najczęściej przez nich posiadany. Dziś o różnicach w rachunkach otwartych i zamkniętych.

Konto dla developerów

Obecnie w każdym większym banku developer może otworzyć mieszkaniowy rachunek powierniczy. Do wyboru jest otwarty i zamknięty. Przed wejściem w życie przepisów ustawy developerskiej, pieniądze wpływały bezpośrednio na konto developera. Obecnie są one wypłacane albo po oddaniu nieruchomości nabywcy albo wypłacane transzami. Zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości, musimy nie tylko sprawdzić developera, jego doświadczenie, obecność na rynku, kapitał, ale także to jaki rachunek powierniczy posiada: otwarty czy zamknięty. Oczywiście dla większości rodzaj rachunku na pewno nie będzie kluczowym elementem przechylającym szalę w kierunku decyzji na tak albo na nie. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób będą zabezpieczone nasze pieniądze. Specjalne konta dla developerów chronią nabywców przed utratą pieniędzy, w razie gdy developer popada w tarapaty finansowe i nie kończy budowy. W przypadku rachunków zamkniętych klient odzyskuje całą gotówkę, stąd są bezpieczniejsze od otwartych. W 2015 roku UOKiK postulował rezygnację z rachunków otwartych, które nie chronią w pełni nabywców nieruchomości bądź też wskazywano na konieczność dodatkowego ubezpieczenia pieniędzy.

Jak to działa?

Zanim podpisana zostanie umowa i ruszy budowa, developer wybiera bank i zakłada rachunek powierniczy. Wybór jest duży, w związku z czym developerzy mają tu dużą dowolność. Następnym krokiem są umowy z nabywcami nieruchomości. Później pieniądze muszą wpłynąć na rachunek powierniczy. Albo nabywca robi przelew, jeśli posiada takie środki, albo bank w którym dostał kredyt przelewa gotówkę na rachunek powierniczy. W trakcie postępów bank sprawdza czy prace idą zgodnie z harmonogramem. W zależności od rachunku pieniądze wypłacane są po kolejnych etapach realizacji bądź dopiero po oddaniu kluczy nabywcy. Developer nie dostaje pieniędzy do ręki, a tym samym nabywcy ponoszą mniejsze ryzyko, bo w razie ogłoszenia przez developera upadłości, nabywca odzyska przynajmniej część pieniędzy.

Otwarty rachunek powierniczy

Działa on na podobnych zasadach jak kredyt na budowę domu. Pieniądze wypłacane są zgodnie z harmonogramem prac. Aby developer otrzymał kolejną transzę, musi skończyć zaplanowany etap prac. Każdy postęp budowy jest sprawdzany przez bank, który prowadzi rachunek powierniczy. W sytuacji, gdy kontrola inwestycji wykazuje opóźnienia, nieprawidłowości, wówczas bank wstrzymuje wypłatę kolejnych transz, aż do wyjaśnienia sytuacji. Wypłacone pieniądze developer ma obowiązek przeznaczyć na tą konkretną budowę. Bank rozkłada wypłatę na minimum cztery transze a maksimum 10. Wypłacane kwoty nie mogą być wyższe niż 25% i nie niższe niż 10% łącznych kosztów nabywanej nieruchomości. Im więcej etapów, tym mniejsze kwoty wypłacane przez bank, a tym samym większa kontrola i mniejsze ryzyko dla nabywców.

Zamknięty rachunek powierniczy

Zdecydowanie rzadziej wybierany przez developerów niż otwarty rachunek powierniczy. Dla nabywców ma on swoje niewątpliwe plusy. W pełni zabezpiecza pieniądze kupujących lokum. Schemat działania jest podobny, developer zakłada rachunek w banku, podpisuje umowę, a nabywca przelewa na konto pieniądze. Nie są one jednak wypłacane aż do momentu ukończenia przez developera nieruchomości. Całkowity koszt budowy ponosi developer, korzysta z pieniędzy z własnej kieszeni bądź wspomaga się kredytem, a pieniędzy klientów nie widzi, dopóki mieszkania nie są oddane do użytku. W momencie finansowego upadku developera, nabywca odzyskuje całą kwotę, nie ponosi żadnych strat. Jedynie można mówić o straconym czasie, bo mógłby już mieszkać we własnym M, ale mając gotówkę może kupić mieszkanie bądź kolejną nieruchomość będącą dopiero w planach. Pieniądze z zamkniętego rachunku powierniczego wypłacane są dopiero w momencie dostarczenia do banku odpisu aktu notarialnego przeniesienia własności na osobę, która która kupiła nieruchomość. Nabywca ma klucze od domu, bank wypłaca gotówkę. Dla kupujących mieszkanie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, gdy kupują tzw. dziurę w ziemi, bo co by się nie działo, albo dostaną gotówkę z powrotem albo wprowadzą się do nowego M. Dla developerów jest to mniej opłacalne rozwiązanie, ponieważ pieniądze na inwestycję muszą wyłożyć z własnej kieszeni bądź też biorą kredyt- a to wiąże się z kolejnymi kosztami. Przy otwartym rachunku powierniczym kolejne etapy są realizowane za pieniądze klientów, więc w przypadku bankructwa developera, nabywca odzyska część środków pozostałych na koncie powierniczym.

Gwarancja ubezpieczeniowa a bankowa- co lepsze dla otwartego rachunku powierniczego?

Sposobem na dodatkowe zabezpieczenie pieniędzy na otwartym rachunku powierniczym jest gwarancja bankowa oraz ubezpieczeniowa. Kupując nieruchomość, która jest dopiero na papierze, warto sprawdzić czy nasze pieniądze będą dodatkowo zabezpieczone na otwartym rachunku, w razie gdyby developer nie podołał zadaniu. Najbardziej korzystne z punktu widzenia nabywców są otwarte rachunki powiernicze z gwarancją bankową albo ubezpieczeniową. Różnica między nimi jest taka, że przy bankructwie developera w jednym przypadku wypłaca pieniądze bank a w drugim, ubezpieczyciel. Gwarancja bankowa bądź ubezpieczenie obejmują wyłącznie wpłacone pieniądze, nie zaś nieruchomość- gdyby okazało się np. że ma wady. Zabezpieczenie pieniędzy gwarancją bankową bądź ubezpieczeniem chroni przed utratą wpłaconych przez nabywcę pieniędzy. Dlatego jeśli już rachunek powierniczy otwarty, to tylko z gwarancją bankową bądź ubezpieczeniową.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Szczota

0

Szczota Data dodania: 12-03-2017 12:12 Dla takiego szarego kowalskiego - zwykłego typowego konsumenta, to który rachunek powierniczy jest lepszy Waszym zdaniem, otwarty czy zamknięty?
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.