Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21
Fundusze inwestycyjne- poradnik dla początkujących
Przychodzi czas, gdy skarpeta z oszczędnościami wypełniona jest po brzegi. A w głowie coraz częściej pojawiają się pytania: co zrobić z oszczędnościami, w jaki sposób zacząć je pomnażać, co jest bezpieczne, a ile można zarobić ponosząc większe ryzyko? W końcu po głowie biegają myśli związane z funduszami inwestycyjnymi. Jak działają, ile trzeba zainwestować, od czego zacząć, czy odzyskam całą wpłaconą kwotę wraz z zyskiem, czy mogę się wycofać w dowolnym momencie? Pytania się mnożą, więc zaczynają się poszukiwania informacji w internecie i prasie. A po drodze zawiły język finansowy, nieznane pojęcia i jeszcze większy mętlik w głowie. Dlatego dziś postaramy się w prosty sposób wprowadzić w tematykę funduszy inwestycyjnych.
Uczę się więc popełniam błędy
Zanim przejdziemy do tego czym są fundusze inwestycyjne, kilka słów o ryzyku i błędach popełnianych na początku. Aby zacząć inwestować, konieczne jest uświadomienie sobie, że jak ze wszystkim innym co robimy po raz pierwszy, pojawiają się potknięcia, bolesne upadki. A żeby wstać potrzebny jest czas. Z inwestowaniem jest jak z nauką jazdy na nartach czy prowadzeniem samochodu. Pierwsze jazdy z pewnością były stresujące, popełniłeś wiele błędów, pewnie wiele razy miałeś ochotę zrezygnować, a jednak się nie poddałeś i dziś jesteś świetnym kierowcą. A to dzięki systematycznej nauce i praktyce. Podobnie jest z inwestowaniem, zanim osiągniesz satysfakcjonujący Cię poziom, potkniesz się wiele razy. Jeśli nie jesteś gotowy na niewłaściwe wybory i bolesne upadki, to inwestowanie w fundusze nie jest jeszcze dla Ciebie.
Szybki zysk nie wchodzi w grę
Z pewnością nieraz słyszałeś, że na funduszach inwestycyjnych można sporo zarobić. Zysk w odróżnieniu od lokaty widać gołym okiem. Faktem jest, że fundusze zwane w żargonie finansowym agresywnymi potrafią wyciągnąć 7-8% zysku w skali roku. Nie jest to jednak ani szybkie, ani proste. Jeśli nastawiasz się na szybki i duży zysk, to będziesz rozczarowany. Bo są to inwestycje na kilka lat.
Jakie jest ryzyko?
To zależy od rodzaju funduszu. Zacznijmy od tego czym są fundusze inwestycyjne. Najprościej mówiąc fundusze inwestycyjne gromadzą kapitał od osób fizycznych, firm, instytucji itd., a następnie inwestują go w mniej bądź bardziej bezpieczne produkty, co ma na celu wypracowanie określonego zysku. Każdym funduszem zarządzają specjaliści, doradcy, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie. Poziom ryzyka zależny jest od tego w co inwestuje fundusz.
Rodzaje funduszy
Fundusze inwestycyjne dzielą się ze względu na różne kryteria. Jednym z nich jest dostępność dla każdego. Są fundusze inwestycyjne otwarte oraz zamknięte. W przypadku tych drugich przystąpienie do funduszu jest trudniejsze.
Osoby początkujące z pewnością interesuje jednak inna kwestia, czyli bezpieczeństwo lokowanych środków. Które fundusze są najbezpieczniejsze?
Fundusze bezpieczne to:
Po między najbezpieczniejszymi a najbardziej ryzykownymi znajdują się fundusze mieszane. Jest to propozycja dla ludzi, którzy oczekują od funduszy większych zysków, ale przy tym nie są skłonni do dużego ryzyka. Poziom ryzyka zależy od rodzaju funduszu:
Najbardziej ryzykowne fundusze, nazywane agresywnymi, inwestują przede wszystkim w akcje, a także różne udziałowe papiery wartościowe jak kwity depozytowe. Wysokie ryzyko to wysokie zyski bądź duża strata. Przystępując do tego rodzaju funduszu, przede wszystkim trzeba liczyć się z długoterminową inwestycją. To oferta skierowana do osób o mocnych nerwach, które są skłonne do ryzyka i mogą sobie pozwolić na zamrożenie gotówki na długi okres.
Jak zacząć przygodę z inwestowaniem?
W pierwszym kroku należy znaleźć odpowiadający naszym potrzebom i możliwościom finansowym fundusz. A nie jest to łatwe, bo jest ich sporo. Przede wszystkim należy kierować się doświadczeniem funduszu, obecnością na rynku, pozycją w rankingach. Warto zapoznać się z opiniami innych, bo to cenne źródło informacji. A gdy już wybierzemy fundusz, dokładnie trzeba się zapoznać z jego strategią działania.
Kiedy nie inwestować w fundusze?
Nie każdy powinien inwestować w fundusze. Przede wszystkim nie powinny osoby, które mają niewielkie oszczędności i chcą je zainwestować do ostatniej złotówki. Finansową poduszką bezpieczeństwa dla każdego są oszczędności, które pozwolą przeżyć przez 6 miesięcy w przypadku utraty dochodu. Dopiero pieniądze, które mamy powyżej tej kwoty powinniśmy inwestować. Poza tym to nie jest sposób na dodatkową gotówkę dla osób, które mają długi. Jeśli zamierzasz wziąć kredyt pod hipotekę, by zainwestować w fundusz, to jest to bardzo zły pomysł. Na początek wyjdź z trudnej sytuacji na prostą, zgromadź oszczędności i dopiero o tym pomyśl.
Musimy również pamiętać, że kapitał to nie wszystko, bardzo ważna jest wiedza jeśli chcesz pomnażać pieniądze. Bez niej będzie to o wiele trudniejsze, o wiele bardziej ryzykowne i z o wiele mniejszym zyskiem. Jeśli poważnie myślimy o inwestowaniu, to dobrym pomysłem będzie kurs inwestowania w fundusze inwestycyjne. W internecie można znaleźć również darmowe kursy.
1
Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN
Promocyjne niskie RRSO 11,45%
Dla osób w wieku od 18 do 70 lat
Na okres od 12 do 120 rat
2
Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN
Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo
Dla osób w wieku od 18 do 70 lat
Na okres od 15 do 61 dni
3
Od 150 pln do 4 000 pln
W 15 minut na Twoim koncie
Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo
Opłata rejestracyjna 1 zł
4
Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN
Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo
Dla osób w wieku od 20 do 72 lat
Na okres 1 lub 31 dni
5
Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN
Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo
Dla osób w wieku od 18 do 70 lat
Na okres od 30 do 61 dni
Kategorie
Popularne rankingi
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte. |