Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

  • 1 000
  • 60 000
  • 120 000
  • 180 000
  • 240 000
  • 300 000

Na ile rat?

  • 10
  • 60
  • 120

Twoje Dane

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Ile lat płacenia składek aby mieć emeryturę z ZUS ?

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 28-03-2017/13:56

Ile lat płacenia składek aby mieć emeryturę z ZUS ?

Reklama


 

 

Ile składkowych lat pracy aby otrzymać emeryturę z ZUS?

Najbliższe miesiące będą kluczowe dla przyszłych emerytów i rencistów. I o ile młodzi ludzie pokolenie dwudziesto, trzydziestolatków jeszcze nie myślą o emeryturze, o tyle osoby po czterdziestce czy tym bardziej po pięćdziesiątce przyglądają się co rusz to nowym pomysłom, które mają zreformować system emerytalny. Jednym z bardziej kontrowersyjnych pomysłów jest pozbawienie emerytury osób, które przepracowały mniej niż 15 lat. Mało tego ich składki nie zostałaby wypłacone. Pomysł wiceministra Marcina Zielenieckiego wzbudził falę negatywnych komentarzy, co wcale nie dziwi, bo dlaczego ktoś uczciwie płacący składki do ZUS przez mniej niż 15 lat, miałby ich nie odzyskać? Dziś o planach rządu dotyczących emerytur.

Od października będzie obowiązywał obniżony wiek emerytalny

PiS jest skrupulatnie rozliczany ze swoich zapowiedzi przedwyborczych. Po najgłośniejszym programie 500+, przyszedł czas na kolejne zmiany, m. in. zapowiadane obniżenie wieku emerytalnego. Osoby bliskie przejścia na emeryturę bądź te, które przekroczyły wiek emerytalny sprzed reformy PO, od października będą mogły przejść na emeryturę. Obniżony wiek dla kobiet to 60 lat, zaś mężczyźni pracują do 65 roku życia. Pierwszymi rocznikami, które przejdą na emeryturę na nowych zasadach będą panowie z rocznika 1952 i panie z 1957 roku.

Prawo do minimalnej emerytury

Po 31 stycznia 1948 roku każdy kto osiąga wiek emerytalny może starać się o przyznanie emerytury na zasadach ogólnych. Nie jest określony czas płacenia składek, po którym można otrzymać świadczenie. Bez względu na liczbę przepracowanych lat ze składkami ZUS emeryturą otrzyma każdy. Problemem jest jednak wysokość takich świadczeń. Często słychać o groszowych emeryturach, 100 zł, 200 zł czy 300 zł- poniżej progu ubóstwa. Już nawet nie chodzi o to jak przeżyć za taką kwotę, choć to ważna kwestia, ale także o wypłacanie takich małych kwot każdego miesiąca, co rodzi koszty dla ZUS-u, który jest w mało ciekawej sytuacji. Co chwilę pojawiają się więc nowe pomysły, co z osobami, których odłożone składki nie pozwalają na wypłacanie godnych pieniędzy? Być może składki powinny być wypłacone jednorazowo bądź w kilku ratach, nie zaś co miesiąc w śmiesznej kwocie. Po kolejne powstaje pytanie kto powinien mieć gwarancję minimalnej emerytury? W ciągu najbliższych kilku miesięcy powinniśmy poznać odpowiedzi na nurtujące pytania. Rząd planuje zakończyć reformę systemu emerytalnego do końca tego roku. A zmiany mają obowiązywać od przyszłego roku. 

14 lat pracy to za mało

Pomysł wiceministra Zielenieckiego został zaprezentowany już nie pierwszy raz, dlatego wywołał  falę krytyki, uderzył nie tylko w resort minister Rafalskiej, ale w całe PIS. Minister Rafalska zdecydowanie odcięła się od tego pomysłu, jednak kolejne zaprezentowanie go świadczy o braku spójnej wizji na przeprowadzenie reformy emerytalnej. W myśl pomysłu wiceministra Zielenieckiego osoby, które przepracowałyby 14 lat i przykładowo 10 miesięcy nie otrzymają emerytury, ani też nie dostaną wpłaconych do ZUS składek. Gdyby tego typu rozwiązanie przeszło, dla osób, które nie przepracowały równo 15 lat oznacza nie tylko brak emerytury w jakiejkolwiek kwocie, ale przede wszystkim niewypłacenie składek płaconych uczciwie przez pracownika czy też przedsiębiorcę. Uczciwie odłożone składki ZUS zostałyby wypłacone komuś innemu czy spożytkowane w inny sposób?

Zdaniem ZUS konieczne nawet 20 lat pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych również odcina się od pomysłu wiceministra Zielenieckiego, ale pojawia się propozycja koniecznych lat pracy, by otrzymać emeryturę. W 2016 roku ZUS zebrał różne pomysły od fachowców dotyczące reformy systemu emerytalnego. Na ich podstawie powstały dwie księgi biała oraz zielona. Zawierają one zapis o konieczności przepracowania 15, a nawet 20 lat, by otrzymać emeryturę. W odróżnieniu do pomysłu wiceministra Zielenieckiego, gdyby ktoś nie przekroczył tego progu jego składki absolutnie nie przepadną. Zostaną wypłacone jednorazowo bądź w ratach. Takie rozwiązanie jest bardziej logiczne i też dla samych osób, które odkładały na emeryturę jest lepsze otrzymanie kwoty w całości niż po 100 zł miesięcznie.

Minimalna emerytura w wysokości 1000 zł od marca

Osoby otrzymujące najniższe świadczenie odczują od tego miesiąca poprawę. Minimalna kwota emerytury wynosi 1000 zł brutto, do tej pory było to 882,56 zł brutto. Na rękę minimalna emerytura wynosiła 758,92 zł, teraz wzrośnie o ok 95 zł. Jest to kwota, która nie pozwala na normalną egzystencję, ale gdy dwie osoby już biorą taką kwotę, to są w stanie jakoś żyć. Jakoś bo na pewno na niezadowalającym poziomie. Na minimalną emeryturę liczyć mogą mężczyźni, którzy przepracowali 25 lat i kobiety, które mają 20 lat pracy.

Dorabianie na emeryturze bez ograniczeń?

Trudno jest przeżyć za najniższe pieniądze wypłacone przez ZUS po 60., nie dziwi więc zbytnio, że większość osób starszych nie pozostaje w domu, tylko szuka możliwości dorobienia dodatkowej gotówki. Ustawa prezydencka wprowadza bardzo korzystne rozwiązania dla emerytów w tym zakresie. Każdy będzie mógł dorabiać bez żadnych ograniczeń. Jest jeden warunek, aby przejść na emeryturę konieczne będzie zwolnienie się z od dotychczasowego pracodawcy i poszukiwanie nowej pracy. Jest także opcja zatrudnienia się u starego pracodawcy na nowo. Pracownicy dobrze wywiązujący się ze swoich obowiązków raczej nie powinni mieć problemu, by otrzymać nową umowę u starego pracodawcy.

Otwarte Fundusze Emerytalne do likwidacji?

Minister Rozwoju i Finansów w ostatnim czasie potwierdził, że 2018 rok ma być końcówką Otwartych Funduszy Emerytalnych. I to jest o wiele bardziej prawdopodobne niż wprowadzenie 15 lat minimum, by otrzymać emeryturę, a jeśli nie to przepadek składek. Wg nowych założeń środki pozostające w OFE mają zasilić Indywidualne Konta Emerytalne. IKE mają zostać zmodyfikowane, będą inwestować w akcje polskich przedsiębiorców.

O tym jakie zmiany zajdą w systemie emerytalnym przekonamy się w ciągu kilku najbliższych miesięcy, nie wszystkie mogą być korzystne dla osób starszych.

Reklama

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.