Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

  • 1 000
  • 60 000
  • 120 000
  • 180 000
  • 240 000
  • 300 000

Na ile rat?

  • 10
  • 60
  • 120

Twoje Dane

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Ile oferują banki na lokatach- gdzie najlepiej ulokować pieniądze?

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 30-10-2017/14:22

Ile oferują banki na lokatach- gdzie najlepiej ulokować pieniądze?

Reklama


 

 

Ile oferują banki na lokatach- gdzie najlepiej ulokować pieniądze?

Lokaty, jeden z produktów bankowych, który często wywołuje śmiech, przez niskie oprocentowanie i niewielkie zyski. A jednak wciąż jest to jedna z najczęściej wybieranych opcji pomnażania oszczędności. Faktem jest, że trzymając pieniądze w skarpecie nie mamy z tego żadnego zysku, a tak przynajmniej w zależności od kwoty można zarobić chociaż na drobne wydatki. Lokaty różnią się pod wieloma względami. I tak jak z każdym produktem bywa, ta która odpowiada jednemu, drugiego nie zadowoli. Nie ma jednej idealnej lokaty, najlepsza lokata to ta, która spełnia oczekiwania, daje określone zyski, zawarta na odpowiedni czas, nie ogranicza kwotowo. Dziś zajmiemy się lokatami, gdzie najwięcej zyskamy i na jakich warunkach? A także na co zwrócić uwagę, by nie żałować?

Długo czy krótkoterminowe lokaty- które są bardziej opłacalne?

Banki oferują zarówno lokaty miesięczne, kilkumiesięczne jak i kilkuletnie. Wybór długości okresu lokaty jest istotny z kilku względów. Przede wszystkim oddajemy pieniądze na ten czas do banku, a więc nie będziemy mieli ich do dyspozycji, gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki. Jeśli wybieramy lokatę długoterminową, wówczas musimy mieć na względzie, że w tym czasie wiele zmieni się na rynku i oprocentowanie lokat również, może być atrakcyjniejsze, a nasze pieniądze są na lokacie ze stałym oprocentowaniem. Lokaty krótkoterminowe w większości są bardziej opłacalne, mają lepsze oprocentowanie. Niestety często oferta jest skierowana wyłącznie do nowych klientów i kwoty są limitowane, kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Zawsze można po takiej lokacie znaleźć kolejną atrakcyjną, ale to wiąże się z koniecznością poświęcenia temu czasu i dopełnieniu formalności. I długoterminowa, i krótkoterminowa lokata mają swoje zalety. To, która będzie dla nas lepsza zależy od naszych oczekiwań.

Lokata w pakiecie z rachunkiem

Wybierając lokatę, należy zwrócić uwagę na to czy nie jest wymagane założenie rachunku. A jeśli tak to jakie koszty dodatkowe będą ponoszone. Czy potrzebuję kolejnego rachunku? Na rynku jest coraz mniej kont za zero, dlatego mogą pojawić się dodatkowe koszty. Lokaty nie przynoszą dużych zysków, a więc otwieranie kolejnego rachunku, którego utrzymanie kosztuje się nie opłaca. Chyba że zamierzamy z niego korzystać.

Lokaty ze zmiennym oprocentowanie w mniejszości

Większość lokat ma stałe oprocentowanie. Ma to swoje plusy i minusy. Mamy pewność, że przez cały okres oprocentowanie nie spadnie, ale niestety też nie wzrośnie. Lokat ze zmiennym oprocentowaniem jest znacznie mniej niż ze stałym. Oprocentowanie zależy od różnych parametrów, są to stopy procentowe NBP, stopy na rynku międzybankowym czy wskaźnik inflacji. Znacznie łatwiej jest obliczyć zyski z lokat o stałym oprocentowaniu. Są one pewnym zyskiem. W przypadku lokat o zmiennym oprocentowaniu można zyskać, ale można też stracić. Mniejsze zainteresowanie lokatami ze zmiennym oprocentowaniem pokazuje, że Polacy wolą pewny, choć czasem mniejszy zysk.

Lokata odnawialna czy nie?

Banki oferują lokaty odnawialne i nieodnawialne. W przypadku tych pierwszych, po okresie na jaki została zawarta umowa, lokata automatycznie się odnawia. Jeśli korzystaliśmy z warunków promocyjnych, to odnowi się na warunkach już standardowych, co może nie spełniać oczekiwań. W przypadku lokat nieodnawialnych, z dniem zakończenia umowy, pieniądze wraz z odsetkami przelewane są na konto klienta. Znów możemy szukać i wybierać najlepszą ofertę. Zaletą lokat odnawialnych jest to, że pieniądze cały czas na siebie zarabiają i nie leżą ani dnia na koncie. Z drugiej strony musimy się liczyć ze spadkiem oprocentowania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając lokatę?

Limit kwotowy, czyli ograniczenie do konkretnej kwoty. Atrakcyjnie oprocentowane lokaty najczęściej mają ten próg w wysokości 10-20 tys zł. Bardzo ważne przy wyborze lokaty jest przyjrzenie się zapisom dotyczącym zerwania umowy przed terminem. Co w takiej sytuacji, czy mamy szansę na część odsetek? Dzięki temu w razie zerwania umowy, pieniądze jednak coś zarobiły.

Kilka najlepiej oprocentowanych lokat

Gdzie znajdziemy najlepiej oprocentowane lokaty? Jakie warunki trzeba spełnić?

Nest Bank, lokata na 4%- na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo atrakcyjna. Są jednak haczyki, by skorzystać z oferty. Lokata zawierana jest na okres 3 bądź 6 miesięcy. By naliczono oprocentowanie 4%, na konto musi wpłynąć wypłata w wysokości minimum 2500 zł. Jeśli wymaganie nie zostanie spełnione, oprocentowanie spada do 0,5% w skali roku. Maksymalna kwota, którą można przelać na lokatę to 10 tys zł. Zerwanie umowy wiąże się z utratą odsetek.

Mbank, lokata 3,5%- tylko dla nowych klientów i wyłącznie na okres trzech miesięcy. Oprocentowanie stałe 3,5%. Maksymalna kwota to 10 tys zł, minimalna 500 zł. Jest to lokata odnawialna. Jeśli zerwiesz umowę w trakcie, to tracisz wypracowany zysk.

BGŻ Optima, lokata Bezkarna na 3%- oferta skierowana wyłącznie do nowych klientów. Maksymalna kwota to 20 tys zł, minimalnie 1000 zł. Umowa zawierana jest na 3 miesiące. W przypadku tej lokaty możesz zerwać umowę w dowolnym momencie i nie tracisz odsetek. Wypracowany zysk wraz z pieniędzmi wracają na konto.

Idea Bank, lokata Cloud z oprocentowaniem do 2,65%- lokatę można założyć od kwoty 5 tys zł, a maksymalna kwota to 1 mln zł. Otwierana wyłącznie za pośrednictwem bankowości mobilnej bądź internetowej. Warunkiem otrzymania wysokiego oprocentowania jest posiadanie na koncie kwoty 10% lokaty i utrzymanie jej przez cały okres trwania umowy. Zrywając umowę, stracisz wszystkie odsetki.

Alior Bank, lokata na 2,5%- oferta skierowana wyłącznie do nowych klientów. Minimalna kwota 1000 zł, a maksymalna 200 tys zł. W przypadku zerwania lokaty, klient traci wszystkie odsetki. Wniosek i formalności załatwiane są online.

Lokaty o wyższym oprocentowaniu niż 2% skierowane są albo do nowych klientów, albo dotyczą nowych środków i często obwarowane są dodatkowymi wymaganiami, koniecznością otwarcia konta i regularnych wpływów.   

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

2

credistar

Od 100 pln do 3 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

3

filarum

Od 100 pln do 3 000 pln

Na 1 lub 30 dni

opłata rejestracyjna 1 grosz

4

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

5

extraportfel

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka GRATIS

6

viasms

Od 100 pln do 2 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

lendon

Od 100 pln do 5 000 pln

Od 5 do 45 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.