Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Ile wynagrodzenia może zająć komornik?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Ile wynagrodzenia może zająć komornik?

 

Ile wynagrodzenia może zająć komornik?

 Jednym ze scenariuszy, który niezmiennie spędza sen z powiek wszystkim dłużnikom jest moment, w którym z powodu braku terminowych spłat zobowiązań sąd wydaje decyzję o podjęciu wobec nas egzekucji komorniczej. Czy rzeczywistość jest taka jak nasze wyobrażenia na temat działania komornika? Ile wynagrodzenia może zająć komornik?

W naszym wyobrażeniu komornik podczas swoich działań zabierze nam całą naszą gotówkę, a wszystkie posiadane przez nas cenne rzeczy zajmie, aby wystawić na licytację. Według zapisów polskiego prawa komornik nie może pozbawić dłużnika środków do życia. Aby nie dopuścić do podobnych sytuacji zostały ustanowione tak zwane limity komornicze, które w bieżącym roku zostały zmodyfikowane.

 Prawdą jest, że z powodu zadłużenia komornik ma prawo zająć posiadaną przez nas nieruchomość (niezależnie od tego czy to działka, dom czy mieszkanie) oraz tak zwane ruchomości, czyli dobra materialne takie jak sprzęt AGD czy samochód. O tym w jak dużym stopniu egzekucja komornicza obejmie własność decyduje sąd po wcześniejszym porozumieniu z wierzycielem. To wierzyciel wnioskuje o to, aby wszcząć egzekucję, a sąd w momencie, gdy przyznaje rację wnioskującemu wydaje dokument nazywany tytułem wykonawczym, który stanowi podstawę działań komornika. Obszar działań komornika definiuje treść wniosku, który złożył wierzyciel.

 Komornik nie ma prawa samowolnie wykroczyć poza składniki majątku, o które zawnioskował wierzyciel. Pomimo faktu, że wierzyciele mają do wyboru cały wachlarz możliwości odzyskiwania swoich należności, ich wybór najczęściej pada na egzekwowanie swoich środków z dochodów, które uzyskuje dłużnik. W celu uniknięcia sytuacji, w których dłużnik zostaje bez żadnych środków do życia ustanowiono kwoty, które nie podlegają zajęciu komorniczemu. Istnieją także rodzaje świadczeń, które nie mogą zostać zajęte przez komornika. Powodem tegorocznej modyfikacji limitów zajęć komorniczych jest aktualizacja podstaw, które służą do ich wyliczania, np. podwyższona płaca minimalna.

 Rodzaj umowy, a wysokość zajęcia komorniczego

Ile wynagrodzenia może zająć komornik z pensji? Jeśli chodzi o kwestię egzekucji komorniczej wynagrodzenia za pracę, kluczowa jest forma stosunku pracy. W przypadku umowy o pracę zajęciu komorniczemu podlega aż połowa zarobków. Trzeba jednak pamiętać, że w dalszym ciągu kwotą wolną od egzekucji pozostaje równowartość płacy minimalnej, która w przypadku pełnego etatu w tym roku wynosi 1335,69zł netto.  Osoby uzyskujące wynagrodzenie w wysokości minimalnej krajowej mogą odetchnąć z ulgą – komornik nie ma możliwości zajęcia ich pensji.

 W sytuacjach, gdy osoba zadłużona nie pracuje w pełnym wymiarze godzin lub wykonuję pracę dla więcej niż jednego pracodawcy, kwota wolna od zajęcia w każdym przypadku jest obliczana wprost proporcjonalnie do wymiaru zajmowanego etatu. Niestety, w przypadku wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło sytuacja wygląda zdecydowanie gorzej. Pod warunkiem, że nie jest to jedyne źródło utrzymania dłużnika (w takim przypadku jest ona traktowana jak praca na umowę o pracę) komornik ma możliwość zająć całą uzyskiwaną pensję.  Aby praca na umowę o dzieło lub umowę zlecenie została potraktowana według takich samych zasad co praca na podstawie umowy o pracę, dłużnik powinien przedstawić odpowiednie dokumenty wykazujące, że jest on zatrudniony u jednego pracodawcy przez dłuższy czas i osiąga stały dochód.

 Dokumenty te przedstawia się komornikowi, należy też dodać, że wspomniana praca stanowi jedyne źródło dochodu. Tego typu krok powinien zapobiec zajęciu całej pensji przez komornika, gdyby jednak nasza argumentacja została odrzucona mamy prawo złożyć skargę do sądu rejonowego, któremu dany komornik podlega. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to pracodawca wypłaca pracownikowi pensję, która jest pomniejszona o zajęcie komornicze po tym jak zostanie on poinformowany przez komornika o swoim działaniu.

 Zajęcie komornicze, a inne źródła dochodu

Osobami zadłużonymi bardzo często są również emeryci, renciści, czy też osoby które środki do życia uzyskują jedynie z alimentów lub różnego rodzaju świadczeń. Czy komornik może zająć inne źródło dochodu niż wynagrodzenie za pracę? Okazuje się, że tak, jednak w wielu przypadkach również obowiązują kwoty wolne od zajęcia. Na przykład w przypadku emerytury i renty komornik ma prawo zająć jedynie 25% świadczenia. Kwota wolna od egzekucji wynosi połowę najniższej renty lub emerytury. Na chwilę obecną minimalna renta rodzinna, renta otrzymywana z powodu całkowitej niezdolności do pracy lub świadczenie emerytalne wynosi w zaokrągleniu 883zł.

 Co za tym idzie przy minimalnej stawce komornik nie może zabrać więcej niż 441zł. W przypadku częściowej niezdolności do pracy renta wynosi 676zł, a więc komornik nie zabierze więcej niż 338zł. W przypadku zajęcia części renty lub emerytury o podjętym działaniu zostaje poinformowany ZUS, który to ma obowiązek przekazać komornikowi odpowiednią część świadczenia. W przypadku alimentów, według obecnie obowiązującego prawa, świadczenia alimentacyjne są całkowicie wolne od zajęć komorniczych. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku gdy alimenty otrzymujemy na konto, a nasz rachunek bankowy jest zajęty przez komornika, ma on prawo zabrać nam te środki. Może się to wydawać absurdalne, jednak dzieje się tak ponieważ pieniądze w momencie zaksięgowania na koncie tracą swoją tożsamość, a komornik nie ma możliwości weryfikacji źródła, z którego został wysłany przelew.

 Aby uniknąć podobnych sytuacji i zabezpieczyć dochody pochodzące z alimentów, dłużnik może założyć osobne konto bankowe na dziecko, któremu te alimenty są przyznane. Również świadczenie Rodzina 500+ jest wolne od zajęć komorniczych. Osoby, które korzystają z przysługującego im prawa do zasiłku, przez prawo są postrzegane tak jak osoby pracujące na umowę o pracę. Jednak z uwagi na to, że obecnie zasiłek dla osoby korzystającej z niego dłużej niż przez kwartał mieści się w przedziale od 522zł do 783zł kwota ta jest niższa od płacy minimalnej, więc zasiłek również nie podlega zajęciu komorniczemu. W przypadkach, gdy z powodu niespłaconych długów zostanie nam zasądzony komornik nie należy popadać w panikę. W takiej sytuacji warto się zorientować ile wynagrodzenia może zająć komornik i rozplanować swoje działania w taki sposób, aby jak najszybciej pozbyć się zadłużenia.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

zadluzona

0

zadluzona Data dodania: 04-01-2017 14:41 Teraz podniosły się płace minimalne, ale niestety osoby zadłużone które mają na karku komornika tego nie odczują, a szkoda.
Ocho

0

Ocho Data dodania: 28-10-2016 12:36 teraz pozmienialy sie od wrzesnia te reguly sciagania pieniedzy przez komornikow, polecam sie z tym zapoznac bo naprawde duzo sie pozmienialo
Krystyna

0

Krystyna Data dodania: 13-09-2016 15:03 wstyd jak wstyd, każdy ma prawo do błędu i każdemu może sie noga powinac, moze ja jestem taka wyrozumiala bo sama przez kilka lat nie moglam sie wyplatac z dlugow ale w koncu sie udalo wyjsc na prosta
Neta

0

Neta Data dodania: 05-09-2016 16:55 a jaki wstyd przed znajomymi w pracy i rodziną jak sie wyda, że mamy komornika...
Petrol

0

Petrol Data dodania: 02-09-2016 12:47 lepiej nie dopuszczać do sytuacji, w której komornik nam wchodzi na konto, łatwo doprowadzić do takiej sytuacji, a bardzo ciężko się go pozbyć, nie polecam
Gismo

0

Gismo Data dodania: 30-08-2016 15:30 dlatego ja mając komornika zszedłem do podziemia, nie korzystam z konta na swoje dane, wynagrodzenie pobieram nieoficjalnie, i da sie żyć :)
Minimalna

0

Minimalna Data dodania: 24-08-2016 16:43 No szkoda, żeby komornik zabierał pieniądze z minimalnej pensji, jak ona i tak na nic nie starcza...
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.