Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Inflacja stylu życia a zawartość portfela
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Inflacja stylu życia a zawartość portfela

Bardzo często w naszym życiu jest tak, że naprawa finansów następuje dopiero wtedy, gdy osiągamy sukcesy zawodowe w postaci awansu czy podwyżki. Wtedy też wydaje nam się, że będziemy mogli nieco podnieść standardy naszego życia czy też pozwolić sobie na oszczędności.
Po upływie pewnego czasu okazuje się jednak, że nasz portfel jest nadal pusty. Co jest powodem takiego obrotu spraw? Przyczyną jest inflacja stylu życia, która nieustannie wpędza nas w nowe wydatki, potencjalnie uważane za konieczne.

Zazwyczaj jest tak, że nowe źródło dochodu, generowane przez lepiej płatną pracę czy też przez premię pozwala nam na uregulowanie naszych finansów. Jeżeli jednak udaje nam się pozyskać gotówkę, to natychmiast pojawia się chęć rekompensacji poprzednich wysiłków. Nie ma powodów do obaw, jeżeli jest to tylko jednorazowy zakup. Znacznie częściej nie poprzestajemy jednak na takiej formie wynagrodzenia naszego trudu. Środki pochodzące z domowego budżetu rozrastają się w sposób niezwykle dynamiczny, a my często pozwalamy sobie na dodatkowe zobowiązania. Ludzie najczęściej inwestują nabyte pieniądze w nowy samochód w przekonaniu, że będą w stanie spłacić dodatkowe raty. Problemu także nie stanowi zakup nowego pakietu telewizji cyfrowej, wizyta u masażysty, czy remont domu, a nawet przeprowadzka do nowego miejsca zamieszkania. Po wprowadzeniu tychże zmian i obciążeniu naszego domowego budżetu, dociera do nas fakt, że wszystkie te zmiany generują nowe wydatki. Mimo zwiększenia dochodów, nasza sytuacja materialna tak naprawdę wcale się nie zmieniła.

Dochody i konsumpcja oraz ich znaczenie w życiu człowieka

Im większe dochody Klienta, tym większe wydatki. Jeżeli ciągle dążymy do poprawy stylu życia, pojawia się problem inflacji. Badania wskazują, że trudno jest jej uniknąć, a w dodatku ma oną dosyć głębokie i skomplikowane podłoże natury psychologicznej. Pojawia się również inny problem, jakim jest potrzeba dorównywania osobom, z którymi przebywamy. Nie można zaliczać do tej samej kategorii potrzeb studenta, mieszkającego w akademiku i samotnego mężczyzny po 30-tym roku życia. Niewątpliwie założenie własnej rodziny oraz chęć posiadania dzieci wymaga od nas większego zaangażowania finansowego.
Z każdym kolejnym rokiem wydatki stają się coraz to większe. Jest to naturalny proces, którego nie można uniknąć. Należy jednak wystrzegać się proporcji wydatków. Najważniejszą zasadą, o której bezwzględnie powinniśmy pamiętać jest przewaga dochodów nad konsumpcją. Jest to szczególnie ważne w chwili, gdy sytuacja finansowa, materialna i rodzinna są już ustabilizowane.

Na czym polega pułapka konsumpcji?

Osoby, które najbardziej są narażone na inflację stylu życia mają zazwyczaj od 30 do 40 lat. Dla człowieka jest to czas, kiedy długoletnia praca i wysiłek zawodowy zaczyna owocować. Co za tym idzie, zwiększają się również wydatki, które wynikają z funkcjonowania większej rodziny. Zazwyczaj jest tak, że jeżeli nie mamy żadnych problemów z regulowaniem zobowiązań, które obciążają nasz domowy budżet, a ponadto dają się zauważyć nadwyżki pieniężne, ludzie często ulegają pokusie, związanej z podwyższoną stopą życiową.
Symptomy pojawiającej się inflacji, która bezpośrednio dotyczy stylu życia, można zauważyć, jeżeli sami prowadzimy domowy budżet. Na pewno nasza uwaga zostanie zaabsorbowana w chwili, gdy jakaś grupa wydatków ulegnie znacznemu zwiększeniu. Być może więcej pieniędzy zostawiamy np. w restauracjach, ponieważ częściej tam bywamy. Nasz budżet domowy może zostać również uszczuplony ze względu na zaciągnięty kredyt, który przeznaczyliśmy na kupno nowego auta lub też na wyposażenie domu. Powodem do niepokoju powinien być jednak zasadniczy fakt, jakim jest brak wzrostu oszczędności, pomimo zwiększenia przychodów.

Inflacja, którą można powstrzymać

Klient nie ma w zasadzie żadnego wpływu na prawdziwą inflację, jaką są ciągle rosnące ceny, ale inflacja stylu życia jest do zwalczenia. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- W przypadku, gdy nasze dochody rosną z powodu podwyżki, przychód powinien być przeznaczony na oszczędności. W chwili, gdy pojawiają się dodatkowe pieniądze, powinniśmy nie zwracać uwagi na powiększający się budżet. Kiedy znowu otrzymamy dodatkową gotówkę, śmiało możemy wykorzystać ją na dowolny cel.
- Każdy, kto decyduje się na zakup lub na jakikolwiek nowy wydatek, powinien zrezygnować z innego, który już jest niepotrzebny. Dzięki temu możliwe będzie kontrolowanie obciążeń domowego budżetu.
- Każdy przychód jest powodem zwiększenia zdolności kredytowej. W takim przypadku będziemy zachęcani przez banki do wykorzystania nabytych środków. Nie powinniśmy jednak pochopnie podejmować decyzji i korzystać z oferowanych nam propozycji.

Inflacja stylu życia jest dzisiaj bardzo powszechnym zjawiskiem. Można ją nawet traktować jak rodzaj choroby. Inflacja ta uzależnia nas od pracy. Staramy się zarabiać jak najwięcej, aby móc przeznaczać wszystko na wydatki czy konsumpcję. Czy jest to powodem naszego szczęścia? Tak naprawdę możemy żyć zarówno na wysokim poziomie, jak i na niższym – do każdego z nich jesteśmy w stanie się przystosować.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Rafał

0

Rafał Data dodania: 23-12-2016 15:55 Niestety, rzeczy coraz droższe i wszystko kosztuje coraz więcej tylko pracodawcy jakoś zapominają o podniesieniu pensji!
Motohead

0

Motohead Data dodania: 23-11-2016 15:36 Heh, przez przypadek trafiłam na ten artykuł, wyskoczył mi w przeglądarce, przeczytałam bo mnie zaciekawił nagłówek i musze powiedziec, że dwa lata minęły widzę od chwili publikacji a cały czas aktualna treść...
Madzia

0

Madzia Data dodania: 13-10-2016 16:27 bardzo ciekawe porady, myślę, że jak je zastosuje w codziennym życiu i wyrobie sobie takie nawyki to wplynie to pozytywnie na moja sytuacje finansowa
Dominika

0

Dominika Data dodania: 19-07-2016 19:42 niestety taka prawda, a teraz słyszałam w telewizji jak mówili, że rząd chce sobie podwyżki dawać. szkoda, że moja płaca niezmiennie od lat wynosi 1800zł na ręke tylko obowiązków dokłądają :(
Piwonik

0

Piwonik Data dodania: 01-06-2016 15:14 wynajmuje mieszkanie od 3 lat to samo, teraz konczy mi sie umowa i czynsz wzrosnie o 200zł, jedzenie podrozalo, wiem, bo srednio w miesiacu place 100-150zł wiecej, a kupuje przewaznie podobne produkty, wszystko drozeje tylko pensja taka sama cholera
Sonya

0

Sonya Data dodania: 20-05-2016 10:26 jak to mówią apetyt rośnie w miare jedzenia, biedny ma problem bo brakuje mu 1500zł, bogaty ma problem bo brakuje mu 15000, ot i cała różnica
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.