Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Jak nie dziedziczyć długów po zmarłym?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Jak nie dziedziczyć długów po zmarłym?

Kiedy odchodzi od nas bliska osoba, bardzo trudno jest nam myśleć o jego sprawach finansowych. Z czasem przychodzi jednak taki moment, w którym należy uregulować świadczenia majątkowe. Wszystkie prawa i obowiązki spadają na spadkobierców. Bardzo często w spadku otrzymujemy również długi zmarłej osoby.

Prawo mówi o tym, że spadkobierca (usta­wo­wy i testa­men­to­wy) ma możliwość przyjęcia spadku bez ogra­ni­cze­nia odpo­wie­dzial­no­ści za długi lub też przy­jąć spadek z ogra­ni­czo­ną odpo­wie­dzial­no­ścią za długi. Istnieje również możliwość odrzucenia takiego spadku. Nie ma to jednak nic wspólnego z dziedziczeniem, czyli z umową zawartą jaką akt notarialny.

Przyjęcie proste

Przyjęcie proste jest bardzo często wybieraną opcją przez osoby, które zostały uwzględnione w testamencie i nosi ono miano przyjęcia spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. Po wybraniu takiej opcji spadkobierca odpowiada za ewentualne długi spadkodawcy z uwzględnieniem ich wysokości, nawet jeżeli przewyższają one majątek. Spadkobierca nie jest zobowiązany do składania oświadczenia w sądzie odnośnie spadku. Brak podjęcia jakichkolwiek działań traktowany jest jako przyjęcie proste.

Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza

Innym rozwiązaniem, jakie przysługuje spadkobierca jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W tym przypadku odpowiedzialność spadkobiercy za długi jest znacznie ograniczona. Spadkobierca jest przez to w pewien sposób zabezpieczony, ponieważ nic nie traci, ale również też nic nie zyskuje. Jedyny rzeczywisty zysk to kwota, jaka pozostanie po spłacie wszystkich długów. Czas, jaki jest przewidziany na podjęcie decyzji to sześć miesięcy od chwili uzyskania informacji na temat otrzymanego spadku. Jeżeli dana osoba zdecydowała się na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, to kolejnym krokiem jest złożenie odpowiedniego oświadczenia w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania lub pobytu albo u notariusza. Spadkobierca ma możliwość przyjęcia spadku przed sądem, co również wiąże się ze złożeniem kolejnego wniosku. Taki dokument musi zawierać dane osobowe osoby przejmującej spadek oraz oświadczenie, które mówi o przejęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wymagany jest również akt zgonu spadkodawcy. Należy pamiętać również o informacjach na temat pozostałych spadkobierców.

Odrzucenie spadku

Jeżeli osoba, która ma otrzymać spadek odrzuci go, wówczas nie przejmie ona majątku, ani długów, jakie pozostawił po sobie zmarły. W drugiej kolejności majątek oraz długi trafiają do dzieci, które również mogą z niego zrezygnować. Jeżeli nie chcemy zostać spadkobiercami, należy w ciągu pół roku od chwili, w której dowiedzieliśmy się o swoim prawie do spadku złożyć stosowne oświadczenie w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania lub pobytu albo u notariusza. Wszystkie czynności oraz cała procedura jest taka sama jak w przypadku, gdy staramy się o przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Najbezpieczniejszym wyborem jest opcja druga, czyli przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jeżeli nawet wybór ten nie przyniesie żadnych korzyści, to na pewno nie będzie generował on żadnych strat.

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Tomasz

1

Tomasz Data dodania: 23-12-2016 15:46 W telegraficznym skrócie jak nie olejecie sprawy i zrobicie wszystko co trzeba zrobić w terminie to nie ma możliwości, żeby odziedziczyc dlugi po zmarlym, pozdrawiam!
Lempem

0

Lempem Data dodania: 21-12-2016 18:17 pamietajcie tylko ze macie pół roku na podjecie decyzji, jesli jej nie podejmiecie to spadek w całości zostanie automatycznie przyjety, pamietajcie o tym bo mozna sie naciac niezle
Spectacular

0

Spectacular Data dodania: 23-11-2016 14:35 Jak przyjmujecie spadek po zmarłym to zawsze tylko i wyłącznie przyjmujcie spadek z dobrodziejstwem inwentarza, bo tak sie długi ograniczają tylko do wartości majątku.
Zeman

0

Zeman Data dodania: 13-10-2016 16:04 spadek może być wielkim powodem do szczęścia i niesamowitą niespodzianką, ale też ogromnym bólem głowy... każdy z nas pewnie zna takie historie
Farafasz

0

Farafasz Data dodania: 19-07-2016 16:40 Elton, a nie mógł się jakoś odwołać? Moja przyjaciółka ma identyczną sytuację i właśnie nie wiemy co z tym fantem zrobić :(
Elton

0

Elton Data dodania: 01-06-2016 14:50 nie mozna tylko przespać okresu na decyzje, znajomy zaniedbał i automatycznie przyjal spadek ktory okazal sie długami,
Talan

0

Talan Data dodania: 20-05-2016 10:17 Przecież nikt nas nie zmusi abyśmy przyjeli po kimś długi, wystarczy znać swoje prawa i tyle
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.