Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

 • 1 000
 • 60 000
 • 120 000
 • 180 000
 • 240 000
 • 300 000

Na ile rat?

 • 10
 • 60
 • 120

Twoje Dane

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Jak obniżyć ratę kredytu aby płacić mniej

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 11-05-2016/12:54

Jak obniżyć ratę kredytu aby płacić mniej

Reklama


 

Co zrobić aby obniżyć ratę kredytu ?

 

Czasem zdarzają się sytuacje w których nasz miesięczny dochód drastycznie się zmniejsza. Może to być obniżenie wynagrodzenia w pracy, przymusowy bezpłatny urlop, zwolnienia grupowe, choroba partnera, nagłe i niecierpiące zwłoki wydatki. Jeśli posiadamy kredyt i obecnie go spłacamy, a co gorsza może nawet kilka kredytów – wtedy możemy wpaść w finansowe problemy. Jak poradzić sobie z taka sytuacją?

Jak odciążyć nasz domowy budżet? Dobrym rozwiązaniem jest obniżenie rat kredytu. Istnieje kilka metod na to jak to zrobić. Oczywiście chcąc restrukturyzować kredyt trzeba przygotować odpowiednie pismo, z dobrze umotywowanym powodem takiej prośby, a następnie udać się z nim oraz niezbędnymi zaświadczeniami i dokumentacją wszystkich rachunków do placówki swojego banku.

 

 • Wydłużenie spłaty kredytu gotówkowego

 

Kiedy zaczynamy mieć problemy z płynnością finansową warto zastanowić się nad wydłużeniem spłaty kredytu gotówkowego. Rozciągnięcie długości spłaty z pewnością obniży wysokość zobowiązań. Jest ono możliwe jeśli nie zaciągnęliśmy kredytu na maksymalny okres. Nie powinniśmy się obawiać rozmowy z pracownikiem banku, bo w sytuacjach gdy zaległości nie są duże, o wiele łatwiej się porozumieć. Dlatego jeśli nie możesz spłacać swojego kredytu w takiej formie jak dotychczas, spróbuj wydłużyć jego spłatę.

Oczywiście nie dla każdego będzie to dobre rozwiązanie. Jeśli nie zaszkodzi Ci spłacanie kredytu przez dłuższy okres niż ten początkowy, wtedy możesz wziąć pod uwagę taką opcję. Niestety jeśli jest dla Ciebie problemem spłacanie kredytu dłużej o kolejne miesiące, a może nawet lata, lepiej żebyś nie decydował się na obniżenie rat poprzez wydłużenie okresu spłaty. Ta opcja ma też inne minusy – zwiększy się ilość odsetek, a więc cały koszt kredytu. Restrukturyzacji kredytu najlepiej podjąć się zanim powstanie zadłużenie.

 

 • Wakacje kredytowe

 

To rozwiązanie odpowiednie jest dla tych osób, które wiedzą, że ich sytuacja w krótkim czasie się poprawi lub wróci do finansowej normy. Możesz więc wnioskować o kilka miesięcy przerwy w spłacie kredytu jeśli wiesz, że po tym czasie zaczniesz znów zarabiać tyle co wcześniej, dostaniesz lepszą pracę albo wrócisz z bezpłatnego urlopu. Takie kredytowe wakacje możesz połączyć z obniżeniem rat kredytu, wtedy po przerwie będziesz spłacać kredyt w niższych ratach. Niestety wakacje od kredytu nie są rozwiązaniem dla Ciebie, jeśli nie masz pewności co do swojej finansowej sytuacji i nie możesz być pewny, czy ona się poprawi.

 

 • Konsolidacja kredytu

 

Konsolidacja kredytu możliwa jest jeśli posiadamy kilka kredytów. W takim wypadku możemy połączyć raty wszystkich kredytów w niższy niż suma poprzednich. Biorąc kredyt konsolidacyjny płacimy jedną ratę kredytową zamiast kilku. Stawiając się w banku zgłaszamy pracownikowi ile i jakie zobowiązania posiadamy.

Taki kredyt jest przeznaczony dla osób mających obecnie problem ze spłatą zadłużenia. Na pierwszy rzut oka to powinien być problem i bank nie powinien brać takiego człowieka pod uwagę. Jest jednak inaczej, bo banki korzystają z pożyczania pieniędzy nawet takim osobom. Zazwyczaj kontrola jakiej podlega taka osoba jest jedynie pro forma, a liczy się dobra historia w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Przy konsolidacji istnieją dwie formy rozwiązania:

 

 • bank zaproponuje dłuższy okres spłaty i np. kilka kredytów na 6 miesięcy połączy w jeden na np. 48 miesięcy
 • bank stworzy jedno, wspólne oprocentowanie, przy czym warunki zawsze wyliczane są indywidualnie, w zależności od tego ile i jak oprocentowanych zobowiązań posiadamy.

 

Niestety mając zbyt niską zdolność kredytową może się zdarzyć, że bank zaproponuje rozwiązanie, które nie pokryje wszystkich zobowiązań. Jak widać więc te rozwiązanie jest przeznaczone dla osób z dobrą, wysoką zdolnością kredytową. Jednocześnie propozycja konsolidacyjna nie musi być też wcale atrakcyjna. Poza tym oczywiście konsolidacja nie jest za darmo, bo koniec końców oddamy bankowi więcej pieniędzy z powodu dłuższego okresu spłaty, a przy czym większej sumy odsetek. Niemniej kredyt konsolidacyjny opłaca się tym, którzy zaczynają mieć problemy z zadłużeniem (lub już mają długi), a obniżenie miesięcznej raty pozwoli im związać koniec z końcem. Zawsze jednak warto także popracować nad domowym budżetem, bo może okazać się, że są dziedziny codziennego życia w których wydajemy zdecydowanie za dużo.

 

 • Kredyt refinansowany

 

Zazwyczaj refinansuje się kredyt i przenosi go do innego banku, kiedy chce się zaoszczędzić. Dzięki lepszym ofertom i opcjom jakie proponuje inny bank, można zaoszczędzić nawet tysiące złotych. Kredyt refinansowany polega więc po prostu na przeniesieniu obecnego kredytu do nowego banku, który proponuje lepsze warunki. Praktycznie wygląda to tak, że nowy bank spłaca nasz kredyt w starym banku w całości, przy czym my zgadzamy się na spłatę dotychczasowego kredytu w nowym banku i na nowych warunkach. Przy przenoszeniu kredytu należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

-oprocentowanie

-wydłużenie okresu kredytowania

-opłaty dodatkowe

-przewalutowanie, czyli zmiana waluty, w której spłacamy kredyt.

 

Refinansowanie kredytu wymaga dokładnego porównania wszystkich nowych ofert z tą dotychczasową. Opłacalne jest jedynie w wypadku jeśli wszystkie, zsumowane koszty kredytu będą niższe niż te w starym banku. Należy więc bardzo dokładnie porównać wszystkie warunki. Nasz dotychczasowy bank zapewne naliczy prowizję za wcześniejszą spłatę zobowiązania, której koszt może finalnie sprawić, że przenoszenie kredytu nie będzie dla nas opłacalne. Prawdopodobnie będziemy musieli także opłacić prowizję za nowy kredyt w kolejnym banku, a to są kolejne koszty. Refinansowanie kredytu zazwyczaj ma miejsce przy posiadaniu kredytu hipotecznego. W tym wypadku warto skorzystać z usług doradcy finansowego, który pomoże nam wybrać najkorzystniejsze warunki.

 

 • Spłata w walucie

 

Osoby spłacające kredyt w obcej walucie ponoszą koszty tzw. spreadu, czyli różnicy pomiędzy kursem kupna, a sprzedaży. Bankowy kurs walutowy jest zdecydowanie mniej atrakcyjny. Spłata w walucie to oczywiście opcja jedynie dla osób spłacających kredyt w obcej walucie. W tym wypadku kredytobiorca może kupować walutę bezpośrednio w kantorze i tymi pieniędzmi spłacać swoje zadłużenie. W skali roku może zaoszczędzić całkiem sporą sumę, zwłaszcza jeśli spłaca kilka zobowiązań.

 

Jak widać obniżyć raty kredytu można na bardzo wiele sposobów. Warto wybrać taki, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Należy się więc dobrze zastanowić, które z podanych opcji będą dla nas dobre i będą odpowiadać naszym potrzebom. Każda z możliwości ma nie tylko plusy, ale także minusy. Dobrze jest więc przemyśleć sposób w jaki zechcemy obniżyć raty naszego kredytu. Zanim podejmiemy decyzję o obniżeniu rat kredytu warto zdecydowanie zastanowić się, czy nie możemy obniżyć kosztów życia w inny sposób. Wprowadzenie oszczędności i większa dbałość o domowy budżet z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli obniżymy wydatki, możemy mieć szansę na spłacanie dotychczasowych rat, bez jakichkolwiek zmian, które nie zawsze są tak opłacalne, jak może się wydawać.

 

 

Reklama

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

0

Denten Data dodania: 04-01-2017 11:35 Jednym ze sposób jak obniżyć ratę kredytu jest renegocjować z bankiem umowę kredytu wydłużając okres kredytowania, będziemy mieli mniejszą ratę, ale będziemy dłużej spłącać no i w wynkiku tego spłącimy więcej niż zakładane było na początku.

0

Anka Data dodania: 26-10-2016 12:05 sam sie kiedys zastanawialam jak obnizyc rate kredytu i doszlam do wniosku ze aby uzyskac obnizenie raty kredytu to mozna renegocjować umowę, czy jak to tam sie nazywa, chyba restrukturyzacja umowy kredytu, mozna zrezygnować z ubezpieczenia, albo po prostu splacic szybciej kredyt

0

Le0 Data dodania: 12-09-2016 12:44 dobrym rozwiązaniem też jest nadpłacanie kredytu, jak splacimy go szybciej to zaplacimy mniej czyli jakby nie patrzec mozna powiedziec ze obnizymy rate kredytu

0

Rafał Data dodania: 29-06-2016 10:38 miałem dwa kredyty, karte kredytowa do splaty i zakup na raty i skonsolidowałem to wszystko i rata wyszla mi o dobre kilkaset złotych mniejsza, także jak ktoś ma możliwość konsolidacji to warto

0

Pierre Data dodania: 16-06-2016 13:40 miałem kredyt z ratami malejącymi, ale nie wyrabialiśmy finansowo i udało nam się zmienić na raty stałe dzięki czemu obniżyliśmy rate kredytu i zostaje nam wiecej kasy na reszte rzeczy

0

Patron Data dodania: 30-05-2016 16:45 brałem kredyt kilkanaście lat temu, ostatnio go restrukturyzowałem i zyskałem prawie dwieście złotych miesięcznie na racie

0

Filip Data dodania: 18-05-2016 10:43 ja dogadałem się z bankiem i przedłużyłem termin spłaty kredytu gotówkowego

0

Badaj Data dodania: 18-05-2016 10:08 Przy podpisywaniu umowy zwróćmy uwagę na dodatkowe koszty takie jak obsługa kredytu czy ubezpieczenie. Z niektórych rzeczy można zrezygnować, a obniżą one odczuwalnie miesięczną ratę. Na ten aspekt zwrócił mi uwagę kiedyś znajomy doradca finansowy :)

0

Iwan Data dodania: 16-05-2016 14:30 ja konsolidowałem ostatnio kredyt w BGŻ, zaoferowali mi mniejsze odsetki a jeszcze się udało podjąć trochę dodatkowej gotówki

0

Mariusz89 Data dodania: 16-05-2016 14:02 Kiedy straciłem pracę wziąłem wakacje kredytowe, uratowało to moją skórę. Miałem czas, aby na spokojnie znaleźć pracę i odzyskać równowagę finansową, mało tego koniec końców zmieniło mi się na lepsze, bo w nowej pracy zarabiam więcej.

0

Basia Data dodania: 11-05-2016 14:31 chcąc obniżyć ratę kredytu warto udać się do dobrego doradcy finansowego, który podpowie nam najlepsze wyjście i pomoże przejść przez wszystkie formalności
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.