Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

  • 1 000
  • 60 000
  • 120 000
  • 180 000
  • 240 000
  • 300 000

Na ile rat?

  • 10
  • 60
  • 120

Twoje Dane

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Jak posiadanie dziecka wpływa na otrzymanie kredytu

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 01-02-2017/12:34

Jak posiadanie dziecka wpływa na otrzymanie kredytu

Reklama


 

 

Dziecko przy kredycie hipotecznym niemile widziane?

Plan na życie, studia, praca, kariera, małżeństwo (może), dziecko- coraz więcej osób planuje swoje życie w najdrobniejszych szczegółach. Nie ma miejsca na przypadek. Dziecko jest częścią planu, który realizowany jest krok po kroku, a kolejne punkty wykreślane z listy. Zazwyczaj najpierw jest kredyt hipoteczny, a później potomek. Osoby, które wybierają tę drogę mogą mieć sporo racji. Dzieci traktowane są jako obciążenie domowego budżetu, a zatem obniżają zdolność kredytową rodziców. Jeśli mamy w planach kredyt hipoteczny, to najlepiej postarać się o niego przed decyzją o potomstwie? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, bo zegar biologiczny tyka i z każdym rokiem o potomstwo trudniej, mimo iż granica rodzenia pierwszego dziecka przesuwa się, to biologii nie oszukamy. Dziś o tym jak posiadanie dzieci wpływa na zdolność kredytową rodziców. 

Wychowanie dziecka kosztuje

I o tym wie każdy, kto dziecko wychowuje. Na początek trochę statystyk. Z badania przeprowadzonego przez Millward Brown, na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, iż średnio wychowanie dziecka od trzeciego do piętnastego roku życia kosztuje 109 tys. zł (miesięcznie ok 607 zł). Gdy dziecko zdecyduje się kontynuować edukację w szkole wyższej, wówczas należy doliczyć kolejne 70 tys zł- pod warunkiem, że nakłady się nie zwiększą. A jak wiadomo, im starsze dziecko, tym większe wydatki. Wychowanie dziecka wiąże się również z zaciąganiem kredytów czy szybkich pożyczek chwilówek na bieżące wydatki, edukację, korepetycje, wycieczki, leczenie itd. Z wcześniej przytoczonych badań, wynika że co piąty rodzic (w wieku 35-44 lat) brał na dziecko pożyczkę. Dziecko kosztuje, a więc zdolność kredytowa rodzica obniża się wraz z liczbą posiadanych dzieci. W tym jeśli brane są jeszcze pożyczki na dowód przez internet czy kredyty w banku, zdolność rodzica do zaciągnięcia pożyczki mieszkaniowej kurczy się diametralnie.

Niemowlak, przedszkolak, nastolatek- ma znaczenie w jakim wieku jest dziecko?

Ogólnie rzecz ujmując dla banku nie ma większego znaczenia ile dziecko ma lat, a czy pozostaje na utrzymaniu rodziców. Banki bardzo różnie podchodzą do dzieci. W niektórych ustalona jest sztywna granica 18 lat i jeśli dzieci nie są pełnoletnie, wliczane są do wydatków, nawet gdy takie dziecko podjęło już pracę. Do miesięcznych wydatków bank wliczy również dwudziestokilkoletnią osobę, która studiuje i pozostaje na utrzymaniu rodziców. Dla banków w większości nie ma znaczenia ile dziecko ma lat, tylko czy pozostaje na utrzymaniu rodziców. Analogicznie im więcej potomstwa mamy na utrzymaniu, tym proporcjonalnie zdolność spada. Przyglądając się różnym raportom na temat zdolności kredytowej osób posiadających dzieci, wyłania się jeden obraz: większość banków bierze pod uwagę dzieci i zdolność zainteresowanego kredytem spada. Niektórzy mówią o przyjaznych rodzinie bankach, które nie wliczają dzieci, a przynajmniej zdolność rodziców nie spada drastycznie. Jednak nie mają co na to liczyć osoby wychowujące troje i więcej dzieci.

Ile bank liczy za dziecko?

Jest tak zwane minimum socjalne. To kwota przypadająca na każdego członka rodziny. Nie ma tu znaczenia czy jest to dziecko czy osoba dorosła. Czyli gdy po kredyt zgłosi się małżeństwo bezdzietne ich wydatki miesięczne w wyliczeniach banku są mniejsze o jedną czy dwie osoby w porównaniu z rodziną 2+1 czy 2+2. A to oznacza, że bank zaproponuje niższą kwotę kredytu tym drugim. W niektórych bankach kwota minimum socjalnego zmniejsza się z każdą kolejną osobą. Ogólnie szacuje się, że minimum socjalne brane przez banki pod uwagę na jedną osobę mieści się w przedziale od 200 zł do 700 zł. Tyle też musimy mniej więcej liczyć na każde dziecko w rodzinie.

Bez dziecka masz mieszkanie, z dzieckiem nie?

Różnice w zdolności kredytowej, gdy klient zgłasza się po pożyczkę hipoteczną tylko z małżonkiem a tym, który przyjdzie również z dziećmi są bardzo duże. W przypadku niektórym banków sięgają 100-150 tys zł. A tym samym na wymarzone mieszkanie może braknąć, bo ze względu na potomstwo bank zaoferuje niższą kwotę kredytu. Bardzo pomocne przy wyborze oferty są aktualne raporty publikowane przez branżowe serwisy. Z nich można dowiedzieć się, które banki są bardziej ‘prorodzinne’, a które zdecydowanie obniżają zdolność klienta posiadającego dziecko.

Dla banku jestem bezdzietny

Niektórzy wpadają na cudowny pomysł nieinformowania banku o posiadanym potomstwie. Możemy dostać większy kredyt, to po co wspominać o dzieciach? Ten cudowny pomysł może nas bardzo dużo kosztować. Wprowadzenie banku w błąd będzie traktowane jak próba wyłudzenia kredytu, a za to czekają poważne konsekwencje. Banki mają swoje sposoby na sprawdzanie klientów, tego czy posiadają dzieci oraz czy potomstwo faktycznie nie jest już na utrzymaniu wnioskującego o pożyczkę hipoteczną. Jeśli złożymy oświadczenie, że dziecko czy dzieci nie są już na naszym utrzymaniu, co nie jest zgodne z prawdą, będzie to również traktowane jako próba wyłudzenia kredytu. Gdyby komukolwiek i kiedykolwiek pojawił się pomysł zatajenia potomstwa bądź też udzielenia fałszywych informacji na temat źródła utrzymania dzieci, najlepiej niech zrezygnuje z kredytu w najbliższym czasie.

Jak bank sprawdza szczerość?

Kredytodawcy bardzo szybko są w stanie ustalić czy ich potencjalny kredytobiorca mówi prawdę. Do weryfikacji podanych przez klienta informacji służą bankom różne narzędzia. Jednym z prostszych, darmowych i powszechnie dostępnych są portale społecznościowe. W banku podajemy informację, że nie mamy dzieci, a na profilu umieszczamy zdjęcia z urodzin dziecka. Innym źródłem informacji na temat posiadanych dzieci jak i wydawania na nie pieniędzy bądź nie, jest ROR. Jak na dłoni widać w jakich sklepach płacimy czy opłacany zajęcia dodatkowe, wycieczki, przelewamy pieniądze na konto dziecka itd. Na tej podstawie banki wiedzą czy mówimy prawdę czy też nie.

Najpierw mieszkanie czy dziecko?- Własne lokum sprawia, że żyje nam się wygodniej, jednak czy w nowych czterech ścianach nie jest jakoś pusto?  

Reklama

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

0

Damian Data dodania: 13-03-2017 18:38 Posiadanie dziecka wpływa na otrzymanie kredytu, bo wiadomo, że dziecko to wydatek, wiec mamy wieksze obciazenia niz w przypadku braku posiadania dziecka, ale natomiast jak dziecko juz jest pelnoletnie no to jest osoba, ktora odziedziczy dlug hehehe

0

Reyrt Data dodania: 06-02-2017 18:28 I jak to inaczej nazwac niz szpiegostwem? Teraz to wiedza o nas wszystko, a wystarczy tylko profil na facebooku, historia przegladarki i wyciag z konta...
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.