Jesteś w potrzebie, szukasz szybkiej gotówki?

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Jak sprawdzić czy jestem w rejestrze dłużników?
Facebook

Data dodania: , Ocena: 5, Głosów: 21

Jak sprawdzić czy jestem w rejestrze dłużników?

 

 

Jak sprawdzić czy jestem w rejestrze dłużników?

 Prawie każdy dorosły człowiek ma wobec kogoś jakieś zobowiązania finansowe. Opłaty za mieszkanie, czesne za uczelnię, abonament za telefon lub internet. Większość z nas co miesiąc wywiązuje się ze swoich zobowiązań. To właśnie w ten sposób budujemy swoją wiarygodność finansową. Spłacając w terminie swoje comiesięczne raty za telewizor czy raty podjętej pożyczki lub kredytu budujemy swoją pozytywną historię kredytową. Jednak czasami może stać się tak, że w natłoku spraw i obowiązków zdarzy nam się zapomnieć o zapłaceniu czegoś.

  Niekiedy z powodu przejściowych problemów finansowych zwyczajnie nie jesteśmy w stanie na czas wywiązać się, z któregoś ze swoich zobowiązań. Jakiś czas potem regulujemy zaległość i najczęściej zaraz po tym od razu zapominamy o całej sprawie. Czy jednak takie sytuacje pozostają bez żadnych konsekwencji? Kiedy można trafić na listę dłużników?  Czym tak naprawde są bazy dłużników? Jak sprawdzić czy jestem w rejestrze dłużników? W naszym kraju informacje o dłużnikach są zbierane i przechowywane w Biurach Informacji Gospodarczej, w skrócie BIG.

 Wpis do rejestru dłużników ERIF, InfoMonitor i Krajowego Rejestru Dłużników

Aktualnie w Polsce funkcjonują trzy takie biura. Rejestr dłużników ERIF, InfoMonitor i Krajowy Rejestr Dłużników. Wpisy do tych baz informujące o dłużnikach mających zaległości w terminowych spłatach zobowiązań mają prawo zamieszczać tam firmy windykacyjne, gminy, a także przedsiębiorstwa takie jak spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy windykacyjne czy banki. Żeby móc zamieścić wpis we wspomnianych przez nas bazach dług musi być przeterminowany o minimum dwa miesiące, a jego wartość musi przekraczać 200zł w przypadku konsumenta indywidualnego i 500zł w sytuacji, gdy dłużnikiem jest firma. Oprócz tego wpisujący ma obowiązek poinformować o tym dłużnika na miesiąc przed dokonaniem wpisu.

 W tym celu wysyła się wezwanie do zapłaty listem poleconym lub doręcza osobiście do rąk własnych. Inaczej wygląda sprawa, gdy wpisu do BIG chce dokonać osoba fizyczna. W takich przypadkach wystarcza wyrok sądowy, który potwierdza istnienie roszczenia. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że każdy z nas ma prawo raz na pół roku bezpłatnie sprawdzić czy jesteśmy w rejestrze dłużników. W razie potrzeby częstszego sprawdzenia w Rejestrze Dłużników ERIF każdorazowe dodatkowe sprawdzenie kosztuje 3zł. Z lektury takiego raportu możemy dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy na temat naszej historii kredytowej. Przede wszystkim taki raport odpowie na nurtujące nas pytania czy jestem w rejestrze dłużników. Jeśli okaże się, że widniejemy w rejestrze, otrzymamy informację na jakiej podstawie i przez kogo zostaliśmy tam dopisani, a także ile wynosi kwota naszych zobowiązań.

 Ponadto mamy również prawo do otrzymania raportu z Rejestru Zapytań dzięki, któremu dowiemy się kto w przeciągu ostatnich 12 miesięcy składał zapytania odnośnie naszej osoby i jakie informacje w odpowiedzi otrzymał. Co należy zrobić, aby móc skorzystać z raportu ERIF, BIG InfoMonitor lub KRD? Wystarczy wejść na stronę internetową infokonsument.pl i założyć konto wypełniając formularz rejestracyjny. Logujemy się wpisując swój numer PESEL oraz ustawione podczas rejestracji hasło. Następnie zleca się przygotowanie raportu przy pomocy zakładki sprawdzenie. Warto wspomnieć, że w przypadku dostępu do informacji rejestru KRD nie wystarczy samo zarejestrowanie konta, ponieważ Krajowy Rejestr Długów musi mieć stuprocentową pewność, że jesteśmy tym za kogo się podajemy. W tym celu najczęściej zostaniemy poproszeni o przesłanie skanu dokumentu tożsamości, którym posłużyliśmy się podczas rejestracji w systemie. Dopiero po takiej weryfikacji potwierdzimy nasze dane i nasze konto zostanie aktywowane. Po dokonaniu aktywacji naszego konta w systemie mamy już dostęp do swojej historii w Krajowym Rejestrze Długów.

 Kiedy warto sprawdzić czy jestem w rejestrze dłużników?

Zapewne wielu z Was zastanawia się teraz w jakiej sytuacji warto sprawdzić czy figurujemy w którymś z rejestrów dłużników. Warto sprawdzić informacje dostępne na nasz temat w rejestrach kiedy mieliśmy problemy finansowe i nie mamy pewności czy nie zostaliśmy przez to dopisani do rejestru. Otrzymaliśmy list wzywający do zapłaty zawierający również informację o możliwości dopisania do rejestru lub powiadomienie o dopisaniu nas do rejestru. Warto również zlecić wykonanie takiego raportu w chwili, gdy byliśmy wpisani na listę dłużników, ale spłaciliśmy już swoje zobowiązania i chcemy mieć pewność, czy wierzyciel faktycznie usunął nasze dane z listy.

 Do zrobienia takich raportów zachęcamy również wszystkie osoby, które mają zamiar ubiegać się o kredyt hipoteczny, pożyczkę pozabankową, chwilówkę na dowód, kartę kredytową lub pożyczkę ratalną. Posiadanie swojego raportu z Rejestru Dłużników ERIF jest dobrym pomysłem również wtedy, gdy chcemy udowodnić swoją rzetelność w terminowym uiszczaniu zobowiązań lub, gdy planujemy negocjować warunki umów na świadczenia usług abonamentowych. Nawet jeśli w danej chwili tego typu informacje nie są nam do niczego potrzebne, warto przynajmniej raz w roku zadać sobie pytanie czy jestem w rejestrze dłużników i uzyskać wyczerpującą odpowiedź zlecając wykonanie bezpłatnego raportu.

 

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa w Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat związany z branżą finansową i dziennikarską. Doświadczenia zawodowe i umiejętności przez kilka lat zdobywał pracując w Warszawie. Prywatnie interesuje się sportem, tańcem i pisaniem tekstów.
Ranking

Ranking najlepszych chwilówek bez bik - 2023

1

Pożyczka od 1000 PLN do 80000 PLN

Promocyjne niskie RRSO 11,45%

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 12 do 120 rat

2

Pożyczka od 100 PLN do 5000 PLN

Pierwsza pożyczka do 5000zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 15 do 61 dni

3

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Opłata rejestracyjna 1 zł

4

Pożyczka od 100 PLN do 8000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1000zł za darmo

Dla osób w wieku od 20 do 72 lat

Na okres 1 lub 31 dni

5

Pożyczka od 300 PLN do 4000 PLN

Pierwsza pożyczka do 1500zł za darmo

Dla osób w wieku od 18 do 70 lat

Na okres od 30 do 61 dni

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha

Dodane komentarze

Adam

1

Adam Data dodania: 14-04-2019 18:46 Chce wiedzieć czy jestem w rejestrze dłużników
Meni

0

Meni Data dodania: 04-01-2017 14:55 sprawdzić czy jesteśmy w rejestrze dłużników możemy poprzez darmowe raporty, jest jakis przepis w naszym prawie, że mamy odgórnie nakazaną możliwość zasięgnięcia infformacji na temat danych zgromadzonych na nasz temat, ale wiadomo że jak chcemy wszystko szczegółowo to niestety trzeba płacić
Aleks

0

Aleks Data dodania: 28-10-2016 12:57 przeciez o ile dobrze mi wiadomo to maja obowiazek nas poinformować o tym, że trafiliśmy do rejestru dłużników, a jesli chcemy sprawdzic czy caly czas tam jestesmy to trzeba zlecic raport w BIK czy gdzies i w porzadku
Tekton

0

Tekton Data dodania: 13-09-2016 15:19 teoretycznie to powinniśmy zostać poinformowani o tym ze zostalismy dodani do jakiegos rejestru dluznikow ale w praktyce wiele jest przypadkow, ze czlowiek jest stawiany przed faktem dokonanym dopiero jak chce jakies raty lub pozyczke, sam tak miałem
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.