Ile pieniędzy chcesz pożyczyć?

  • 1 000
  • 60 000
  • 120 000
  • 180 000
  • 240 000
  • 300 000

Na ile rat?

  • 10
  • 60
  • 120

Twoje Dane

strona główna > blog pożyczkowy > Przydatne artykuły > Jak wyczyścić historię zapytań z rejestru BIK?

Ocena: 5, Głosów: 21, Data dodania: 07-08-2017/19:34

Jak wyczyścić historię zapytań z rejestru BIK?

Reklama


 

 

Jak wyczyścić historię zapytań z rejestru BIK?

Poszukiwanie pożyczki gotówkowej czy kredytu hipotecznego to mozolne przeglądanie ofert, chodzenie po bankach bądź składanie wniosków przez internet. Jeden, drugi, trzeci wniosek w zbliżonym czasie i każdy odrzucony. Składamy kolejne i znów odpowiedź negatywna. Zapytania w Biurze Informacji Kredytowej mają wpływ na ostateczną ocenę punktową. Stanowią dokładnie 5% oceny wystawionej przez BIK. Nie jest to duży procent, a jednak już kilka wniosków kredytowych w różnych bankach wystarczy, złożonych w tym samym czasie wystarczy, by zamknąć sobie drogę do kredytu. Przez jaki czas widoczne są zapytania w BIK, kiedy złożyć wniosek o kredyt, jak wyczyścić BIK z zapytań? Dziś odpowiedzi na te pytania.

Jedni pożyczają, inni unikają

Banki różnie podchodzą do klientów, którzy składają zapytania w różnych bankach. Nie można zapomnieć o firmach pozabankowych. Coraz więcej prywatnych pożyczkodawców współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej. Wnioski z firm prywatnych również są widoczne w BIK, jeśli firma pożyczkowa współpracuje bezpośrednio z BIK. Jeśli zależy nam na tym, by pożyczka, zapytanie, nie były widoczne w historii kredytowej, to można zaciągnąć pożyczkę od firmy, która ściąga dane z BIK, przez BIG. Wówczas takie zapytanie nie jest odnotowane. Banki bardzo różnie podchodzą do kwestii zapytań. Dla jednych trzy to już powód do odrzucenia wniosku, a dla innych nie. W większości jednak klient, który składa w przeciągu miesiąca więcej niż trzy, cztery zapytania jest klientem podwyższonego ryzyka, a to mówi już samo przez siebie. O kredyt może być trudniej.

Dobry klient mile widziany

Wiele zależy również od historii kredytowej. Osoby, które nie mają w ogóle historii kredytowej, faktycznie mogą mieć problem z zaciągnięciem pożyczki. Ich ocena w BIK oparta jest głównie na podstawowych informacjach i składanie wniosków w kilku bankach ma duży wpływ na ostateczną decyzję. Inaczej sytuacja wygląda u klientów, którzy mają bogatą historię kredytową. Regularnie spłacają zobowiązania. Złożenie wniosku w kilku bankach ma mniejszy wpływ na ostateczną decyzję.

Jak długo zapytania widoczne są w BIK?

Przy składaniu wniosku klient podpisuje zgodę na sprawdzenie BIK. Takie zapytanie widoczne jest dla innych instytucji współpracujących z BIK przez 12 miesięcy. Większość banków już po trzech miesiącach nie przykłada wagi do wcześniejszych zapytań. Niektóre już po miesiącu nie biorą ich pod uwagę. W zdecydowanej mniejszości są te, które śledzą ostatnie półrocze pod kątem składanych zapytań kredytowych. Po roku od złożenia zapytania w BIK, znika ono z historii kredytowej. Jeśli złożyliśmy za dużo wniosków kredytowych, to jedną z dróg jest odczekanie kilku miesięcy, najczęściej wspomnianych trzech i wnioskowanie o kredyt.

Doradca pyta, klient nie dostaje kredytu

Zdarza się, że doradca kredytowy, który ma pomóc klientowi, zaszkodzi, składając zapytania kredytowe w kilku bankach. Każdy z nich sprawdza w BIK i klient dzięki temu może nie dostać kredytu. Klient podpisuje zgodę na sprawdzenie BIK w kilku, kilkunastu bankach. Jeśli doradca złoży wnioski w dziesięciu bankach, najczęściej zamyka drogę po kredyt. Będąc w takiej sytuacji, najpierw trzeba sprawdzić jakie banki pytały o nas w BIK.

Raport BIK niezbędny?

O ile sami składaliśmy wnioski w różnych bankach, o tyle znacznie łatwiej jest wyczyścić zapytania. Problem pojawia się, gdy pośredniczył w tym doradca. Wówczas niezbędny będzie raport BIK. Należy sprawdzić banki i daty złożenia wniosków. I pozostaje do każdego z tych banków napisać pismo z prośbą o usunięcie zapytania z Biura Informacji Kredytowej.

Jak napisać prośbę o usunięcie zapytań z BIK?

Wniosek tytułujemy prośbą o zaprzestanie przetwarzania danych i usunięcie ich z BIK. We wniosku należy podać konkretne informacje dotyczące zapytania kredytowego. Większość banków nie robi problemu i aktualizuje dane w BIK. Najczęściej trwa to około miesiąca do dwóch od momentu złożenia wniosku w banku. W sieci można znaleźć gotowe, ogólne wnioski, które wystarczy wypełnić i złożyć w banku.

Zapytania z prywatnych firm

Podobnie należy działać w przypadku zapytań składanych przez firmy prywatne oferujące pożyczki  w internecie, na dowód, bez zaświadczeń. Osobiste złożenie wniosku może być trudne, ale można go przesłać pocztą, najlepiej, by mieć pewność, że wniosek dotarł, wysłać go za potwierdzeniem odbioru listem poleconym.

W ilu bankach złożyć zapytanie, by nie mieć problemów?

Najlepiej jest nie przekroczyć trzech zapytań w ciągu miesiąca. I też warto rozłożyć to w czasie. Wysłanie wniosków do kilku banków w tym samym dniu rodzi ryzyko, że klient będzie chciał zaciągnąć kredyty w kilku rożnych bankach. To oznacza, że jego zdolność zdecydowanie spada w dół. Najlepiej jest wybrać dwie najbardziej odpowiadające oferty i w tych bankach złożyć wnioski. Warto również pamiętać, że coraz więcej firm pozabankowych współpracuje z BIK, a tym samym zapytania również są odnotowane.

Jeśli mamy problem z otrzymaniem kredytu, koniecznie trzeba sprawdzić raport BIK i listę zapytań, bo to może być odpowiedź na pytanie dlaczego banki odrzucają wniosek.

Ranking najlepszych chwilówek bez bik

1

vivus

Od 100 pln do 4 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

2

credistar

Od 100 pln do 3 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 grosz

3

filarum

Od 100 pln do 3 000 pln

Na 1 lub 30 dni

opłata rejestracyjna 1 grosz

4

netcredit

Od 150 pln do 4 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Opłata rejestracyjna 1 zł

5

extraportfel

Od 100 pln do 5 000 pln

W 15 minut na Twoim koncie

Pierwsza pożyczka GRATIS

6

viasms

Od 100 pln do 2 000 pln

Pierwsza pożyczka GRATIS

Opłata rejestracyjna 1 grosz

7

lendon

Od 100 pln do 5 000 pln

Od 5 do 45 dni

Opłata rejestracyjna 1 grosz

Skomentuj artykuł

Twoję Imię:
Komentarz:
Captcha
align center Podobne artykuły, które mogą Cię zaciekawić
Ta strona korzysta z plików cookies, co umożliwia rozpoznawanie danego użytkownika przez serwer. Umożliwia to wygenerowanie strony www, opierając się głównie na jego preferencjach. Szczegóły zawarte są w zakładce: Polityka Prywatności. Korzystając, zgadzasz się na warunki tam zawarte.